Televizní film z roku 1973 zachycuje skutečný příběh Tatranské horolezecké expedice Himálaje 1969. Vypráví o partě kamarádů, horolezců, kteří se vydali do Himálaje, aby tam zdolali jednu z nejvyšších hor světa, osmitisícovou Nanga Parbat. Polodokumentárním způsobem zachycuje cestu mužů, která je lemovaná problémy s místními průvodci, horšícím se počasím, ale i rostoucími rozpory mezi nimi. Každý z šesti mužů má své problémy, ale společný cíl překonat obtížnou horu je stmeluje. Bude však touha zdolat jednu z nejnebezpečnějších hor na světě silnější, než život? (oficiální text distributora)

venca163

Nedávno to dávali někdy dopo v TV, tak jsem kvůli tomu přišel pozdě do práce. Chlapi byli chlapi. A to technický zpracování! (80%) ()

vitekpe

Prislo mi to jako film urceny pro skolni osnovy - aneb "jak lezt na Mt Everest a co se Vam cestou muze vsechno stat". Takovy souhrn modelovych situaci z psychologie, filozofie, zdravovedy atd. Pote samozrejme - jak tyto situace resit. :) Cast zaberu myslim byla natacena v Tatrach... Ale je to dobre obsazene a pomaha tomu i rozumna stopaz. Lze videt. 4- ()

klúčik

Film , ktorý má výborné herecké obsadenie... ,Škoda, že na niektorých záberoch vidno , že tvorcovia nemali prostriedky na viac...  Film  hodnotím  60%... ()

Kovaja

Jeden z nejlepších filmů(dokumentů) o horolezectví co sem kdy viděl.Vynikající hudba Svobody a výtečné herecké obsazení.Jako obvykle byl vynikající Brzobohatý.Jeho pedantství já můžu,ten když zvýšil hlas tak autorita a respekt byli na místě.Bylo úsměvné ho vidět v leninově placatici.nechce se mi věřit co se dalo ve své době nosit na hlavě.Hlavním pozitivem je atmosféra celého filmu,to dávám za vinu právě hudbě.Která byla místy doslova mrazivá.Moc hezkej počin!!! ()

arcticsky

Hmm...zábavný pochod pod Nanga Parbat vedoucí rovinatým zasněženým smrkovým lesem, kdy v oblečení horolezců převládají pulovry a kostkované flanelové košile a v případě Radka Brzobohatého i leninovská placatice na hlavě....Z tohoto pohledu to nebylo tak špatné, naopak skoro zábavné. Jen nevím, zda to autoři takto mysleli. ()

KoleckoR

Docela obstojné. Negativem byla ta směska dokumentárního filmu, který byl skutečně natočený v Pakistánu a hraného filmu, nejspíše pocházejicího někde z Beskyd, v lepším případě z Tater. Ale na rok 1973 nakonec dobrý. Celkem mě překvapila absence jakýchkoliv politických podtextů a nálad, což na rok 1973 považuji za pozitivum. ()

GIK

Vynikající hraný dokument, ve kterém se sešli výborní herci. Né jako dnes, kdy v těchto pořadech vystupují přinejlepší nějací ochotníci. ()

tranquill

"Všichni jsme jak posedlí, to jinak nejde!" Především psychologické drama, než dobrodružný film oplývající exteriéry. ()

ostravak30

Film se věnuje především vztahům v extrémních podmínkách, ztížených navíc ještě horšícím se počasím či odchodem průvodců. Kritická situace, maximální vypětí a nakonec i touha zůstat kousíček od splněného snu. Díky kvalitním hercům naštěstí nevidíme takovéto, jak já říkám, hysterické herectví, známé především z Československa, kdy herci křičí nebo se hádají až do hysterie. Tehdy to ovšem bylo běžné. Zde vidíme v tomhle ohledu komorní verzi emocí, přesto napjaté na nejtenčí vlasec. Nevím kde tvůrci natáčeli, možná v Alpách, možná v Tatrách, ale vše vypadá reálně a jde skutečně o příběh, který začíná fádně, ale stahuje se až do velkého dramatu. ()

fafejt001

NA TU DOBU CO SE TU TOČILO A NA CO SE CHODILO = SOVĚTSKÉ , POLSKÉ , JUGOSLÁVSKÉ , ITALSKÉ A NĚMECKÉ FILMY TAK CELKEM TENTO FILM PĚKNÁ VLAŠTOVKA . JÁ VÍM , MOHLO TO BÝT LEPŠÍ ALE BYL ROK 1973 !!!! A CHODILO SE NA SOVĚTSKÉ KONINY ATD . JAJA . ()

Saxos

Fakt skutečnost. S tou jejich výzbrojí a výstrojí to musela být docela haluz. Na místo do Pákistánu jim je vezla pěkně Tatra 138. Cesta to mohla být také zajímavá - Maďarsko, tehdejší Jugoslávie, Bulharsko, Turecko, Írán, slavnej Afgán. Závěr: starý soudružský film, kde je agitka pěkně zastrčená, ale doporučuji. ()

dodopet

Jednu hvězdu Radkovi Brzobohatému a jednu Janu Třískovi, že vubec museli hrát v takovéto karikatuře na film. Tento výtvor, považuji za jeden ze socialistických zločinů a měl by se zakázat. ()

finkie

Jsem si vědom doby vzniku, ale i tak... už ten začátek s vystresovaným šerpou "na cestě k úpatí Nanga Parbat" natočený v idylickém smrkovém lese nejspíš někde za Bruntálem má nezpochybnitelný komický potenciál (k dokonalosti chyběl jen Mates). Komentář nás sice neopomene poučit, že v zóně smrti strádají horolezci nedostatkem kyslíku, trpí občasnými halucinacemi a každý krok je stojí ohromné úsilí, to jim však současně nebrání vést mezi sebou niterné, staré rány obnažující nekonečné dialogy a dokonce si sem tam cvičně projít i nějaký ten psychologický dotazník. A samozřejmě tam při tom všem jen tak poskakovat v kostkovaných košilích a občas si taky frajersky zabafat z dýmky. ()

Hombre8

Film působí velmi rozporuplně. Na jedné straně patetický, na druhé nudný. Krásné skutečné záběry z velehor se střídají s prokazatelně tuzemskými exteriéry a spoustou studiových scén. Výborní herci v násilných a nudných dialozích selhávají. Asi nebylo jednoduché takový film natočit, když na něho ještě navíc bylo zadání. Bylo třeba posílit národní uvědomění. Je evidentní, že nevznikal v tvůrčí a nadšené atmosféře. ()