Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Pecka to hodnoceni mi prijde nizky ale co nadelame nicmene mam pocit ze jak serie zacala tak i skoncila asi se uz Reinl nemohl divat jak mu to zprznily a udelal vsemu dustojnou tecku nova hudba od stejneho skladatele je opet skvela jenom ty exteriery uz pravda trochu nudi ten pribeh uz tu taky byl na druhou stranu par skvelych napadu jako prujezd udolim hadu no a ten konec to je pyrotechnicka extaze padouch v podani nestora Battaglii opet luxusne zkazenej a bezcharakterni jediny co kazi dojem je ten dabing 70 letyho raze kterej uz na to proste nemel to nemohli sehnat jinyho napr Jan Vagner co ho daboval v pekle manitoby mi k nemu pasoval protoze tohle byla hruza nicmene za to film nemuze a ja dam klidne plnej pocet skvela rozlucka se vsim vsudy ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Popri "nedotkuteľným" štyrom legendárnym Mayovkám ide v mojom prípade o tú najobľúbenejšiu z tých ostatných, čo znamená, že je stále o kvalitatívny aj nostalgický stupeň nižšie. Nostalgia však stále zohráva úlohu, vidieť film po tridsiatich rokoch a spomínať si na jednotlivé scény má svoje čaro. Množstvo vecí už pôsobí naivne, súboje, pasce, prestrelky aj pohyb v údolí hadov. Ale kritizovať podobné veci na Reinlových filmoch z divokého západu má zmysel asi iba pre najväčších cynikov. ()

Reklama

špaček421 

všechny recenze uživatele

Winnetou goes spaghetti! Ač režisér Reinl zůstal stejný, styl se změnil aby odpovídal dobovému vkusu, více detailů, otáčení kamery, je tu víc prašných stepí než zelených luk a i obsahem je ten film drsnější. V Pokladu na Stříbrném jezeře si nedokážu představit scénu bičování zajatce, zastřelení muže úpícího pod povaleným vozem či pokus o rozčtvrcení koňmi. Tady se toho dočkáme. Stejně tak útočných včel či zabití několika banditů jedovatými hady. A na konci zase efektní výbuchy. Barker a Brice se moc nezměnili, Hawkens bohužel zblbnul, stejně jako Castlepool. Karin Dor vypadá oproti dřívějšku poměrně vyžile, Rik Battaglia naopak s neoholenou bradou ještě více zdrsněl (ale v první svojí scéně má z nepochopitelných důvodů knír?). Ale upřímně, ze všech Vinnetouů mimo hlavní čtyřku je tenhle asi nejlepší. Pořád průměrný, ale asi nejzábavnější a nejmíň debilní. "Zemní plyn." "To je dech velkého Manitua." ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

I tohle dneska patří mezi klasické filmy. Jasný, už to není taková kvalitka jako Vitenů 1, 2, 3 a Poklad na Stříbrným jezeře, ale nechá se na to jednou za rok podívat. Jen mi vrtá hlavou to, že do role krásné dámy je nasazená stejná herečka jako v Pokladu a dokonce i v Rudým gentlemanoj. No a to stejný záporák. Dyť tenhle gauner zastřelil Vinetůa poledním výstřelem a dokonce potrápil doktora Štenara (LEx Barker v Pokladě Aztéků). Jediný možný vysvětlení je to, že měli v Německu málo herců :o). A nebo málo pěkných herců. Což ale zas není pravda, páč taková Josefína Muncenbacher, hmmm ta si tady nezahrála :o)). Káslpůl dává jako dycky a Sam Hókins se jako dycky nemýlí :o) ()

zette 

všechny recenze uživatele

V detstvi jsem byl velkym fanouskem Vinnetoua a na nejznamejsi ctyri filmy jsem chodil do ostravske Elektry, snad dvakrat rocne. Udoli smrti jsem ale nikdy nevidel a zustava to pro me trochu zahadou, jak se tak mohlo stat, i kdyz moznou odpoved jsem mohl najit v ostatnich komentarich, kde zminuji dabing, ktery datuji az k roku 1993. Nemyslim si, ze by tento film byl nejak dramaticky horsi nez jeho predchudci. Logiky sice ne vzdy dilo uplne pobralo, vse vsak kompenzuje vybornou zabavou, dobrodruzstvim, krasnou jugoslavskou prirodou a hudbou. Celkovy dojem kazi nacelnik Siouxu, fakt debil. Ostre pesti Old Shatterhanda jsou ale super i po letech:-). ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Jde o nejkratší filmovou Mayovku - 89 minut a 9 sekund, tedy 2439 m filmové pásky. (hippyman)
  • Snímku dodnes patří prvenství za nejdéle promítanou Mayovku společnosti Constantin. (hippyman)

Reklama

Reklama