Zámek (TV film) (festivalový název)

• Německo

Das Schloß

Zámok

(festivalový název)
  • Kanada

Drama / Mysteriózní

Německo / Rakousko, 1997, 123 min

• classic

...Ako sa jeden zememerač K. vypravil za očakávanou a vytúženou prácou na miesto istého ZÁMKU, vedľa sedliackej, primitívnej, zaostalej OBCE, kde ho zrovna neprivítali s otvorenou náručou. Už som bližšie charakterizoval, kam vlastne ZAKOTVIL, a práve tam nemajú absolútne žiadneho výraznejšieho POCHOPENIA - pre jeho kariérny CIEĽ. Panuje tu zvláštna, depresívna, úzkostlivá atmosféra, ktorá sa čoraz viac podtrhovala, zvýrazňovala, umocňovala a znásobovala ! Skrátka, v kuse mu hádzali velikánske polená pod kolená ! Hm... brutálne úzkoprsé lipnutie na úradných predpisoch !!! A tak, ako je stále viac vyčerpanejší hlavný herecký predstaviteľ Ulrich Mühe, stávam sa i ja oveľa ustatejším, že tých stodvadsať filmových minút, je pre mňa extrémne vyžmýkaných ( až by som normálne plakal... ), radšej by som ZVOLIL tento „ústredný trojlístok” , v súbežných, kontroverzných, rakúskych FUNNY GAMES, kde sa taktiež objavili Mühe, Lothar a Giering, ako v tejto nudnej verzii Michaela Hanekeho, ktorý ma totálne NASRAL ! Je to taký nemastný, neslaný, odpudivý snímok, v ktorom sú starí - známi herci, ktorých si jedine vychutnám v „zábavných hrách” , ak by som mal byť z Hanekeho c-e-s-t-a ! Pochválim aspoň rozprávača, ktorý ma pravidelne informoval o dôležitých pilieroch samotnej Kafkovej knižnej predlohy.(15.9.2017)

Konečně jsem viděla Zámek celý, a i když se verze na malém monitoru nemůže srovnávat se zážitkem v kině, který jsem mohla mít, mé hodnocení pod pět rozhodně klesnout nemůže. Konečně jsem objevila adaptaci Kafky (tedy ne že bych po nich až tak pátrala), která vystihuje tu tísnivou atmosféru a nesnaží se "poamericku" uměle vkládat nějaké jasné kauzální vztahy a příběh.(9.10.2009)

Jak je zvykem u Kafky, tak se můžete těšit na plno absurdity, desiluze a dobré myšlenky. Vybraná stylizace se mi taky líbila a dokonale se hodila k tématu a atmosféře. Takže to považuju za zdařilou interpretace jeho díla, ale chybějící konec je podle mě dost velkým mínusem a mohl být nějaký domyšlen. Časem porovnám s ostatními filmovými verzemi této knihy. Tentokrát jen 3* [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](7.1.2013)

• honajz

Hodně špatná adaptace. Chybí jí koule. Obsahuje klasické filmové chyby - voiceover je zde zcela nefunkční a absurdní. Zatmívačky - proč? Mají prezentovat mezery v Kafkově díle, kdy chybějí někde odstavce? Možná si měl pan režisér pořídit vydání s dodatky, kde ony scény jsou. Nějaké invence je nulová. Dechovka podivná (mělo to evokovat místo děje někde v alpských kotárech?) I samotná adaptace je nedůsledná. Chvílemi se jede podle knihy, jinde se odbočuje, přidává, a jindy zase přeskakuje. Třeba celá úvodní scéna chybí, a přitom je nejpůsobivější (K. stojí v podvečer nad vesnicí a zámek halí mlha). Nebo chybí, že K. škvírou Klamma vidí sedět a posléze spát u stolu. Kulisy jsou vůbec spíše televizní, a ty moderní vesnické hospody sice působí chladně, ale nijak nesouzní s dějem, prostě jen koexistují bez účasti na příběhu. Navíc z jakéhosi ducha předlohy Haneke cucá jen povrchní klišé, nesnaží se o nějakou větší atmosféru, vhled, zaujetí. Asi jako když na pitevně ožralý doktor pitvá blonďatou dvacítku.(17.4.2014)

• JohnMiller

Štýl akým pol celý príbeh pojatý mi strašne pripomínal film Dogville od Larsa Von Triera. Ako samozrejme, na podlahe neboli kriedou nakreslené baráky, s vizuálnou stránkou to nemá nič podobné, ale tá, svojim spôsobom, symbolická ukážková väzba medziľudských vzťahov tu bola absolútne totožná. Haneke proste vie rozohrať medzi postavami realistické konflikty. Tentoraz tu išlo o cudzinecký vpád do zabehnutej vidieckej spoločnosti, paradoxne ako v Dogville. Ako to už z histórie poznáme tak cudzinec = nepriateľ takže to hlavná postava nebude mať jednoduché. Námet pestrý ale toto spracovanie mi nesadlo. Bolo to extrémne nudné a naťahované. 2 hodiny plochých dialógov ma ubíjali k smrti Jediný pocit ktorý som si s tejto snímky vzal bola extrémna zima. Počas sledovania krutého chladu, ktorý bol v tejto snímke všadeprítomný, ma neraz pretriaslo.(1.1.2015)