Prameny života

• Německo Die Quellen des Lebens (více)

Očima tří generací a tisíců sádrových trpaslíků sledujeme film Sources of Life, autobiografický příběh rodiny spisovatele a režiséra Oskara Roehlera, jenž ve svém vyprávění použil milostné příběhy třech pokolení svých nejbližších příbuzných. Po druhé světové válce se veterán Erich vrací do rodného Německa, kde si připadá jako cizinec. Po válce vybuduje továrnu na výrobu sádrových zahradních trpaslíků a začne se svou rodinou hezký život v nové Spolkové republice Německo. V této rodinné sáze sledujeme životy, lásky a zklamání tří po sobě jdoucích generací, které nás provedou novodobými dějinami Německa. (Cinemax)

rigby

Zvláštní film, ale vlastně hrozně krásný. Natočený velmi všedně, ale přitom zajímavě nevšedně. Jeho největším plusem je svižný příběh, který pokrývá několik generací, a tak je stále na co se dívat, scéna se mění každou minutu, neustále přichází něco nového. Obraz své doby. Ačkoli se jedná třeba jen o pouhé epizody, dokáže diváka vtáhnout i do tohoto minipříběhu a dává možnost vžít se do každé z drobných postav, kterými je naplněn. Výjimečně nevadí ani délka, spíše naopak. Bylo mi líto, že už je konec, díval bych se dál a dál... ()

kolodej1

není to špatný film, jeho kladem je, že i přes hodně dlouhou stopáž, dokáže udržet pozornost a nenudí, pořád se děje něco zajímavého. Záporem jsou některé momenty, hlavně v první polovině, kdy film působí útržkovitě a nesourodě. Vadí mi taky nevěrohodnost v charakterových posunech některých postav, protože to nejsou ani tak posuny jako spíše přemety. Docela hloupý je závěr, na internát nejsou peníze, ale dovolená v Itálii - žádný problém, možná by nebylo marné trochu zapracovat na logice scénáře, než se začne točit. Jinak je zajímavé je, že se tu těžko hledá vysloveně kladná postava, až na čestné výjimky jsou to buď chvíli hajzlové a chvíli andílci a nebo jsou to hovada po celou dobu. Proti mému očekávání se v osudech rodiny politika nakonec odráží minimálně, drtivá většina děje s ní nikterak nesouvisí. Vcelku zajímavý a působivý snímek, který má ovšem své mouchy. ()

merissa

Tři hodiny scénáristicky, režisérsky i herecky nevyrovnaných výkonů - nevyšla sázka na Vogla ani Bleibtreue, kteří bývají pod dobrým vedením fantastičtí, dobová výpověď minimální, stylizace nedůsledná, takže neúčinná a těch pár zajímavých scén (matčina deflorace například) to vážně nezachrání. Ráda věřím, že Roehlerův román je čtivý, ale buď měl zůstat nezfilmovaný, nebo ho měl dostat do ruky někdo kompetentní. Pokud si někdo libuje v evropských rodinných ságách, ať se raději podívá na Szabóův Sluneční svit, který má podobnou stopáž, podobný počet sledovaných generací a pár dalších styčných bodů, ale je na mnohem, mnohem vyšší úrovni. ()

VilemRousi

Člověku ty 3 hodiny utečou hodně rychle. Děj není nějak extra složitý - vlastně jen sleduje jen 2,5 generace života rodiny hlavního hrdiny, v různých situacích (více či méně obyčejných / bizarních). Nicméně já se vůbec ani jednou během toho filmu nenudil, a nakonec mi bylo i líto, že to už skončí. Styl vyprávění je opravdu poutavý – byl to opravdu moc fajn zážitek. Prosím víc takových filmů! ()

A.ZziK

Německy, takže standardně výborně natočeny a lehce podbizivy film. Skvělý herci, hlavně ve střední pasáži, obrazově příjemné. Největší překvapeni je sice dlouha, ale přesto snesitelna stopaz filmu, která před projekci odrazovala. Celkove velmi příjemná podívaná. ()

vyhnalek

Znáte televizní seriál Vyprávěj? Tak si představte, že se odehrává v Západním Německu a děj od 50. do 70. let je zhuštěný do tří hodin. Máte to? Tak to jsou Prameny života ()

Konev

Jak je to psáno v jiných komentářích: nenudí, chytí a nepustí až dokonce, který mohl být krapet víc dodělaný, ale to by nám to bylo naservírované i bez naší představivosti, že? ()

Hřebejk v Hlavní soutěži 48. MFF Karlovy Vary

Hřebejk v Hlavní soutěži 48. MFF Karlovy Vary