Zámecká zrůda

• USA Castle Freak (více)
USA, 1995, 90 min (Special Edition: 95 min)

Tento horror se odehrává ve starám italském hradu, do kterého se právě stěhuje Američan John Reilly se svojí rodinou. Jeho rodinu zasahla treagédie při níž zahynul jeho malý syn a dcera oslepla. John doufá že se v novém sídle urovná jeho rozvrácený vztah se svou ženou Susan. Ale jak to tak bývá, v hradu není něco v pořádku. (V-Ray)

iamek

První zhruba půlhodina naprostá vleklá nuda, ale když zrůda uteče, tak se jedná o docela koukatelný horor, který neurazí. Zámecká zrůda patří mezi ty lepší béčkové horory 90 let. ()

Chrustyn

Nepříliš nápaditý a zbytečně pomalý horor, který se hodinu snaží vytvářet atmosféru a poté přináší pár krvavých scének. Avšak atmosféra je takřka nulová a krvavých scén je pár. ()

Pítrs85

Byl jednou jeden zámeček a na zámečku blbeček... Co mě potěšilo jako první, byla přítomnost Jeffreyho Combse, se kterým jsem teprve nedávno viděl legendárního Re-Animátora a že hraje i tady, jsem se dozvěděl s až počátečními titulky- první bod nahoru. Co mě potěšilo hned vzápětí, je krásné prostředí ohromného zámku- druhý bod nahoru. No a samozřejmě nesmím zapomenout na to hlavní- na pána domu je vážně radost pohledět, o to spíš, když dostane hlad a začne se svým pětichodovým menu pojídat takřka všechny přítomné (teda kromě kočky jedl už jen tu prostitutku, ale uznejte, že to by tak dobře nevyznělo ;-)- třetí bod nahoru. ()

SOLOM.

Začátek filmu vypadá opravdu zajímavě a já se těšil na pořádnou jízdu, kterou slibovalo vysoké hodnocení na netu. První minuty, kdy se na scéně objevil Giorgio byly neskutečné jenže postupem času se tedy alespoň umě vytratilo veškeré napětí. Zlom nastal po kousání bradavek té prostitutky. Protože v tu chvíli byl viděl celý kostým monstra a tady nastal kámen úrazu. Jakmile totiž kamera přestala zabírat vynikající masku (obličej) a sjela níže tak byl vidět gumový kostým, který na herci jen vlál. Hlavně tedy při záběrech zezadu. Tím mě doslova znechutili. Jinak ale musím pochválit výkon Jeffreyho Combse. V celkovém hodnocení takových 65%. ()

Karamanlis

Režisér Stuart Gordon má aj na viac (keď sa mu práve chce), ale na druhej strane, videl som od neho aj podstatne horšie snímky. Inak je ale Castle Freak vcelku svojský, miestami až "D'Amatovský" film. ()

eraserhead666

Gordonovská lehká parafráze na Cantervillské strašidlo či klasický příběh Panna a Netvor. Trochu pomalejší rozjezd nabere grády v momentě, kdy se zámecké monstrum doslova utrhne ze řetězu a začne naplňovat své dlouho ne vlastní vinou potlačované pudy. Potěšitelná je výborná maska monstra (ze záběrů na uříznutý penis až mrazí), jeho veskrze řádně krvavě morbidní chování (vážně se s tím nijak nesere), herecký výkon Jeffreyho Comba a Barbara Crampton, které zde scénář neumožní nějak moc se herecky projevit, ale na to nakašlat, stačí se na ní koukat. Celkový nádech filmu jej hází zpět v čase tak alespoň o deset let, zjištění, že byl natočen AŽ v roce 1995, pro mě bylo vážně překvapením. Ale jo, nakonec tu čtvrtou * přece jen přidám. Více na mém blogu: www.hororovykabinetdreraserheada.blog.cz. ()

JASON_X

Gordon, Crampton, Combs, opět osvědčená trojice. A opět krvák a la 19.století, tentokrát ze zpustlého italského šlechtického sídla, jehož rozsáhlá sklepení ukrývají jedno znetvořené monstrum. Sice s amputovaným pyjem, ale s oběma zdravými varlaty, takže nadržené až běda. Ale jeho sexuální pud je orientovaný poněkud úchylným směrem. Nemohlo by to snad být proto, že byl chudák od mala držen na řetězu ve vlhké tmavé kobce a navíc pravidelně bičován? A každé monstrum jednou z podzemí vyleze, aspoň ve filmech... Však pozor, ženské bradavky ani klín nejsou určeny ke kousání, ty jeden zvrhlý zdegenerovaný dobytku! ()

Morholt

Kouknout se na to v půlce 90tých let, snad by se mi to i líbilo. Jenže nároky od tý doby tak trochu vyrostly, takže tímhle jsem se vesměs proklikal. Námět jakž takž, zrůda celkem dobrá a u několika scének jsem se i otřásl, ale faktem zůstává, že se jedné o čistokrevné nedomrlé béčko. 30% ()

Caelos

Těžko hledám ta správná slova vyjadřující pocit z tohoto díla, které po dlouhé době narušilo můj ustálený hororový TOP. Skvělý? Kulervoucí? Výborný? Brilantní? Excelentní? To prostě nejde. Možná je to mým momentálním duševním rozpoložením, ale Zámecká zrůda mi sedla, jako uříznutá hlava do záchodové mísy. Opravdu, po velmi dlouhé době film, u kterého jsem vážně neměl dobrý pocit a dá se říci, že jsem se bál, což se mi naposledy stalo jako děcku. Hlavní důvod byla určitě Giorgiova maska (šel jsem po shlédnutí do práce na noční a viděl ho za každým rohem:), která je velmi... brutální, stejně jako jeho celý život. Myslím, že film pomalý rozjezd nemá (jak čtu skoro ve všech komentářích), je to taková příprava na to co se bude dít, protkaná záběry a scénami, dle kterých už od začátku tušíme, že noví nájemníci hradu nastoupí na zájezd do Prdelkovic. Myslím si, že Castle Freak má i společné prvky s prvním Vetřelcem, aspoň takový pocit jsem měl, když se Giorgio poprvé v celé kráse objevil na scéně, to bych přirovnal k té samé situaci ve Vetřelci. Když to vezmu hodně nadneseně, tak by z toho šlo udělat něco ve stylu Kráska a ošklivák, jelikož filmová dcera Jeffreyho Combse byla slepá, takže by neviděla jak je šeredný. To by ale Giorgio nesměl být zvrhlý parchant bez penisu, který ženské kouše do vagíny a ukousává jim prsa:) Nicméně, zní to sice blbě, ale já jsem s ním trochu soucítil. Vžijte se do jeho situace, jste bambino bello, ale vaše jebnutá matka vám v pěti letech ufikne ptáka a jazyk. Pak vás třicet let, nebo nevím jak dlouho chodí každý den brutálně mlátit bičíkem do tmavé sklepní místnosti bez oken, moc toho nenajíte a pijete jen kapky vody kapající z vlhkých stěn, to byste asi taky nebyli zrovna normální. Navíc, to zmíněné kousání níže, on se jen opičil a chtěl jí udělat dobře, vždyť je šmíroval. Vezmu li to kolem a kolem, je Zámecká zrůda horor jak má být, výborná (veleskvělá) maska Giorgia, velmi brutální scény a skvělá atmosféra, to vše non PC effects. Připočtěte k tomu velmi dobré zpracování a herecké výkony a dostane se vám výsledku 10/10 ()

Seabeast

Gordone, Gordone! I ty jeden uchyláku! Kdo zná tvorbu tohoto svébytného režiséra jistě ví, že má talent na velmi zábavná "přiznaná" béčka s takovým tím přismrádlým osmdesátkovým nádechem. Takže krev, sliz, fujtajblové masky a tak podobně. Stejné pojetí má i jeho blízký přítel Brian Yuzna, který do filmového "braku" přispěl dalšími parádními béčky. Zámecká zrůda je na motivy jednoho Lovecrafťáckého záseku a oplývá pěknou gotickou atmosférou. Aby taky ne, když je příběh zasazen do potemnělého italského hradu, který zdědí jedna americká rodinka. Nemají za sebou zrovna šťastnou minulost, která se za nimi vleče jako hnijící kus mrtvoly. A zrovna to prostředí hradu na jejich náladě moc nepřidává. Ovšem rozuzlení ano! Rozjezd je potřeba přijmout trochu delší, ale v pozdějších minutách je Zámecká zrůda o to víc intenzivnější a děsivější. Podobně jako literární předlohy pana Lovecrafta. Jeffrey Combs a Barbara Crampton je dobrá sázka na jistotu a pokud jste viděli další filmy s tímto duem (Re-Animator a Ze záhrobí), tak nebudete litovat. Možná bude pro někoho film jaksi průměrný, ale kdo má rád Lovecrafta a tento herecký ansámbl, tak bude nadšen stejně jako já. ()

corpsy

Paradoxne ma viac zaujala všeobecne nezaujímavá prvá polovica filmu. Druhá sa už nesie v klasickom duchu príšerkovských slasherov, je však dosť nudne podaná. Gore je kvalitné, je ho však málo. Celkovo zaujímavé dielko, ktoré však nevyužilo svoj potenciál. ()

sidzej

Filmy Stuarta Gordona mam celkom rad. Ide sice o cistokrvne becka s lacnym televiznym spracovanim obcas podpriemernej kvality avsak z dejoveho hladiska su vzdy zaujimave. Skoda ze nikdy nedostal prilezitost natocit horor s ackovym rozpoctom pretoze urcitymi vypravacskymi (a gore) schopnostami rozhodne disponuje. ()

schizmo

Pro zasvěcené poměrně kultovní film, který ač pochází až z roku 1995, působí solidně béčkovým dojmem a doslova "italskou" atmosférou. Bohužel jsem ho poprvé viděl až v současnosti (čili chybí ta návaznost na dobu, ve které byl natočen), takže nemůžu soudit erudovaně nadšeným komentářem. ()

ledzepfan

Samotná zrůda-i když občas vtipně pajdá-je vydesignovaná hezky a tahá film nahoru. Co filmu naopak škodí jsou příšerně hloupé dialogy(potažmo scénář) a neskutečně slabí herci(včetně Combse)... Výsledek neurazí, občas(spíše často)nechtěně pobaví ale nenadchne. ()

fcreading

B-čkový horor od počiatočného režiséra, ktorý víťazí na plnej čiare, a určite sa môže priratať k tým naj skúsenejším režisérom od Raimiho až po Carpentera. Je to fakt neuveriteľné, ale strochu nízkym rozpočtom nám Gordon naservíroval nadupanú zábavú s krvilačnou príšerou prahnúcej po krvi, a ženských pohlavných orgánom. Jeffrey Combs je hororový znalec, a vie čo ktomu hororu najviac prispeje. Cramptonová je znovu výborná a netvorová tvár pekne nechutne slizká a zároveň vynikajúca. Utratených peňazí vôbec neľutujem, len škoda že takýchto starších hororou spoločnosť Řiťka Video neplánuje zakúpiť aj v budúcnosti (napr. Puppet Master 3,4,5 atď.) Filmu nemám čo vytknúť, takže hodnotenie je jasné 80 percent. ()

Korbitch

Celkem schopný námět sráží na kolena dosti tupý scenář viz konec, kdy má jak matka tak otec možnost vzít si od policajtů zbraň, ale nakonec to ani jeden z nich neudělá, aby to mohlo mít tak děsnej, rádoby srdceryvnej konec. A to nebylo jen tohle. Jejich smůla a 2 hvězdy. Jedna za Combse a druhá za toho příšeráka. ()

FromHell

Pre mňa fakt nečakaná pecka!Ten parchant je fakt nechutný (vynikajúca maska).Film je celkovo dosť perverzný a odpudivý a aj preto funguje presne ako má.Mínus je určite miestami slabšia atmosféra a absencia logiky,ale inak naozaj veľká spokojnosť. ()

Zemřel režisér Stuart Gordon

Zemřel režisér Stuart Gordon