Máte právo se přiznat... Richard Gere jako obchodník, obviněný v Číně z vraždy. Americký herec Richard Gere patří mezi známé kritiky čínského komunistického režimu, což dokazuje i filmem Rudý labyrint (1997). Ztělesnil v něm právníka Jacka Moorea, který je jako poradce zábavního koncernu na obchodní misi v Číně. Probudí se v hotelovém pokoji vedle mrtvého těla dívky, s níž se seznámil minulý večer v pekingském nočním klubu, a je zatčen. Podle místních zákonů může mít pouze čínského obhájce, ovšem má štěstí, že je mu přidělena nejen půvabná, ale i velmi schopná Šen Jüe-lin (Bai Ling). Mladá žena sice nevěří v nevinu svého klienta a také mu velmi pregnantně sdělí, co ho čeká, když se nepřizná (Budete zastřelen a účet za kulku dostane vaše rodina!), postupně mu však pomáhá se bránit vykonstruovanému obvinění...
Kritický aspekt filmu je tu zabalen do divácky přitažlivého melodramatického balení, jemuž na přesvědčivosti dodává především herecký výkon tehdy nastupující čínské herecké hvězdy Bai Ling. Kvůli svému obsahu nemohly být klíčové scény natáčeny na autentických místech, a tak si filmaři pomáhali digitálními triky a dalšími způsoby. Většina exteriérů (kromě práce II. štábu) vznikla v Los Angeles a např. poměrně dlouhá „pěší" honička pekingskými uličkami a dvorky se celá natáčela pár kilometrů od Losangeleského mezinárodního letiště. Z předchozí tvorby režiséra a producenta Jona Avneta (v posledních letech pracuje téměř výhradně v televizi) jsme viděli mj. retrofilm ze sedmdesátých let Strom snů (1994) s Elijahem Woodem a Kevinem Costnerem a milostný příběh Intimní detaily (1996) s Robertem Redfordem a Michelle Pfeifferovou. (Česká televize)

Agatha

Neobyčejně dobrý thriller znázorňující zaostalý politický systém Číny, který se promítá i do tamějšího soudnictví. Zápletka se zdá být dobře propracovaná, ale scénář zas až tak ne. Herecké obsazení bylo taky fajn. Richard Gere předvádí jeden ze svých lepších výkonů a svou roli zvádl v rámci svých možností znamenitě. I jeho obhájkyně v podání Ling Bai na mě udělala velký dojem. Když tak přemýšlím, nevzpomínám si, že by mi na tomto filmu něco vadilo. Možná jen, že se film v určitých částech trochu vleče a místy je to trošku přitažené za vlasy, ale čert to vem. A nepatrně mi vadila místy pochmurná a nevýrazná kamera, ale to byl asi účel jak navodit tu správnou atmosféru. Na Rudý labyrint určitě nezapomenu... ()

blackrain

Komunistická Čína, tak to nevěstí nic dobrého. Čínský soudní systém je šílený. Normální člověk proti němu nemá moc příznivých šancí. Ještě, že Richard Gere má charakterní obhájkyni, která mu ze začátku moc nedůvěřuje, aby taky ne, když je sama součástí čínské soudní mašinérie. Nakonec se dopátrají pravdy. ()

Skip

Takové podivné romanticko soudní drama, troška akce a plno náznaků, že to v Číně není s lidskými právy úplně košer, což ví skoro každý a nepotřebuje k tomu žádný film. Prostě nic moc. ()

Violeta

To jsem snad ve filmu ještě neviděla - tvůrci prokázali neuvěřitelný talent zvrtnout každou relativně dobře vyhrocenou situaci do příšernýho patosu. Vrtáci. Přicházelo to krásně ve vlnách, s naprostou pravidelností. Jako u móře, parádička.. ()

Martin741

Rycrd Gir v ulohe akehosi pravnika, ktoreho kvalitne ponahana cinsky pravnicky system. Nudil som sa, ale pamatam si, ze to bol silne anticinsky film : 60 % ()

Jino

Docela fajnový thriller. První půlka byla výborná, ale od té chvíle jak Gere dorazil na ambasádu se z toho stala neuvěřitelná slátanina, která má málodobrých momentů, samozřejmě vyjma konce u soudu. A taky je škoda, že některé rozhovory mezi číňanama nebyly přeloženy, protože věřím tomu, že byly přinejmenším hodně důležité. 55% ()

Juto

Film sa odohráva v Číne, kde americký obchodník Jack Moore (Richard Gere) je na návšteve Pekingu, kde chce podnikať. Strávi noc s miestnou ženou, ale na druhý deň ráno ju nájde zavraždenú. Je zatknutý za vraždu a k tomu zavraždená žena je generálova dcéra. Všetci chcú, aby sa priznal, vrátane jeho obhajcu Shen Yuelin (Bai Ling). Film je príliš predvídateľný a chýba mu realistickosť na to, aby z neho bol veľmi dobrý film, no nudiť sa nebudete. 6/10 ()

dANo

Miestami je to celkom dobré, ale potom prídu pasáže, kedy sa chytím za hlavu a poviem si: "Načo to tam takto pchali?!". ()

Master19

Trochu dokument o čínském právním a sociálním systému. Čínská otázka zřejmě v americe frčí. Jinak je to slušně natočené soudní drama s "exotickými" prvky. Trochu té romantiky navrch, ale na 3* to stačí. ()

blackJag

Toho kňourání a vykalkulovaných citových výlevů v druhé části filmu bylo nepřiměřeně mnoho a pokud chtěl film poukázat na čínskou kontroverzi (ať už v jakékoliv oblasti), tyto postupy ho k meritu věci nepřiblížily. 50% ()

JohnSmith

Z počátku to nebylo kdovíjak zajímavé, ale jakmile se Gere se svou právničkou trochu poznali, bylo to mnohem lepší. Jinak příběh jako takový bude dost přitažený za vlasy a to i díky tomu, jaký má Gere postoj k Číně. ()

mikulíšek

On te film asi není tak úplně špatný, ale některé momenty jsou pro mne ubijejícím způsobem debilní/naivní a ještě k tomu R.Gere, v jehož podání to působí o to hloupěji. Ono kdyby se vše netočilo kolem Číny, lidských práv, svobodě slova, diktatuře a podobných víceméně vážných témat, pak by film nepůsobil tak hloupě, nerealisticky atd.atd. K nějaké uvěřitelnosti to má tak daleko jako romantická komedie k zobrazení reálného života. ()

slovan1

Příběh dobrý. Zpracování poměrně taky, bavilo mě to... Ale co mi vadilo byla délka. Zas taková pecka to nebyla aby to přesahovalo 2 hodiny. Zkrátit a byl by z toho svižný film. Gere je klasik, od něho jsem neviděl zahrané něco špatně snad nic. Dobře sekundovala Ling Bai... No, v Číně bych se do průseru nechtěl dostat. ()

herr_carter

Skvělý a silný film, který téměř perfektně ukazuje sílu bezmoci a marný boj s větrnnými mlýny. Do jaké míry tohle v té době bylo možné netuším, natočeno a zahráno je to ale fakt dobře, měl jsem díky sevřenosti žaludku pocit, že jsem uvězněný místo Richarda......................moje hodnocení = 8 z 10. ()