Slídil

• USA Nightcrawler (více)

Sociopat Lou Bloom (Jake Gyllenhaal) je reportér na volné noze, který natáčí videa trestných činů v jejich syrovosti pro zpravodajskou stanici v Los Angeles. Lou stírá hranice mezi účastníkem a pozorovatelem, aby se stal hvězdou svého vlastního příběhu. Jak daleko je ochoten zajít ...? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

pakobylka

Něco na způsob drsné reality show, která chce šokovat ? Její duše je prázdná - chladná, vyzývavá, bezohledná a vypočítavá. Jejím desaterem je vlastní prospěch - a je dostatečně otrlá, aby se jím řídila ... za všech okolností. Je nasnímaná velice profesionálně, to nelze popřít - téměř formou reportáže ... ale z určitého pohledu jsou kamera i režie nestranné, což mě trochu zaráží - možná i děsí ... v digitálním věku, který bez zábran vytváří a šíří virtuální realitu jako mediální obrazy světa a jeho pokřivených hodnot. Ve své podstatě jde o hru s ohněm ... a obávám se, že nemáme po ruce hasičské sbory v takovém počtu a na takové úrovni, aby dokázaly případné požáry včas a beze ztrát uhasit. Možná je chybou, že prakticky chybí konfrontace dobra a zla. Přitom nezáleží ani tak na tom, kdo zvítězí - rozhodující je, že dobro vlastně neexistuje, tudíž neexistuje ani morálka či etika ... a je dost těžké namísto pochybných vzorů hledat nějaké pozitivní POSELSTVÍ. Policie sice snaživě pomáhá a chrání, jenomže se tady vyskytuje spíš okrajově - a navíc má kladnou úlohu zakotvenou v pracovní náplni, takže pro tentokrát ji nelze považovat za klasický protipól zla. Přesto občas (byť velice slabě) výstražná červená kontrolka zabliká - na rozdíl od snímku "Vlk z Wall Street" (2013), s nímž jsem měla podobný problém ... a kde jsem si žádného varovného světélka v temnotě falše a marnosti nepovšimla. Takže nakonec s trochou sebezapření ne zcela přesvědčivé 4* ()

Pajky3

Jake Gyllenhaal hraje přesně ten typ člověka se kterým bych v normálním životě nechtěl přijít do kontaktu, natož s ním mít něco společného. A hraje ho skvěle, nechápu opomenutí v oskarové kategorie za jeho roli, protože si za svůj výkon nominaci určitě zasloužil. Od začátku do konce mě příběh zajímal a když pak přišel "bod zlomu" a rozjela se neskutečně napínavá akce, tak jsem z toho nemohl spustit oči a čekal jsem s napětím, jak to všechno skončí. Nightcrawler rozhodně stojí za podívání a to i přesto, že tenhle typ lidí nemáte rádi. ()

zette

Velmi dobry film o reporterovi honicim se za zlocinem a senzacemi, kteremu neni nic cizi a pred nicim se nezastavi. Zajimavy namet s dobrym scenarem a hereckymi vykony, v cele s Gyllenhaalem. Bavily me i pracovni vztahy mezi Louem a Ninou (hlavne mexicka restaurace) ci Rickem (vyjednavani o navyseni mzdy). Pro me velmi prijemne prekvapeni, mozna, kdyby byla napaditejsi rezie, dam i pet hvezdicek. ()

laik_60

tak takto zahrať jedného ABICIOZNEHO psychoidného divákmi tohto filmu určite nenávideného reportéra, to sa len tak nevidí. Klobúk dole pán Gyllenhaal. Nad filmom, scenárom, úžasnou - priam reportážnou kamerou - hudbou ... sa dá všelijako špekulovať, jedno je isté. Komerčné telky žijú z takýchto udalostí a záberov a je to známe aj u nás. Živia nimi senzáciechtivé, pižamovo-teplákové society, žijúce v našich betónových sídliskách. A stým sa asi nič nedá urobiť, len ignorovať. :( ()

dresi

Slizký zlodějíček Gyllenhaal a společenská posedlost po negativismu skrz objektiv kamery. Láska k nočním ulicím Los Angeles mě nikdy neopustí. ()

Icefist

Nightcrawler je znepokojující exkurzí do netradičního "zaměstnání" pohybujícího se na hraně zákona. Atmosféra by se dala krájet a Gyllenhaal hraje slizkého a bezskrupulózního vyšinutce skoro až nepříjemně přesvědčivě. Já navíc vnímal snímek i z jiného pohledu vzhledem k mému zaměstnání a vypěstoval si k hlavní postavě slušný odpor. Ale proč ne, když film jako celek působí neotřele a jedinečně. Pár chyb se najde, přesto 80 %. Oblíbená část- výměna Louova vozidla ()

campix

Velice aktuální snímek o té špinavější stránce médií (pokud se tak dá nazvat). Dan Gilroy se svojí prvotinou rozhodně zaujal a upletl si na sebe celkem slušný bič, jelikož teď jeho filmy budou velice očekávány. Film opravdu poplatný této době. Média se svojí mocí a uměním zaujmout a zkreslit všechny informace, jsou momentálně velkým fenoménem. A podobnou práci tedy může dělat jen člověk jako je Lou Bloom. Sociopat bez jakéhokoliv citu a morálních zábran. Vděčná role a perfektně zahraná Jakem Gyllenhaalem, který působí opravdu odpudivě, ale na druhou stranu jsem mu docela fandil. Téměř dvě hodiny nabité zajímavou akcí a naprosto dokonalým Gyllenhaalem. Nezbývá než doporučit. ()

TomPrusik1

Lou Bloom(ztvárněný skvělým Jakem Gyllenhaalem) je takový DOST chytrý cikán. Začíná typickým cikánským řemeslem a to krádeží železa. Normální český cikán by se s tím spokojil, protože by ještě dostával dávky, ale tohle Louovi nestačí. On je důvtipnější a protože na to má žaludek, tak začne kamerovat nehody. Je to ale úchyl vydrbaný (kdo neví na co narážím: https://www.youtube.com/watch?v=mU98Hr2zjro ), páč je opravdu vlezlý a točí to pěkně zblízka. Každopádně se mu jeho nové řemeslo daří a Amerika je země nekonečných příležitostí a tak vydělává pěkné peníze. A vlastně celý film sledujeme jeho počínání. Říkal jsem si, že Lou je v některých případech větší hajzl, než ty co páchají zločiny. Film docela ostře naráží na média, ale nevím jestli se něco takového skutečně děje. Každopádně zajímavý námět a film. 85% ()

BoXBe

Neskutečně předvídatelný film na úrovni lepší epizody seriálu Flashpoint nebo Newsroom. Ale přesto působivý. Na atmosféru, kruté téma a hororového Gylenhalla se dá koukat. ()

Fancipal

Ok … Let´s make some news … Slídil neukazuje morální a zavrženíhodné selhání jednotlivce, ale společnosti jako celku. Pokud je někde poptávka, je i nabídka. Slovy Birdmana … lidé chtějí krev, akci a exploze. Jistě, často reagujeme na lidské neštěstí upřímným zájmem a sounáležitostí s obětí, ale na konci dne chceme přídavek na pokračování. Je to začarovaný kruh. A žurnalistika je v dnešní době karnevalových medií, pouze otrokem lidské touhy po senzaci. Stačí se podívat na televizní noviny na nejmenované komerční televizi. Zločin, smrt a neštěstí v každé druhé zprávě a v závěru to zakončíme něčím sladkým, abychom se cítili lépe. Fenomenální Jake Gylenhall to možná žene do extrému, ale to je možná dobře. Někdy je potřeba místo láskyplného pohlazení, dostat pořádnou facku. ()

WolfR

Malinko mi to připomíná Scorseseho Taxikáře, ačkoliv je to tak trochu o něčem jiném. Hyenismus a zvrhlá cílevědomost na prvním místě, to vše v docela líbivém obalu a v hlavní roli s brilantním Jakem Gyllenhaalem. Avšak plné hodnocení dát nemohu. V prostřední části se to malinko stáne do rutiny a celkově jsou ve filmu občas nevhodně použité hudební motivy, nicméně stále jsou to 4 hvězdy. ()

NiWi

Depresivní drama, které si určitě nebudete pouštět v sobotní večery. Atmosféricky skvělé, v hlavní roli slizký Jake Gyllenhaal jako výborný manipulátor co pro úspěch jde hodně za hranice morálky. Jeden z mála filmů, který v divákovi zanechá spíše negativní pocity, a přesto si zaslouží veliké uznání. Slušná kamera a mix zvuku doplňuje noční atmosféru v LA, která vás udrží napnutého jak kšandy. ()

aniabo

Parádička, kterou neoceněj lidi co a) neznají devadesátkový filmy b) neví co je to nadhled c) vyžadují intelektuálno a necení žánrové sekvence. O hrůzunahánějícím scénáři, zejména postavě a la Mr. Ripley, a o super výkonu Gyllenhaala, bude ještě psát bambilion lidí, takže tomu se vyhnu. Co bych vypíchla je super devadesátkovej retro feeling, počínaje postavami - ulízanej medúzák Jake Gylenhaal co spíš připomíná Ace Venturu nosí fakt zasraný oblečení, který korunuje slizkou koženou bundou, hned zkraje vykoukne Bill Paxton coby uštramákovanej starej pivní nadrženec a televizák, záhy poté skoroStiflerova máma Rene Russo, která vykoupila všechny šminky v Delvitě, v roli zlýho hysterickýho policajta Michael Hyatt, tlustá nafouknutá podezíravá černoška. Geniální hudba, veselá když se umírá, smutná když nechtěj v televizi pouštět rozstřílený mrtvoly, a vytvářející suspense jen tak když se zavlejvá kytka, kopíruje klasický 90s wtf pojetí soundtracků. Nalajnovanej téměř bildungsroman příběh - "jak se z chudýho pracovitýho vošousta stane díky hardwork bohatej profík s vlastní firmou a sexy milfinou," zábavné je ale sledovat, v čem ta hardwork a umění flirtu podle Loua Blooma spočívá. ()

URBAN

V zárotku průměrný a možná i nudný námět, ale výsledný produkt s těmito dvoumi slovy nemá nic společného. Sice je tento film možná trochu pomalý, ale všechny spády a psychologické prvky toto zakrývají. A Jake Gyllenhaal který je pro mě dobrým hercem, ale něják jsem si ho neoblbil, tak tady pro mě zářil. Jeho postavu jsem mu naprosto sežral. ( 20.12.14/PC ) ()

Mylouch

Slíďa Ludva Kvítko na cestě za seberealizací v přijatelných mezích byznysu reportérů bez hranic. Invenční dialogy vytěžením toho nejlepšího ze současného personalisticky deviantního newspeaku pozvedávají lehce ambivalentně nahozený charakter hlavní postavy, která odklonem od jednoznačnějšího dramatu k frašce (ve snaze učinit hrdinu sympatičtějším) dlouho stahuje ambice filmu ke 3*. Jinak ovšem také zkouška divákovy odolnosti, kolik se o hyenismu dá říci hyenismem. Ke kladům patří herecké nasazení s kvalitou hlavní trojice (nejlepší Riz), režijně-střihačský švih a vyčerpávající shrnutí internetového kurzu podnikání. "Přátelství je něco, co děláte sami pro sebe." Někde 3-4* ()

kocik1

Zajímavé téma, zajímavý film, který vás donutí položit si otázku, o co je vlastně Nina lepší než Lou. O co jsou lepší televizní diváci. Každé zboží má svého kupce a kde není poptávka, není nabídka. Lou je natolik odporný, až mi z něj místy bylo i špatně, ale přesto to asi nebude film, o kterém budu přemýšlet i zítra nebo pozítří. 70% ()

andrii

Natoč to! Exkluzivní trhák v přímém přenosu. Obsedantní lovec senzací na volné noze, prodavač tragédií z první ruky, neúprosný velký bratr Jake G. slídí po filmovém plátně, v potemnělých sálech kin, rochní se v mysli auditoria. Bezcitný požírač bez filtru empatie přejímá tvář odosobnění, která vykukuje, vykupuje, vysypává, vysává. Tvůrčí "konstruktér" prospěchu svého, brnkající na strunu úspěchu, leštící si boty seberealizace pod širým nebem. Upsání se krvi v kryptě arogance. Cynický maniak uvízlý v močálu lukrativního smlouvání. Číhá na kořist, aby si ulovil prvenství svých vlastních ambicí. Neohlíží se vpravo ani vlevo. Jen stále vpřed, předními dveřmi, přes práh dravosti. Stoupá vzhůru vypočítavými kroky do vyšších pater, za kulisy standardů. Ukrajuje si stále větší kus šťavnatého komerčního koláče. Vydobyté místo pod mediálním sluncem těží z píle vyšinutého mozku. Zjizvená tvář vyjednávájící o svou apanáž. Vytrvalý absentér emocí, bankrotář prostého lidství. Senzacechtivá závislost, kluzká půda etiky zpravodajského byznysu, newsroom vrtěti psem, sólokapr vyšší sledovanosti. Jen výš a výš, ze dna nicoty. Chorobně patologický stín nočního L.A. jako preludium hnilobné ukolébavky. Kartotéka ohmataných koutů snažící se provrtat do negližé neštěstí a mediálně si ho "p(r)osvítit." Manipulativní rozklad soudnosti sebe samého. Vypnout kamery chtíče kariérismu nemožné. Jde jen o to přežít. Vyšvihnout se z vrakoviště nepovšimnutí, přehlížení. Vypilovat a zabudovat si svůj status quo do „vylepšených“ slabých stránek. Předčít sám sebe. Procitnutí moci posedlosti profitem neviditelného autorství na maximum. Úšklebek přísného, slizkého sebevědomí na závěr: "Pracuj usilovně, dosáhneš téhož." Má všechno a všechny v hrsti. Má své jméno, svůj příběh a postavení, ale za jakou cenu, cenu morálních antipatií, ctižádostivých rzí. Setkání se sebou samým vyplácí společenský kredit, katapultuje krédo egoismu do fatálních výšin. Jake G. posunuje svou laťku herectví zase o další stupínek. Sám sobě vymetá cestičku ke slovům chvály, pulíruje značku talentu, vyzývá persony rozličných figur slunících se v absolutní oddanosti. Nezbývá než před ním smeknout. ()

StanislachKo

Nerozumiem presne o čom toto bolo. Gyllenhaal zareagoval na minuloročného oscara Jaredovi Leto veľmi solídne, ale na mňa to celé prišlo cez svoju značnú snahu o "špinavý film" až moc uhladené (v takom tom oscarovskom zmysle slova...). V podstate to asi fakt nevnímam inak ako Jakeovu exhibíciu. A keď už mám vo filme boha formátu Billa Paxtona, rád by som ho tam mal dlhšie ako a 3 zábery. Jo a Rene Russo je pekne hnusná! :-) ()

stOKYi

Gyllanhaal v tomto filme bol opäť skvelý. Postupne sa vypracoval vo výborného herca. Najviac ma naposledy presvedčil vo filme Prisoners a včera tomuto výkonu teda vôbec nezaostával. V takejto role som ho ešte nevidel.. zákerná sviňa a hajzel, bol mi nesmierne nesympatický a presne to sa hodilo. Teším sa na ďalší jeho počin. ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Reboot hororového Vlkodlaka v originále The Wolfman našel režiséra. Chystaný snímek od producenta Jasona Bluma nakonec natočí Leigh Whannell, jehož poslední filmy Upgrade a především Neviditelný… (více)

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina