Reklama

Reklama

Klaus Maria Brandauer v roli slavného jasnovidce, který věští Hitlerův vzestup k moci. V posledních dnech první světové války zjistí četař Klaus Schneider, že má dar silné empatie a svou sugescí dokáže ovlivňovat druhé lidi. Po uzavření míru se rozhodne, že hypnotické schopnosti využije k veřejnému vystupování. Zvolí si umělecké jméno Erik Jan Hanussen a vystupuje jako hypnotizér ve vlastním kabaretním pořadu. Sklízí obrovské úspěchy a brzy získává pověst výjimečné osobnosti. Zostřující se politické konflikty a běh dějin ale zapletou Hanussena do svých sítí. Když předpoví Hitlerovo volební vítězství, stává se proti své vůli nástrojem nacistické propagandy. Brzy následuje série osudových událostí, nakonec se jasnovidcem předpověděná pravda nehodí ani nacistům... Závěrečný snímek z volné trilogie Istvána Szabóa (do níž patří ještě tituly Mefisto, Plukovník Redl) nepřestává fascinovat ani tři čtvrtě století po smrti legendárního jasnovidce. Z jeho životních osudů vycházeli tvůrci jen částečně. Hlavní roli pozoruhodným způsoben ztvárnil Klaus M. Brandauer, kromě něj tu uvidíme i Bergmanova oblíbeného herce Erlanda Josephsona v postavě Hanussenova přítele a psychiatra Dr. Bettelheima, Jiřího Adamíru, který ztělesnil postavu předního demokratického politika Výmarské republiky Rattingera. Kameraman Lajos Koltai svým vizuálně působivým stylem navozuje atraktivní prostředí lepších středoevropských kruhů dvacátých a třicátých let minulého století. (Česká televize)

(více)

Recenze (76)

kinej 

všechny recenze uživatele

Hanussen je dalším skvostem meďarského režíséra Szabóa. Oproti americkým historickým filmům se zde nejede ve velkoleposti, ale autenticita je zajišťěna citem pro detail. Jednotlivé dialogy neslouží pouze jako manitnely v nichž se pohybuje a rozvíjí příběh, ale popisují dobu se téměř stejným efektem jako sociologické studie. Samotný Hanussenův osud je pak dosti děsivý. Nemůžu se neptat, proč zůstal, když musel vědět? Depresivní závěr... ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Je zajímavé, že zatímco skutečný Hanussen byl nepochybně bezpáteřný konformista, který nejspíš aktivně pomáhal Hitlerovi, ten Istvánův vlastně nic takového není. Je jen člověkem, který využívá svůj talent a ačkoliv je jasnovidec, tragicky selhává v odhadnutí dopadu vlastních činů. Jistě jde také o prospěcháře, ale oproti Mefistovi nebo Redlovi se aktivně neúčastní a vlastně není jasné, jaké jeho ambice jsou. Opět na rozdíl od skutečného Hanussena, jehož ambice v rámci nacistického státu byly jasné. Poslední díl volné trilogie je pro mě nejhůř dešifrovatelný, tudíž nejzajímavější. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Je možné vnútiť svojmu vôľu človeku? Je možné ním svojou vôľou manipulovať? Hanussen je výborný životopisný film, ktorý ukazuje, že áno. Je naozaj paradoxné, že jasnovidecká predpoveď tohto človeka, inak Žida, vyzdvihla na scénu ešte väčšieho a nebezpečnejšieho manipulátora Adolfa. Pri pozeraní filmu treba brať do úvahy rok výroby a že vznikal aj vo východnom bloku. Brandauer si plátno ukradol pre seba. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Zajímavý pohled na člověka v neúprosném osudu politické moci, kterou je využit a chladnokrevně odstraněn. Rakouský voják Klaus Schneider, později proslulý jasnovidec Eric Jan Hanussen (skvělý Klaus Maria Brandauer), se díky svým hypnotickým a jasnovideckým schopnostem stává populární hvězdou střední Evropy, kde se z Rakouska přes nově vzniklé Československo dostává do zaslíbeného města: Berlína. Jeho popularita a věhlas stoupá strmě vzhůru, ale stále více e dostává do střetu se stoupající mocí fašismu v Německu. Zprvu je využíván a zneužíván jako prorok, který předpovídá jejich nástup moci a legalizuje jejich počínání. Jeho představení jsou pro nacisty velmi podnětná při jejich učení umění vládnutí a ovládnutí prostých mas. Hanussen se snaží oprostit od všech politických střetů, pokouší se soustředit pouze na svou popularitu a s ní spojenou prací, jeho židovský původ je pro něj varováním. A přesto se naivně snaží postavit nevyhnutelnému, až do doby než je násilnickou a krutou mocí nadobro odstraněn, jako nepohodlný a nežádoucí člověk, z cesty. Z dalších rolí: za první světové války vojenský lékař Dr. Bettelheim (dobrý Erland Josephson), maďarský žid, který rozvíjel Hanussenovi schopnosti, jeho zdravotní sestra Betty (Ildikó Bánsági), která byla milenkou Bettelheima i Hanussena, šéf nacistické propagandy (Walter Schmidinger), inspirovaný působení Hanussena, původně kapitán a později Hanussenův manažer Tibor Nowotny (Károly Eperjes), uvědomující si politická rizika, umělkyně Valery de la Meer (Grażyna Szapołowska), Hanusseonova milenka, Marta alias Wally (půvabná Adriana Biedrzynská), Hanussenova asistentka i přítelkyně, indická žena mysticismu Dagma (Colette Pilz-Warren), předurčující Hanussenovi slávu, fotografka Hennie Stahl (Ewa Blaszczyk), prominentka nacistického režimu, hrabě Trantow-Waldbach (György Cserhalmi), Hanussenův příznivec odstraněný nacisty, a politik demokratického Německa Rattinger (Jiří Adamíra), také odstraněný nacisty z cesty. Působivý souboj jedince s mocí, kdy si jedinec naivním způsobem nepřipouští neodvratný osud po nástupu násilnických demagogů a vrahů k moci. Jedinec se věnuje svému poslání, a není ochoten si připustit nebezpečnost příchozí doby. Sláva a popularita mu obrušuje v tomto případě jeho instinkty a snad až dobrovolně se vydává do rukou smrti. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Hanussen je třetím filmem volné trilogie - předcházely mu snímky Mefisto a Plukovník Redl. Mám pocit, že to podstatné už István Szabó ve svých předchozích titulech a v Hanussenovi se do značné míry jen opakuje. Brandauer je stále skvělý, ale scénář je z mého pohledu o kousek slabší. Snad je to i tím, že dobu nástupu fašismu mám důkladně zmapovanou z jiných filmů a scénář se odklonil od skutečných osudů známého jasnovidce pro mě obtížně stravitelným způsobem. Celkový dojem: 65 %. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (5)

  • Českou stopu ve snímku zanechal herec Jiří Adamíra, který ztvárnil předního demokratického politika Výmarské republiky Rattingera. (Olík)
  • Postava Hanussena byla inspirována česko-rakouským židem Hermannem Steinschneiderem který předstíral šlechtický dánský původ. (Haniczka)

Reklama

Reklama