Hornblower - Rovná šance

(TV film)
  • Velká Británie Hornblower: The Even Chance (více)

Historicko - dobrodružná filmová séria životnej cesty Horatia Hornblowera, legendárneho britského dôstojníka, s vynikajúcim hereckým obsadením. Veľkolepé a výpravné ťaženia britského impéria nepoznali hranice. Práve naopak, neustále ich prekračovali. A v tom bol Hornblower lepší ako ktokoľvek iný. Už od verbovačky v prístavnom mestečku Portsmouth bolo jasné, že do služieb britskej armády vstupuje muž, na ktorého sa len tak ľahko nezabudne. A jeho kariéra je dostatočne bohatá na to, aby sa pri tom nikto nenudil. Vojny zúria všade na okolo a my sa staneme spoločníkmi jedného z najudatnejších dôstojníkov svojej doby... (oficiální text distributora)

jilda

Hornbower je na televizní film hodně zdařilý, mám rád filmy o plachetnicích a nezdolných námořnících.Nebít děla a pal! 4* ()

K0L1K

Zvednout kotvu, napnout košovky a nabít kartáčové střely. Slova, která vám ukradnou den čistého času. Osmidílná série Hornblower je ukázka mistrovského zpracování historické námořní tématiky. Po boku podporučíka Hornblowera stoupáme skrz jednotlivé epizody až na kapitánský můstek a při tom rozdáváme kule z pistole a děl na všechny strany. Je vidět, že film přenechal historikům jejich knížky a založil celý děj na napínavém, až hollywoodském prvku. Jediná postava, která je tu opravdu na každém záběru, je Hornblower, kolem kterého se objevují a umírají stále noví a noví přátelé. Což by nemálo lidí mohlo považovat za trochu sebestředné, ale v tomto seriálu absolutně vhodné. Ioan Gruffudd se svoji role zhostil přímo bravurně (já si ho oblíbil již v prním díle:-) Po něm můžeme vyzdvihnout skvělou práci na dekoracích a kulisách, lodě a posádka vypadají jako by vypadly z 19.století. Podle mého mínění je tento druh filmu raritou a v posledních letech si vzpomínám pouze na Mastera a Commandera, který se podobá tomuto seriálu. Poslední plus filmu je to, že znalců námořní historie není mnoho a proto různé nelogičnosti ve filmu běžný divák těžko odhalí. Někoho by mohlo zklamat, že některé části děje se odehrávají na zemi. Dají se zde nalézt scény, které vypadly z béčkových akčňáku, ale celkový dojem dokáže zakrýt tyto nedodělky. Na závěr bych dodal, že vědomé nedokoukání tohoto filmu je považováno za dezerci a trestáno nejvyšším trestem, což je smrt. 80-95% ()

Drom

Na tenhle a navazující filmy jsem už dočista zapomněl a divím se sám sobě, protože se jedná o velmi povedenou sérii plnou romantiky námořních dobrodružství, gentlemanství i intrik. Znovu jsem si s Horatiem prošel cestou od prvního umístění po jeho dny slávy a postupně se mi vybavovaly všechny silné momenty. V této úvodní části nám tvůrci velmi poutavou formou představují nelehký život v britském královském námořnictvu, jeho důstojníků i prostých námořníků a ač Horatio Hornblower vypadá na pěkného floutka, nelze jej po prvních eskapádách nemít rád. Film je to televizní, ale i tak je po stránce efektů velmi dobře zvládnut, jeho dramatizaci bych nazval dokonce výbornou, s velkým důrazem na vykreslení charakterů. Nejeden dnešní blockbuster může přes svůj megalomanský rozpočet a líbivé efekty jen závidět tuhle výbornou práci. ()

Lupes

Kéž by byl větší rozpočet! Skvělé uvedení do celé série, ryze mužský příběh. Poctivé vyprávění z dob, kdy ve válkách nasazovali krk i velitelé, kdy statečnost kráčela ruku v ruce s poslušností, kdy čest byla dražší života. Já vím, že realita byla mnohem surovější, že tohle je vlastně kýč, nostalgicky nabarvená minulost... ale dramatická, dobově věrohodná, napínavá. A svým způsobem krásně jednoduchá a bez ideologické rozervanosti. Jste na jedné lodi a jako Angličan se prostě bijete za krále a vlast; doba hysterická teprve přijde. ()

D.I.G

No od televízneho filmu som nečakal vzájomné likvidovalie fregát a korviet, je to fakticky veľkolepé!!! Viac takýchto TV filmov a nemusíme do kina:-)) ()

1mArc0

Recenzia na vyžiadanie. Beda, internet bol pohromou pre televíznu tvorbu, vtedy ak sa niekto dostal do televízie a mohol vydávať svoje vlastné projekty pod hlavičkou televízie, tak bol majster trochu iný. Postavené na kratších záberov, ktoré dôkladne a kvalitne zostrihané. Vystriedané cez všetky možné kamerové zábery, sústredené na menej gest a viac na dialógoch, to zrejme, že to nie je na 5*. Ten, kto je zdatný v angličtine, he/she will get something good, thou mark my words. dostane poriadny zážitok. Kvalitný herecký štáb, ktorý dokázali zahrať drámu. a bez aby sa človek zasmial. Soundtrack podaný v minimalistickom duchu, nie je piskľavá v ušiach, zároveň príjemná. Dobre vybrané lokácie, má to v sebe ducha, ten najsilnejší príde, ako debut dobrý. Ioan Gruffudd sa rozbehne, až po 25. minúte. Televízna tvorba, ktorá sa vytratila, škoda. /80 %/ ()

mikhail

Knižná predloha je výborná. I keď film trochu príbehovo zaostáva, v plnej miere si to vynahradzuje výpravou a hereckým umením hlavných predstaviteľov. Takže dávam 4 1/2 * ()

kubas369

Na poli Tv filmu patří Hornblower mezi to nejlepší co bylo natočeno. První díl serie, který má za úkol nás seznámit s hlavním hrdinou a jeho námořníky ( postavy vám velice rychle přirostou k srdci). Životní role pro Ioana Gruffudda. 7/10 ()

helrohir

Hornblower! V mojich detských rokoch som túto sériu zbožňoval, pretože vždy ma zaujímali námorné boje a celé to obdobie 18. a začiatku 19. storočia. Nedávno som si znova pozrel nietoré časti a napodiv ma to stále celkom baví, aj keď už nie tak ako kedysi. Toto je ešte len také rozohrievacie kolo, v ktorom sa zoznámime s postavami a dejom. Na to, že sa jedná o TV film je všetko veľmi dobre zvládnuté, výprava je slušná a Ioan Gruffud si vedie skvelo. Jasné, že s vyšším rozpočtom by to bolo ešte veľkolepejšie, ale v rámci možností je všetko tip-top. ()

TonyStark

Nebudu se vyjadřovat ke každému dílu zvlášť,protože to jsem měl udělat hned po shlédnutí a nikoliv až po několika týdnech, kdy už se mi jednotlivé epizody pomíchaly a spoustu detailů jsem zapomněl. K této osmidílné sérii jsem se dostal,když jsem hledal filmy obsahující plachetnice, bambitky, dobrodružství apod. a zjistil jsem jak zoufale málo jich je. Kromě Pirátů z Karibiku a Master & Commander a snad ještě Vzpoury na Bounty má tento druh příběhů na filmovém plátně velmi slabé zastoupení. A přitom knižních předloh (jako je tomu i v tomto případě) je spousta.... Narazil jsem tedy na Hornblowera jehož vysoké ohodnocení na mne působilo jako pěst na oko vzhledem k tomu, že jsem o něm v životě neslyšel. Inu přelom milénia mi nejspíš díky internetu na TV obrazovkách nějak utekl. A to je škoda,protože Hornblower je opravdu velmi zdařilá a kvalitně natočená série. Během prvního dílu jsem moc nevěřil, že to Ioan Gruffud utáhne jen na svůj pohledný ksichtík v TV seriálech tak potřebný (ženy a babky u telky vysedávající laskavě prominou),ale mýlil jsem se a uznávám, že spolu s Robertem Lindsayem (kapitán a později admirál Pellew) tvoří hereckou páteř celé série. Když už jsem u herců -nejvíce mne zaujala rozmanitost a propracovanost charakterů různých postav napříč sérií, rafinovanost jejich chování od zrady přes nevypočitatelnost až k příjemnému překvapení. Časy, kdy spolu několika set členná posádka trávila dlouhé měsíce a roky na moři musely být plné podobných příběhů.Tedy práce scénáristů za jedna. Dále bych vyzdvihnul výtvarné zpracování, poctivé kostýmy a především skutečné plachetnice popř. vydařené modely - to je poctivá filmařina a o to víc si zaslouží pochválit, když se jedná "jen" o televizní tvorbu a tomu odpovídající rozpočet. Některé díly jsou trochu slabší -především ty co se odehrávají na souši, ale i tak tvoří pevný nadprůměr moderní televizní tvorby a divák jim leccos odpustí, protože už se zkrátka stal součástí posádky a to je asi ta nejlepší pochvala, kterou může nějaký příběh od diváka dostat. Za mě slušné čtyři hvězdy. Pro pořádek uvádím jak jdou kapitoly po sobě, protože je v tom bordel: 1. Rovná šance, 2. Důstojnické zkoušky, 3. Vévodkyně, 4. Žabáci a langusty, 5.Vzpoura, 6. Odplata, 7. Věrnost, 8. Povinnost. ()

Kimkong

Krušné začátky nováčka na své první lodi. Šikana. První bojové nasazení. První velení. Souboje o čest. Opravdu nabitý díl. Výtku bych měl akorát na to, že Ioan Gruffudd ve svých tehdejších 25 letech na 17 nevypadá. ()

johnsnow

Výborný beginning tejto dobrodružnej série. Zo začiatku to síce pôsobí nič extra ale od vyrazenia na more  to naberie grády a pasáž kde odrbe francúzského obchodníka alebo zaberanie francúzskej lode či duelový záver stoja za to. Takže ak sa takáto kvalita udrží i v ďalších dieloch určite pôjde hodnotenie vyššie. ()

jack_scott

Vypadá to na nejlepší historickou tv řadu,co jsem kdy viděl. Samotné provedení a námět jsou skvělé, dávám v rámci žánru 95% a 80% obecně, protože jediné co by to ještě zvedlo, by byl lepší rozpočet na efekty....ale i tak je to super. ***** ()

swinevenca

Moh to bejt lepší start, ale nějak zvolna to začít musí. Oproti Master & Commander, kterej mě do tohodle nahnal je to chudší, ale tahle namlsanost brzo přejde. A Hornbloweroj hlavně přeju, ať se trochu pochlapí, protože jen po dobrým to nikam nedotáhne. ()

Osvícený

K Napoleonským válkám mám ohromnou slabost. Vzhledem k této mé náklonnosti rád sleduji filmy z tohoto období a seriál Hornblower je mým velkým oblíbencem. Příběh nadaného důstojníka královského námořnictva mohu sledovat pořád dokola a neomrzí mě. Kapitán Pellew patří téže k mým velkým oblíbencům. Na scény jak zuří, chválí Hornblowera, vede loď do útoku nebo jen sedí za stolem poroty vojenského soudu se dá koukat pořád. Je to sympaťák. Dovolte mi nyní ohodnotit jednotlivé díly. Rovná šance. Rovná šance slouží v rámci celé dějové linky nejen jako začátek příběhu našeho hrdiny, ovšem téže výborně nastiňuje charaktery a postoje postav mezi sebou. Simpson je navzdory jednoduchosti svého charakteru vynikajícím záporákem a neustálým zdrojem napětí, budící nekončící beznaděj jak v hrdinech, tak v diváku samotném. Zmínit bych chtěl dobrodružství na pomalu se topícím škuneru, nad kterým dostal Hornblower velení. Tato dějová linka ladně doplňuje jeho charakter, konkrétně ve scéně, kdy zajde do podpalubí a s roztřesenýma rukama pronese, co teď bude dělat, sám. Důstojnické zkoušky. Druhý díl mě baví asi ze všech nejméně, což neznamená, že by mě nebavil vůbec. Působivé dění na morové lodi není ze scénáristického vůbec špatný nápad. Skýtá plno možností pro rozhostění klaustrofobní atmosféry uvnitř lodi, což bylo znázorněno neposlušností jednoho námořníka. A finální hrdinství na zápalné lodi dosahuje velkoleposti nějaké romantistické malby. Vévodkyně. Nestěžuji si. Naopak, trojka svou zábavností předčí oba předcházející díly. Z nepřátel nedělá trapné chodící terče, jako zbytek dílů (což mi na tom seriálu trochu vadí), nýbrž je zobrazuje jako opravdové vojáky se smyslem pro čest. Po zhlédnutí třetího dílu věřím ve válečnou čest. Žabáci a langusty. V konečném důsledku je děj jednoduchý, ovšem zábavný. Přestřelky, Sluncem rozpálené scény podminovávání mostu, romance i hrubé scény střetu Horacoivy cti a pýchy španělského plukovníka. Zajímavé dobrodružství. Vzpoura a odplata. Bezkonkurenčně nejlepší díly. Nový charakter, poručík Bush je obrovský sympaťák a přitom překvapivě dobrý charakter. Ze zlého kapitána tuhne krev v žilách. Vedné věci tento dvoudíl vyniká. Člověk jednání postav naprosto věří. Mám na mysli to, jak chování šikanovaných poručíků ve stále se zužující síti kapitánova teroru postupně přechází z řádného vojenského dodržování rozkazů, přes mírně reptání a uražené pohledy...až ke vzpouře. Poslední dva díly mi k srdci nikdy nepřirostly. Jediný výraz, který mi v souvislosti s nimi přichází na jazyk, je mletí té samé slámy. Obecně, na dobrodružstv Horacia Hornblowera jen tak nezapomenu. ()

sAreOn

Působivá filmová série! Myslím, že by se české televize mohly u svých britských kolegů přiučit, jak správně má vypadat televizní produkce. ()