Co děláme v temnotách

• Nový Zéland What We Do in the Shadows (více)

Viagovi, Deaconovi, Vladislavovi a Petyrovi je dohromady víc než 9000 let. Tihle upíři žijí společně v bytě ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Jak čtveřice zvládá přežívat v současné, moderní společnosti? Spolubydlící Viago, Deacon a Vladislav vypadají jako kdokoli jiný, až na to, že jsou nesmrtelní a pijí lidskou krev. Jsou to totiž upíři, kteří se snaží přežít v moderní společnosti - placením nájmu a dodržováním rozpisu domácích prací počínaje a úsilím získat pozvání do nočních klubů konče. Jejich osm tisíc let starý spolubydlící Petyr promění dvacetiletého hipstera Nicka v upíra a společně s ostatními ho pak musí naučit upírským pravidlům. On je na oplátku seznámí se záludnostmi moderní společnosti a představí jim nejen nové technologie, ale i módu a rozdílný životní styl. (Cinemax)

Morholt

"Když jsi byl po válce nácek...........a upír..............a když jsi byl navíc nacistickej upír, neměl jsi šanci. Musel jsem otamtud vypadnout.." Mockumentární hlína o životě upíří domácnosti v novozélandském Wellingtonu, kde spolu koexistuje v jednom domě partička vampírů odlišných povahou i dobou, ve které se narodili. I já bych se rád s touhle bandou setkal na sitcomovém poli. Třeba se někdy dočkáme. 80% ()

Genero

Když si vyrazí za soumraku flámovat na Gay Pride, vypadají jako obyčejní buzeranti. Nejsou to ale obyčejní buzeranti. Pokud se nabídnou, že vás vysají do poslední kapičky, mají na mysli úplně jinou tělesnou tekutinu, než byste čekali. Touží po krvi. Nejsou to ale ani žádní zasraní zoofilní nekrofilové. Jsou to totiž krvežízniví vampýři! Novozélandským filmařům stačil jen nějaký ten stroužek česneku a pár krucifixů, aby bez bázně a hany natočili skvělý, poučný a průkopnický dokument o jejich trpkém neživotě v dnešním Wellingtonu. A není to jen o okusování krkavic štětek a panen. Přestože už všichni mají pár set křížků na krku, o nějakém zmoudření vyžilých starců nemůže být řeč a i ve svém požehnaném věku se dokážou zhádat kvůli kdejaké píčovině jako desetiletí smradi. Ale koho by nenasralo, když po sobě spolubydlící pět let nemyje hrnce nebo nezamete ostatky svojí večeře. ()

BoPo

Co děláme v temnotách malo veľmi slušne vykročené. Nápad o dokumentu, ktorý má mapovať bežný život 4 spolubývajúcich, ktorí sú mimochodom upíri, baví už vlastne sám o sebe. Nájdu sa tu viaceré vydarené scény, kde sa to absurdno podarilo kvalitne vyťažiť. Škoda však, že scenáristi nedokázali poriadne pritlačiť na pílu. Napríklad Petyr bol vtipný v každej scéne a mal rozhodne dostať väčší priestor. Zaujímavá, miestami trefná paródia, ktorá mohla zažiariť ako upír na pravé poludnie. Zostala však na pol cesty a dúfam, že až dám raz šancu rovnomennému seriálu (má byť vraj oveľa vtipnejší), tak pocítim odvážnejšie zahryznutie. ()

bouncer

Objektivně za 4*, ale pro tu lásku k filmu, která z toho přímo září, dám maximum. Žádná komerce, žádná snaha o ocenění pro (nejvíc přehrávající) herce, žádné hyper-super 3D před zeleným plátnem, kde z natáčení zůstala jen hlava postavy. Tohle je pro mě Ples upírů pro nové tisíciletí. ()

MoiJe

Tá ich chcená nechcená trápnosť pred kamerou je výborná a tak nejak si ma udržala až do konca. Ničím iným to byť nemohlo, nemá to v podstate žiaden príbeh a čo je horšie, ani žiaden skutočný vtipný moment. :) ()

Lyli

Upíři se, na denním světle, netřpytí jako diamanty??? To je teda blbost! Každopádně, i tak jsou zábavní a k pomilování. Dost originální taškařice z neživota jedné party. ()

JohnCZ

Ke konci film výrazně ztrácí náboj, ale první polovina je povedenými hláškami narvaná k prasknutí. Žánr? Horor ani tak ne, spíš parodie na upírské a částečně i na found footage filmy. Krátká stopáž je rozhodně výhodou. ()

joehot

Brilantní a nápaditá mockumentary fraška na téma "upíři a klišé kolem nich" v několika případech spolehlivě zaútočí na bránici, ve spoustě dalších pak navodí přinejmenším poctivý úsměv. Škoda, že v poslední třetině lehce ztratí dech - i přesto jsem po závěrečných titulcích zadoufal, že by se tvůrci mohli pustit i do sitcomu. ()

liquido26

Tento vtipný pseudodokument o partičce trhlých upírů vnesl mezi horory poslední doby příjemný svěží vítr. Určitě to není film pro každého, přítelkyni to třeba nebavilo, ale já se bavil skvěle. ()

ledzepfan

Já si nemůžu pomoct, ale za mě je to na plný kotel protože tohle je prostě humor pro mě. Jemný, střízlivý, rafinovaný.. celé se to nese v úžasně otevřeném duchu, je to hodně o přátelství, toleranci a nikdo tu nikomu neprdí do xichtu. Navíc je to herecky vychytaně vybrané a zahrané a režie tomu dodala feeling fakt záživného a dynamického dokumentu který nemá hluchá místa, pořád se děje něco nového a děj se posouvá kupředu. Moc milé překvápko. ()

schizmo

Mě se to od začátku nezdálo, nasazovat hororové postavy na takový ten suchý britský humor. Navíc tady je fakt málo čemu se zasmát. Jakožto hororový fanda mám asi problém se zlehčováním tohoto tématu, pokud to není uděláno opravdu vyjímečně. A to tahle parodie určitě nedělá. ()

depony

Dokumentární film o tom, jak se žije ... upírům, vlkodlakům, zombíkům, čarodějnicím a lidem kolem na Novém Zélandu. Bylo to tak blbý, až to bylo boží. Tyhle tři spolubydlící nejde nemít rád ... :) ()

maddy

What We Do in the Shadows, We Do Very Well! Bol som k tomuto skeptický, veľmi skeptický, keďže hororové komédie zväčša nedopadnú veľmi kvalitne. V rýchlosti si neviem vybaviť ani jednu, ktorá by ma v posledných rokoch zaujala, snáď okrem prvého Scary Movie, ale to bola paródia. Aj What We Do in the Shadows je v podstate paródiou, ale nie konkrétneho filmu, ale sofistikovanou paródiou všetkých upírskych filmov (no dôjde aj na vlkolakov a zombies), ktorá si uťahuje zo zákonnosti a klišé, ktoré sa v tomto hororovom subžánri vyskytujú od počiatku kinematografie. Trefnou do čierneho tu je hlavne dokonale vypointovaný scenár, ktorému síce chýba nejaký nosnejší príbeh, ale ten film ho ani nepotrebuje. Je to skôr taká zbierka rôznych situácii, ktoré si uťahujú zo žánrových klišé od klasík ako Dracula po novodobý Twilight. Všeobecne tu platí, že čím viac toho máte v tomto prípade napozerané tým viac odkazov si užijete. Nie je tu žiaden lacný, infantilný, vulgárny, fekálny alebo iný humor po vzore amerických komédii/paródií, What We Do in the Shadows sa skôr veľmi šikovne pohráva so žánrom ako takým, využíva suchý humor takmer po vzore britskej školy, čierny, až veľmi sarkastický humor. Veď už samotná partička ústrednej štvorice/pätice hlavných hrdinov je natoľko podivná, že som sa až čudoval ako to môže fungovať. A pritom funguje, priam výborne! Mierne to pripomína Addams Family, kde si tie sympatické karikatúry zamilujete od prvej minúty. Až zamrzí, že sa s nimi už asi nikdy neuvidíme. Toto by pokojne znieslo aj pokračovanie, ba čo, tu by sa hodil rovno seriálový formát. Veď aj samotný film je viac menej len takou dlhšou epizódou seriálu (krátka stopáž cca 80 minút čistého času) kde je nahádzaný jeden skeč za druhým, než plnohodnotným filmom. Za to však uleteným, správne prestreleným a trefne vypointovaným. Je tu síce pár hluchých miest hlavne pred záverom a aj tá found-footage/mockumentary forma je občas vynútená, ale vo výsledku sa novozélandská kinematografia poriadne pochlapila. Áno, takto majú vyzerať tie „indie horory“, ktoré stavajú na nápade. Jedno z najpríjemnejších tohtoročných prekvapení, pri ktorom som sa bavil prakticky neustále. CELKOVO: 4* (8/10) ()

zdepapepa

Klidně mě zvěte Jaxorcist, ale na můj vkus to byl až příliš velký sausage fest osob, které (mi) nebyly sympatické. Film hraje celou stopáž na jednu notu, jako krátký film nebo série skečů by se mi to líbilo daleko více, takhle jsem občas sjížděl k ukazateli času, kolik mi ještě zbývá. Co tak film může nabídnout? Vynikající výpravu, kde vše hezky barevně ladí, žádná ze scén nevypadá prázdně a pomáhá dotvořit iluzi skutečného bydliště několika upírů. Profesionálně zmáknuté nadpřirozené schopnosti upírů i jiných stvoření. Na prstech jedné ruky bych však spočítal, kolikrát jsem se od srdce zasmál. Ještě méně bych napočítal momentů, které byly děsivé. Film pro mě spíš byl vhledem do života nadpřirozených bytostí, který tak často na obrazovce není vidět - na první pohled nudně obyčejný, bez životně důležitých dramat, s realistickými reakcemi i důsledky. Radši bych však viděl mockumentary (a že už jsem jich hezkou řádku viděl) o Jackie, vlkodlacích nebo o větším průřezu napříč demografií upírské komunity. ()

Krt.Ek

Konečně přesvědčen, že upírů (na rozdíl tedy od netopýrů) se bát netřeba. Navzdory nedokonalému chrupu to jsou vlastně vskutku senzační chlapíci. Tedy takhle: Musí být! Když už s nimi dokáže kamarádit i Stu... Hádám, že kvůli tomu, kterak i přes pokročilý věk, stíhají sledovat modní trendy. Ano, to bude ten důvod, proč mu nepijí krev; nebezpečí (ano, mluvím o ponožkách v sandálech) však neustále trvá. 80% ()

kareen

Jak jsem podle popisu očekávala, utahuje si to z upírů, vlkodlaků, zombíků, metrosexuálů a jánevímčehoještě, jenže pochybuji, že by mě to normálně bavilo jako klasická parodie. Ale tím, jak jsou ty hlody umně zakomponované do naprosto dokonale působícího mixu dokumentu a reality show, získává to zcela jiný, velmi vtipný rozměr. Není to sice případ, kdy bych se hlasitě chlámala, zato uznalé pousmání se mi na rtech objevovalo často. Zajímavé, tohle je už druhá podařená novozélandská hororová komedie minulého roku. Jestli on ten žánr nebude nějaká jejich specialita, asi bych se tomu měla podívat na zoubek...vlastně na špičák, v tomto případě. ()

Praxis

Ulítlá hovadina na stojedna parodií na všechny ty tvajlajty a podobný krávoviny. Všechno je tam tak krásně ujetý a přitom vtipný zároveň, že tomu prostě nejde odolat. 85% ()

Taika Waititi a imaginární Hitler

Taika Waititi a imaginární Hitler

16.03.2018

Thor a upíří dohled?

Thor a upíří dohled?

03.10.2015

Nejbližší marvelovkou, která zatím nemá režiséra, je třetí Thor. Marvel si o něm povídal s Rubenem Fleischerem (Zombieland), Rawsonem Marshallem Thurberem (Millerovi na tripu) nebo Robem Lettermanem … (více)

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny