Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

Rominator 

všechny recenze uživatele

Vinnetou (Pierre Brice) a jeho sestra Nšo-či (Marie Versini) se dostanou do svízelné situace, když je napadnou Salasovi muži. Vinnetouova skupina má štestí, protože potká Old Firehanda (Rod Cameron) s přáteli, kteří jim pomůžou bandity odrazit... Ani tento film nepřichází s nějakým originálním příběhem, protože příběh vystačí s jedním mexickým městečkem Miramonte a bandou desperádů. V každém případě se povedly pyrotechnické efekty. Vinnetou zpočátku působil dojmem, že není schopen se postarat o bezpečí svojí sestry a vypadalo to divně, protože v jiné scéně se neohroženě bez přemýšlení vrhá do hořícího domu, aby zachránil dítě. Dabing určitě nepatří k nejlepším, protože došlo ke změně jména záporáka Silers na Salas a Vinnetou se v úvodu představuje jako náčelník Apačů, kterým nemohl v této chvíli být. ()

eFOXsize 

všechny recenze uživatele

Nebude náhoda, že zpracování od Alfreda Vohrera nejsou to pravé ořechové. On prostě neumí ve filmu vynahradit L. Barkera a čarovného ducha Pokladu a Vinnetou... Všechny zpracování od něho mi přijdou nedostatečně promyšlené, odfláknuté za vidinou peněz. ádoby romantická zápletka Nšo-či mě přinutila se spíše zamračit a ignorovat, Old Firehand mě také nenadchnul. Skutečně je zde cítit jakási tendece amerického westernu, ale dámy a pánové - mně se to sem nehodí. Za mě nejhorší Mayovka. ()

Reklama

thunnus 

všechny recenze uživatele

Ne, jen za ty hezké oči Nšoči ty tři hvězdičky nedám. Jedna věc mě ale zaujala: Proč, když ta nepřátelská banda do vesnice chytře propašuje bedny z dynamitem a nechá je tam odpálit, místo aby zaútočila a dorazila zmatené vesničany, je nechá vyzbrojit a opevnit se, aby jejich další útok mohli odrazit? :-) A to není jedíná scénáristická "podivnost".. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Tenhle díl z té početné skupiny májovek je nejvíce odlišný, a rozhodně to není špatně. Až by se tomu chtělo dát vyšší hodnocení. Vysoké ambice film nemá, ale je to příjemný druh filmu k odreagování. Je akční, s příjemně vtipným nadhledem a se spoustou dramatických situací. Western v Mexiku s chutí špaget a ochranou nevinných ala Sedm statečných. Proč ne, je to příjemná změna oproti ostatním májovkám. Dobro svádí urputnou bitvu se špatností a strach je zahnán nadějí a odvahou. Hlavní osobou je protřelý traper Jason Waade alias Old Firehand (zajímavý Rod Cameron s hlasem Gerharda Geislera), kterého nevyvede z míry žádný vývoj událostí a s usměvavou hlavou přijímá výzvy v osobním i společenském životě. K hrdinným obráncům patřil též osvícený Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Danneberga), Jasonův přítel a donchuan Tom (Todd Armstrong s hlasem Randolfa Kronberga), další Jasonův přítel a dobrák Caleb (Vladimir Medar s hlasem Herberta Knippenberga), odhodlaný představitel zákona a spravedlnosti kapitán Mendozza (zajímavý Rik Battaglia s hlasem Rainera Brandta) a svérázný a extravagantní Angličan na zásnubách Robert Ravenhurst (zajímavý Viktor de Kowa). Ženskost přináší Vinnetouova sestra, poznávající lásku, Nšo-či (Marie Versini s hlasem Evelyn Gressmann) a rázná a elegantní Francouzka Michèle Mercier (Nadia Gray s hlasem Renate Küster). Z padouchů je zde především vůdce banditů, sžíraný touhou po pomstě, Silers (Harald Leipnitz), ambiciózní posměváček Derks (Aleksandar Gavrić s hlasem Heinze Giesea) a vychytralý a hamižný kapitán Luis Sanchez Quilvera (zajímavý Miha Baloh s hlasem Heinze Petruoa). Z dalších rolí: nadšený a zvědavý Michèliin synek Jace (Jörg Marquardt), morální autorita a místní kněz (Boris Dvornik s hlasem Christiana Rodeho) a vedoucí ustrašené části obyvatelstva Puglia (Emil Kutijaro s hlasem Petera Elsholtze). A tak film plyne s odvahou, nadhledem a s akčností až do svého konce, který má své vítěze, poražené, truchlící a věřící. Je to stále příjemná zábava. Nenudí a dobro spravedlivě vítězí. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Skvělá hudba na pozadí další "Indiánky a Máyovky"..Tentokráte se náčelník Apačů setkává s novým přítelem, traperem Old Firehandem, jehož ruka je opravdu ohnivá. Winnetou se svou sestrou Nšo-či i Old Firehand s přáteli se však připlétají do cesty bandě zlotřilých desperátů proradného Silerse, který terorizuje celý kraj se svým nyní zatčeným bratrem... Bratr Silerse je však při úětku z vězení zabit a šéf bandy slibuje pomstu všem zúčastněným a spojí se s mexickým banditou a jeho lidmi..nastává boj na život a na smrt, v němž vítězí vždy dobro a spravedlnost..! ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Bylo spotřebováno okolo 2000 litrů benzinu a petroleje, 20 lahví butanu, 40 kg střelného prachu, 1500 kg cementu (prach po výbuchu), 100 metrů azbestové plachty a 2000 metrů elektrických kabelů. (hippyman)
  • Film se odehrával prakticky jen na jednom důležitém místě. Za normálních okolností vystřídal štáb třeba i tři nebo čtyři hotely na různých místech tehdejší Jugoslávie, ale nyní pobýval po celou dobu natáčení ve Splitu, v hotelu Marijan. (hippyman)

Reklama

Reklama