• nizozemský

Antonia's Line

Komedie / Drama

Nizozemsko / Belgie / Velká Británie, 1995, 102 min

• BrunoA

Připadalo mi to jako kdybych místo čtení knížky četl jenom názvy kapitol. Čas v tomhle filmu utíkal tak rychle, že jsem se nestačil do žádné zápletky pořádně dostat. Tím pádem jsem ani nebyl "zasažen" atmosférou filmu, připadalo mi, že je vyvolána velmi uměle - ve snaze napodobit Amarcord. Jsem přesvědčen, že v roce 1995 bylo natočeno dost jiných lepších neanglicky mluvících filmů.(8.8.2003)

Nerealističnost vůbec nevadí. To, že se pár postavám dějí neuvěřitelné, obyčejné, ale hlavně velké věci v moc krátké době trvání filmu, rozhodně nijak nepřispívá k míře nesmyslnosti nebo povrchnosti nebo čehokoli negativního. Film je smyslem přesycen a svým "zrychlením", občasnou absurditou, místy i vyzněním připomíná Sto roků samoty. V tomto případě spíše Padesát roků soudržnosti, tvořivosti, plodnosti, nikoli však unylé idyly bez tónů pochybností, a i na tu samotu občas dojde.(4.5.2011)

Poutavé drama s úchvatnou hudbou o čtyřech generacích nezávislých žen na pozadí nizozemského poválečného venkova. Každá z protagonistek boří ustálená pravidla své doby vlastním způsobem, ať už jde o umělé oplodnění, lesbickou lásku či pouhou intelektuální nadřazenost mužům. Snad ještě zajímavější je mozaika barvitých vedlejších postav: Farmář Bas a jeho synové, záporák Pitte, zaostalá Deedee, filozof Kromme Vinger a mnoho dalších. Nazývat Antonii filmem o feminismu je dle mého soudu limitující, neboť naráží na daleko více témat, ať už jde o radost a smutek ze života, znásilnění a sebevraždu, a především vzepření se tomu, co je zavedené...(7.1.2017)

Viděla jsem, jak plyne život. Myslím, že i o tom ten film byl. Nic extra složitého. Jen venkovský život lidí, které stmelila hlavní hrdinka v jednu obrovskou rodinu. ,,Naše dlouhá kronika dospěla ke konci, a nic se nezavršilo.'' - toť závěr filmu - život prostě plyne dál, někdo se narodí, někdo zase umře. Zvláštní film.(12.7.2011)

Marleen Gorris umí upoutat diváky svým osobitým způsobem. Styl vyprávění o zrození, lásce, umírání, mnoha jiných filozofických mouder, radosti i smutku mě vtáhnul mezi všechny ty zvláštní osoby, s mnohdy i jejich absurdním jednáním a já jsem s nimi všechny ty chvíle prožívala naplno a až do konce jsem nemohla odtrhnout oči ani mysl. Zajímavý film.(3.1.2016)