Monty Python a Svatý Grál

• Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)

Kultovní komedie Monty Python a Svatý Grál svérázně adaptuje legendu o králi Artušovi (Graham Chapman), který se vydává se svým věrným sluhou (Terry Gilliam) a rytíři kulatého stolu (John Cleese, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin) na neohroženou výpravu za nalezením svatého grálu. (Pannonia Ent.)

Blue.Shark

Čekal jsem něco trochu jiného...vlastně hodně jiného. Když jsem poprvé zahlédl jízdu na "koních", říkal jsem si, že by to mohl být opravdu povedený film. Po 91 minutách však musím přehodnotit původní názor. Asi nejsem naladěn na tento styl humoru. Je fakt, že u některých scén jsem umíral smíchy (Knights who say "NI", souboj s Black Knihtem a nejvíce Lancelotův útok na hrad), ale zbytek mi prostě nesedl. Myslím, že kdyby byla stopáž o půlhodinu kratší, měl bych z filmu mnohem lepší dojem. ()

IsaacNewton odpad!

Teď nám To pustili ve škole. Asi už potřebuji prázdniny, protože Tohle se mi snad jen zdá. Tohle není komedie, není To vůbec vtipné, pokud To mát být umění, pak opravdu nevím, tak co To je? Historické drama asi těžko. Ah, už vím, Tohle je jedině ODPAD a Takové je i mé hodnocení, je mi líto, ale nedá se zde najít jediný klad. ()

bambusacek odpad!

Konečně jsem dosáhl dna absolutní zhovadilosti a to podotýkám, že jsem párkrát viděl i skvosty jako Ulice, Ordinace či Věčný svit neposkvrněné mysli. Snad by moje hodnocení nebylo takové jaké je, ale to bych musel tento film dokoukat. Ale trpět chci až v očistci, takže to nebylo možné. Za scénu o vlaštovkách nesoucích kokos, krásných 10% ()

PanTumnus

kolega rannveig na tento film a i na další dva s ním spjaté, plive chvalozpěvy už od doby kdy jsme se poprvé před sedmi lety setkaly a tak jsem se rozhodl, že je konečně čas zjistit jaká je skutečnost. ehm, tak tedy... graham chapman, terry gilliam, terry jones, eric idle, john cleese a michael palin jsou géniové komedie! vskutku! svatý grál je nejenže nejlepším filmem monty pythonovské trilogie ale zároveň i tím nejvtipnějším. dělat si srandu pánové zkrátka umí a mě jejich humor okouzlil. proč tedy pouze čtyři hvězdičky? občas je to na komedii až moc ponuré. občas přijde slabší nebo nehorázně absurdní fórek (okrasné keře) a nevím... zde mi to prostě vadilo. jinak ale palec hore! ()

waits

"Ben Hur vedle něj vypadá jako epos" První opravdový film Pythonů nevnikal lehce, potíží byla celá řada. Obtížné bylo samotné financování, v částkách kolem 30000 liber přispěli i Led Zeppelin, Pink Floyd a Jehtro Tull, i tak to ale nestačilo ani na to, aby bylo možné použít koně (kokosy jsou klasická z nouze ctnost). Vybrané exteriéry byly těsně před natáčení zamítnuty skotskými úřady (kromě hradů Doune a Stalker), Graham Chapman, přestavitel hlavní role - krále Artuše, byl jakožto dlouholetý alkoholik permanetně opilý a navíc docházelo neustále ke střetům mezi oběma pythonovskými režiséry. Gilliam, s pedantským přístupem k vizuální stránce a Jones, pro kterého byly prioritou dialogy, oba nadšeně pracující, ale tvrdohlaví, se neshodli téměř na ničem a jejich rozepře pokračovali i během střihu. Velmi špatně navíc dopadla předváděčka pro investory, po ní došlo k úpravě zvuku (na novou hudbu nebyly peníze, použily se staré desky) a dalším střihům. Při tom všem je s podivem, jak fantasticky uvolněně , svěže a vtipně film působí. Těžko najít slabé místo, gagy jsou dodnes svěží, některé z nich nesmrtelné (Černý rytíř nebo rytíř, co říká Ňy). Je skvělé, že Pythoni film dokázali natočit a ještě skvělejší,že se tím otevřely dveře pro Život Briana. ()

Vesecký

Vzhledem k tomu, že jsem se nikdy nezajímal o artušovskou legendu a rytíře Kulatého stolu, byl mi i tento recesistický děj naprosto cizí, ano, řada vtipných hlášek zde zazní, ale tohle dílo mých oblíbených Pythonů ( seriál pokládám za lepší než celovečerní filmy) mě vůbec neoslovilo. ()

grerar

To je zcela můj šálek kávy... obléhání normanských hradů, kdy obléhaní používají jako zbraň shazování živých krav na nepřítele, hádankový souboj, a konečně bezruký, beznohý, ale smělý rytíř... co víc si můžeme přát. Nebo brutální zviřátko nebo dost drsný prostřihy do doby... ale co už prostě se na to podívejte, a uvidíte. ()

mirliflore

Některé momenty jsou dokonalé a úžasně vtipné - např. když Lancelot vyvražďuje svatební hosty nebo pokušení a záchrana sira Galahada, ale přece jenom - celkově MPaSG až tak bránicervoucí není. Krátké úderné skeče na tenhle humor sedí lépe. Pořád je to ale povedené dílko, ze kterého je cítit, s jakou láskou bylo děláno a jak moc si všichni "Pajtni" své roličky uživali. Silné 3*. Kdyby to nebyli právě Monty Pythoni, u kterých jsem zvyklý jenom na to nejlepší, šel bych s hodnocením asi ještě výš. Holt ta relativita, no. ()

Dark.

Pro mě z Pythonů sice nejslabší. Ale i tak je to na plný počet. Scéna se strážcem mostu je opravdu nezapomenutelná. "Jaká je rychlost nezatížené vlaštovky?" - "Kterou myslíš? Evropskou nebo Africkou?" - "No to nevím...aaaaa" Prostě úžasné, víc jsem se u filmu dlouho nezasmál. ()

Saur.us

Monty Pythoni tentokrát v uceleném celovečerním filmu dokazují, že jsou jak nadaní komici, tak i výborní herci vážných rolí, muzikáloví mágové, režijní mistři a scénárističtí géniové. Ale teď vážně. Je to vážně prdel. ()

Viperine

Paráda :). Ortodoxním věřícím se asi otevírá kudla v kapse, já se vznášela na obláčku záchvatů smíchu a ironicky ujetého koutku. Scény vyhnané do krajnosti, stejně tak i jednotlivé charaktery. Geniální a naprosto originální dílko; od téhle party se snad ani nedalo nic jiného očekávat. ()

Mr.Hudson

Oproti ostatním filmům z dílny "Monty Python" je Svatý Grál až žalostně nevtipný a ubohý. Humor mi přijde po většinu času ujetý a pár vtipných scének to nezachrání. Poměrně velké zklamání. ()

RedHot

S Monty Pythonem začínám a přiznám se, že mě tato první ochutnávka příznivě překvapila. Jen abych se nespálil jako u Allena. I když počkat - tam se mi to teprve stane. ()

Everyone

Inteligentní humor, který zdvihá koutky, ale ke konci jsem málem usnul (kolem poledne). Těch narážek je tady spousta, ale mě zkrátka nevyhovuje ta forma a 90 minut, jak se ukázalo, je na mě příliš. 3 krát 30 nebo 6 krát 15 minut by mi sedělo více - tzn. místo filmu, 3 nebo 6 skečů. Originalitu nelze popřít. Za ty nápady 5 hvězd, za schopnost pospojovat skeče v jeden celek, hvězdu jednu. Jiná hlediska mě v tomto filmu ani moc nezajímala. ()

Helldo

Nestává se často aby vás ochromil smích již při úvodních titulkách, ale Monty Python zkrátka takový je. Momentů kdy koukáte s otevřenou pusou či nevěřícně kroutíte hlavou je dosti, ale pak to protrhne scéna, gag, hláška, kdy se dostanete do záchvatu a po pár vteřínách otíráte slzy se slovy: "jo tak to se povedlo". Je to zkrátka specifikum, ale s jistým kouzlem, navíc absurdní humor u mě vždy zvítězí nad trapným, přes složitost to občas rozpoznat... 4 hvězdy. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Cage a hladový králík

Cage a hladový králík

27.11.2009

S králíky nejsou žerty. Víme to už od dob Meet the Feebles či Monty Python a Svatý Grál. Film Rogera Donaldsona sice nese téměř disneyovský název The Hungry Rabbit Jumps, ale ve skutečnosti půjde o… (více)

Python na operačním sále

Python na operačním sále

23.10.2006

Terrymu Jonesovi, absolventovi St. Edmund Hall College na Oxford University (obor středověká literatura) a jednomu z členů legendárního seskupení Monty Python a Svatý grál, která se konala minulý… (více)

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005