Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

Brusíček

No, jelikož jsem nečekal zázraky, na to jak upadly české pohádky Štědrého večera, konstatuji, že jsem velice příjemně překvapen. Pohádka obsahuje poměrně dost exteriérových záběrů, jednoduchý příběh s nádechem historického filmu a jasné rozložení dobra a zla. Trochu je mi líto Petra Nárožného který zde dostal roli opravdu blba na druhou... Stach z Austachu mě docela rozesmál i s tou svou uspávací palicí. Dalo se na to koukat, bylo to roztomilé s malým nádechem " Svěrákoviny". 72%. ()

Brtniik

Pohádkám CZ produkce se pokud možno vyhýbám, leč o Vánocích to nebývá snadné. Tvůrcům je jasné, že Tři oříšky pro popelku nenatočí a tak raději rovnou rezignují a celý realisační team si natáčení „užívá“ (pozn. V jiných žánrech i na divadle to nebývá jiné!). Nejvíc mi vadí „civilní“ pojetí (princka mívá vohoz jako děvečka) a že šlechtictvo (panovníky nevyjímaje) je ztvárňováno jako degenorovaní a neschopní magoři. Divím se existujícím monarchiím, že nepodávají protestní nóty. I když je Monika Timková pohledná žena, spíš než princezna by ji slušela role krásné husopasky, či cokoli v jiném žánru, ale dá se skousnout. Naopak, naprosto mne uhranula Marie Doležalová (známá též z „Vodníků“ jako chronická „topivka“). Nejen v tomto dílku jí to velice slušelo, ale ocenil jsem, že pořád HRAJE i v případě, že má vedlejší roli a dokonce stojí-li „jen“ na okraji záběru. Myslím na scénu, kdy se jako někomu něco povedlo a Maruška, byť nestála přímo před kamerou, nadšeně poskočila a možná i zatleskala (to už si možná vymýšlím :-) ). U herce by sice mělo být normální, že hraje furt (bohužel to není pravidlem), ale obzvlášť to oceňuji u komparzu (viz např. My Fair Lady). Nesnáším, kdy komparzista stojí jako cicina, nanejvýš se po place bezmyšlenkovitě plouhá jako mátoha, jak mu to nařídil pomocný režizér. Přece vím v čem „hraju“ a dovedu si představit, jak by scéna vypadala v reálu! Ostatně říká se, že každý pěšák má v torně maršálskou hůl, tak proč se nesnažit?! Tato pohádka mne nenadchla, co se nedá říci o výkonu, který podala Marie Doležalová. Je pořád lepší a jednou snad bude nejlepší. P.S.: Nepochopil jsem záměr, proč na loďce (Matouš Ruml, Monika Timková) užívají vesla jako pádla. Kromě toho, na lodi poháněné pádly bývá ten lepší „na kormidle“ (vzadu). Že by byl p. Ruml horší než Timková? O5 důkaz, že natočit film s vodáckou tematikou se v Čechách ne a nedaří. ()

Bozvav

Tak jsem si v tomto čase vánočním pustila letošní stěžejní štědrovečerní pohádku Korunní princ a moc se mi nelíbila. A protože jsem neviděla tu loňskou - Princeznu a písaře, tak jsem ji shlédla taky. A musím říci, že navzdory zdejším komentářům jsem nadšená. Krásná, opravdu krásná hudba, pěkná výprava, skvělý Bartoška s šílenou parukou, co se k němu skvěle hodí, vždy výborný Nárožný, který chudák má pořád v pohádkách stejný tip rolí. Moc hezká princezna, která jen srší energií a hlavně skvělý Matouš Ruml, jemuž tato role sedla jak přišitá. Nikdy bych si nemyslela, že "pitomec Saša" to takhle dá a ještě u toho bude tak dobře vypadat. Ostatní kamarádi mu zdatně sekundují. Maroš Kramár se také své role zhostil ze cti, jako padouch byl dokonalý. Celá pohádka má moderní ráz, který nepřekáží, neb gró toho co pohádku dělá pohádkou zůstalo zachováno. jediné co bych možná vytkla je zbytečně dlouhý útěk, ale nevadilo to. jsem spokojená. Za mne 4*. ()

Yarwen

Docela dobře uchopeno, docela dobře zahráno, jen se zapomnělo trochu zatlačit na reálnost chování postav. Je to sice pohádka, ale cvrlikat na sebe, zatímco se potápějí do bažiny a končí jim život, je již přes míru. Škoda, chybělo málo a přehouplo by se to přes průměr. ()

Mallinali

Když pominu tu zvláštní linku s otcem, hledajícím nesmyslných 20 let lupiče, je to celkem povedená nadprůměrná pohádka na silnější tři/slabší čtyři hvězdy. Podle zdejších ohlasů jsem čekal, že tam bude neustálá exhibice parkouru. Ale bylo to decentní jako koštovačka po Silvestru. Jako celek je to zábavné a dobrodružné, ústřední dvojice sympatická, takže další bod pro Janáka. ()

Mlle

Takže tohle je ten vkus toho údajného rozpustilého reprezentanta skutečného lidu, kterého asi nikdo nikdy neviděl, ale určitě někde v Dolní Lhotě existuje, a dělá takové ty věci, které by průměrný Čech dělat měl, jako nesnášet školu a práci a dovádět s děvčaty? Aha. Já jsem se velmi nudila. Jediná vtipná záležitost této pohádky byla špatně připevněná Bartoškova paruka. Uvažovala bych i o odpadu, ale produkce se snažila… ()

zdeny99

Princezna a písař mi nepřijde jako klasická pohádka. Chybí ji vtip, veselé barvy a cokoliv pohádkového. Z klasických pohádkových prvků tu máme pouze krále a princeznu, což je ke štědrovečerní pohádce bohužel málo. I atmosféra je spíše ponurá, jakoby si chtěla hrát na nějaké fantazy. Tak je především laděný hrad na kopci, který byl digitálně upraven. Mě osobně se vůbec nelíbil. Stejně jako Monika Timková v roli princezny, která není vůbec pěkná herečka a vůbec se nehodí na princeznu. Pro mě ona byla tím nejslabším místem této pohádky. Za to role písaře pro Matěje Rumla se naprosto hodí. Ta mu skutečně sedla. S příběhem je to už lepší. Lehce mi připomíná PYŠNOU PRINCEZNU, kde Vladimír Ráž s Alenou Vránovou prchali před strážemi stejně jako tady prchal Ruml z vězení společně s Timkovou. Maroš Kramár coby hlavní záporná postava byl fajn, stejně jako ti dva jeho společníci. Petr Nárožný v roli rádce značně přehrával a jeho účes ala kokršpaněl mi hodně připomínal Drákulu od F. F. Coppolly. [5370. hodnocení, 329. komentář, 54%] ()

inachisio

Otřesné herecké výkony, které místo chrabrého zachránce a spanilé princezny vyjadřovaly kreténa a slepici a spolu s totálně hloupým králem a nechutným dějem vytvářely naprostou patlaninu, v níž jedinými světlými stránkami byla řeka, hrad a celkem povedené akční scény. Musela jsem si pohádku dvakrát zrychlit, abych u ní vůbec vydržela 🤮😅. ()

šarka

Kdo vybíral ty herce?? To si nevšimli, že princezna je o dost vyšší než písař Lexa a vypadá mnohem víc jako chlap?? I přes prapodivné dějové zvraty, směšné akční scény jako po požití hopsinkové šťávy a totální absenci humoru (teda kromě těch totálně dementních paruk..že by recyklace z předloňska??), neuvěřitelně trapné vykrádání pana preceptora z Popelky. Oceňuju jen několik plusů : absenci bohdalky, absenci loňského stoneheange a fakt, že si princezna nevzala otce svého nápadníka nebo nějakou podobnou šílenost...bída ()

hazaba

Tak tahle pohádka se hodně nepovedla. Nudila, princezna nic moc, děj plytký, člověk se nezasmál a ani Bartoška s Nárožným to nezachránili (mimochodem hláška udělej kocoura a následná grimasa mě vubec nepobavily a myslím, že děti mohly jen zmást). Jediné plus tak tvoří exteriéry. ()

Rockerman

Neublíží, ale nenadchne, tak by se dala charakterizovat včerejší premiérová pohádka. Cením si poměrně originální zápletky na naše poměry, ale jak už jsme u filmů pana Janáka zvyklí, všechno kazí dialogy. Jalové, stupidní, nepatřičné. Prostě schází ta lehkost a přirozenost. Určitě se tu také najdou všelijaké nelogické scény. Dvacet let hledat královnina vraha, nevím nevím. Dívat se však na to dalo a jsem zvědav, jestli dneší premiéra bude lepší. Poslední roky to je pravidlem, že v první svátek vánoční poráží pohádka tu štědrovečerní. ()

Luk Skywalker

Několik let bývá pohádka na 1.svátek vánoční lepší a zajímavější než na Štědrý den. Uvidím, ale tento rok by tomu mohlo být jinak. Dějová linka je jasná po úvodu a jak to dopadne taky každý odhadne (je to pohádka, že), ale pohádka není úplně tradiční - je vcelku akční, má spád, nenudí, zprvu nesympatická princezna se stane sympatickou a Rumlova role není jen o "blbci, který udělá vše, co na ji na očích uvidí" a je správně drzý. Lokace jsou taktéž rozmanité, od historického města až po bažinu. Ke konci je i pokus o jakoby překvapivý zvrat, ale co už. Herci na úrovni a Nárožný je skvělý. ()

čmelda5

Letos nám Ježíšek pod stromeček nadělil opět novou moderní pohádku, které ovšem v následujících dnech budou konkurovat přinejmenším další dvě. Přinese nám něco nového, originálního (jako třeba můj milovaný Anděl Páně), nebo se zařadí k těm plytkým vyprávěním bez špetky nápadu a po jednom zhlédnutí se nám z mysli vykouří dokonce i prapodivný účes pana krále, jenž připomíná mého blízkého kamaráda z pekel? Žel bohu je druhá odpověď ta správná. Zápletka omílaná stokrát dokola už se mi prostě po sto prvé nelíbí. Ano, akční momenty, kdy princezna skáče po střechách jako žabák, sice otravnou nudu oživily, ale vycpat jimi téměř polovinu filmu, to už si tvůrci dovolili moc! ()

RedDuck

Tak hloupý příběh plný nelogičností vymyslet už je kumšt, nevěděl jsem jestli se smát nebo brečet. Za nechtěný humor a kaskadérské kousky dávám hvězdičku. ()

atmen

Útěk ze zámku (i špičkování) písaře a princezny ve stylu Assassin´s Creed mě bavil. Horší to už je s logikou příběhu. Ono když budeme důslední, tak logika hapruje i v mnohých klasických pohádkách, ty ohlodal zub času a nostalgie je prevít, tak je jim ledacos odpuštěno, a tak věřím, že po letech bude dnešní generace tuto pohádku považovat za tu povedenější.... Žánr pohádky se vyvíjí směrem k akčnosti a větší dávce humoru a staromilci mohou chtít sebevětší klasiku a větší pohádkovost, ale ta se již nevrátí. Děti a doba se mění a pohádka by měla být primárně točena pro ně tak, aby je bavila, to že se líbí i dospělým je již příjemný bonus... ()

Ydrosten

Matouš Ruml, se jen těžko bude zbavovat nálepky " Lexa " V této pohádce se mu to povedlo trošku napravit a Lexu jsem v něm viděl jen chvilku ze začátku. Je to sympaťák, který měl jen tu smůlu že si vybral špatnou pohádku. Já mu tu princeznu i přál. Pokud jsem kravině zvané Kdyby byly ryby dal 1 hvězdu ( ani nevím vlastně za co ) tak téhle pohádce, která byla o hodně lepší, dám hvězdy 2. ()

Heroine

Prvních pár scén mi přišlo docela fajn, svižný, nic extrémně ušlechtilýho, trochu srandičky, dokud se neobjevila princezna... Nejenom že je Timková hnusná, nesympatická a neumí hrát, tak hlavně spolu s postavou princezny se projevila strašidelná snaha českého filmaře, o podobnost s Piráty z Karibiku... Hudba, šermířské scény, šaty, dialogy... to je hodně tenký led. Matouš Ruml je mi docela sympatický, ale to pohádku nezachrání. ()

MickeyStuma

Tv pohádka, která jako pohádka nevypadá. Nebo snad ano? A kde? Celé to vyznívá jako nějaká dobrodružná historická legenda. Pro pohádku typický romantizmus a osobní kouzlo tu prostě chybí. Ne, tohle tedy rozhodně ne. ()

tranquill

Hodně velké veselo tedy pohádka nepřinesla. Naprosto televizní a kulisní záležitost. Za poslední léta nejslabší štědrovečerní... ()