Prokletí žlutozeleného škorpióna

• USA The Curse of the Jade Scorpion (více)

Film najslávnejšieho filmového neurotika Woodyho Allena sa podobne ako viacero snímok jeho posledného obdobia vyznačuje fantastickým námetom spracovaným formou bláznivej komédie. Autorova psychoanalytická spoveď ustupuje do úzadia v prospech príbehu. V tejto snímke si Allen zahral poistného detektíva, ktorému kontruje Helen Hunt ako ambiciózna členka nového vedenia poisťovne. Obaja sa stanú obeťou kúzelníka Zoltána, ktorý ich počas svojho predstavenia zhypnotizuje a i po jeho skončení naďalej využíva na krádež šperkov. Komické situácie vznikajú nielen v dialógoch Allena a Hunt, ktorí sú v hypnóze do seba zamilovaní, ale aj z faktu, že Allen vyšetruje prípad, ktorého je sám páchateľom. (oficiální text distributora)

lamps

Typický Allen. Naprosto absurdní příběh vyvážený božskými dialogy, inteligentním humorem a řadou nezapomenutelných hereckých výkonů. Dominuje samozřejmě samotný Allen, který vytvořil s výbornou Helen Hunt přímo elektrizující dvojku, ale hodně potěší i Dan Aykroyd a nádherná Charlize Theron, která musela přijetím své role udělat speciálně Woodymu velkou radost. :-) Až uvidím nějakou nepovedenou Allenovku, tak snad půjdu na vyšetření, jestli se mnou není něco v nepořádku. 80% ()

k212

Tak nevím ... asi bych tento počin nazvala lehčím úletem páně mistra, nebo třeba crazy-allen. Ale proč ne ... I přes klišovitý námět a výlet do vod crazy komedie, je zpracování úžasné a podmanivě své. Samozřejmně díky allenovskému lehkému psychoanalytickému humoru a perfektní atmosféře 40-tých let podmalovaných výtečnou jazzovou hudbou. A řada situačních dialogů vám prostě zůstane v paměti hodně dlouho, obzvlášť pronáší-li ho sucharský nervák a svůdník žen C.W. v podání páně Woodyho. ()

Šakal

Woody Allen a jeho " osobitá pocta noir detektivkám. " Opět ve skvělé formě, tak jak ho máme všichni rádi. Mistrně napsané dialogy,..... ( Jste drzoun. Nelíbíte se mi..... U mě to chce čas. Vydržte a zalíbím se vám.....Na pronásledování zločinců nejste moc drsnej........Když vás profackuju, změníte názor ? :o) .....Jste takový romantik....Co jste kouřila? :o)......Nesnáším vás a toho německého kancléře s knírkem, ale v opačném pořadí :o) Vynikající herecké výkony Allena a Helen Hunt, kteří se navzájem skvěle doplňují a " můj starý známý oblíbenec Charles z M.A.S.H. David Ogden Stiers coby kouzelník, hypnotizér a padouch Zoltán Voltan. Parádní inteligentní podívaná na Ne večer. 4+1/2*! ()

Sonnery

Trvalo mi 20 minut, než jsem pochopil, že ten negramotnej antihnidopich co měl na starosti titulky, viděl film tak vzdáleně, že už tak malej Woody byl ještě menší, což Woodymu jistě přineslo další mindrák. Na každý pád jsem laxností titulkovače přišel o kupu vtipů. A navíc mě donutil, abych se na film díval s dabingem - to je, jako když by hluchoněmej šel na vystoupení břichomluvce (Jeff Dunham). Ale jelikož to byl Woody Allen, nebylo možný se nesmát a nebavit: "G.W. dovol, abych ti představil mého bratra. To je ten, co umřel při porodu?" ()

dzej dzej

Řečeno raperskou terminologií Woody k stáru už tolik nedává. Přesto je umanuté opakování motivů, protředí a hrdinů paradoxně spíš pozitivním jevem - činí to jeho filmy nepokrytě "allenovskými" a i průměrný Allen je pořád lepší než většina ostatního. Škorpión je jako celek aluzí na Allenovy oblíbené filmy noir a obsahuje další reference: na výtvarné umění ("Našel jsem toho Picassa, ale byla to fuška, dvě hodiny jsem hledal nos."), na Woodyho vlastní dílo (Charlize Theron hraje ženu kterou (jak Woody napsal v jedné ze svých povídek) "by člověk z postele nevyhodil" - což se nakonec paradoxně stane). Jsou to prostě spíš detaily než celek, co člověka potěší (například hrátky s narativem - Woody na oslavě říká, že nejlepší by bylo kdyby jako detektiv honil sám sebe a myslí to jako vtip - nakonec se ale přesně tohle stane...). Krom výrazných detailů a zmíněné "allenovštiny" drží film také herecký "allenovský" výkon Woody Allena. Obecně platí, že Allenovy filmy ve kterých Woody nehraje potřebují k úspěchu daleko větší kvalitu než ty ve kterých se objevuje... ()

Anderton

Celkom fajn, vtipné, pozeratelné, nenudí, ale trochu nenaplňujúce predstavu, že každý Allenov film je filmová udalosť. Ako jednohubka úplne stačí, pokial nie ste Allenov had core fan. Čo sa týka humoru, sú jeho súčasné filmy rovnako vtipné ako kedysi, len tie námety sú nie až natolko zaujímavé. ()

Frajer42

Spoilery! Musím konstatovat, že se jednalo o jeden z nejlepších filmů Woody Allena, jaký jsem doposud viděl. Toto moje ocenění má nesmírnou váhu, neboť jsem pravděpodobně největší filmový odborník na této databázi a možná i na celém širém světě. Ačkoli to dělám nerad, tak budu muset zasouhlasit se spolusledovatelkou a zbytečně ji tak zvednout ego. Konečně jsem byl svědkem těch všemi vychvalovaných dialogů. Opravdu to bylo něco neskutečného. Postavy na sebe vzájemně sypou jednu hlášku za druhou s kadencí kulometu Johna Ramba. Námět je sice lehce přetažený za zbytky Allenových vlasů, ale kompenzuje si to značnou zajímavostí. Dost se mi líbil nápad s hypnózou a hlavně to, že Woody Allen vyšetřoval svoji vlastní loupež, které si nebyl vědom, čímž logicky vznikaly dost vtipné situace. Jsem rád, že udělal Woody Allen "chybu" a obsadil do hlavní role právě sebe. Dodal tím snímku určitou teatrálnost, což vzhledem k nadnesenému ději nebylo absolutně na škodu. Snad bych jen ocenil, kdyby si snímek určitý nadhled zachoval až do konce a nezavršil divákovi zážitek tuctovým rozuzlením. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka mat.ilda. ()

stilgar1

Opět jedna z nezapomenutelných komédií z dílen Woodyho Allena. I přes svá léta dokazuje, že je stále v dobré formě a dokonce se dokáže prosadit i jako detektiv, i když mu už nová mladá síla šlape nebezpečně na paty :-D 9/10 ()

swamp

Opravdu nemám nic, co bych mohl vytknout. Všechna ta Allenova těkavost je jednoduše geniální ("I hate her just like I hate that German chancellor with the moustache."). :) Vzájemné provokace s Helen Hunt jsou neskutečně vtipné! Myslím, že jsem jeden z lidí, co přichází filmům Woodyho Allena (i samotnému Woodymu) na chuť. :) ()

DwayneJohnson

Ušlo to, nicméně má spokojenost je tak nějak poloviční. Chtělo by to možná krapet míň Woodyho. Před kamerou samozřejmě. Za ní mi nikdy moc nevadil, ale jak mu jednou za čas něco přeletí přes nos a stoupne i před ní, tak má bodová stupnice vzhledem k jeho rachitické postavě jede samovolně dolů. Nemůžu za to, ale je to tak a i když se Helen moc snaží a zbytek filmu je vtipný, tak to víc jak 3,49 dneska nebude. ()

Arsenal83

Woody Allen nesklamal ani v tomto diele a hoci si tu tentokrát neodniesol žiadnu nomináciu na Oscara alebo Zlatý Glóbus, nezľavil zo svojich scenáristických kvalít ani o meter. Miestami sú to až mega výbuchy smiechu. Klasický Woody, ktorému možno chýbala len finálna pointa trochu prepracovanejšia, ale tie gagy a hlášky, tie stáli za to. ()

Willy Kufalt

„Zapomeňte na logiku a zkuste mi trochu věřit...“ Je to zvláštní pocit být chvíli aktérem či alespoň svědkem něčeho, pak se probudit ze stavu hypnózy či sna a prakticky úplně zapomenout. Na tento film zase rozhodně zapomenout hned nelze, ale skoro obdobný pocit probuzení se ze zvláštního sna jsem měl taky po skončení celého filmu. Velice originální krimi komedie Woodyho Allena, pohybující se tak trochu kdesi mezi nebem a zemí, psychologicky někde mezi vědomím a podvědomím, mě do onoho transu nejen svou mystickou zpáletkou opravdu dostala. Tohle PROKLETÍ chci určitě vidět někdy znovu, ještě alespoň jednou hltat tu jedinečnou retro atmosféru podbarvenou stylovou hudbou, být u toho svědkem neotřelé filmové loupeže na pokračování, absolutně se vymykající všemu, co bylo k tomuto tématu na plátně odpromítáno, a vychutnávat si u toho ňoumovského Woodyho v nešťastně zmanipulované a rozdvojené postavě soukromého detektiva a nezáměrného zločince, v obklopení dvou velmi pohledených blond krásek (jinak též skvělých hereček) a nonšalantního Dana Aykroyda. Skoro se mi nechce věřit, když jsem si v zajímavostech přečetl, že sám Woody Allen považuje tento film za svůj nejhorší a dokonce lituje svého obsazení do hlavní role. Za sebe musím říct, že zatím žádný jiný film tohoto svérázného tvůrce mě tolik nebavil, nehledě na to, že je to snad poprvé, kdy se mi Woody zamlouval (a to velice!) i jako herec. Za mě výborná záležitost! 90% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()

Rocky62

Že je Woody Allen vynikající režisér a i herec, o tom není pochyb, ale příležitost, přesvědčit se o tom sám, jsem dostal až teď. Lehce zapamatovatelné hlášky a komická vzájemná nenávist hlavních představitelů činí tento film skutečnou lahůdkou, u které se těšim na druhou projekci. ()

Happens

Film prošpikovaný skvělými hláškami. Nicméně epika kulhá, jak invalidní důchodce, méněcennější příběh v tak ubohé verzi sama sebe jsem viděl možná tak při záměně kufrů na letišti u filmů z počátku minulého století. Allen by si měl uvědomit, že jsme v novém tisíciletí. Konečná scéna tak bolestivě nesedí, až to bolí. Woody a já asi nikdy nebudeme dobří přátelé...jsem mimo mísu, jak pozoruji hodnocení ostatních. ()

FrodoF

Skvělá, svěží, vtipná komedie, Woody Allen je prostě pořád dobrej a přišlo mi, že scénář snad nikdo jiný vymyslet nemohl. ()