Teorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Byť by vám hravě vysvětlil nesrozumitelné zákonitosti fungování vesmíru, sám možná nechápe, jak je možné, že jeho vlastní život zachránila tak neobyčejná věc, jakou je láska. Příběh začíná v roce 1963, kdy má jednadvacetiletý Stephen Hawking, student kosmologie na Cambridge, našlápnuto ke skvělé budoucnosti. Spolužáci i profesoři ho naprosto zbožňují, stejně jako krásná Jane, která na téže škole studuje umění. On na oplátku zbožňuje ji. Když však v osobním i profesním životě stane na pomyslném vrcholu, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lékařské vyšetření po jednom z mnoha jeho „nešikovných" škobrtnutí vyřkne drsnou diagnózu – neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Jane a Stephen se osudu vzepřou. Vezmou se a snaží se žít normální život. On si nemoc nepřipouští a dodělává si doktorát. Ona ho všemožně podporuje, často až za hranici sebeobětování. Čím víc se blíží předpokládaný konec, tím hektičtěji se oba snaží společně žít. (Cinemart)

Lilloos

Pan režisér asi nebude dobrý vypravěč. Takové mrhání potenciálem, a to se ještě v traileru zdálo všechno být v pořádku. Nevím, jestli to byl záměr, ale přeskočit nejvýznamnější životní události na úkor dvou hodin plácání se bez směru a cíle se prostě nedělá. A odkdy musí být filmový divák jednoduchý blbeček? Hawkingovy teorie možná jsou pro většinu planety nepochopitelné, ale přeci jen jsem doufala, že se z jeho životopisu dozvím víc než dřív jsem si myslel, že za všechno můžou černé díry, teď už vím, že je to kec. Neuvěřitelně uvěřitelnému Eddiemu ale smekám! ()

Erik7595

The Theory of Everything mi v mnohých veciach pripomína Howardovu Čistú Dušu. Čistá Duša bola ale vybrúsenejšia vo všetkých aspektoch a zanechala ešte intenzívnejší dojem. Každopádne Teória všetkého ma vskutku veľmi milo prekvapila. Pravdou rozhodne je, že 80% samotného intenzívneho a silného zážirku, ktorý som počas filmu pocitoval, pochádza od samotného herca, Eddie-ho Redmayna, ktorý sa samotnou postavou Stephena Hawkinga na dve hodiny stal. Neskutočný herecký výkon, som len rád za udelenia Oskara práve jemu. Očakával som o niečo väčšie ukázanie Hawkingových najdôležitejších prác vo filme (popravde o samotnom jeho živote neviem takmer nič). Nejde avšak o výtku, kto chce, môže si jeho práce vyhľadať a dozvedieť sa o ňom viac. Samotný film sa sústredí na samotnú osobnú rovinu, na vysporiadanie sa so samotnou chorobou z jeho strany a zo srrany jeho manželky. Práve v tejto rovine film naplno boduje a vytvára veľmi silné pocity, aniž by skĺzaval do prílišného romantického dramatického gýču. Film ma neuveriteľne dojal až k slzám, rovnako ako A Beautiful Mind, to priznávam. Stále ale nemám ten pocit 5 hviezdičkového ohodnotenia, neviem prečo. Veľmi silné štyri hviezdy, ide rozhodne o vysoko nadpriemerný film. 8-9/10 ()

VictorMartel

Většina z nás žasne nad prostou elegancí nějaký princip vystihující formule, aniž by nám z toho vyplývala jakákoli konkrétní metafysická charakteristika či dokonce mravní imperativ. Ne tak ovšem metafyzičtí estéti, kteří hodnotu světa a své existence podmiňují smyslem zosobněným v bohu. Ti zřejmě ovládají také nezanedbatelný kus zábavního průmyslu, a tak mohou různými náznaky vydávat vědecké poznatky za slučitelné s jejich náboženskými nadějemi a propagovat tím v poněkud intelektualizované formě svůj nestoudný sentiment. ()

Hepy13

Životopisná citová vydíračka, která více než Hawkingovu práci ukazuje to, jak naročné je starat se o těžce nemocného člověka. Eddie Redmayne si pro Oscara v klidu došel po svých, a ze svého hereckého umu vymáčkl uplně vše. Bohužel filmu jako celku se to nepovedlo, emotivně asi ano. Ale mezi nejlepší zivotopisné filmy ho zařadit nemůžu. To by musel ukázat více zajímavého o Hawkingovi a jeho práci (a nepochybuju o tom že by nebylo co divákovi naservírovat). ()

LuccinyFilmy

S Hawkingem jsem zběžně obeznámena nejen ze vsuvek v Big Bang Theory a možná i proto mi film přišel plochý a neobjevný. Nemůžu se ubránit dojmu takové ... sterilizovanosti, jako bych se dívala na osekanou oficiální verzi s poněkud těžkopádně znějícím poselstvím. Ano, i člověk s těžkou neurodegenerativní nemocí může mít přijatelný osobní život. Ale aby z vás byl světoznámý geniální fyzik, musíte být nejdřív geniální fyzik. ()

Dlubal David

Dojemné a smutné. ■ V podstatě je to skloubení Čisté duše a Nádechu pro lásku. Tedy filmařsky. ■ Za normálních okolností bych tomuto filmu dal pouze tři hvězdičky, ale opuštění romantické noty v závěru a uvolnění otěží reálnosti... mi nedalo pokoje a přičteme-li k tomu dnešní smutnou událost, která mě emocionálně rozkodrcala, tak hodnocení prostě a nutně musí nahoru. ■ Je třeba si popravdě říci, že životopisné filmy jsou vždy s pravdou na štíru. Buďto vykreslují postavu až moc kladně nebo až moc nereálně anebo jsou zkrátka nudné. Musím konstatovat, že tento počin nespadá ani do jedné ze tří jmenovaných kategorií. A to je jedině dobře. ■ V závěru komentáře uvedu filmy, které dle mého úsudku, mají tutéž vlastnost jako Teorie všeho. Není jich mnoho, ale stojí za to. ■ Nyní k samotnému filmu. Ikdyž mi Eddie REDMAYNE není nijak zvlášť sympatický, tak tady jsem to s ním přežil, a světe div se, také jsem s ním tu druhou polovinu filmu prožil. Není nic horšího než předpojatost diváka před projekcí, protože se ona předpojatost velmi špatně odhazuje. Já jsem jí nakonec nejen odkopnul, ale i spláchnul do kanálu. Felicity JONES mi naopak byla sympatická hned od prvního okamžiku, kdy jsem ji před lety viděl. Mám však u ní takový malý problém, nevím proč, ale pletu si jí s Claire FOY; možná proto, protože obě jsou Britky, možná proto, protože obě mají krásný hlas, možná proto, protože mají ten přízvuk, který lahodí mým uším, kdo ví... to je ve hvězdách. ■ Celkové zpracování hodnotím jako spíše mírně nadprůměrné, ale co musím vypíchnout, tak je hudební doprovod, který tam absolutně sedl. Velmi mě potěšila přítomnost Davida THEWLISE, kterého jsem objevil díky Harry POTTEROVI a vězni z Azkabanu a v Inspektorovi, který se vrací mě jen utvrdil v mém mínění o jeho charizmatu a nezaměnitelném projevu a hlasu. ■ Film je zaměřen ne na fyziku, ale na HAWKINGŮV život, vzácné onemocnění, které jej postihlo a především, především na mezilidské vztahy, respektive jeho vztah se studentskou láskou, která jej provázela dlouhá léta jeho života. Zde musím napsat, že film by si zasloužil mít alespoň o půl hodiny delší stopáž, či spíše o celou hodinu, ale který masochista by pak u toho vydžel sedět, že? ■ Jen z čiré zvědavosti jsem si na chvíli film dal s českou audio stopou. U všech Skotů. Parodie hadr. Nemám rád bolest, a tak jsem svou zvědavost ihned zalehl a nenechal jí znovu se nadechnout. ■ Každému muselo být jasné, jak film dopadne, ale tady šlo o to, jak je to zpracováno a jak předloženo váženému obecenstvu diváckému. Nejvíce je zde rozvinuta linka romantická, to může skalním fanouškům zkazit požitek, ale přistoupíme-li k tomuto faktu pragmaticky, tak nám nic nebrání užít si ty dvě hodiny. ◢ ■ ◣ (R) [80/100] ■ (K) [84/100] ■ (V) [70/100] ■ (H) Eddie REDMAYNE [75/100] ● Felicity JONES [80/100] ● David THEWLIS [80/100] ● Charlie COX [60/100] ● Maxine PEAKE [62/100] ■ (♫) [83/100] ■ (E) Le Scaphandre et le papillon (2007) ● A Beautiful Mind (2001) ● Breathe (2017) ● L'homme de chevet (2009) ● You're Not You (2014) ● Still Alice (2014) ● Maudie (2016) ● Dark Matter (2007) ● Už zase skáču přes kaluže (1970) ● Domácí péče (2015) ● Ichi ritoru no namida (2005) ● Ichi rittoru no namida (2005) ● X+Y (2014) ● Mioka (2010) ● Gu Gu Datte Neko de Aru (2014) ● Titanic (1997) ● The Elephant Man (1980) ● Hachikô monogatari (1987) ● Lo imposible / The Impossible (2012) ● Dakishimetai: Shinjitsu no monogatari (2014) ■ (Č) 1 ■ (P) [Středa, 14-III-2018; 19:05] [1080p] ϿϾ [PZ-cz] [75/100] ■ (CSFD) maddy(C) [75/100] () (méně) (více)

Vesecký

Teorie všeho je bezesporu film, který by si zasloužil více Oskarů než ten jediný za nejlepší herecký výkon v mužské hlavní roli. Redmayne byl skutečně skvělý a od skutečného Hawkinga by ho nikdo nerozeznal. Zároveň je to jeden z nejlépe zpracovaných životopisů, které jsem poslední léta viděl. Má ovšem jednu vadu, kvůli které mu jednu hvězdičku ubírám - práce maskéra, který si zvláště u Jane, ale i u Hawkingova profesora nedal žádnou práci se stárnutím hrdinů. Také fungování toho počítačového programu na přenos řeči do zvukové podoby jsem nepochopil. ()

Muel

| Focus Features | Sladká životopisná dráma. Ale dobrá. Jóhannssonova hudba veľmi pekná no a samozrejme Eddie Redmayne si to riadne podal. Hra telom presvedčujúca. | Hodnotenie: 7/10 | ()

TheSpearCZ

Naprosto po zásluze si Eddie Redmayne zasloužil za svůj herecký výkon vítězství na těch největších filmových cenách. Krom toho se ale také jedná o povedený romantický životopisný film, o člověku, kterého všichni známe, ale moc toho o něm nevíme. A speciálně musím zmínit Felicity Jones a samotný soundtrack k filmu, obojí bylo fakt něco. Čisté 4* ()

arthur.22

Dejte mi minutu s Emily Watson a já vám za to dám hvězdičku navíc. Fenomenální život fenomenálního člověka, převyprávěný tak nudně a povrchně, že se mi nechtělo věřit, že to byly jen dvě hodiny. ()

tomo41

Taký slabší odvar z Beatiful Mind. Hoci som fanúšikom filmov s dlhšou stopážou, tu mi niektoré časti prišli vyslovene zbytočné a film by sa dal skrátiť. Snímok je vynikajúco natočený, excelentne zahraný, no pri práci s tempom deja sa dá nájsť niekoľko nedostatkov. Špeciálne, keď si zoberieme do úvahy, že film má tak 2-3 silnejšie scény. Inak je však Theory of Everything veľmi silným filmom, ktorý sa oplatí vidieť. ()

Wardan

Vzhledem k tomu, že to bylo nominované na Glóby a Oscary jsem nečekal, že to bude tak hrozné. The Theory of Everything je jen sbírka banálních historek, která o Stephenu Hawkingovi vypovídá asi tolik jako Kačer Donald o válce ve Vietnamu (nebo alespoň takový jsem měl z toho pocit). Verze s Cumberbatchem z roku 2004 je mnohem lepším filmem. ()

rexino

Pokým bol film z pohľadu Hawkinga šlo všetko tak ako malo. Mierna hra na city a pokus o vžitie sa do situácie. Potom sa ale príbeh zameral na Jane a to už trocha prestalo gradovať a začalo to naberať znaky obyčajnej romantickej drámy. Samozrejme neočakával som príbeh, ako z Beautiful mind, ale filmu chýbalo niečo čo by ho "zvýnimočnilo", niečo čo by proste stálo za to. Možno nejaký iný štýl rozprávania, väčšie zameranie na Stephena (jeho prácu hlavne), alebo aspoň lepšie vykreslenie charakteru postáv. Film často skákal cez rôzne časti života až príliš rýchlo. Je to medzi 3/4 ale prikloním sa hore vďaka výbornému výkonu Eddieho Redmayneho a ešte lepšej práci Stephena Hawkinga, ktorý si film určite zaslúžil. ()

jasanka

Na film jsem se těšila, ale zároveň se ho dost obávala, a očekávala průšvih. Ten se ale nekonal. Chápu, že někoho mohl zklamat důraz na Hawkingův osobní život, ale pro mě je právě v tom pointa příběhu - ukázat ho jako normálního člověka, kterého jen postihla nemoc. Dokumenty nebo knihy o jeho vědeckých pracích si člověk může najít jinde. Zatím 3,5*. ()

Pavlinenka

Něžné, zajimavé (kromě TBBT jsem toho vlastně moc nevěděla), podnětné bez monstr emočních scén, přesto dramatické... a Eddie Redmayn si (dlé mého prozatím) Oscara zaslouží... Tak uvidíme v neděli. ()

Platom

Příběh geniálního vědce Stephena Hawkinga je sám o sobě velice silný a tak nebylo pochyb, že se bude jednat o zajímavou a dramatickou podívanou. Výborný trailer má očekávání ještě vynásobil. Avšak samotný film mohl být uchopený tak trochu jinak. Zrovna zde by neuškodilo, kdyby Teorie všeho trvala o něco déle a divák by tak mohl více nahlédnout do soukromého i profesního života člověka, kterému osud nadělil velkou ránu v podobě jeho zdravotního stavu, ale zároveň dar, díky kterému jej dnes zná celý svět. Za zmínku rozhodně stojí vynikající soundtrack a neskutečný herecký výkon Eddie Redmayne, který byl právem odměněn (většinou s výsledky Oscarů nesouhlasím, ale zde nemám nejmenší výhrady). Silnější 4* ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

03.10.2017

Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové po 35 letech. Krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody v díle slavného režiséra Marcela Ophülse. Znělka letošní Ji.hlavy z dílny hollywoodského… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Potterovský nástupce nalezen

Potterovský nástupce nalezen

02.06.2015

J. K. Rowlingová možná nikdy nenapíše pokračování Harryho Pottera. Už v listopadu 2016 ale dostaneme první díl jeho filmového prequelu, v němž se podíváme do stejného kouzelnického světa na začátku… (více)