Králové léta (festivalový název)

The Kings of Summer

Toy's House

(festivalový název)

The Kings of Summer

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2013, 96 min

Příběh, který mi nápadně připomíná kombinaci Útěku do divočiny a kamarádského dobrodružství z filmu Stůj při mně, o kamarádech, kteří se rozhodnou téct o svých rodinných problémů a žít spolu v lesích. Jak už to tak bývá, vždycky je za tim ženská a tak nepřekvapí, že je tomu tak i tady a ženská je tím elementem, který partu rozvrátí. Jinak je to příjemný letní film plný ideálů, které ne vždy najdou naplnění. P.S. Biaggia bych za kamaráda asi nechtěl, mě by šíleně děsil..(12.10.2013)

Technicky opravdu výborný film. Hudba, kamera, střih, to vše je zde dokonalé. Příběhově a herecky a hlavně atmosféricky však o něco málo slabší, než Mud. I když se však od sebe žánrově liší, na jejich srovnání vyplynou silné stránky obou snímků. Musím přiznat, že jsem třem hrdinům fandil a každou vteřinu snímku si užíval. Nejvíce však drobné technické vychytávky a umě složené sestřihy, které tomu všemu dávají ten správný drive. Za mě rozhodně nadprůměrný rodinný snímek. Palec nahoru. 75%(26.1.2014)

• Popluh

"Ale počkej vole, když tam chceš mít tolik kůl vychytaných záběrů vykradených z jiných filmů, který jsou jakože art a hluboký, ale moc s ničím nesouvisej, jak pak chceš rozvíjet postavy?" - "To je v cajku vole, prostě všechny budou naprosto archetypální s předvídatelným rozvojem a pro jistotu všechny dějové zvraty budou klišoidní, aby se tam dalo narvat ještě víc nic neříkajících a střihově neukotvených záběrů proti slunci" - "Jasně vole, to bude indí pecka jak sviň, to pošlem do Sundace a Redford se z toho zesere". Aneb jedna geniální postava (Biaggio) a pár samoúčelných zbytečných eye-candy záběrů film nedělá.(17.9.2013)

Joe i Patrick nejsou šťastni pod jednou střechou u svých rodičů a tak se jednoho dne rozhodnou, že si uprostřed lesů postaví chatrč, ve které budou žít a prakticky si budou moc dělat, co budou chtít. Když se k nim přidá ještě podivín Biaggio je o zábavu postaráno. Hodně příjemná komedie naplněná až po střechu feel-good momenty. Dětští herci podávají celkem slušné výkony, ale co film brzdí jsou dialogy. Opravdu nevím, kdy jsem slyšel větší nesmyslnosti během dialogů, které následně vedou k opravdu hloupým situacím. Překvapil mě Nick Offerman, sice mu prořízlá pusa zůstala, ale na něj je tohle poměrně vážná role. Příjemná a nenáročná záležitost.(3.9.2015)

Kdo záviděl dobrodružství Tomu Sawyerovi a Huckleberrymu Finnovi, bude mít k závisti nový důvod, neboť Joe i Patrick (Biaggio se, jakožto neinstitucionalizovatelné individium, nepočítá) si svoji krátkou svobodu užívají tak plně, jak to dovedou pouze děti... Kouzelný výlet do vakua mezi ztraceným dětstvím a dospělostí v nedohlednu, provázeného nejvyšším stupněm opovržení k osobám, které nazýváme rodiči i nejistotou ze sebe sama, kdy jeho první polovina je slastnou směsicí vzrušení, těšení se z přírody a radosti z volnosti, s kamerou oprašující vlastní, hluboko zapadlé zážitky z prázdnin, letních lásek a osobních rebelií, ač sarkasmus otce Toye byl už tak trochu přes čáru a humor Keenanových poněkud tlačený, zbytek filmového času jakoby přebíral nevyhnutelnost konce nového bytí a spolu s ním odkráčel do stavu nezáživného vystřízlivění... Sladký Nick Robinson, skvělý soundtrack, milé pokoukání.(30.12.2013)

• - V roce 2009 byl scénář od Chrise Galletta uveden na tzv. Černé listině, která obsahuje nejlepší hollywoodské nerealizované scénáře. Na této listině byly v tomtéž roce uvedeny také scénáře k filmům The Social Network (2010), Cedar Rapids (2011) nebo Take This Waltz (2011). (Nathanielmon)

• - Natáčení probíhalo v amerických státech Severní Karolína a Ohio. (Terva)

• - Již podle anatomie hlavy lze vyvodit, že had, který uštkne Biaggia (Moises Arias), je nejedovatá užovka. Jedná se o užovku býčí - Pituophis catenifer sayi. (cze.Oi)