WikiLeaks

• USA The Fifth Estate (více)

Příběh o zrodu webové stránky WikiLeaks a jejím negativním dopadu na přátelství hlavních protagonistů... Mladý německý novinář Daniel Berg se seznámil na internetu s vizionářem a bojovníkem za právo znát informace v jejich co nejméně zkreslené podobě, Julianem Assangem. Přemluví Berga, aby s ním spolupracoval na internetové stránce WikiLeaks, která bude mít za úkol odhalovat kauzy o zneužívání moci ze strany vlád a mocných tohoto světa. Oficiální média začínají brát WikiLeaks jako sobě rovnou. Assange chce stále větší kauzy. A tak, když se mu do rukou dostane video z Iráku, kde jsou zabiti dva novináři americkými vojáky, neváhá ho zveřejnit. I přes odpor Berga začne uveřejňovat ohromné množství amerických diplomatických depeší, které svým obsahem nejenom, že destabilizují mezinárodní vztahy USA, ale také mohou dostat do ohrožení života ohromné množství lidí po celém světě. (Nova Cinema)

leafroller

Myslím, že otázka nezní, jestli měl pan Assange právo zveřejnit, co zveřejnil. Jestli měl právo ohrozit konfidenty, kteří pod rouškou "demokracie" provádějí tajné operace s nejasnými cíli. Atd. Otázka zní proč. Proč existují věci, které je třeba tajit? Proč existují organizace, které se ke svým vlastním lidem chovají takovým způsobem, že je ti lidé zradí a poskytnou veřejnosti choulostivé informace? A proč se tomu ty organizace tak diví? A proč obviňují WikiLeaks za něco, co udělali jejich vlastní lidé? Když vás na ulici porazí Škodovka, taky hned nepůjdete bušit na dveře do Mladé Boleslavi. Arogance moci je nekonečná a kdo to nezažil aspoň trochu na vlastní kůži, nejspíš nepochopí. (A přitom není nutné chodit daleko, stačí se příkladně jenom zamyslet nad přerodem naší slavné veřejnoprávní televize. Jenom.) Přes mírně nadstandardní složitost děje dostal jsem plnohodnotné zamyšlení. A ať už to byla pravda na 100% nebo 80, vypovídá příběh o odvaze i zbabělosti. Assange stejně jako třeba Zuckerberg změnili svět a pohled na internet. A klidně půjdu ještě dále, když řeknu, že i povahově se tito dva géniové docela podobali. Rozdíl je tedy v tom, že jeden je pohádkově bohatý a druhý zavřený. Holt nová doba. ()