Zralá třicátnice a brilantní profesorka klavíru Erika Kohut (Isabelle Huppert) vede trojí život. Zatímco ve dne je váženou osobností pedagogického sboru Vídeňské konzervatoře, večer ukájí svou zvrhlou sexualitu v obchodech s nejhrubším pornem, šmírováním mileneckých párů a masochistickým sebezraňováním. Třetí podobou její existence je vypjaté soužití s tyranskou matkou (Annie Girardot), plné brutálních hádek a vášnivého usmiřování. Erika přesto dokáže udržet svůj bizarní životní styl pod kontrolou až do chvíle, kdy se seznámí v pohledným a talentovaným studentem Walterem (Benoît Magimel). Oboustranná citová náklonnost záhy narazí na neschopnost Eriky navázat normální erotický vztah. Její temné vášně promění rodící se lásku v trýznivé peklo... Kontroverzní Pianistka byla s příznivým ohlasem uvedena na MFF Cannes. Oba hlavní představitelé Isabelle Huppert a Benoît Magimel obdrželi Ceny pro nejlepší herce, zatímco režisér Michael Haneke získal za svůj film Velkou cenu poroty. (oficiální text distributora)

sioned

Po shlédnutí tohoto filmu jsem byla šokovaná dostatečně, což očividně bylo i záměrem jeho tvůrců. I přes dobré herecké výkony mě však film místy nudil a rozhodně to není nic, na co bych se ráda podívala dvakrát. ()

modrafixa

Film pro silné povahy. Myslím,že bohatě stačí, vidět tento snímek jednou, nedovedu si představit, že bych se k němu ještě někdy dobrovolně vrátila. Musely to být nesmírně těžké role, že je zvrácené toužit po vlastní matce, to je asi neoddiskutovatelné,ale mnohem zvrácenější mi přijde toužit po někom,kdo touží po své matce. Tudíž mi postava studenta Waltera přišla tou nejnepochopitelnější v celém filmu. Nevím, komu bych tento film doporučila, protože nevím,jestli bych se o tomto filmu s někým chtěla bavit. Tak silný snímek to je. ()

mombasamomo

Těžké psycho. Film, na který se jen tak nezapomíná a ještě dlouho po shlédnutí vzbuzuje řadu otázek. Režiséra obdivuji o to více, že jsem se knižní předlohu od Elfriede Jelinek pokoušela přečíst, tudíž vím do jak náročné látky se pustil. Haneke vzal podstatu knihy a přetavil ji do srozumitelné a přesto ne laciné podoby. ()

CecilieTallis

Haneke nám servíruje pre väčšinu ľudí prisilný zážitok. Príbeh na prvý pohľad silnej ženy, nekompromisnej učiteľky hry na klavíri, ktorý sa však mení na zobrazenie kontrastu medzi vonkajšou konzervatívnou fasádou a zvrátenými sexuálnymi túžbami vo vnútri. Ďalší rozpor možno vidieť pri pohľade na mladého "normálneho" muža s ženou, ktorá je neschopná túto normálnosť skĺbiť so svojími skrytými túžbami a Walter nemôže po takejto skúsenosti zostať nedotknutý. Žiadne jasné odpovede však od filmu nemožno čakať...nedozvieme sa nič konkrétne o jej minulosti okrem psychicky narušeného otca a chorobného vzťahu s matkou. Jednoducho nenávidí mužov a snaží sa ich z každú cenu ponížiť, no nakoniec nie je úplne zjavné, kto bol ponížený najviac. Je na divákovi, či bude k hlavnej hrdinke cítiť odpor alebo ľútosť... Po treťom vzhliadnutí nemôžem inak a zvyšujem moje hodnotenie na plný počet. ()

Kristián12

Ano, mělo to šokovat....a já se cítím plně šokován....už dlouho mě žádný film takhle nezúzkostněl....tři hvězdy za příběh a dialogy, čtvrtá za herecké výkony a pátá je za závěr.... ()

anakarenina

Excelentní výkon Isabelle Huppert!!! tuhle herečku jsem vlastně viděla jenom v pianistce. a nemusím už vidět nic dalšího, protože tímhle filmem se mi navždy vryla do paměti a o jejich hereckých kvalitách nemám pochyb.Své sexuální úchylky pojala podle mého názoru tak věrohodně a hlavně přirozeně, že překročila můj stín tabuizované masturbace, rozkoše a nespoutané vášně na hranici porna. ()

Amber.1977

Kdo jiný mohl zfilmovat Elfriede Jelinek, než Haneke? :-D Oba umí nekompromisně vtáhnout do děje a nepustit, oba tak syrově, že to snad až fyzicky bolí. Bohužel, Hanekemu chybí ten jízlivý humor, se kterým Jelinek svá díla píše. Ten mi ve filmu chyběl. ()

Ekdahl

Je to nesympatický. Křečovitý. Ne úplně přesvědčivý. Např. to spaní dcery a matky v manželské posteli nemá moc logiku. Nebo to její vrhání se na matku. Teoreticky to snad představitelný je, ale není to přesvědčivý. Když se v upjatým, maloměšťáckým, sterilním Rakousku objeví umělec, např. Jelineková nebo třeba Bernhard, obvykle se v jejich díle nedočkáme rakouské Gemütlichkeit, ale pravého opaku: výbuchu perverze, křeče, hysterie atd. Ok, největší špína se skrývá za naleštěnými kulisami. Rakousko: všude kytky, čisto, že by se dalo žrát z chodniku, všichni se zdraví, vypadají perfektně - a za zdmi domů všelijací Fritzlové. Co je mi ale po tom? Jděte se léčit a neotravujte mě s tím. Stačí se podívat na skoro jakýkoli německý "film pro dospělé" nebo třeba tu pokleslost Pozdravy z kožených kalhot, aby člověku bylo jasné, že tu něco nehraje. V německo-rakouském pojetí sexuality něco nehraje. Není náhodou, že Freud fungoval ve Vídni: jinde by tolik pacientů neměl. Laická diagnosa: tamní upjatá společnost normální sexualitu vytěsňuje a výsledkem je a) frustrace vedoucí k perverzi, za b) takový rádoby humoristický přístup k sexualitě (to jsou ty Pozdravy z kožených kalhot). Obojí je blbě. Ale opakuji: co je mi po tom? to je jejich problém, pro diváka z jiného kulturního okruhu to má jen jakousi etnografickou zajímavost. Za druhý mi vadilo to asociování vážný hudby s frustrovanou perverzitou. Je to už trochu schéma, scestný schéma. Kdo je adeptem na sexuálně frustrovanou ženštinu? Učitelka klavíru. Přitom kdo se naučí vnímat vážnou hudbu nebo nedej bože ji provozovat, našel poklad. Učit vážnou hudbu je vznešený, Elfrída se může jít v tomto bodnout. Dále: stopáž je přepísklá, po svou třetinách to začne ztrácet dech. Není tam absolutně žádný humor. Důvodem, obávám se, není to, že tam nepatří, ale že Jelineková ani Haneke coby autentičtí Rakušani/Němci nemají smysl pro humor. Klady: výkon Huppertové. Celkově to není natočené špatně, ale to tu moc nepomůže. Závěr: osobně se s tímto ujetým rakousko-německo stylem míjím. Třeba Ian McEwan o perverzi píše taky, ale v úplně jiném duchu, z mého pohledu "lépe". I např. Betonová zahrada je mnohem lepší podívaná. ()

StaryMech

Útrapy těžce poškozené ženské duše vrcholí poté, co shodila celoživotní brnění a střetla se s ješitností samečka z dobré rodiny. Nemá naději. Anebo závěr napovídá vysvobození ? Je těžké odolat režisérovi, který si inteligentně a důsledně jde za svým (ačkoli na můj vkus zbytečně prodlévá u násilí), a jedné z nejlepších hereček naší doby a nenechat ze sebe učinit zahanbeného, ale uhranutého šmíráka jejich představení. Překvapilo mě, že z první stovky zdejších příspěvků se žádný nedotýká dalšího očividného tématu "Klavíristky" - úlohy hudby v lidském životě, její zneužitelnosti, proměny ve zboží / nástroj společenské soutěže / mocenský prostředek.... Svět uchazečů o místo na koncertním výsluní je dost truchlivý, a jak tvůrci sami někde připomněli, (nevědomým ?) motivem Eričina násilí vůči její žačce není jen závist a nutkání se pomstít, nýbrž i soucit a snaha odvrátit dívku od vlastního osudu : vždyť Anna Schober a její matka jsou jasným předobrazem ztroskotankyň Kohutových. ()

Naive

Nesdílím všeobecné nadšení z tohoto filmu, ale uznávám, že herecký výkon I.Huppert je skvělý. Nicméně už dlouho jsem nezažívala takové pocity trapnosti jako u tohoto filmu (a to naprosto nejsem puritán co se týče sexuálních scén). Chování hl.hrdinky mi absolutně nedává smysl, i když chápu, že u psychopatů se s logickým nebo smysluplným uvažováním dá těžko počítat, ale toto bylo opravdu totálně mimo. 2* dávám vlastně jen za mého oblíbeného Benoita Magiemla a I. Huppert. ()

k.rakonos

Celkem těžko uchopitelný film, psychologické drama s erotickou zápletkou. Ano, částečně šokující záběry i to, co profesorka klavíru ztělesňovala. Pro mě přehnaně dlouhá stopáž filmu, kolikrát nesmyslně dlouhé a statické záběry kamery, takže se dalo ubrat minimálně 15 minut filmu. A možná škoda prazvláštního závěru, nicméně určitě originální a znepokojující drama, které rozhodně stojí za to vidět. ()

vanTrilobit

Hádal by som sa, že nastupujúca päťdesiatnička. Aj keď som film videl 2x, jasne si pamätám len niektoré obrazy: šticovaciu scénu s matkou, ovoniavanie zalepenej vreckovky a strkanie skla do žiačkinho kabáta. Film na hranici nevkusu, ale povedzme, že ho neprekročili. ()

BillyGoat

Po dvou filmech, které jsem od něj viděl, se Haneke jeví býti klasikem : postaví kameru a nechá herce hrát. A tady herci rozehráli VELKÉ party. Zejména Isabelle Huppert : její - na povrch - chladná, strohá, citově i sexuálně skoupá profesorka klavíru je jednoduše excellent. Její Eriky Kohut mi bylo prostě líto, to jak se topí ve své skrývané zvrácenosti, nepochopena, dušena až příliš blízkým vztahem s její matkou a tím pádem neschopna navázat jakýkoli citový vztah. Měl by ji z toho vysvobodit mladý student Walter... ()

Tucne.prasa odpad!

Keď v reštaurácii servírujú na tanieri hovno, ťažko dostanú Michelinsku hviezdu. Keď to isté spraví autorka predlohy, dostane Nobelovu cenu. To je zvrhlejšie, ako dej tejto plytčiny, čo sa tvári ako umenie. ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV