Sestry Walkerovy: Isabel (Kate Hudson) a Roxeanne (Naomi Watts). Jedna žije v Kalifornii, druhá v Paříži. Isabel přijíždí za Roxy do Paříže, aby jí byla oporou v poslední fázi očekávání potomka. Romantické dobračce Roxy právě v této nejnemožnější chvíli dává manžel-ničema jménem Charles-Henri de Persand (Melvil Poupaud) kopačky. Rozvod visí ve vzduchu. Mezitím se Isabel zamiluje do ničemova strýce. Rodinný skandál pokračuje a americký idealismus a nepotlačitelný duch sester Walkerových se střetává s francouzskou rafinovaností, intrikami a neústupným racionalismem rodiny Persandových, která zplodila darebáka Charles-Henriho. Předmětem sporu je také obraz v hodnotě kolem milionu dolarů, který vlastní Roxy. A pak - docela náhle - zločin z vášně přeruší veškeré kulturní střety a otevírá nové možnosti pro vzájemné porozumění.

Dvě Američanky v konfrontaci s pařížskými intrikami, lidskými vášněmi a stylem života: výsledkem je komedie o odlišných zvycích, mravech, vztazích k penězům a sexu. "Rozvod po francouzsku" přináší inteligentní zábavu na kontrastech mezi oběma národy v morálce, milování, jídle, pití a stolování, v celém životě. Režisér a spoluscénárista James Ivory (Howards End) použil bestselleru Diane Johnson a natočil komedii s lehkým morálním podtextem, kterou prosvětlily Kate Hudson a Naomi Watts v rolích sester Walkerových a také Glen Glose v roli Olivie. (oficiální text distributora)

Džejkop

Co bych vyzdvihnul, bylo časté použití francouzského jazyka, tak by to mělo být pokaždé. Jenže relita je taková, že když se točí americký film, tak většinou všichni mluví angličtinou i kdyby se celý děj odehrával v Djibouti. Takže použití originálního jazyka vždy potěsí. Film jako takový byl nepřehledný, zmatený. Jednotlivé dějové sekvence jakoby do sebe nezapadaly a místy jsem nevěděl co se děje. A tak nevím jestli bylo cílem jen zobrazit příběhy několika obyčejných lidí nebo něco víc. Přišlo mi to, jako kdyby někdo sestříhal rodinou VHS, a pak to hodil na plátno. Pravda, herci nebyly špatní, ale ten scénář někdo napsal ve stavu deliria. Zkrátka když Rozvod po francouzsku, tak bych si představoval více emocí a vášní o přehlednějším ději nemluvě. ()

numi

Víceméně zbytečný film, který nenabízí žádnou dokonalou podívanou, ale je převážně konverzačního rázu. Právě proto zamrzí, že vlastně nic neřeší. Většina dialogů je totiž ze škatulky zdvořilostních vět a do toho sem tam vpadne nějaká ta narážka z choulostivějších témat, která je obratem striktně odehrána do zámezí. Co se děje týká, tak je do placu vrženo celkem asi dvacet postav, které jsou buď spolu rodinně svázány a nebo spolu mají poměr. Někdy i obojí. Ze všeho se pak umýchá a upeče velký filmový dort, který vypadá tak nějak neslibně a úplně stejně i chutná. Naomi Watts předvádí svůj vysoký standard, ale nemá dostatek prostoru, protože většina světel je namířena na Kate Hudson. A ono to zase až tak nevadí, protože ta mě mile překvapila svým sebevědomým vystupováním. Holt, asi to má holka v krvi. Právě tyto dvě mladé dámy jsou tak asi jediným kladem celého filmu. [srpen 2006] ()

Pet

Velmi příjemné osvěžení! Klasický Ivory to samozřejmě není, ale francouzské reálie (oproti chladné Anglii) tomu dodaly šťávu. Je to ovšem komerce, takže pozor! ()

jajinka

Film, který nijak nepřekvapí, ale ani nezklame.. Sem tam některé pasáže nadbytečné, některým něco chybí. Spousta postav, díky kterým se podstatně komplikuje celý děj.. ()

rt12

Komedie tenhle přelidněný film rozhodně není. Každý z těch znepřátelených rodin má problém a největší ti co se rozvádí. To je asi v kostce řečeno vše. Vlastně to není špatné, jen k uzoufání nudné. ()

Anglie

Ivory natočil obrazově krásný film(není divu, točilo se v Paříži). Z hereckých výkonů nikdo nevyčnívá, jako celek jsou nadprůměrné. Dámy se dozví, jak se mají chovat ve vysoké společnosti(např. nebrat kabelku všude, neusmívat se pořád), což se jim hodí/bude hodit. A co se týká toho vysokého počtu postav, je jich tam hodně, to je pravda, ale při troše dobré vůle se v tom dá vyznat. Pro lingvisty je film také zajímavý(mezinárodní obsazení, ve filmu se mluví francouzsky i anglicky). Tenhle film je spíš "komedie mravů", často se pousmějete, ale nějaké velké zasmání to není. Celkově mne film potěšil. A Kate Hudson má snad nejhezčí úsměv na světě!! Čtyři hvězdičky za film a jedna za naprosto ideální obsazení sester Walkerových. ()

Martin741

Len taka spolocenska konzervacka uletena a ustrelena doprazdna. Fakt ako nic to neda, nic sa nedozviem, Pariz je tam umelo vlozeny, aby to akoze spravilo atmosferu. Podpriemerna nuda : 25 % ()

lakikaki

Film, ktorý zaujme akurát rozkošnou Naomi Watts. Inak je to nemastné-neslané, ani dráma, ani komédia, jedine tak romantika. ()

otík

Neskutečně nudný a dlouhý film sice s plejádou známých herců, ale o to s větší prázdnotou. Jakási linie příběhu tam sice je, ale zcela to dokonala trapnost postavy Naomi Watts, která mě fakt vytočila. Taková herečka a taková bídná postava. Trapnost numero jedna. A komedie? No tak to ani náznakem. Hudba: Richard Robbins ()

lennyd

Uhm. Byly nebyly dvě rodiny. Jedna ve Francii a jedna v Americe. Vůbec se neznaly, dokud se Roxy (Naomi Watts) nevdala za Charlese-Henriho. Ani pak se pořádně neznaly, dokud se Roxy (Naomi Watts) nerozváděla s Charlesem-Henrim. K tomu jí přijela pomoct její sestra Isabel (Kate Hudson), která se jak na potvoru zabouchla do Edgara (Charlesova strýce). Charles-Henri se mezitím zabouchl do jedné mladé rusky, která byla (samozřejmě) taky vdaná. Nestačí ? Tak přidejme jednoho milého právníka, obraz v ceně nekolika miliónů, francouzky benevolentní rodiče, Eiffelovku, žárlivého manžela... Mohlo to být daleko lepší (přiznávám i horší) .. neustále je někdo někomu nevěrný, a když už je někdo věrný, tak se mu to vymstí.. Průměrné herecké vykony, z nichž vyčnívá asi jen Kate Hudson (proměna z americké holky ve francouzkou :)... Celkově nic moc.. ()

elle

Chvílemi bych hodnotila film i na čtyři (když jsem se na to dívala jako na anonymní komedii), ale Ivory nemá poslední dobou šťastnou ruku. Oblíbené téma jeho dobových snímků a la Henry James, kdy se střetávají kultury Evropy a Ameriky (Bostoňaky, Evropané, Soumrak dne apod) případně Anglie a Itálie (Pokoj s vyhlídkou), se zde nemůže uplatnit a když tak trochu násilně. Schéma těch příběhů bývala podobná. Zašlá sláva Evropy, která zaspala dobu, ale měla takový ospalý zapšklý půvab a rafinovanost a Amerika měla peníze a zcela okouzlující dravost či nevinnost. Naše doba je globalizovaná, takže nelze říci, že by běžný člověk z Evropy měl styl, konzervativní přístup k životu a byl mile osvěžen americkou bezprostředností a chutí žít nebo tím snobsky zhrdl. Proto byl Ivory nucen vytvořit trochu neživotnou konstrukci lepší šlechtictvím zavánějící francouzské rodiny (něco, co se moc dneska nezná a spíše mizí), která stále řeší bonton a jí v těch nejlepších restauracích (a nedokáže otevřeně mluvit o penězích, o které chce rozvádějící se Roxy oškubat) a dvou američanek (které ten starosvětský šarm zároveň baští a dělají si z toho legraci). Prostě, co by hozené do kostýmu konce 19. století působilo jako zajímavé společenské drama, v součastnosti a s trochou té americké filmové zručnosti působí jako nepovedený pokus o romantickou komedii. Komedie to právě nebyla. (Na to se tam řešila dost velká dramata včetně sebevraždy i vraždy. )Stejně jako nejsou komediemi Ivoryho Howards End a Soumrak dne. Autenticita příběhů z přelomu 19. a 20. století byla v tom, že tam se opravdu střetávala společenská elita Evropy a Ameriky, protože pouze bohatí Američané cestovali a to tak, že strávili třeba třetinu života v Evropě, kde se případně usadili a založili rodinu, proto se jednalo o srovnávání kultur a v tom byla ta síla, která ještě dnes zcela jasně vypovídá o té době jako takové. Film je ovšem skvěle obsazen a některé jednotlivé výstupy mě nadchly a chvílemi jsem tam našla příjemnou atmosféru, aby potom v jedenoznačnosti stylu zmize. Přesto Ivoryho miluju a doufám, že snad přístě... ()

Pavlínka9

Tenhle film je v sekci komedie omylem, jelikož si nevzpomínám ani na jednu scénu, ve které bych se zasmála. Ale zajímavý - to rozhodně. Dvě sestry v podání Hudson/Watts na mě zapůsobily hned při první scéně a každá z nich svou roli zahrála bravurně. Ať už díky francouzštině Naomi či přeměny pohodové dívky na elegantní ženu/milenku v podání Kate. Rozpory mezi provdanou američankou a ženatým francouzem a jejich následný boj o majetek a do toho ruská milenka, která je vdaná za američana, který pronásleduje rodinu dvou sester a snaží se všechny zburcovat, aby danou situaci pomohli vyřešit. Pohled do francouzské společnosti a její postoji k danému problému a to vše v prostředí bohatých lidí a domů a majetku, o kterém se mnohým může pouze zdát. Závěr je poněkud nečekaný, ale takový je život ;) ()

Krasus

Tohle že má být komedie?No sám si netroufám říct co to přesně mělo znamenat,sám jsem tomu nějak nemohl přijít na kloub,chvíli jsem měl i pocit,že scénář absolutně neví co chce.Film je tak roztrhaný,tak pomale se rozbíhající(on se vlastně ani pořádně nerozjede),že už vám stačí to jen prospat.Snad jen ten pestrá plejáda zajímavých herců potěší. ()

Michelle75

Název docelá lákal, ale to je tak vše. Herečky Kate a Naomi byly fajn, ale zjistila jsem, že postupně můj mozek přepíná a já jen sleduji něco,co příliš nevnímám. ()

Ynés

přišla jsem asi o prvních deset minut filmu a další půl hodinu jsem pátrala o čem to vlastně je, po další půl hodině jsem nebyla o nic moudřejší. Ano, je tam nádherná atmosféra Paříže, spousta krásných a milých lidí, kteří se pořád o něčem baví, ale vy je nějakým způsobem nevnímáte. A tak jsem proplula tímto filmem až k závěrečným titulkům a pořád nevím, o čem to vlastně bylo. Asi se na to budu muset podívat znovu, ale bojím se, že to dopadne stejně... ()

AIMÉE

Škoda, že musím film s Naomi Watts hodnotit podprůměrně, ale když ono je to zkrátka nezbytné. Je to v podstatě o ničem, dějové sekvence nemají téměř co říct, alespoň mě se to pak zdálo už moc zdlouhavé. ()