Tajemný mnich

• Západní Německo Der unheimliche Mönch (více)
všechny plakáty

Černobílý německý film na motivy kriminálního příběhu Edgara Wallace. Vrah v mnišské kutně pomocí biče postupně zabíjí osoby v dívčím penzionátu, který je umístěn ve starobylém zámku. Velké nebezpečí hrozí slečně Gvendolíně (Karin Dorová), která se stala dědičkou značného jmění, po němž prahnou i její příbuzní. Inspektor Bratt (Harald Leipnitz) se záhadným vraždám pokouší přijít na kloub a nakonec dochází k překvapivému odhalení. Tajemný mnich je posledním z černobílé série západoněmeckých filmových detektivek a bývá diváky hodnocen mezi nejlepšími spolu s Vohrerovými filmy Hostinec na Temži a Mrtvé oči Londýna. (Mariin)

Terva

Kamera - Ernst W. Kalinke. Tohle byla bomba své doby, dnes už to tak nevypadá, ale je to podmanivý příběh. ()

corpsy

Vynikajúca kriminálka s úžasnou atmosférou, stále udržiavajúca v napätí, remeselne šikovne spracovaná, typovo skvelo obsadení jak klaďasi tak záporáci, krásne dámske obsadenie a tradičná dobová hudba. Detektívka ako hrom. ()

liquido26

Moc pěkná detektivka. Mnich byl luxusním záporákem, i když občas působil trochu komicky. Celkově se hodně povedla temná atmosféra i obsazení. ()

Astaroth12

Film narába zo slušnou atmosférou-zámok,hmla,búrka a do toho čierno biely podtón.Presne to som zvyknutý pri gotike a gialle ale pri tom druhom to nevydávam tak často.Je tu mysteriózno okolo vraha ale tá maska mnícha mi pripadala strašne smiešna. A tá naivita,ktorá bola nasiaknutá v celom filme ma ubíjala.Vrážd bolo malo a boli priam ukážkovo nudné a stale tá istá.Ako giallo nič moc ale ako detektívka to malo úroveň. ()

fragre

Cha, tento film si tak trochu pamatuji ze svého dětství (zlatá rakouská TV). Ač jsem německy nerozuměl, bál jsem se tak, že jsem jistě dobrý měsíc odmítal večer chodit do sklepa pro uhlí. Po letech sic toto dílko působí trochu naivně, ale černobílá kamera dokáže stále vykouzlit tajuplnou atmosféru. A Karin "Ribanně" Dorr to v roli "krásky v nebezpečí" opravdu slušelo. S podporou nostalgie slabší čtyři hvězdičky. ()

italka63

Velmi dobré černobílé krimi s krásnou Karin Dor, napětím, zvraty, suchým humorem, tak to mi vrátilo do dob, že když naskočí v televizi hvězdička, jdu slušně spát, jenže v nestřeženém okamžiku sebou plácnu na břicho a proplížím se v obýváku pod gauč. Kolik já takhle viděla filmů, nedej Bože rovnou u našich západních bratří, které jsme chytali doslova na vidličku. Kde ty časy jsou...každopádně Reinl se zhostil výtečně této wallaceovky a bylo to fajn. ()

dyfur

.....za socializmu so slovenským dabingom v televízii....už vtedy to bolo super....a to tajomno,atmosféra,napätie nevyprchalo ani po rokoch-stále super film..... ()

majo25

Typická wallaceovka - nie zlá, ale ničím prevratná. Že oným vrahom bude nečekaná osoba, je síce prekvapivé, ale aj málo vierohodné, rovnako ako jeho cnostná stránka pomáhania druhému. Eddi Arent na rozdiel od druhých wallecoviek nehrá komickú postavu, ale pozorného slušňáka. Čo je komické, je to, ako vrah zabíja - bielym lanom (má to byť akože bič s drevenou guľkou na konci) a obete sú v okamihu mŕtve. Síce originálne, ale aj smiešne. ()

LadyPupu

Pomalejší začátek s hezky budovanou atmosférou (všude mlha, dívky v černém, pár mrtvol) se postupně překlene do akčnějšího módu, který mi lehce evokoval filmy s Jerry Cottonem (bösewichti, střílečka, vrtulník a v posledních dvaceti minutách naprosto famózní sledovačka holubů). K hororu to má daleko, ale jako zábavná detektivka funguje Tajemný mnich bez výhrad. ()

CSSML

Povedený temný detektivní příběh s organizovaným zločinem na pozadí, plný vražd, únosů a vydírání. Dobová hudba děj skvěle podbarvuje. Ohledně totožnosti vraha jsem tápal až do samého konce. Na odreagování výborné. ()

Odpadlik

Tajemný mnich vraždí kdesi na starém zámku pomocí speciální koule uvázané na lasu. Klasická stará detektivka. Pamatuju si jak jsem na tenhle film kdysi hodně dávno zíral a bylo to opravdu dost napínavé, snad i tím že jsem to viděl ještě černobíle to pak všechno působí mnohem syrověji. ()

Rodin

Tak na tomhle jsem byl v sedmdesátých létech asi tak pětkrát za sebou v kině (1,50 Kčs za trhací lístek), a nebyl jsem zdaleka sám. Společně se spolužáky ze základky jsme pak z prádelních šňůr stále pletli biče a sháněli cokoli, co by mohlo nahradit kutnu. To bylo ovšem ještě s titulky, ta slovenská verze z osmdesátých letr by tomu bývala dala daleko větší grády (fakt bomba). I tak dodnes hodnotím přes 80% a stále se divím, jak se tohoto kousku mohli dopustit Němci. ()

ilclassico

Tak u tohoto filmu je pěkně vidět, jak působí nostalgie. Vysoké hodnocení a přitom jeden ze slabších kousků od Wallaceho. Dor ujde, nezajímavý a dřevěný inspektor (zato má stylový mobil), nevhodná hudba (to měl být vtip?). Nepomohl ani Reinl, akorát natočil totální kýč. Kde nic není, ani... V rámci žánru za 2,5. ()

dogrose

Je to tajemné, příjemně napínavé, dějově typický Wallace, černobílé provedení atmosféru ještě umocňuje. Oproti knize je děj posunut do současnosti 60. let, což nikterak nevadí, divák bez problémů uvěří, že v konzervativní Anglii se to stále hemží dívčími penzionáty ve šlechtických sídlech. Mnich se docela nadře, aby ty vraždy stihl během 80 minut, klape to jako na drátkách, policie je sehraná, i když si nevšimne těch obrovských mikrofonů, co mnich nastrčil tu i onde. Inspektor Bratt je muž na svém místě, protože bez problémů ví, kterého holuba má vypustit z klece, a při zachraňování Gwendolin ihned dokáže zrekapitulovat z hlavy, cože se to vlastně semlelo a proč. Inu, Scotland Yard! ()