• francouzský

• slovenský

Drama / Životopisný

Francie, 2014, 106 min

• venison

Přiznám se, že jako neznalec světa módy mi osobnost Yves Saint Laurent nic neříkala.. Jasně název značky znám, ale to je asi tak vše.. Tak nějak jsem si myslela,, že k rozšíření obzorů by mi mohl tento životopisný snímek dopomoci.. Okrajově jsem zjistila, že osobnost Saint Laurenta byla více než zajímavá (homosexuál, geniální návrhář, průkopník v módním průmyslu, vizionář, narkoman, psychicky labilní, promiskuitní).. To bylo ale asi tak vše.. Dějová linie se v rámci let nedá pevně uchopit.. Scénář je vlažný jako v poledne objevený zapomenutý čaj z rána.. Dalo se toho tolik vytřískat a hlavně emotivně podkreslit.. Bohužel tohle nevyšlo.. To si Yves nezasloužil.. Životopis "Yves Saint Laurent" rozhodně nepatří k francouzským předním filmům..(5.10.2016)

Tak nějak vnitřně (a dílem i zevně) umělecky rozervané ... a maličko exhibicionistické, nicméně životopis by měl být v první řadě o ŽIVOTĚ, nikoli o díle - tudíž účel je splněn a drobné nedostatky tentokrát pomíjím, neboť forma je interesantní, obsah vypovídající, emoce přítomné, tah na branku zcela zřejmý ... a víceméně nezáludný. Slabší 4*(5.3.2018)

Celkem dobrá podívaná, i když mám k tomu pár výtek. Pierre Niney se mi vůbec nehodí do role Laurenta, zahrál to sice skvěle, ale dokonalý rozhodně není a ke všemu je celkem podivín. Příběh je ucházející až na pár určitých scén a lidí. Ovšem co opravdu musím pochválit je doprovodná hudba, ta je úchvatná.(7.7.2014)

Osobně jsem byla s filmem velice spokojena a myslím si, že i francouzové. Ve světě módy se nevyznám, znám sice pár jmen a modelů, ale to ani pro tento film není tak stěžejní. Ve snímku je podle mě to nejdůležitější - hloubka. Pierre Niney jako YSL byl skvělý, Gallienne jako jeho věrný partner také a o vše ostatní se postaraly démoni, které měl YSL v hlavě. Ukázka vzestupu a pádu, rodiných hodnot a trochu té politiky. Film, ač to zní nejspíš zvláštně - je hodně depresivní a těžký. Jak mohl svět vidět on a přitom dokázat tvořit takové umění, které ovlivnilo celý svět - vždycky na to umělci nějakým způsobem doplatí. YSL si prošel mnoho období - ať už kulturními, tak životními a od každého podle mého názoru ochutnal něco...Všechno to je tu znázorněné a YSL nebojoval jen se svými démony, ale také s přátely, o které přicházel. Já byla spokojena a na začátek o zájem o módu mi to stačilo :)(17.8.2014)

Zajímavý výsek ze života YSL. Na rozdíl od tradičních formátů životopisných filmů není ohraničen dětstvím či stářím, případně smrtí hlavního hrdiny, ale je jen letmým náhledem do několika desetiletí reprezentovaných výraznými tvůrčími počiny a osobními a vztahovými krizemi. Moc příjemně a prostě - za pomocí pár starých aut a novin - navozené kouzlo dobové Paříže, která přitom vypadá stejně jako dnešní...(19.2.2015)

• - Režisér připravoval a natáčel film se souhlasem Pierra Bergého, což mu otevřelo dveře i do archivů zesnulého módního tvůrce. (kenny.h)