• nizozemský

• slovenský

Antonia's Line

Komedie / Drama

Nizozemsko / Belgie / Velká Británie, 1995, 102 min

Bez akéhokoľvek hollywoodskeho lesku. Antonia predstavuje oslavu života ženy, v ktorom prevláda „voľná“ láska, genderová solidarita a práca na poli. Dôsledkom zvoleného prístupu je, že všetci muži vystupujú buď v roli záporákov, alebo slabochov slúžiacich ako servis ženám (i keď scéna „stojka“ je perfektná) a tiež, že merítkom kvality života je intelektuálna jednoduchosť. Vysoká inteligencia vedie k morbídnosti alebo je len analógiou schopnosti rodiť deti, smiať sa či sušiť seno. V takomto vesmíre by som žiť nechcel, neodškriepiteľným na druhej strane zostáva, že režisérka šikovne prepína medzi komédiou a drámou, vďaka čomu jej film nepôsobí neprirodzene.(21.4.2013)

• BrunoA

Připadalo mi to jako kdybych místo čtení knížky četl jenom názvy kapitol. Čas v tomhle filmu utíkal tak rychle, že jsem se nestačil do žádné zápletky pořádně dostat. Tím pádem jsem ani nebyl "zasažen" atmosférou filmu, připadalo mi, že je vyvolána velmi uměle - ve snaze napodobit Amarcord. Jsem přesvědčen, že v roce 1995 bylo natočeno dost jiných lepších neanglicky mluvících filmů.(8.8.2003)

Poutavé drama s úchvatnou hudbou o čtyřech generacích nezávislých žen na pozadí nizozemského poválečného venkova. Každá z protagonistek boří ustálená pravidla své doby vlastním způsobem, ať už jde o umělé oplodnění, lesbickou lásku či pouhou intelektuální nadřazenost mužům. Snad ještě zajímavější je mozaika barvitých vedlejších postav: Farmář Bas a jeho synové, záporák Pitte, zaostalá Deedee, filozof Kromme Vinger a mnoho dalších. Nazývat Antonii filmem o feminismu je dle mého soudu limitující, neboť naráží na daleko více témat, ať už jde o radost a smutek ze života, znásilnění a sebevraždu, a především vzepření se tomu, co je zavedené...(7.1.2017)

Sonda mezi obyvatele na maloměstě v poválečném Nizozemsku, kde je ještě všechno zastaralé a zkostnatělé, ale kam se dostane svobodná žena, která ví, co chce. To je něco nepatřičného. Tenhle film je ale podaný s takovým klidem, láskou a navíc i realismem, že vás prostě dovede dostat. Stejně jako to, jak jsou lidé hloupí.(20.2.2018)

4* rodinná sága z holandského venkova, která je ve své podstatě hlavně feministická pohádka. Pohádka, ale hezky civilně natočená s nadsázkou a optimismem, s kterým lze překonat většinu zlého. Stylově působí staromilsky, ale o to víc je přirozená. Herecky je zvládnutá taky uvěřitelně, tak myslím že můžu doporučovat. Zatím tu moc diváků nemá, ale vysoké hodnocení snad přiláká. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](12.3.2016)