Transformers 6

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 113 min

Tato recenze možná nebude tak úplně objektivní, jelikož se označuji za velkého fanouška původních hraček a velice věrného fanouška celé filmové série u které jsem si užil všechny díly a to myslím i Transformers 5: Posledního rytíře. I když jsem si ty filmy stále užíval, u Posledního rytíře jsem už hlásal, že jsem rád, že jde o poslední Transformeří film Michaela Baye jelikož mám pocit, že té sérii prospěje svěží krev. Pětka poté vydělala pouhých 603 mega, což bylo po miliardové trojce a čtyřce zklamání pro studio Paramount a bylo jasné, že potencionální úspěch/neúspěch Bumblebeeho rozhodne o osudu celé série. V Paramountu přitom netroskařili a na pozici režiséra najali velice zajímavou náhradu za Baye- Travise Knighta. O tom jste možná nikdy neslyšeli, pokud nejste znalí o existenci animačního studia Laika, mohli byste ale znát jeho otce Phila Knighta, který je zakladatelem společnosti Nike. Travisu Knightovi se přitom musí uznat fakt, že má vizuální cítění a i když nejsem žádným hardcore fanouškem Laiky, rozhodně jejich práci oceňuji. Pro Knighta se pak Bumblebee stal prvním celovečerním filmem a ve výsledku.... Na Bumblebeem je skvělé právě to, že je jiný než předchozích pět filmů od Baye. Ne zase tak výrazně ale je tam vidět rozdíl. Zatím co Bay má výborný cit pro eye-candy, slow-motion a výbuchy, Knighta daleko více zajímá vizuál jako takový. Zatím co Bay také pět filmů směřoval pořád kolem záchrany světa a docházelo k obrovským bitvám v obřích městech s patery roboty, Bumblebee je výrazně komornější a menší, což ve finále nemusí být na škodu. Zápletkou se tak sice možná jedná o nejednoduší díl série, zároveň je ale svižný, zábavný a zároveň velice dojemný a po všech stránkách zvládnutý. Knightovi se v Bumblebeem podaří vykreslit alespoň 5 lidských postav, o dvě postavy více než kolik zvládl vykreslit Bay za své poslední dva Transformers filmy. Je to jednoduše především proto, že jsou postavy skvěle napsané a chovají se uvěřitelně. Navíc se zde vyskytuje pravděpodobně nejzajímavější hlavní ženská hrdinka za celou historii série- Perfektní Hailee Steinfield totiž lehce strčí do kapsy Megan Fox, Rosie- Huntington Whiteley, Nicolu Peltz i Lauru Haddock. A nejde jenom o to, že je velice sympatická a pohledná, její postava Charlie se totiž celou dobu chová tak nějak přirozeně a je schopná nějak zapadnout do soupeření mezi Autoboty a Deceptikoni aniž by mi působila jako zbytečná figurka. Při sledování Bumblebeeho jsem měl občas pocit, že koukám na E.T. - Mimozemšťana na steroidech, jelikož především v budováním vztahu mezi Charlie a Bumblebeem jsem našel několik paralel. A celé to budování vztahu má jako bonus k tomu neuvěřitelné kouzlo. Výbuchů je o poznání méně a ve výsledku možná i méně akce, jakmile ale k akci dojde, je rozhodně o co stát. Úvod na Cybertronu je perfektní a vytvoří v divákovi naději, že jednou opravdu vznikne film odehrávající se čistě na Cybertronu, i ale ,,civilnější´´ bitky na zemi jsou parádní. A překvapivě celkem ,,brutální´´, i když asi tak ,,brutální´´ jak to jen jde v PG-13 filmu kde se hodný obří robot pere se zlými obřími roboty. John Cena jinak překvapivě ve filmu v roli agenta Burnse není tak vadný jak jsem čekal a dokonce jsem měl pocit, že předvádí něco jako charakterní herectví. Pořád si nemyslím, že by se z něho mohl stát nový Rock a filmový Duke Nukem s ním v hlavní roli mi pořád přijde jako neskutečný WTF, Cena mu to ale za svou filmovou kariéru rozhodně vadil nejméně a měl jsem i pocit, že minimálně dvě scény uhrál. Hodně co film táhne nahoru a čím se liší od zbytku Transformers ságy je zasazení do 80. let. Je to krásná retro atmosféra doplněna největšími hudebními hity toho období a jediné co zamrzí je fakt, že celkem dost kvalitní hitparády 80. let ve filmu ve finále chybí. Tento film by se jinak oficiálně měl stále odehrávat ve stejné kontinuitě jako předchozí filmy a i když je vizuál Autobotů i Deceptikonů trochu odlišný od předchozích filmů, ve filmu je několik odkazů na předchozích pět filmů a ty odkazy tam sice jsou, ale nikdy jsem neměl pocit, že jsou cpány do morku kostí. Jedná se prostě o takové menší odkazy, které dávají najevo, že se události předchozích pěti Transformers filmů stáli a o žádný restart se nekoná. Ve výsledku se sice nejedná o nejlepší Transformers film, ale rozhodně patří do té lepší půlky. Milý film, který sice stál výrazně méně než jeho předchůdci, vynahrazuje si to ale srdíčkem a snahou udělat to jinak a zároveň pořád přitažlivě s tím, že to má dost možná nejlépe vykreslené postavy za celou dobu historie Transformers univerza. Minimálně Bumblebee ukazuje, že ty filmy by ještě šanci měli dostat když se jich chopí někdo kdo dokáže zaujmout Baye a zároveň mít vlastní neokoukanou vizi. A Travisu Knightovi rychle nabídnout nejen Transformers 6, ale rovnou také Strážce Galaxie Vol. 3, další Star Wars, nového Vetřelce, nového Batmana a tak dále... Viděno v kině: 2x(20.12.2018)

• Psema

Zase nic nepochopili. Roky se nadává, že se do transformeřích filmů roubuje stupidní mytologie a nadbytečný lidský element, aby film nazvaný Bumblebee focus groups předělaly do Můj parťák brouk 8: With more explosions this time. Je kuriózní, že se film tváří, že je konečně pro fandy G1, když se v něm jen zase likvidují G1 favoriti (RIP Cliffjumpere!), na výjimky se nikdo nijak nejmenuje, zaporáci jsou designově nejmdlejší sériová výroba a strašně moc chybí cokoli, co by z filmu dělalo relevantní příspěvek do universa. ANO, jedná se o komornější film. Bohužel ale i plně schematický, strojově odvyprávěný a s až odpornou touhou tlačit na 80s nostalgii skrze popkulturní reference i dějové střípky. Opravdu nelze vymyslet nic lepšího než omšelou, zvraty a dějem čistě lobotomizovanou variaci na E.Tho mixnutého s Železným obrem a finálem totožným s Venomem? Btw. další z příspěvků k potenciálním diplomkám na téma stylistické sterility režisérů při přechodu k hrané tvorbě. Bezpohlavnost vládne tak, ze člověk ještě s láskou vzpomíná na Transky v časech Artuše. Čistě proto, že záplava bayhemu aspoň fascinovala svou bezbřehou absencí citu pro vyváženost, vkus a korektnost.(26.12.2018)

Bumblebee je něco jako E.T. s transformerem namísto mimozemšťana: outsiderka bez otce a kamarádů nachází spřízněnou „duši“ v návštěvníkovi z vesmíru. Celé se to odehrává na americkém předměstí v osmdesátých letech, což s sebou krom množství osmdesátkových hudebních hitů nese i sledování Alfa v televizi nebo odkaz na Snídaňový klub. Stejně jako rané filmy od Amblinu to navíc bezchybně šlape, bez zpomalování a bez scény, která by dříve či později nenašla své opodstatnění v celkové struktuře vyprávění. Travis Knight sice nenabízí tak přehledné a okázalé 3D akční scény jako Bay, ale zato věnuje mnohem víc času a prostoru postavám, jejichž jednání je srozumitelně motivované a lze se na něm snadno emocionálně napojit (ano, na Bumblebeeho taky). Film se velmi šikovně vyhýbá tomu, aby protagonistka vyřešila všechny své problémy (nízká sebedůvěra, žádní přátelé, stesk za otcem) tím, že získá auto. Potřebné zdroje díky prožívanému dobrodružství nachází sama v sobě. V rámci kategorie „blockbuster pro celou rodinu“ tomu filmu fakt není moc co vytknout. Moc příjemné překvapení. 80%(19.12.2018)

• necisty

Mě tohle vážně zklamalo, uvažoval jsem i nad nejhorším hodnocení, ale to už bych moc křivdil. Štve mě, že jsou to již šestí Bumblebee a nikam se to neposouvá, jakoby zkopírovali první díl. Jenže v prvních dílech tam byly aspon nádherné ženské, tady jsou zase narvané tupé děcka, zase černoch (rasová korektnost, nic proti nim nemám, ale už mě tou nutnou vyvážeností v Hollywoodu serou) a do toho ještě úplně "boží" rodiče. Pro děti by to mohlo být fajn, kdyby to neměl být akční film. Bohužel tu není ani moc akčních scének, kde by se vyblbli s efekty, jako tomu bylo v předešlém díle. Prostě když si to nepohlídá Bay, tak je z toho sračka alá Hvězdné války. ... CC Flora(7.1.2019)

Pokud jste měli rádi Bayův rukopis, mlácení robotů a otravné postavy z předešlých pěti filmů, pak Bumblebee není pro vás, jelikož nabízí pravý opak. Postavy jsou sympatické a po celou stopáž jim fandíte. Kombinace humoru, emocí a akce zde funguje na jedničku. Navíc retro styl a jisté odlehčení snímku úžasně pomáhá. Insiprace u Železného obra a Mého auťáka brouka je evidentní, ale to vůbec není škodu, ba naopak. Bumblebee je zkrátka překvapení roku a bez debat nejlepší díl Transformers.(19.12.2018)

• - Vzhled některých Autobotů a Decepticonů se vrací designově do éry, kdy vycházel původní komiks „Transformers“ z roku 1984. Místo futiristických tvarů můžeme vidět jednoduché „hranaté“ Transformery podle původních návrhů. (UncleMorty)

• - V jedné pasáži si můžeme všimnout plakátu odkazující na film Věc (1982). (K1NGSLAYER)

• - S rozpočtem ve výši 102–128 milionů amerických dolarů je to zatím nejméně nákladný film ze série Transformers. (mrtynbaca)