Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Aniž bych s tím chtěl začínat já, tak jelikož se této diskuzi stejně ani v tomto případě nevyhneme, tak pro mě je Don't Breathe mnohem více thrillerem než-li hororem. Hranice je tenká a vlastně ani ne podstatná, ale kdyby někdo očekával nějaký děs, tak je úplně vedle. To jen tak mimochodem, kdyby se měl opakovat hate, jako byl u The Witch. K obsahu samotného filmu není třeba moc spoilerovat, postačí informace, že se jedná o inteligentně napsaný, lehce zvrácený, zvratovitý a viceméně nekončící nervák. Vystupňovanou infarktovou podívanou podporuje vynikající kamera a hrstka vyhecovaných herců, kteří ždímou své možnosti na maximum. Marně přemýšlým nad nějakou stejně povedenou starší či novější žánrovkou, a i když mě jedna, dvě, tři napadají, žádná se téhle nevyrovná. Alvarez je borec, fakt že jo. Btw. co tahle paralelka? Doporučuju, tohle bude určitě v první pětce letošní drsné filmařiny!(7.9.2016)

Podľa očakávania ide o solídny thriller, avšak osobne som čakal, že to bude ešte o niečo lepšie / silnejšie. Škoda, že sa to neposnažilo trochu vybočiť z bezpečných mantinelov komerčného hororu, i keď možno aj vďaka tomu to má univerzálny úspech a pokračovanie zaručené. Hlavná dvojka S. Lang vs. J. Levy bola fajn, paradoxne mi však svojimi hereckými prejavmi pripomínali niekoho iného – Lang Mela Gibsona a Levy Annu Faris zo SCARY MOVIE.(9.9.2016)

Intenzivní náhul, který má tak silnou tenzi, že bych mu jako domovinu tipoval spíše starý kontinent, ale Sam Raimi vyčmuchal na druhé straně průplavu svébytný talent, který vládne jasnou vizí a ke kompromisu svolí málokdy, třeba ořezáním věrohodnosti ve prospěch vývoje děje. Ale Langův tragický hrdina a pod kůži se zařezávající atmosféra vládnou, o těch pár minutách v „absolutní tmě“ ani nemluvě. 4 a ½.(17.10.2016)

Tak tady bylo na co se dívat, přestože všude vládla naprostá tma. :D Výborný námět, dobře napsané, dobrý výběr herců... dalo by se chválit ledasco. Prostě film, který vás vtáhne do děje a nutí fandit i těm zlodějíčkům, kteří si nemůžou slušnost zarámovat a vystavit v kuchyni. Dobrá scéna byla třeba s tím semenem. :D(26.11.2016)

Úkryt šmrncnutý Saw a špetkou Cely. To je Smrt ve tmě. Dokonalé pochmurné lokace vybydlené části Detroitu, Buena Vista St. Jak už tu někdo v komentáři zmiňoval, že očekával nějaké ty propracované pasti, já bych je také docela ráda uvítala:) Zase na druhou stranu, by to mohlo působit možná lehce přehnaně. Už některé scény mi přišly krapet nelogické, nebo minimálně téměř neproveditelné pro člověka, který je slepý. Nechci spoilerovat, ale může mi někdo říct, jak dokázal tu holku k sobě do baráku dostat?:) Jane Levy je fakt borka a po herecké stránce to u mě vyhrála nejvíc právě ona. Zase se jednou v hororu objevila ženská postava, která je chytrá a fyzicky velmi zdatná. A tam, kde jiné tuctové blonďaté prsatice křičí, ječí a panikaří, ona dokáže přemýšlet, bojovat a vzdorovat. And that fucking Dog? CUJO:)(4.6.2017)

• - Režisér Fede Alvarez údajně našel inspiraci pro tento film i ve vzpomínkách na své dětství v Montevideu. (-bad-mad-wolf-)

• - Ke konci filmu se Rocky (Jane Levy) schová před psem do auta. Následujících několik scén se pak střídá čisté a špinavé okénko. (Blowler)

• - Stephen Lang nosil v roli slepce speciální kontaktní čočky, které skutečně značně omezovaly jeho zrak. Herci hrající zloděje zase nosili čočky, kvůli kterým vypadali, že mají rozšířené zorničky při natáčení scén v temném sklepě. (-bad-mad-wolf-)