Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

Acrobat

Tak poviem vám, že to je ono. Príbeh na 15 minút, ale úteku je venovaná temer polka a to rovno v štýle Princa z Perzie. Doberanie je fajn, nikto nechce byť šialene romantický, hlášky sú za všetky rozprávky Vianoc. Exteriér potešil a okrem zbytočne pošahaného učiteľa krasopisu, nikto nelezie na nervy svojou infantilnosťou. Jednoduchý ale úderný plán značí, že trojica na čele s Kramárom a jeho mizernou češtinou sú fajnoví zločinci. Česi konečne s rozprávkou, ktorá síce nepôjde do vesmíru ako odkaz, no potešila. (videné 05.01.2016,STV1) ()

RajAthen

Já se této pohádky zastanu, oproti obvyklé nudnosti či temnosti je nám překvapivě servírována hojná akčnost a hláškování. Občas to nutně vede ke zkratkovitosti (zejména příběh taťky), ale popravdě ze sebe všichni dávají maximum. Sice nepůjde o zlatý fond kinematografie, ale nemohu říci, že bych chtěl přepínat, až pohádku zase uvidím. ()

Nocturno culto

Proč tady Nárožný tak piští, mohl mluvit normálně a bylo to mnohem lepší. Ústřední dvojice fajn. Exteriéry také. Dobrá hudba, občas s náznaky motivů z Pirátů z Karibiku :) ... Za 3, dobrý. ()

kukkik

Zezačátku pěkná, originální pohádka. Dobré obsazení, kostýmy, hudba i kamera, takže všechno co dobrá televizní pohádka potřebuje mít. Bohužel správně rozjetý děj se celkem rychle začíná trhat až se rozpadne úplně. Valná část scén pak díky chabému scénáři a mizerně napsaným dialogům působí jako ochotnické divadlo, což je vzhledem k dobrému hereckému obsazení zamrzí dvojnásob. Ve výsledku ucházející vánoční jednohubka, bohužel pouze na jedno zhlédnutí. 2/5 ()

rublik05

S panem Karlem Janákem, dvorním režisérem pohádek na Kavčích horách, je to jak na houpačce, jeden rok natočí slušnou pohádku, pak zase průměrnější, jindy zase těžce podprůměrnou, jako v případě Princezny a písaře. Ta i přes solidní herecké obsazení nemá jednu jedinou sympatickou postavu, charisma aby člověk pohledal, scénář nepůsobil vůbec promyšleně a propracovaně, nelíbilo se mi ani takové zvláštní vyznění celé pohádky. Pochvalu si zaslouží snad jen pár relativně povedených postav, pěkné exteriéry a hudba. Zkrátka i mistr tesař se někdy utne, bohužel. 3/10. ()

messi@h

Za mě velmi solidních 65 %, takže jsem v pokušení pohádce trochu přilepšit 4 hvězdami, když vidím její zdější nízké hodnocení. Je radost zase jednou vidět v pohádce sympatickou ústřední dvojici, sympatického krále v podání Jiřího Bartošky a především slizkého padoucha Maroše Kramára, který dodává celé pohádce tu správnou dynamiku. Nebýt zbytečné a nuceně směšné postavy Petra Nárožného, asi bych ty 4 hvězdy i nasázel. A kdyby se ještě přidal trochu sofistikovanější děj a především chytřejší rozuzlení celé zápletky, zasloužila by si tahle pohádka klidně i plný počet. ()

hero_bk

Jedna hvězdička za Nárožného, který se sice hodně snažil, ale nebylo to moc platný... Naprosto DEMENTNÍ scénář (vytáhnou Janka s Amálkou z bažiny a jsou celí čistí?), DEMENTNÍ dialogy ("Co tu děláš? Já tě tak rád vidím!"), ULTRADEBILNÍ paruky (Bartoška asi prohlásil "mě nenaserete, já mám rakovinu"), banda kaskadérů, co si potřebovala přivydělat a tak se skáče všude možně, kde je to totálně zbytečný... Prostě šílenost. Ta jedna hvězdička je ještě hodně s přivřenýma očima. ()

xylofonka

Jedním z mnoha průšvihů pohádky je to, že princezna je mužnější než písař. Nemohli vybrat nějakou alespoň o kousek menší? ()

Jozka7

Líbilo se až do momentu (SPOILER), kdy král naivně ověřuje totožnost svého ocejchovaného "nástupce". Tak nelogické jednání by skouslo leda pětileté dítě. Asi se scénáristovi ještě nechtělo končit či co. Pak už se to líbilo méně, byť je to stále nadprůměr a vyjma scénáře, který občas skutečně haproval, mají jednotlivé složky pohádky hlavu a patu. A palačinky. :-) Zajímavostí je netradiční lokace hradu, kde tvůrci sáhli k našim západním sousedům. A mají dobrý vkus. Hrad Marksburg v Porýní se líbí celému světu (UNESCO) a Japoncům dokonce natolik, že si u Okinawy postavili jeho kopii. ()

Pulper

Co se mi na filmu líbilo? Celkem dobře vybraní herci, exteriéry, originální bouda na hlavního hrdinu a palačinky. Jinak nic. A z toho nic bohužel vyčuhuje příšerně nudný a odfláknutý scénář. Odkaz na starší klasiku (hejkal, sova, ...) si fakt mohli odpustit a moderní mluvu taky. ()

topi80

Překvapivě šmrncovní pohádka, která si místo toho, aby na nás křečovitě vytahovala jedno otravné pohádkové klišé za druhým, dělá sama ze sebe srandu a fouká z ní svěží vítr. Fajn princezna, byť působila spíše jako kapitánka roztleskávaček mezi bárbínskými spolužačkami, sympatický klaďas, skvělý Nárožný, který to pojal s úžasnou sebeparodií, i výborný záporák. Zaujalo, jak se pro plnění jeho vůle královští zbrojnoši zrovna nepřetrhli, takže Matouš Ruml, který skákal jako kříženec mezi Jackie Chanem a Vaškhů z Cirkusu Humberto, nemusel absolvovat nereálná nepřemožitená vítězství. Vtipné byly i gagy (to Janák opravdu jako jediný režisér u nás umí). Příběh se vyvíjel tak, že člověk byl opravdu zvědavý, co se bude dít. Kazit se to začalo ve chvíli, kdy se objevil na scéně hrdinův otec. Kde se tam vzal? Kde se ten neschopný budižkničemu 20 let flákal, když byl padouch, po jehož dopadení bažil, celou dobu poblíž? Naprosto nelogické. A předání moci? Naprosto nevěrohodné. Za těchto okolností se skutečně nedala nějaká loajalita zbrojnošů k vykutálenému novému vladaři očekávat. To vše kazí dojem, což je škoda. Vyvarovat se těchto průšvihů, mohlo jít o nejlepší novodobou pohádkou (kterou je možná i tak). 68 %, přesto dávám z protekce 4 hvězdičky, protože přes to všechno mě repríza k obrazovce znovu přitáhne. ()

Zombiepod

Z pomedzi moderných českých rozprávok je práve táto jedna z najlepších, čo som mal možnosť a chuť vidieť. Je síce pravda, že v rámci filmárčiny nie je viac ako len čistý priemer, no napriek tomu veľmi ľahko znesitelný a pozerateľný. Je to miestami absurdne trápne a tak trochu hlúpe, no herci pôsobia veľmi uvoľnene, nakrútené je to pekne a v parádnych lokalitách. Nové slovenské rozprávky sa dokonca ani na toto, žiaľ, vôbec nechytajú. ()

Godhaj

,,Amálko, musíte tu pánev držet pořádně, jinak se vám ta palačinka neotočí.“ Tato pohádka celkově vzato dává smysl, má to hlavu a patu. Příběh se trochu vyvíjí, postavy sice nikoliv, ale to bych toho chtěl už asi hodně. Co nechápu je, proč se písař učí šermovat a proč umí skákat salta a všude lozí jako opičák. Proč se v celém království jedí jen palačinky. Proč se někdo 20 let snaží chytit zloděje tím, že kempuje jako socka v bažinách. A proč kameraman zabírá Norberta Lichého zblízka a já se na to dívám ve FullHD. Příběh moc originality nepobral, je to klasický, útěk a návrat zpět. Postavy jsou odbyté, proces sbližování se princezny s písařem proběhne během jediné scény. Scénář je přeplněn vatou. U jednotlivých scén chybí gradace, takže vyznívají do ztracena. Nárožný a Bartoška se svými parukami jsou naprosté karikatury. Prostě úplně nejhorší pohádka to není, ale má to k tomu docela blízko. ()

SAJA

Ojediněle povedená pohádka na 5* zabitá katastrofálním výběrem princezny...proto 4*...ale ty kostýmy, kulisy, hudba a zejména výprava fakt vynikající...jako z nějakého drahého zahraničního velkofilmu o mušketýrech...čuměl jsem jak touš...proto mi není jasné, kdo vybral princeznu takovou hubu alá dcera MŠ (dobře vyvinutá, ale bohužel jen dolní čelist), když základem dobré pohádky je krásná princezna. ()

Petike

Celkom milá dobrodružná rozprávka, barokového "swashbuckler"-ového charakteru, v ktorej je priestor aj pre le parkour, úteky katakombami a člnom. Oceňujem komediálnosť, aj u ústrednej dvojice. Neberie sa to prehnane vážne, u hlavnej dvojice je jasne vidieť snahu o tímovú prácu, hoci sú pôvodom z rôznych prostredí. Kramár ako hlavný podliak neoslní, ale pobaví. Diera do sveta to nie je, ale ako vkusná dobrodružná haluz to obstojí. //// Zaujímavé komentáre: Tom Lachtan, Big Bear ()

brzozin

Musím uznat, že jsem od TV pohádky nic moc nečekal. ČT nás už léta zaplavuje prefabrikovanou vánoční zábavou silně podprůměrné kvality. Ovšem po prvních minutách byla jasné, že tady půjde o něco zcela jiného. A tohle mé přesvědčení nabývalo stále více a více na síle. Co to budu natahovat. Musím říct, že už hodně hodně let jsem neviděl na vánoce tak povedenou novinku, jako letos. Jasně, je to televizní pohádka, žádná bombastická megalomanská výprava, nicméně velice realistická, sympatická a naprosto uvěřitelná. Jak proboha může někdo napsat, že jde o kulisní záležitost. Všechno se točilo v autentických interiérech a exteriérech. Dívali jsme se na stejnou pohádku? Prostě písaři tu vypadají jako písaři, komorné jako komorné a vojáci jako vojáci. V žádném případě nejde o běžný standard, kdy jsou herci navlečení do cirkusových kostýmů od gotiky přes rokoko až po valašské kroje (evidentně to některým tady fakt chybí) a postaveni uprostřed české barokní vesnice. Samotný příběh je jednoduchý, logický, děj má spád a zápletka není nějak šíleně překombinovaná. Herecké obsazení se povedlo opravdu dokonale a postavy přesně sedí typově i výrazově (tady je potřeba pochválit casting). Naprosto tu chybí (zaplaťpánbůh) různé vřeštící a pitvořící se kreatury představující pohádkové bytosti či jiné povinné atributy Troškovy tvorby. Janákovi se navíc povedlo zrežírovat souboje, které vypadají jako skutečné souboje, vtipné skeče, které nejsou trapné a dialogy, které nevyznívají jako řetězení klišé. Čili v celku jde o opravdu velké a velice příjemné překvapení. ()

Buford_TJ

Pěkná TV pohádka! Od Janáka se mi líbilo už 12 měsíčků a tenhle kousek byl řekl bych i lepší. Funkční hudba, choreografie,...na TV to bylo supr. Jo scénař nebyl místy úplně košér, postava co hrál Nárožný mi taky moce nesedla...trůní sál vypadal spíš jako chudší kostel...ale jako celek to fungovalo moc dobře, žádné trapnosti a stopáž akorát. Příště déle ladit scénář, lépe obsadit některé vedlejší role, více peněz do výpravy a bude to ještě lepší...možná i hodné kino projekce :) ()

Travinho

No řekněme, že děj byl v mnoha případech značně nedomyšlený. Starý král byl podveden lupiči, proto mu to přijdeme říct a necháme jej s nimi samotného. Nebo chlapík 20 let hledá zločince, ale přitom bydlí u bažiny, která je vzdálena od hradu ani ne 5 kilometrů (ani se nedivím, že nikoho nenašel). A takových pozoruhodností tam bylo víc, za mne nic moc. ()