Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká... (CinemArt)

zdend

Renč je pro mě rejža, který řemeslo umí. Jen ho kritici moc nemusí, navíc když ho ještě ocenil Jezevec z Hradu. Odsuzující recenze na tento film ihned po premiéře mě ještě více navnadili na to, udělat si svůj vlastní názor. Na filmu se mi líbilo: 1) dostatek pěkných záběrů (budova Filmových ateliérů Barrandov, vila Baarové, Říšský sněm...), 2) herci (Pauhofová - Baarová, Markovicz - Goebels, Stašová - matka Baarové). Naopak co bylo slabší: 1) ve scéně, kdy Hitler "balí" Baarovou mi přišel Kříž tak prkennej, až to bylo vtipné (ale třeba to byl záměr ukázat vůdce jako "kámen"), 2) scéna, kdy Goebels telefonuje naposledy s Baarovou a říká ji, že vůdce mu zatrhl jejich milenecký vztah, na mě působila jako totální parodie, hlavně kvůli dabingu Viktora Preisse (já tam prostě slyšel místo pláče totální ironický smích Jimi Hackera z Jistě pane ministře/premiére), 3) smyšlený konec, kdy Baarová čeká ve frontě na šibenici a v tom přijde milost, to bylo zbytečně hollywoodské. Film nepřináší nic nového, podle mě je to hezky zpracovaný příběh (až na období po 1945) pár klíčových let Lídy Baarové, který rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Clareeta

Nejsem žádný velký znalec Renčovy kinematografie (s jistotou vím, že natočil Requiem pro panenku a to mi blbý nepřišlo). Stejně tak jsem s Lídou nechodila na kafe a neprožila jsem si předválečné, poválečné a soudržkové období. Takže se tu nebudu opírat o výkřiky typu "Renčův styl" či "absence historických faktů". Film hodnotím prostě jako film. Příběh se začátkem, nějakým dějem a koncem. S nějakým duchem, nějakou pointou a nějakým sex-appealem. Vždy, když jdu do kina na nějaký film, tak očekávám, že mi režisér naservíruje vynikající hovězí biftek s nějakou supr nezapomenutelnou přílohou, kterou budu ještě několik dní trávit a s chutí na to budu vzpomínat. Bohužel, tady mi režisér nabídl obyčejný hospodský guláš (možná z bujonu), který nenadchne, neurazí, ale rozhodně o něm psát domů nebudu. Místy jsem měla pocit, že koukám teda na nějakou komedii či parodii. Sex mezi Baarovou a Goebelsem, Kříž coby Hitler a jeho hláška: "máte hezký klobouček" a prostoduchost Lídiny maminky - to filmu spíš ubíralo. Na druhou stranu při poválečných výsleších nebo útok na Katzův podnik - to byly scény, kdy mě film vcucnul do děje. Kolem a kolem - je to prostě průměr a něco, co se bohužel od současné české kinematografie dá očekávat. Na druhou stranu - mohlo by být hůř. Místo guláše jsme mohli dostat houskový knedlík politý jahodovým sirupem :-D ()

darius1706

Původně jsem chtěl dát odpad a nijak dál to nehodnotit, ale nechal jsem si pár dní a nebylo by to úplně spravedlivé. Tak v rámci žánru jednoznačně jedna nebo žádná hvězda. Titul Lída Baarová je takový hodně nadnesený, ačkoliv se o tuto paní nezajímám, tak o ní vím pořád více, než mi nabídl tento film. Ačkoliv mám vůči ní své výhrady pramenící, možná, z neznalosti, určitě se jí nedá upřít, že i tam, kde to nevzala přes postel, to někam dotáhla. O tom ale byla ve filmu jedna věta na konci. Taktéž název Kráska a netvor, který to asi měl nakonec být, sem nesedí. Podle mé ženy bylo zklamání, protože to, k čemu to vše zřejmě směřovalo, tj. k milostnému vyvrcholení mezi LB a JG, bylo natočeno tak směšně, že to nemělo obdoby. Musím říci, že jsem téměř plakal smíchy, když do hekání vykukovaly portréty LB a JG z plamenů.... Proč tedy 2 hvězdy? Právě proto, že kdyby to byla komedie, byla by celkem slušná. Té naivitě a mnohdy provedení se smálo celé kino a nakonec jsem odcházel pobaven a dlouho jsme se tomu ještě smáli. Takže film vlastně splnil to, co měl, byl jsem pobaven. Jenže hvězdy odebírám právě za to, že film se bral strašně vážně, ale výsledek byla komedie. Pro mě jednoznačně nejhorší byl Jiří Mádl, ač ho mám rád, tak tato role mu vůbec nesedla, nehodil se na ní a zahrál jí mizerně. Dále mi vadli dabing JG, který byl sice fajn, ale vůbec se ten hlas k němu nehodil. A co bylo strašné (ale zároveň směšné) byla hudba. Její provedení nebylo až tak špatné, ale ta místa - hrát při milostné scéně, jakkoliv zoufale natočené, oslavný pochod a to samé při zabíjení lidí při Křišťálové noci - ach jo, to se fakt nepovedlo. Závěrem - je to škoda. Film měl obrovský potenciál, peníze na to také byly a bylo to místy pěkně barevné, je to škoda. ()

jendajan

Jak je videt nahore v hodnoceni, film je bud naprosto pochvalen nebo naopak naprosto zkritizovan. Ani jedno ale neni spravne ! Neco se mozna nepovedlo, ale daleko vic se myslim povedlo! Vyborne herecke vykony Pauhofove, Krize, Stasove a Prochazkove. Trosku filmu uskodili tkzv "serialovi herci", ktere ma clovek proste nejak zaskatulkovane a nejak to k tomu filmu moc nejde, ale hrali dobre o tom zadna ! Take slova jako "star" nemusely ve filmu zaznit... Celkove silny pribeh, rozhodne ne zadny prusvih a Krize namaskovali fakt vyborne! Davam 75 %, ani o kousek min..... ()

catwillows

Velké zklamání ... nejvíce mi asi vadili ohňové scény a o nelogičnosti dabingu nemluvě. Jak může Hitler mluvit česky atd.... Film by byl sice spíše německý než český( což by mému hodnocení odpovídalo), ale logika je logika. Tak velký rozpočet a tak málo epických scén ... chvílemi jsem se i v kině nudila. Jediné, co musím vyzdvihnout je výkon Simony Stašové ... na nějakou cenu by to zcela určitě bylo. No nemusím to ale jinak v budoucnu už vidět znovu. ()

stuj

Dá se. Prostě přiblížení jednoho života. V tomto podání byla Baarová prostě herečka, co chtěla hrát a mít kariéru a politika jí byla ganz egal. A když si jí mocní hýčkali a pochlebovali, tak jí to bylo stejně sympatické, jako kdyby to byli mocní z USA nebo ze SSSR. Pravda, takový velký vztah s Goebbelsem jsem nečekal. Goebbels byl dobře udělaný. Hezky nadržený a lehce nechutný:). Ztvárnění Hitlera ale nic moc. Působil na mě spíš jako smutný pán, a ne hrozivě nebo třeba drsně. Navíc ho jeho jediná schůzka s Baarovou vykreslila jako idiota, co je před ženami nervózní jako malý kluk. Pavel Kříž mi celkově na Hitlera neseděl. Jinak ale tak nízké hodnocení ostatních moc nechápu, žádný velký průser to přece nebyl. Dávám odřené 4 hvězdy, abych aspoň trochu zvedl průměr. ()

k.rakonos

Nejednou se ztotožňuju spíš s hodnocením na FdB.cz, než tady. Jen blb a ignorant to může ohodnotit odpadem. Skvělé české životopisné drama, vše na úrovni, ať už výprava, kostýmy, výborné herecké výkony a silný příběh a děj. Není co vytknout. Další důkaz, že se prostě na nějaká procenta vůbec nemá dát a udělat si svůj úsudek. Ve mém okolí se film líbil všem. Naprosto podhodnocený film na csfd.cz, ale to je jedno, jistě to bude jeden z kandidátů na příštího Českého lva. ()

gallina

Příběh velice mladé herečky, která se v touze po slávě dostala do soukolí událostí, které nedokázala zvládnout. Tu "velkou" lásku jsem nevěřila ani Baarové ani Pauhofové. V roli Baarové bych raději viděla jinou herečku, Pauhofová mi nějak neseděla, zřejmě proto, jak se většinu filmu tvářila. Simona Stašová v roli její matky vyznívala v některých scénách bohužel spíše komicky, což doufám nebyl záměr. Líbila se mi Anna Fialová a Lenka Vlasáková, z herců Huba a Kříž. Jen mě mrzí, že Filip Renč neprosadil německy mluvící postavy, raději bych četla titulky, slyšet Hitlera mluvit česky bylo fakt divný... Scéna s ohněm byla mimochodem opravdu neuvěřitelná. Celkově smutný příběh o tom, jak jedno rozhodnutí ve dvaadvaceti letech ovlivní celý další život. Stejně smutný byl i konec života Lídy Baarové. ()

quido.morava

Hm, nevím totiž jak konkrétně to napsat, abych neurazil. Můj názor je, že Renč, když chce, tak umí, tady se mu ale vyloženě nechtělo, anebo dočista zlenivěl. Přestože příběh (scénář) není vůbec marný, celé to ve výsledku působí hloupě, není jasné, zdaje to míněno jako komedie, anebo vážně, technická stránka působí jako TV inscenace z 80tých let, no prostě průšvih jak Brno... ()

MLee

Pořád se držím hesla, že na české filmy do kina nechodím. K tomu už jsem se vyjadřovala nespočetněkrát.. Nicméně kritika, která prolétla médii a sociálními sítěmi, mě ovlivnit nemohla, a tak jsem na Lídu vyrazila :-)) Jestli jste někdy byli v Lidicích, Osvětimi, Březince a slyšeli jste příběhy z této doby... Pak vás tenhle film prostě nemůže nechat bez emocí. Neuvěřitelně silný příběh, vzestup i pád, a naprostá bezmoc při sledování osudu a životních rozhodnutí lidí, na kterých se období nacismu podepsalo ve všech směrech. Výběr Táňi Pauhofové do role koketní, sebevědomé a cílevědomé kariéristky sedla jako prdel na hrnec.. Trochu jsem byla konsternovaná z rolí Karla Markovicse a Gedeona Burkharda (oba Komisař Rex), protože jsem si chvílemi říkala, kde se v záběru objeví ten chytrej vlčák z Rakouska... Dabing ovšem totální průšvih již zmiňovaného Markovicse.. Dojemná scéna, ve které pofňukává do telefonu a rozchází se s postavou Lídy, vyvolala v kině výbuch smíchu.. Úplně zbytečný výsměch oběma rolím.. Jinak na české poměry velmi povedený film, přesto, že mi pointa vypravění životního příběhu starou paní silně připomíná "the old lady dropped it into the ocean".. Pokud nepůjdete na dobrodružný román, ale na velmi silný životní příběh, pak se vám film bude stopro líbit! ()

JamesDarling

Já osobně nechápu tak nízké hodnocení.Ano,pár událostí tam nebylo přesně tak,jak je dějiny napsaly,ale mně se film líbil.Musím ale souhlasit s některými názory,co tu jsou-klidně mohli Frühlicha a Goebelse nechat v němčině.S tímto filmem jsem spokojena. ()

Tomas_313

Po shlédnutí tohoto filmu historikové nepřetržitě zvrací, náročnější diváci s rozevřenými ústy rozhořčeně hledí na plátna/obrazovky, zavrhují českou kinematografii a Renče posílají do pekel. A já, prostý to člověk milující filmy? Já jsem se chvílemi i bavil, když se mi občasně podařilo oprostit od jakýchkoliv faktů a nevyvratitelných pravd, které se Renč bez okolků snaží vyvrátit. Po stránce vizuální nádhera, herecké výkony jsou ale podprůměrné, často dokonce neúmyslně směšné, scénář tragický a přívlastek životopisný bych nahradil slovy sci-fi pohádka nevídaných rozměrů. Renč si s námi zase jednou vytřel p*del. 50% ()

Caspian

Na film ma dotiahol známy, ktorý osobne pozná herečku v hlavnej úlohe. Spočiatku som mal pochybnosti, pretože mám svoje skúsenosti s českými a slovenskými tvorbami, ale milo som sa prekvapil. Nebolo to také hrozné. Síce sú tam zvláštne momenty (napríklad ten s krbom, každý vie, o ktorej píšem), nacisti sa mi zdali priam trápny, ale kombinácia hereckých výkonov (hlavne zo strany Pauhofovej) a niekoľkých zaujímavých scén pekne vyváži film na priemerné, ale sympatické 3* ()

JSYSMHJF

Tak napůl asi...oceňuju herecké výkony, zejména Pavel Kříž, Martin Huba, ale v podstatě většina, kostýmy, dobovou atmosféru, a trochu je mi líto té silné látky v chumlu the best střípků "naší doby", možná méně snahy nacpat tam vše a více udržet linku, možná ono staré: expozice, kolize, krize, peripetie, katastrofa (katarze) není až tak od věci. ()

Rimina

Nebylo to úplně špatný.Bylo to dostačující.Čekala jsem kdy Simona Stašová vykřikne: "Goebbelsi,ty mi šoustáš dceru ! ".... Pokračování komedie Román pro ženy,nebo co? Chudák paní Stašová mě rozesmívá i když nechce.Ale tu scénu kdy jí vyslýchají tak ,až zemře,zahrála skvěle,s velkou přesvědčivostí. Předabování německých herců taktéž k popukání.Úplně nejhůř hodnotím scénu spalující touhy dvou milenců ,kdy se dvě zkroucený kušny svíjejí v ohni pekelným..Bylo mi za Renče tak trapně,že jsem chtěla zalézt pod sedačku.Hudba celý tý srandě dala ještě víc parodický nádech. Necelý dvě hvězdy. ()

Ondrejiik

Čekal jsem to horší a nakonec to zas tak špatné nebylo. Samozřejmě, film má celou řadu chyb, je tam spousta špatných věcí a místy je to fakt hodně kýčovité. Přesto mě to ale celkem bavilo a herecké výkony nebyly vůbec marné (nejlepší asi Markovics, ale špatný nebyl ani Kříž jako Hitler). Dal bych dvě hvězdy, ale díky Pauhofový nakonec za tři!.-) ()

copyrig4t

By mě zajímalo jestli vůbec Renč ten film zhlédnul po tom co se to natočilo a sestříhalo.Protože normální člověk by celý film totálně předělal a nebo ho radši vyhodil do koše.Renč holt nezraje jak víno ale jak jogurt,čím starší tím pěkně hnusnější ()

wvwrayman

Celý její příběh je velice dobře vyprávěný. V tom vidím Renčův um. Ovšem také to celé stojí na tom, že se do Goebbelse zamilovala. A to z toho filmu tak nevyznívá. Nebo spíš to tam mělo být ukázáno, než si o tom jen povídat. To je ta špetka, kvůli které nedám 5*. ()

Pafykz

Opět nevím proč se zde jede taková vlna kritiky.. Na to, že je to český film, tak mě to celkem chytlo. Je to točené moc pěkně, hrané uvěřitelně a i když jsem toho o paní Baarové moc nevěděl, tak zde jsem se dozvěděl, na postavu mám rozporuplný pohled. Na 5 hvězdiček to asi není, ale 4 si to rozhodně zaslouží. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady