Králové léta (festivalový název)

The Kings of Summer

Toy's House

(festivalový název)

The Kings of Summer

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2013, 96 min

• Dudek

Ten celkový nadhled, se kterým je to celé podáno, je nesmírně osvěžující. Ať už se jedná o rodičovskou linii, lov či třeba souboj s hadem, vše je sledováno optikou dopívajících a na míle se vzdaluje klasickému pojetí podobných scén. Tento dojem ještě zesiluje spojení tří naprosto odlišných postav, která jsou každá na jiném stupni cesty životem, a spojuje je jen potřeba osvobodit se z okovů, ve kterých je drží omezení dospělí. Postupem času však snímek přestává fungovat jako celek a rozpadá se na propojené jednotlivé epizodky, které navíc nejsou vždy stejně zdařilé. V závěru, kdy dochází postupné vystřízlivění, dochází tak nějak nuceně a prudce, díky čemuž je celkový dojem výrazně oslaben. Tomu napomáhá i chování postav, jejichž pronášená moudra sice zapadají do celého konceptu, ale jsou otravná.(31.7.2014)

Jeden se vždy rád přiučí něco o rasismu (Irové jsou černoši z Evropy) nebo o stavitelství (ukradená klouzačka může nahradit schodiště), ale už se toho zase nedozví tolik o dospívání ani revoltě, protože naši tábořící hoši se chovají jako by jim bylo deset...Neškodné indie, i když záškodníka Biaggia bych v lese potkal nechtěl :)(17.9.2013)

• Popluh

"Ale počkej vole, když tam chceš mít tolik kůl vychytaných záběrů vykradených z jiných filmů, který jsou jakože art a hluboký, ale moc s ničím nesouvisej, jak pak chceš rozvíjet postavy?" - "To je v cajku vole, prostě všechny budou naprosto archetypální s předvídatelným rozvojem a pro jistotu všechny dějové zvraty budou klišoidní, aby se tam dalo narvat ještě víc nic neříkajících a střihově neukotvených záběrů proti slunci" - "Jasně vole, to bude indí pecka jak sviň, to pošlem do Sundace a Redford se z toho zesere". Aneb jedna geniální postava (Biaggio) a pár samoúčelných zbytečných eye-candy záběrů film nedělá.(17.9.2013)

Jsem uchvácena. Naprosto úžasná kamera, střihové akce, záběry, barvy. Už ten první záběr s výtvorem fantastické hudby, tancem a hlavně jak byla scéna sestavena je brilantní aka dva ogaři mlátí klacky do roury a jeden jak kokot se na ní hýbe do rytmu ve stylu bojového umění. Roura uprostřed, oni po stranách, on na ni.. kolem zeleň. Vše perfektně vyvážené, ale ne zase moc pravidelné či centrické. Aby se přetla ta centrální linka, tak je tam hozená diagonála a no prostě tohle by byla dokonalá fotka. Boží :D Nebo zase jiný záběr s kladivem ve zpomaleném pohybu proti slunku, jak udeřuje o hřebík ve dřevě. Nebo záběr na upuštěnou budku na trávu v lese, s paprky slunce a ptákem... wau.. Prostě už natolik mě pohltilo prvních 5 minut, takže si dokážete představit, že pro mě byl celý film naprosto orgastická podívaná a užívala jsem si každou scénu, každý milimetr snímku. Jinak jsem se asi vrátila do puberty, ale mám pocit, že jsem se do Joe zamilovala :D A je mi úplně jedno, že tam má hrát 15letého ogara, ale ten jeho záškodnický úsměv je tak sexy. Jak na svého otce zavolal poldy, že je zloděj.. přitom ta westernová hudba... rodiče Patricka zase byli totálně jebnutí po palici a být jím, tak bych taky utekla. Ty pohybové záběry, kdy rozsekávali plechovky, meloun a jak se mlátili do svalů byl prostě jen wau. Joo řeknu to znova, s kamerou si vyhráli a tím se mi strefili přesně do mého citlivého místa. "I presume we're not pressing charges.... Frank se zatváří... Frank would you like to press charges against your son? - Hmm not at this time." Jinak kdo by řekl, že hraní monopolů se může tak zvrhnout. "Food attracts mice. And you know what mice attract? - Stupid fucking questions? - No, snakes. - In italian the word for snake means the demons cock." A zde přichází má stížnost. Jako proč? Proč tam byl zas had. Víte, jak jsem se kurevsky lekla a zas to musela rozdýchávat nejmíň 5 minut a hlavně, když už jsem pak věděla, že tam s ním asi zase bude scéna, tak jsem vlastně přišla o celkově 7 minut filmu, protože jsem se na to nemohla dívat, abych se nedostala do mého typického fobióvého transu následujícího skoro-infarktem... takže jsem vlastně neviděla, že ho ten had uštknul a neviděla jsem, co s ním pak Joe udělal... jenom jsem to slyšela, což mi ale moc nepomohlo. Jako vážně ale ten další záběr na konci na něj jsem nečekala... Myslím, že začnu dělat dobrou službu všem, co mají z hadů takovou fóbii jako já a když mě v nějakém filmu přivodí infarkt aniž bych věděla, že ho mám čekat, tak budu psát upozornění. Čili Snake Alert.(5.4.2014)

Útěk do Divočiny pro dospívající.. a vůbec ne špatně udělaný. Vlastně se to Pennově filmu v mnoha ohledech dost podobá - kamera, střih a celkem i samotnej příběh. Testování, jestli obstojí kamarádství a jestli zabere holka, na kterou se snažím udělat dojem, k tomuhle patří. Ale proč má cenu něco podobnýho sledovat, i když jsem věkem jinde? Není to totiž trapný ani nereálný. Dialogy rodičů působí přesně tak otravně, jako tomu bývá ve skutečnosti, hlavní kluk má fajn ideály (nevim, jak to dělá, ale šklebí se taky stejně jako James Franco), nosí knír a kamarádí se s brilantním, totálně wierdow Biaggiem. Hlavně díky němu jsem se i zasmál. (Navíc tu hraje Alison Brie!)(22.11.2013)

• - Po záverečných titulkoch ešte nasleduje jedna krátka scéna s Biaggiom (Moises Arias). (MikaelSVK)

• - Televízne noviny vo filme uvádzajú, že Joe (Nick Robinson) má modré oči. V skutočnosti ich má hnedé. (joker211)

• - V roce 2009 byl scénář od Chrise Galletta uveden na tzv. Černé listině, která obsahuje nejlepší hollywoodské nerealizované scénáře. Na této listině byly v tomtéž roce uvedeny také scénáře k filmům The Social Network (2010), Cedar Rapids (2011) nebo Take This Waltz (2011). (Nathanielmon)