Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

(více)

Recenze (107)

tron 

všechny recenze uživatele

„Vitajte v krajine tieňov; slnko svieti vždy niekde inde.“ Nenásilne pozoruhodne atmosférická melodráma o smrti, nádeji a medziľudských vzťahoch. Životopisná snímka režírujúce herca Richarda Attenborougha (ktorý zbožňuje nakrúcanie biografií – CHAPLIN, LÁSKA A VOJNA, samozrejme GANDHI) vyniká predovšetkým silným príbehom a vynikajúcimi hereckými výkonmi, medzi ktorými pochopiteľne exceluje skvelý Anthony Hopkins ako oxfordský profesor a spisovateľ slávnej fantasy série „Narnia“, C.S. Lewis. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Bolest je Boží megafon v tomto hluchém světě.".... "Bolest nyní je součástí příštího štěstí" C.S.Lewis byl pro mě až doposud především spisovatel a autor Letopisů Narnie, jsem proto moc rád, že jsem se díky tomuto filmu setkal s Lewisem coby člověkem. Některé komentáře zmiňují, že mezi filmem a skutečným životním příběhem C.S.Lewise jsou určité rozdíly. To nemohu zcela posoudit. Přesto mi přijde, že to hlavní se lze z tohoto filmu o "člověku Lewisi" přeci jen dozvědět. Sledovat onu proměnu zatrpklého profesora vyžívajícího se v přednášení mravokárných vět o bolesti v bytost plnou láskyplného citu bylo něco úchvatného a Anthony Hopkins to celé ztvárnil zcela věrohodně. Stejně tak jsem si užíval všech těch jiskrných dialogů (zejména v první části filmu) mezi oběma hlavními protagonisty. Postava Joy Greshamové se svou někdy vskutku pěknou "vyřídilkou" mi byla veskrze sympatická a vlastně se i trošku divím, že se do ní C.S.Lewis nezamilovat mnohem dříve. Ale pokud ten průběh jejich vztahu popisovaný filmem je jen trošku postavený na skutečnosti (což předpokládám že je), pak celý ten jejich příběh jen hezky ilustruje onu Lewisovu filosofii o bolesti coby božím prostředku k tomu nás učinit lepším. A v tomto směru mě z poselství tohoto filmu lehce mrazí. ()

Reklama

Chudobka 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem viděla poprvé v době, která byla pro mě obtížná, byla jsem téměř u konce svých sil. Po zhlédnutí tohoto působivého příběhu jsem si zcela jasně uvědomila, co mi chybí ve vztahu s partnerem a svůj život jsem přehodnotila. O výborných hereckých výkonech není třeba psát. Anthony Hopkins je vždy zárukou kvality a Debra Winger mě úplně dostala ve filmu Cena za něžnost. Dnes se na film podívám s odstupem času a s novým partnerem. ()

Freemind 

všechny recenze uživatele

Zhruba do poloviny jsem si myslel, že zde s gustem plácnu trojku a dosyta se vyžvaním o chladné nabubřelosti scénáře a celém tom anglickém sucharství, ten plán ale samozřejmě definitivně ztroskotal, když jsem se v jedné z posledních scén rozbrečel skoro jako pětiletá holčička. Doporučuji dva filmy - Soumrak dne, kde Hopkins hraje velmi podobnou postavu starého jezevce, jehož duši otevře teprve cit k ženě, plus závěrečný díl seriálu BBC Human Body - Death, the End of Life. Všechny další komentáře jsou zbytečné, snad až na mou soukromou poklonu Anthonymu Hopkinsovi, který mě v závěru roztrhal na malé kousky. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Čím je Amazonka mezi řekami, sekvoja mezi stromy a Bajkal mezi jezery, tím je Anthony Hopkins, jehož talent se tyčí do nedohledných výšek a prostírá do širých dálek, mezi herci. Znalci Lewisova života by mohli namítnout, že Lewis přednášel na Cambridgi a ne na Oxfordu, že Joy Greshamová měla dva syny a ne jen jednoho, že v příběhu chybí řada Lewisových blízkých přátel včetně J.R.R. Tolkiena, že charaktery a podoba postav jsou pozměněny, některé události posunuty nebo vynechány...ale celkově je to tak nádherně, citlivě a v jemných barvách vyvedený příběh, že se člověk těžko zmůže na slova námitek, natož když má slzy v očích a knedlík v krku. Velké uznání hercům, režisérovi a hudbě. "Pain is a part of happiness." ()

Galerie (36)

Zajímavosti (12)

  • Michael Denison nahradil v úlohe Harryho Harringtona Petra Barkwortha. (misterz)
  • V jedné ze scén můžete vidět Douglase Greshama při četbě Hobita od J.R.R. Tolkiena. Tolkien byl dobrým přítelem C.S. Lewise. (D3VIL)

Reklama

Reklama