Transformers 6

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 113 min

Já ani nechtěl, aby zrovna tohle byl můj první film roku, ale tak odmítni si kino zadarmo, když seš Čech, že jo... A hele ono to bylo dost príma. Zatímco Transformeři si hrajou na seriózní drámo, i když je to o robotech, tak Bumblebee je zábavná jednohubka právě proto, že je o robotech. Kdo to udělal líp tím pádem asi není těžký určit, každopádně nejlíp ze všech jsem stejně udělal já, že jsem do toho kina šel. Jen tak dál. (Vancouver, Kanada)(4.1.2019)

Z transformerské ságy jsem viděl pouze první film z roku 2007 v době uvedení, takže Bumblebee byl pro mě návrat k této sérii po více jak jedné dekádě. "Čmelák" není naštěstí oproti Bayovým filmům přeplácaný vizuálními efekty a explozemi, takže to celé působí přehledněji a člověka z toho nebolí oči. V podstatě jde o vcelku jednoduchý film s přímočarým dějem a jasným závěrem, který okatě připomíná E.T. skrze hlavní postavy a osmdesátkový look, nicméně se na to i přesto pěkně dívalo, děj ubíhal, akční scény fungovaly, občas se tam mihla nějaká ta úsměvná scéna a našlo se tam ve zdravé míře i skromné místo pro vztahovou a rodinnou tematiku. Zkrátka nenáročná oddychovka pro celou rodinu, která překvapí hlavně tím, jak je sympaticky a mile natočená.(21.1.2019)

Tak se to fakt povedlo, a pokud budou Transformers pokračovat v téhle podobě, rád na ně budu chodit. Travis Knight zvládl přesun od animáků k hrané trikové podívané na jedničku a v akčních scénách si je absolutně jistý. Navíc jsou podstatně přehlednější než ve všech transformeřích sequelech. Obvykle jsou samozřejmě i výrazně menší, ale zase v bitce jeden na jednoho si člověk podstatně víc vychutná robotí MMA, a když už dojde na epické bitvy armád, tak je taky na co koukat a bordel to nikdy není. Popravdě po úvodní scéně jsem si říkal, že by mi vůbec nevadilo, kdyby Knight opravdu skončil u trojky Strážců Galaxie. Potěší ale hlavně fakt, že se film tentokrát nebojí zpomalit a řešit postavy, ať už ty lidské, nebo transformeří. Bumblebee sází na příjemnou osmdesátkovou atmosféru, zábavný soundtrack a feeling dobrodružných filmů, jaké v téhle dekádě točil třeba Steven Spielberg. Krom toho Hailee Steinfeld to herecky zvládá jak v poloze nesebevědomé puberťačky, tak i jako odhodlaná hrdinka, a John Cena tu taky nepřekáží. Dobře to vypadá, dobře se na to kouká a je to tak akorát dlouhé, i když v prostřední části by to přeci jen mohlo šlapat trochu svižněji. Fráze „méně je někdy více“ tady platí na sto procent a v sérii Transformers jde po jedničce o bezkonkurenčně nejlepší film. V téhle podobě mají Transformeři ještě co nabídnout, tak na to snad budou lidi chodit. I když chápu, že po Posledním rytíři se tomu, co tu s Karlem píšeme, asi věří dost těžko. Ale zkuste to, příjemně vás to překvapí.(19.12.2018)

Bumblebee je něco jako E.T. s transformerem namísto mimozemšťana: outsiderka bez otce a kamarádů nachází spřízněnou „duši“ v návštěvníkovi z vesmíru. Celé se to odehrává na americkém předměstí v osmdesátých letech, což s sebou krom množství osmdesátkových hudebních hitů nese i sledování Alfa v televizi nebo odkaz na Snídaňový klub. Stejně jako rané filmy od Amblinu to navíc bezchybně šlape, bez zpomalování a bez scény, která by dříve či později nenašla své opodstatnění v celkové struktuře vyprávění. Travis Knight sice nenabízí tak přehledné a okázalé 3D akční scény jako Bay, ale zato věnuje mnohem víc času a prostoru postavám, jejichž jednání je srozumitelně motivované a lze se na něm snadno emocionálně napojit (ano, na Bumblebeeho taky). Film se velmi šikovně vyhýbá tomu, aby protagonistka vyřešila všechny své problémy (nízká sebedůvěra, žádní přátelé, stesk za otcem) tím, že získá auto. Potřebné zdroje díky prožívanému dobrodružství nachází sama v sobě. V rámci kategorie „blockbuster pro celou rodinu“ tomu filmu fakt není moc co vytknout. Moc příjemné překvapení. 80%(19.12.2018)

Čím temnější noc, tím jasnější hvězdy.Travis Knight chtěl zřejmě potěšit Bumblebeem široké publikum. Primárně z toho čiší zábava pro děti 13-18 let. Co ale neocení mladší skupina je naopak potěšení pro tu starší, kdy to má celé takový retro nádech a vynikající 80'tkový hudební doprovod. Podobné celkové pocity jsem měl u Abramsové Super 8. Na původní Transformers to ještě nemělo, ale jako doplněk k sérii lepší než pozdější díly. Pár přetažených scén k robotům už nějak patří, jen bych se obešel bez toho černocha s cukrovou vatou na hlavě, zas plusový bod za absenci asiata. Jako prequel neměl konec ničím jak překvapit, ale je škoda, že zde nezakomponovali nějakou starší postavu z jedničky, případně bych čekal aspoň mírnou návaznost. Takhle v podstatě divák neví jak se Bumblebee dostal k Samovi a co se stalo s nynější Charlie, proč se o B. nepřihlásila. Slabší čtyři hvězdičky 70%.(27.12.2018)

• - S rozpočtem ve výši 102–128 milionů amerických dolarů je to zatím nejméně nákladný film ze série Transformers. (mrtynbaca)

• - Prvý hraný film z Transformers univerza, na ktorom sa režijne nepodieľa Michael Bay. (Nu.Fylyp)

• - V jedné pasáži si můžeme všimnout plakátu odkazující na film Věc (1982). (K1NGSLAYER)