Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (CinemArt)

da.rk

Tak to byla nuda, je to válečný film, asi ne, jediný výstřel snad udělal jen Goodman a v pozadí projel jeden Sherman a pár náklaďáků, snad jen, že je to z 2.sv., Je to komedie, určitě ne, ani jednou jsem se nezasmál a přitom se dal minimálně zábavný udělat výcvik starších památkářů. Je to dobrodružný film, asi ne, v podstatě ve filmu není žádné napětí, akce, honičky apod. a přitom na to film potenciál měl. Je to drama, ano, snad toto je jediný parametr co film splňuje, ale sakra ukecané, tolik patosu, že život za umění je adekvátní by vystačilo na dva filmy. ()

LencaN

Čekala jsem mnohem víc. Památkáři nejsou ani čistým dramatem, ani komedií, ale jakýmsi mišmašem. Buď to měl Clooney položit do temnější, napínavější a akčnější polohy nebo přidat postavám na humoru a věnovat se dialogům. Clooneyho vyprávěcí chvilky měly přiblížit naléhavost záchrany umění před nacisty, resp. Rusy, nicméně z toho bylo spíše předčítání pohádky dětem před spaním. Samozřejmě tato banda zachránců uměleckých děl prováděla záslužnou činnost a měli bysme před nimi, ale i dalšími, kdo se ve válkách o něco dobrého zasloužili, smeknout. Líbily se mi kulisy, jak exteriéry, tak interiéry, vše pečlivě podle reálných fotografií ukázaných na začátku závěrečných titulků. U zlata ze zubů nebo sbírky veškerých věcí Židů mě obešla zima, ale přišlo mi to celé trochu odbyté a málo naléhavé. Takové nemastné, neslané. Přitom taková super herecká parta. Bylo tu pár okamžiků, které mi na nějakou chvíli utkví v paměti, ale myslím, že takové téma by si zasloužilo trochu víc. ()

laurence

Pokus o dojemnou eskapádu umělců v uniformách krutě nevyšel. Vtipné je to za celou délku filmu dvakrát (a pokaždé je u toho Bill Murray), akční ani jednou, zato trapné a patetické je to prakticky celou dobu. ()

Hanz_knife

Je to bohužel takové neuspořádané, neotesané. Oceňuji snahu natočit něco o událostech druhé světové, které nejsou zrovna běžně popularizované, nicméně celý film je jakoby na pomezí komedie a vážného válečného filmu. Ani jedno, ani druhé. Ani kočka ani pes. Kočkopes ()

fafejt001

Potřebný film o tom , aby se vědělo . . . Herecké výkony solidní , interiéry velmi dobré , občas napětí i pěkné momenty . Škoda , že to nebylo více dramatické . Získalo by to daleko víc , jak hvězdiček tak diváků . I tak zdařilé dílko , ke kterému se zase vrátím . Možná Clooney měl budˇ napsat s Heslowem lepší scénář anebo ,, jen '' , produkovat a hrát . Čtyři v jednom je opravdu moc i na něj . Pro mne tři a půl . ()

marrrrian

Napriek zámeru a zaujímavej téme príbehu, bolo okolo filmu mnoho povyku pre nič. Herecká smotánka a ani neopozeraný námet nezachráni film vlečúci sa od ničoho k ničomu (navyše zmäteným a rozháraným spôsobom). Kus práce sa uprieť nedá, no pozerali sme to traja a nikto to nezvládol až do konca. To myslím tiež o niečom svedčí. ()

Scaevola

Přes úctu k historicky daným zásluhám Clooneyho hrdinů (vědom si snad všech důsledků odpovídám na centrální otázku ano - umění stojí za lidský život) nelze zakrýt, že tento film se potáceje v několika zápletkách a příbězích zároveň, nedokáže vyvolat patřičnou reakci ani zaplnit svou stopáž. Bohužel mi v paměti vyjma dvou nebo tří vtipných okamžiků (mina v dole a nevinně německá dítka) uvízla pouze rozplizlá nuda. ()

Themyth

Spústa negatívnych recenzií na tento film ma až zaskočila. Žeby bol až taký zlý ? Dokonca môj kamarát Thornhill mu udelil na CSFD 2 hviezdičky. Film som už videl. A veru že dva kusy mu udeľujem nakoniec aj ja. George Clooney produkoval, napísal scenár a aj si sám odrežíroval jednu veľkú, vlečúcu sa nudu. Zaujímavé je, že je miestami až patrné ako sa niekedy snaží vyhnúť klišé filmových príbehov. Napr. medzi Mattom Damonom a Cate Blanchet nevznikne hlbší vzťah, aj keď to k tomu celý čas speje. Pritom Clooneymu uniká zmysel pre zaujímavý dej ako voda pomedzi prsty. Až som prekvapený že si to neuvedomoval. Látka na zaujímavý dej by tu bola. A založené to bolo na skutočných udalostiach. Pseudoakčné scény pozliepané k sebe riedkou maltou unylých 5 až 10 minútových rozhovorov, to je dosť aj na vola, ako sa ľudovo hovorí. Potrebovalo by to rozhúpať. Dať do jednej z hlavných úloh Boba Ballabana, ktorý vyzerá tak na 90, to tiež nebol dobrý nápad. Robí dej ešte viac únavným. Ja osobne som pri filme viac krát zaspal. Aspoň že to funguje ako účinné anestetikum. Aspoň na záver z toho mohla byť zaujímavá situácia. Schyľovalo sa ku konfrontácii s prichádzajúcimi Rusákmi. Nakoniec ani z toho nebolo nič. Džordžík, tentokrát ti to proste nevyšlo. ()

Hadravinho

Obecně mám filmy o druhé světové válce rád, ale tohle pro mě byla monstr nuda... Celkově během války, ve které šlo o spousty životů, se starat o nějaký obrazy mi přijde trošku mimo. Jen díky Clooneymu a Damonovi dávám dvě hvězdy. ()

Hvězdář

Bál jsem se toho a bylo to přesně tak, opět americký film, nemyslím tím zemi původu, ale spíš styl pro velmi jednoduchého diváka, což jinak nutně nesplňují všechny filmy USA. Tady ještě navíc zprzněný tím, že je to chaos, dohromady se neděje vůbec nic, všechny scény vypadají amatérsky, naivně, některé až směšně. Z hlediska válečného filmu by se na to raději neměl koukat žádný fanoušek military, jinak upadne do těžké deprese. Pokud jde o hledisko umění, není tu dohromady vůbec nic zajímavého. Taky ty renoncy, jako třeba když někdo z památkářů neví, co je v Gentu. Celé to nemá téměř žádnou zápletku, pokud se něco děje tak je to napínavé asi jako mytí nádobí, není to ale ani dokument, je to suché, nudné,... škoda. Opradu velká škoda, neboť tohle by si zasloužilo pořádný film, filmů o druhé světové jsou hromady, ale přitom tahle oblast zůstává víceméně stále nepokryta (a to zcela jiste i po tomto pokusu). Kromě toho je to velice zajímavé téma, o kterém, aspoň mám ten pocit, není ve společnosti téměř žádné povědomí, stejně tak mi připadá že si skoro nikdo neuvědomuje, že před válkou byly muzea bohatší na velké mystry a jejich "majstrštyky". ()

Ace.A.T.L.

Pokud neočekáváte akční válečnou melu, přečtete si o čem film je a sledujete a vnímáte od začátku, tak vás film ohromí. Výběr herců je super, děj nekulhá a nenudí, vtipem to taky nešetří a globální myšlenka je skvělá. Rozhodně obrovská úleva od horrů, akčňáků, komedií. Film na kafíčko/čajdu, relax, pohodu a super zážitek. Za mě férový 4* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

esmoke

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale vojenská jednotka, která zachránila svět. Nebýt jich tak ti proradní rusáci snad budou v tom dole první. Si ten Clooney snad dělá prdel? CZ dabing Rozpočet: $70 milionů, Tržby: $154,98 milionů. ()

Rust_Francis

Chtěl jsem na to jít do kina...trailer mě velice lákal a filmové obsazení taky. Nakonec jsem rád, že jsem ušetřil zbytek těžce vyprošených studentských peněz na něco jiného. Nuda, u mě jednoznačně nuda. Film, který sice neurazil, ale bohužel mě ani nenadchnul. A že ta herecká sestava měla určitě navíc. ()

polyxena

Bohužel jsem tak nějak nevěděla, na co se dívám. Komedie? Oslava amerických vojáků? Sestava "památkářů" je stejně nesourodá jako celý film. Příliš mnoho náhod, skoků v čase a vůbec všech možných motivů. Dávám tři hvězdičky za: 1) Postavu Cate Blanchettové. Skvěle napsaná, skvěle zahraná. 2) Postavu Hugha Bonnevilla. Škoda, že dostala relativně málo prostoru. 3) Umělecká díla. Přeci jen si nějaký prostor ve filmu vybodobyla. ()

RomaS

Přestože jde o druhou světovou, jedná se o pohodový snímek. Žánrově to určitě není válečné drama. Vlastně bych to nedokázal přesně určit. Trocha humoru, občas vážné tváře a někdy se ozve válka obložená sarkasmem. Nejsem si ale jistý zda tento míchanec se dokáže u každého spojit v chutný koktejl. Jedno ale vím jistě. Film táhne partička sympatických tváří na které se stojí za to podívat. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)