Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

Dont

První půlka jen za dvě, protože mě takřka uspala, tam by snímku prospělo mnohem více dynamiky, za druhou polovinu bych dal možná i čtyři. Výsledkem jsou slušné tři hvězdy. Humoru je mnohem méně než jsem očekával, ale když už přijde, tak je docela vkusný. Z přehlídky hereckých osobností mě nakonec nejvíc potěšili jako vždy bezchybná Cate Blanchett, sympatický frantík Jean Dujardin a samozřejmě úsporný projev Billa Murrayho. Tentokrát mi nepřekážel ani Matt Damon s jeho vypilovanou francouzštinou. :-) ()

Foma

Nezaslouženě podhodnocenej film. Je pravda, že se v něm tak moc neděje, hlavně v první půli, ale to přece nevadí. Američani totiž objevujou svoje evropský "kořeny" a tohle je jeden ze způsobů, jak to dělaj. Je v tom úplně cítit obdiv Clooneyho k evropskýmu umění a k evropskej kultuře, pro Evropana působící až naivně, ale kterej lze v současnosti rozpoznat u mnoha vzdělanějších Američanů. A Linečáci mu asi nikdy nezapomenou, že z Lince udělal rodiště Adolfa H. :-)). I to patří k tomu americkýmu pojetí :-). ()

Aleee89

Živě si pamatuji, když mě Památkáři zaujali v kině, kde jsem viděla trailer. Potom se ale vyrojily ne úplně příznivé recenze a nakonec jsem je viděla s ročním zpožděním. Nebýt konce, který do příběhu vnesl trochu emocí, dala bych recenzím za pravdu. K partě nehrdinů se jakýkoliv vztah hledá velice těžce, takže i když někteří z nich v průběhu děje zemřou, nepohne to s vámi. Taky není ojedinělé, když nechápete, proč to vlastně všechno dělají. Film s divákem totiž příliš nekomunikuje, nerozumíte motivacím postav, návaznosti scén. A je to škoda, protože tohle mělo sakra velký potenciál. Divím se, že jej zabil zrovna George Clooney. Ale abych jen nehanila - chválím za osvětu, osobně jsem o existenci podobné party nadšenců pro umění neměla ani potuchy. ()

Skip

Takový trochu jiný válečný film natočený podle skutečných událostí. Téma jistě velmi zajímavé, ale zpracování bohužel poněkud pokulhává. Za zhlédnutí však film určitě stojí. ()

stuntmanMIKE

čo napísať na film, ktorý je síce pekný... nie je natočený úplne zle... má skvelé obsadenie, ale je nudný a nezáživný ako prasa ? Ja neviem... v tom filme sa dokopy nič nedeje a je to skrátka nuda... ()

dee-key

Činy těchto mužů jsou samozřejmě úctyhodné a určitě je potřeba, aby se vědělo i o této rovině války. Ale film samotný je tak strašně americký, plný klišé a do nebe volající nuda, že ho ani hvězdné obsazení nezachrání. ()

kalap

Veľmi nudná záležitosť,v rámci vojny ide o pohodičku, takmer dovolenkovu, zbieraním umeleckých diel, sem tam sa aj vystrelí a komediálnosť som tam za diabla nemohol nájsť. ()

Eržik

Docela zklamání, čekal jsem atmosféru, vtáhnutí do děje, k postavám... Námět je skvělý, obsazení úžasné, ale něco tomu chybělo. Pár monologů a výsledné poselství stojí za to, ale potenciál je to jinak promarněný. ()

Kosmik

Překvapivě koukatelný film i když chápu ty, co tomu dali malé hodnocení. Clooney nezvlád v režii onu jemnou hranici mezi komedií a tragédií. Začal to točit jako klasickou komedii s Billem Murraym a Johnem Goodmanem, něco jako stará francouzská Sedmá rota, ale v téhle válce občas také někdo padne. ()

Petrasuvicka

Tucet špinavců, Velký útěk, Sedm statečných a Dannyho parťáci trochu jinak. Vtipné spontánní hlášky, dojemné, smutné i úsměvné zároveň. S myšlenkou a vyobrazenou hrůzou, které se Němci dopouštěli. Pohled na druhou světovou válku z jiného úhlu otevírá oči, protože nebýt téhle skvělé bandy, řekněte, na co byste se chodili dívat do muzeí? ()

Jigy

Podle mě to byl velmi pěkný počin. Je hezké vidět, že existovala skupinka lidí, která v dobách nejhorší války co lidstvo zažilo našlo dost síly a odvahy a rozhodli se najít a chránit to, co nás odlišuje od zvířat- kulturu, umění a tím i identitu lidství. Kontrast mezi vražděním a zlatem z koncetráků a proti tomu stojícím dílům od velkých mistrů před kterýma se klaní i staletí je nezměrný. Film má plno chyb. Občas je rozsekaný a nesouměrný. Děj si skáče a divák se ztrácí. Herci také neodvedli to nejlepší co v nich je. Přesto si myslím, že skuteční památkáři by se za tohle umění nestyděli. ()

lioncel

Filmu chybí minimálně dvacet minut stopáže .. otázkou ovšem je, zdali to chybějící bylo vystřiženo, nebo ... každopádně škoda, protože : výborní herci + velmi zajímavý námět - mohla to být nezapomenutelná jízda - další válečný filmový pomník .... jinak se to skvěle hodí do současnosti : zlí rusáci proti hodným Američanům - jestlipak se všechna ta umělecká díla vrátila tam, odkud byla Němci odvezena? .. co třeba u těch soukromých majitelů, kteří i s celou rodinou odešli komínem některého z lágrů? A co ty tuny toho zlata? ... ()

mikinhoo

Čekal jsem modré z nebe, skvělé zábavné obsazení, obstojná režie, téma z dob 2. Světové války, supr trailer... Trailer by zasloužil tak čtyři hvězdičky, ale samotný film tak dvě. Mně přišlo, jako kdyby ani jedna věc nebyla udělaná pořádně s citem a láskou k umění. Dějová linie příběhu ve filmu skákala z jednoho místa na druhé bez nějakého ladu a skladu. A takovým stylem, že po konci filmu si toho moc v paměti neuchováte. A to, co si uchováte, znáte z traileru... Tři hvězdičky dávám za téma a herecké obsazení. ()

berusche

Zdejší hodnocení mě trochu mrzí. Neříkám, že se budete válet smíchy po podlaze nebo že budete zatínat prsty ve snaze pomoci hlavním hrdinům. Ale já to ani neočekávala. Tohle skutečně komorní drama na pozadí 2WW bylo prostě přesně takové, jaké se tváří. Moc mě bavilo, s jakou ladností spojoval scenáristický příběh fakta s fikcí. Ruku v ruce s černým humorem a touhou po něčem, co se může zdát až banální, šlo o jeden z mála snímků, který této historické etapě nenakládá víc než je nutné. Ona sama o sobě toho už řekla dost. ()

zbyshek

Pro mě velké zklamání. Čekal jsem mnohem více šťávy. I tak to byl film prakticky o ničem, nicméně jsem se těšil na konstelaci herců jako je Damon, Murray, Goodman. Navíc pod vedením George Clooneyho. Bohužel z toho vznikly dvě hodiny nudy. Myslím, že většinu lidí nudilo neustále žvatlání o uměleckých dílech, které ani neznali. Velmi neatraktivní příběh, který se ale určitě dal vynahradit humorem nebo akcí. Ani jedno se ale v dostatečné míře ve filmu nevyskytovalo. Upřímně jsme se už po půlce filmu koukal na hodiny, kdy filmy skončí. Ne, že by to bylo nějak otřesně nudné, ale nebyl tam žádný pádný důvod, proč tento film dokoukat. Ani pořádně nevím, jaký byl ten závěrečný bod filmu. 30%. ()

M.i.k.e

první Clooneyho režijní počin,který ne snad že by mě vyloženě minul nebo zklamal,ale ve své podstatě vlastně vůbec nevím co si o něm myslet.Fakt,že Clooney hodně míchá žánry a neví pořádně který si vybrat je tentokrát na škodu a snižuje výsledný dojem z jinak dobrého a celkem neobvyklého filmu.Bohužel pro diváka působí film v určitých momentech hodně zkratkovitě a prakticky tak není možné si k čemukoliv ve něm vytvořit vztah.Platí to i o samotných památkářích,kteří jsou sice obsazení 5ti hvězdičkově,ale v reálu jsou to docelá ploché postavy a to je vzhledem k tématu škoda dvojnásobná...70% ()

Aljak

Na moje prekvapenie, veľmi dobre spracovaný námet z pozadia druhej svetovej vojny, o ktorom sa až tak často nehovorí. Dalo by sa povedať, že to bolo takmer podľa skutočných udalostí (veď sám Clooney tvrdí, že z 80% bola zachovaná pravda). Trošku mi tam vadila tá prílišná dramatizácia niektorých scén, ktorá pôsobila dosť neprirodzene, ale inak ako celok veľmi slušné. Dokonca aj výber hercov celkom vydarený, a taktiež po stránke dialógov a scén veľmi slušné a bez nejakých zbytočných rečí. Tie 2 hodinky zbehli naozaj celom rýchlo. Inak toto rozkrádanie umenia počas vojny, to bola fakt katastrofa, ešteže existovali takýto "Monuments Men" a aj vďaka ním sa podarilo zachrániť čo najviac. ()

Hennes

Perfektní herecká sestava byla bohužel utopena ve scénáři, který nebyl přesně vyhraněn a směs dojáku, války a dobrodružství tentokrát moc nezafungovala. Chyběla tomu šťáva, akce, napětí. S neznámými herci, by to asi vyznělo ještě trochu hůře. ()

Martin741

Rezisera Georgea Clooneyho povazujem za rezisersku lamu, ktora nie je schopna natocit schopny a zaujimavy film. Tento ma nezazivny pribeh, privela nudy. Jo, technicka stranka a herecke osadenstvo je bravurne ako John Goodman /Big Lebowski/ alebo Matt Damon /Good Will Hunting, Bourne identity - Supremacy a Bourne Ultimatum/, ale cele to vyznieva do prazdna a nie je tu ani jedna scena na zapamatanie. 12 % ()

Hees

The Monuments Man je bohužiaľ nepodarok s výbornými hercami. Zápletka nie je vymyslená zle a na hercov som sa vyložene tešil (hlavne na Bill Murray, John Goodman). Tento film vôbec nie je dráma ako to tam je napísané, ale je to úplná komédia a tak k nemu treba pristupovať. Jediná zaujímavá postava, ktorá ma zaujala je tá, ktorú hrala Cate Blanchett. Najviac tomuto filmu škodí nevyváženosť jednotlivých scén. Film nedokáže navodiť žiadnu atmosféru a nemôže či nechce navodiť napätie. Obrovskou chybou je rozdelenie jednotlivých hercov na viac týmov a tým sa film mení na nejaké malé epizódy a nie je vôbec "súdržný". Moralizujúce reči sú hlúpe a smutné situácie tak tie síce smutné sú, ale ako som spomínal nepasuje to do toho, že toto je komédia. Pokus o romantiku nevyšiel Matta uznávam, ale toto mu fakt nevyšlo nebolo tam žiadne napätie medzi hercami a Cate proste zostala ako sirota sama v tomto. Chybou je aj, že žiadna postava nedostala nejaký priestor vybudovať si z divákom nejaký vzťah. Škoda toho hereckého potenciálu, ale je to proste veľmi zle napísaný film. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)