Dobrodružství Barona Prášila

• Velká Británie The Adventures of Baron Munchausen (více)

Tento film inspirovaný knihou Rudolpha Ericha Raspeho z roku 1785 je skutečnou pastvou pro oči, uši a mysl. Příběh začíná v XVIII. století v malém městečku, které je neustále okupováno Turky, a kde hraje malá herecká společnost na zakázku pro ministra války a jeho přátele hru o fiktivních dobrodružstvích Barona Prášila. Během představení však do sálu vstoupí starý voják, který o sobě tvrdí, že je pravým Baronem Prášilem. Tento Baron Prášil pak začne předváděnou hru uvádět na správnou míru. Vyprávění Barona Prášila tak spojuje jednotlivá pozoruhodná dobrodružství, která Baron prožil společně se svými kamarády. V nádherné výpravě a s použitím filmových triků se tak vypravíme horkovzdušným balónem na Měsíc, ocitneme se v žaludku mořské obludy nebo poznáme stromy okurkovníky a vínová moře. (oficiální text distributora)

E.T.Martin

Terry Gilliam má skvělou obrazovou fantazii, a kde ji čerpal ukazuje v tomto snímku, který je tak trochu poctou Karlu Zemanovi. Bohužel je Terry Gilliam víceméně dosti špatný vypravěč. V tomto ohledu jsou jeho snímky pro mne tak trochu pokus-omyl. Buď dokážou svou nápaditostí tak pohltit, že se dá zapomenout i chybší vypravěčské schopnosti, nebo prostě neokouzlí, a potom je to celkem nezáživné dívání. Baron Prášil je tak někde uprostřed, a ke prospěchu mu nesvědčí ani srovnání s českou Zemanovou klasikou, za níž pokulhává tak, že by na to klidně mohl dostat invalidní důchod... ()

vofo

Báječný Gilliam se svojí verzí pohádky. Jako malý jsem film zbožňoval a i po těch letech mě nepřestává nudit. ()

SuzukiZ

Dělová koule, výlet na měsíc, v žaludku ryby - tam všude hledá baron Prášil své kamarády, aby se postavil Turkům, kteří obklopují město. Pěkný, hezky zfilmovaný příběh.. Jen na mě příliš mnoho fantazie. ()

brasek

Nádherné dobrodružstvo, skvelé fantasy! Pri tomto snímku sa treba nechať vtiahnuť do deja a unášať sa ním. ()

Svadbos

Dych vyrážajúce špeciálne efekty idú ruka v ruke s Gilliamovými mimozemskými zábavnými nápadmi. Vizuálny zážitok hodný pozerania napriek niekoľkým prázdnym miestam. ()

RoyBatty444

Fantázia musí človeka unášať do svetov, ktoré nie sú vysvetliteľné logikou, nespochybniteľne nadprirodzené, bizarné, pútavé a nevysvetliteľné. Presne o to a hlavne o podnietenie fantázie každého z nás ide Terry Gilliamovi. V mojom prípade sa mu to podarilo a darí naďalej. Po rokoch som mal všetko v pamäti trochu väčšie a veľkolepejšie, ale to je asi tiež kúzlo jeho tvorcu zanechať silný pocit. Malá výčitka tu ale tiež je, a to zakomponovanie hlášok o atómových bombách a zákonoch hydrauliky, ktorými sa snaží uchytiť dobového diváka. ()

krijka

Omšelé oppidum obléhané Osmany. Obyvatelstvo ochromeno obavou. Očividný ochránce! On! Opravdové obrazové orgie. Okouzlující. Očistně odlehčené. Olé! Och. Oj. Dost slovní ekvilibristiky. Tenhle film je ale skutečně zjevení. Terry Gilliam se opravdu vyřádil a každý, kdo není úplně slepý, musí okouzleně zírat. To jsou opravdu neuvěřitelné orgie fantasie, při níž musí člověk zapomenout na rozum a znovu se vrací do dětství. A jak rád se tam vrací. Spor s tureckým pašou, úžasná cesta na Měsíc a uslintaný Robin Williams, či aspoň jeho hlava, velryba samozřejmě nemůže chybět. Nádhera. K tomu baronovi pomocníci a děsivá smrt (viděl jsem to kdysi, ještě jako dítě a vím, jak moc mě děsila). Jsem uchvácen a tento, možná nejlepší Gilliamův film, si nikdy nenechám ujít. ()

tulen

Obdivuhodná fantazie autora a ještě obdivuhodnější realizace - a bez počítačů (naštěstí !). Výborní herci. Pohádka při které občas zamrazí a asi není uplně pro děti. * Škoda, že už nikdo nic podobnýho nenatočí - CGI má sice ohromné možnosti, ale za cenu toho, že všechno vypadá stejně uměle a něco podstatného se ztratí ... ()

Dupac

Pokud přistoupíte na tuhle Gilliamovu hru, odmění se vám změtí úchvatných scén, mezi nimiž obzvlášť vynikají nebeský Venušin tanec v podání mladé a sladké Umy Thurman nebo třeba mile úchylná scenérie sultánova paláce. Baron Prášil dokáže po chvíli unavit neutuchajícím proudem umanuté tvůrčí imaginace a zároveň (aspoň chvílemi) nadchnout jako kostrbatá, ale rafinovaná alegorie na svět fantazie, který dokáže i vyhrát válku s Turkem a přelstít létající smrtku. Protože Gilliam je sám baronem Prášilem a Prášilovy bitvy se stárnutím, nepřízní osudu i zkostnatělým úředním šimlem bez fantazie jsou i Gilliamovými bitvami, tady aspoň částečně vyhranými. ()

EP2012

Nazvat toto nepovedeným filmem, je shovívavé. Je to prostě sračka. Krásná výprava nezachrání dementní scény... ()