Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

Martensson35

Film oproti očekávání lehce nadchl. Dle předpokladů veze diváka především na vlně suchých hlášek proložených občas nějakým tím dramatem. Nějak hlouběji jde asi jako při koupání stařenka s problémy středního ucha. V jádru se snaží dát mírně odlehčeným způsobem najevo, že "za tej války byla jakási jednotka různorodých existencí, která běhala v první linii a zachraňovala obrazy a kostely", přidává nějaké to morální poučení ale chtělo by to ještě něco víc, nějakou větší zápletku, pro vtažení diváka do děje. Vše to pozvedá partička kolem Clooneyho, takže to u mne s vypětím sil dosahujte na 4*. ()

porky93

Není to špatný film. Nicméně tohle téma by se dalo natočit mnohem lépe a zajímavěji. Dokonce si to dokážu představit spíš jako seriál než jako celovečerňák. Takhle to působí trochu tuctovým a komerčním dojmem. Znatelná historická nepřesnost a zkreslenost na výsledném dojmu taky zvlášť nepřidá. Ovšem jako oddechovka je to dobrý. ()

neo93

Válečné drama s hvězdným obsazením. Aneb jak jedna parta seskládaná z různých lidí, kteří mají co dočinění s uměním, se snaží zachránit všechny umělecké díla, jenž chce Hitler zničit. Námět velice zajímavý, ale celkové provedení pod taktovkou George Clooney už tak dobré není. Je to jak takový hraný historický dokument, kde sledujeme, co všechno měli nacisti v moci a jak to spojenci chtěli získat nazpět, tam kam patří. Sám jsem moc nevěděl, jak mám snímek brát. Ikdyž píši válečné drama, tak dramatické to příliš není, naopak se tu najde několik humorných scén, ale stále se film tváří jako takové pohodové válečné drama, což je zvláštní. Nebylo to nejhorší, ale dalo se z toho vymačkat mnohem více, zvlášt s tak skvělými herci, kteří nezklamali ve svých rolích, ačkoli mohli dostat ještě větší prostor pro sebe. ()

Jazz06

Film se neumí rozhodnout, jestli se jedná o komedii nebo srdceryvný válečný film, který má ukázat, co byli ochotní obětovat pro umění. Ve výsledku všechno vyšumí do prázdna. Většinu scén, zvlášť těch humorných, Clooney není schopný správně podat a celé je to ve výsledku takové nijaké. S takovým obsazením by film rozhodně vynikl, kdyby šlo o ryzí komedii, ale je vidět, že z úcty k odkazu, který film má nést, z toho nechtěl dělat taškařici. V tom případě měl ale k materiálu přistoupit úplně jinak. ()

Inozuka

Památkáři jsou zajímaví spíš jako dokument o jedné ze stránek války, než jako nějaká buhvíjaká filmařina. Dokonce bych řekl, že vzhledem k takovému obsazení, je to takové upachtěné a plytké a potenciály, které tohle téma i shluk hereckých es mělo, jednoznačně vyplýtvané. Na pěst je úplně zbytečná "konfrontace" s Rudou armádou. To snad nebylo nutné, ne? Nicméně, není to film špatný a dokážu si představit, že jej ještě v budoucnu budu chtít vidět. ()

mira.l

Mě se to líbilo natolik, že jsem se u toho nenudil, což se ne vždycky dá říct. Když si člověk uvědomí, kolik toho nacisté za války nakradli a jak mazaně to všude možně poschovávali, je to až zarážející a je asi dobře, že vzniklo něco, co se sice nedá nazvat poctou těm, kteří se zasloužili o nalezení a vrácení nacisty nakradených věcí, ale aspoň si na tuto skutečnost díky filmu někdo občas vzpomene. Ovšem těžko si to asi někdy pustím znova, o nějakých excelentních hereckých výkonech se tady moc mluvit nedá. Ono si to hraje trochu na komedii, která to všem ve skutečnosti asi moc nebyla, válečný film se vším všudy to také není, je to někde na půli cesty a dost to zachraňuje právě hvězdá sestava Clooney, Murray-ač tihle dva mí miláčci rozhodně nejsou, Damon, Goodman, Blanchett. Po vizuální stránce to bylo celkem zdařilé, bych řek, zaujal mě i začátek závěrečných titulků s autentickými fotografiemi skutečných "Památkářů". S hodnocením váhám někde mezi třema a čtyřma *. No film jsem si pustil předtím, než jsem viděl aktuální skóre a těch 58% se může zdát skoro malinko podhodnocených, ale ono to opravdu na ty čtyři nebude. ()

GTS_PUNK

Druhá svetová vojna sa prehupla do svojej druhej polovice. Spojenecké sily na západe aj východe Európy stláčajú nacistov v kliešťoch, a je len otázkou času, kedy Hitlerov režim padne. Kým sa tak však stane, v ohrození sú stále nielen milióny ľudských životov, ale aj umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty. Spojenci tak vytvoria nie príliš vojensky pôsobiacu jednotku, ktorá má na starosti tieto umelecké diela lokalizovať, zachrániť a vrátiť na miesto, odkiaľ ich práve nacisti neraz ukradli. George Clooney v režisérsko-scenáristicky-hereckej trojroli v snímku z roku 2014 divákom prináša iný náhľad na druhú svetovú vojnu. Náhľad, o ktorom možno nejeden divák ani len netuší, pričom však jednoznačne patrí medzi tie vôbec najzaujímavejšie. Príbeh, inšpirovaný skutočnými udalosťami, a zároveň vychádzajúc z knižnej predlohy, sleduje ako spojenci, v tomto prípade hoc len malá hŕstka, zachraňovali v Európe nielen životy, ale aj historické umelecké diela, ktoré sa dostali do spárov nacistov. Od iných filmov, zaoberajúcich sa druhou svetovou vojnou, sa však podstatným spôsobom odlišuje. Nielen námetom, ale aj spracovaním, ktoré má výrazný komediálno-dramatický nádych. Nesnaží sa pôsobiť ako čisto vojnová dráma, ale na vojnu nahliada aj odľahčeným spôsobom. Hoci humor nie vždy dokonale funguje, jeho prítomnosť v snímku nemožno uprieť. Zároveň si však film dokáže klásť filozofickú otázku, ktorú samotné postavy niekoľkokrát zdôrazňujú. Je cena umenia väčšia než cena ľudského života? Svojím spôsobom na ňu snímok hneď odpovedá, no zároveň ňou podnecuje k zamysleniu aj samotného diváka. A hoci môžete mať umenie radi akokoľvek chcete, je ťažké odpovedať, koľkými Rembrandtami, van Goghmi či Caravaggmi možno vyvážiť ľudský život. Do hlbokých filozofických úvah sa film nepúšťa, skôr v tomto smere len kĺže po povrchu, ale, ako už bolo spomenuté, myšlienku k zamysleniu ponúka. Rovnako ako ponúka pestré hviezdne herecké obsadenie. Hoci sa na "pľace" stretáva hneď niekoľko skutočne zvučných mien, je prekvapujúce, že z nikoho vyložene nežiari aura dominantnej hlavnej postavy, ktorá by na seba strhávala všetku pozornosť. Pri Clooneym cítiť isté náznaky, ale ani jeho postava Franka Stokesa nie je žiadnou výraznou entitou. Dá sa povedať, že každý si tu "urval" svoju časť koláča, s ktorou v samotnom filme operujú všetci približne rovnako. Nikto nesklamáva, ale ani vyložene neexceluje. Viac než postavy, resp. herecké obsadenie, tak možno oceniť napríklad celkovo obstojnú výpravu, ktorá síce takisto nie je vyšperkovaná do najmenších detailov, ale na film priemerným kvalít bohate stačí. The Monuments Men nie je ani historickým veľkofilmom, ani vyložene odľahčenou komédiou s vojnovým nádychom. Zakladá sa na skutočnom, zaujímavom a vysoko morálnom príbehu záchrany umeleckých diel, pričom sa v sebe snaží kombinovať prvky ako onoho veľkofilmu, tak aj komédie. Výsledkom je však, bez urážky, akýsi priemerný mišmaš, ktorý stavia najmä na svojom hviezdnom obsadení. Je však škoda, že ani príbehovo, ani herecky to v konečnom dôsledku nevychádza zrovna najlepšie. Ak sa pozrieme na námet, skrýva sa v ňom skutočne obrovský potenciál. Obzvlášť, ak sa naň pozrieme okom diváka, ktorý vie oceniť umenie a váži si ho. Je preto škoda, že príbeh Pamiatkárov je filmovým priemerom, ktorý sa v spleti filmov o druhej svetovej vojne veľmi ľahko stratí. () (méně) (více)

denulik

Ja som sa napriek obavám pri tomto filme nenudila, naopak bolo to pre mňa príjemne strávené popoludnie. Tento film síce nie je žiadna cinematografická diera do sveta, ale pobavil ma, a to bolo hádam jeho hlavným cieľom. ()

-tHESWINe-

Velká očekávání, velká zklamání. Nedokážu pochopit, jak se dal natočit film s takhle nevýraznými charaktery, prakticky nulovým spádem ... ani o tom umění mě nepřesvědčili. Kdyby nebylo těch úděsných Clooneyho monologů, možná bych se byl osmělil na tři hvězdy. Spousta promrhaného potenciálu. Ztracený čas. Pustota. ()

Shaqual

Je opravdu škoda, že tento dvouhodinový film s docela zajímavou zápletkou a s tak dobrým hereckým obsazením nedokáže vypracovat výše jak 3 hvězdičky. Příběh je vyprávěn zmateně a nijak zvlášť zajímavě, navíc budí dojem jako by se nemohl rozhodnout zda je to komedie nebo drama. Až na dva tři úsměvné momenty jsou vtipy dost slabé, skoro až vtíravé. Uvažoval jsem i o dvou hvězdičkách, ale přece jenom se na to koukat dá a přeci jenom to režíroval herec (je sice pravda, že Clooney má i lepší filmy, ale už i větší režisérská esa měla větší pády). ()

mac000

Velká spokojenost, Clooneymu odpustím i ten (pro amerického distributora zřejmě nezbytný ) americký patos... Za to, jakou báječnou partu herců dal dohromady. Předvádějí vesměs skvělé výkony (včetně Cate "Jasmine" Blanchett ve zcela jiné . herecké poloze jako francouzská kurátorka umění. Desplatova hudba evokuje hudbu amerických válečných filmů . 60. a 70. let. A poslední dík za to, že je tímto dílem možné seznámit se s vcelku neznámou epizodou historie 2. světové války. ()

No Remorse

Na Památkáře jsme byli velice natěšeni a proto jsme hned osmadvacátého naběhli do kina a nestačili se divit co se děje, teda vlastně neděje. Kdyby mi někdo řekl, že to bude nuda asi bych mu nevěřil a do kina se stejně vypravil, ale že to bude taková nuda tak to jsem fakt nečekal. Skvělé obsazení, krásnej vizuál i hudba za to stála, ale prostě i tak to byla nuda. První půlka byla otřesná nuda a druhá půlka víceméně snesitelná nuda... Pokud vás začalo nudit dívání se do holé zdi, tak zajděte na tento film a ono vás to zas chytne! ()

RAFT

Režisér George Clooney nám naservíroval pěkný snímek z období 2.světové války.Na film se dá vcelku pěkně dívat ,nechybí ani dobré obsazení herců.Parta vojáků a jejich vztah k umění.Ve filmu herci zahrály ,jedním slovem ,dobře. ()

.killer.

Památkáři mají výborný námět, ale padají na hubu díky špatnému scénáři. Film, který tak nějak pořád přešlapuje na místě a neví, kudy kam. Veliká škoda a zklamání :-( ()

Bezmenny

Vojnová téma z naozaj iného hľadiska. Bohužiaľ to u mňa až tak nefungovalo. Ale pre niekoho iného to môže kľudne fungovať skvelo. No ukážka svetových umeleckých diel bola príjemná. ()

Gromit

Nenechal jsem se odradit negativními recenzemi a vyrazil do kina pln očekávání. A tato očekávání se beze zbytku naplnila. Památkáři jsou zatím nejlepším režijním počinem George Clooneyho. Místy jsou okouzlující válečnou komedií, místy regulérním válečným dramatem. A také upřímnou poklonou těm několika statečným mužům, kteří riskovali své životy, aby mohli zachránit cenná umělecká díla před barbarskými politickými režimy. Superlativům se neubráním ani v souvislosti s hereckým obsazením. Tak skvěle sehraný tým tu nebyl už... No, už hodně dlouho. Co dodat? Z filmů, které jsem letos viděl, zatím Památkáři jednoznačně vedou. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)