poster

Vyšší moc

 • Švédsko

  Turist

 • Francie

  Snow Therapy

 • Norsko

  Turist

 • Dánsko

  Force Majeure

 • Slovensko

  Vyššia moc

 • Velká Británie

  Force Majeure

Drama / Komedie

Švédsko / Francie / Norsko / Dánsko, 2014, 120 min

Komentáře uživatelů k filmu (210)

 • ORIN
  ****

  "Jako tzv. vyšší moc bývá zpravidla označována objektivně nepředvídatelná a objektivně neodvratitelná náhoda. Někdy však je tento termín chápán úžeji a rozumí se jím pouze tzv. vnější neodvratitelná náhoda, která nezávisí na vůli jedné ze stran. Zjednodušeně řečeno: Vyšší moc znamená nepředvídanou výjimečnou situaci nebo událost, kterou nemohou strany ovlivnit, která brání některé z nich v plnění jejích povinností a která není způsobena její chybou nebo nedbalostí. Jedná se o jakousi překážku ve splnění závazku. [...] Vyšší moc tak typicky nezávisí na vůli ani jedné ze stran, nelze ji ovlivnit a v zásadě ani předvídat. Můžete si pod ní představit například různé přírodní události a kalamity." ***MOŽNÝ SPOILER*** Jinými slovy muži skrz lavinu (záměrně odstřelenou) bylo zabráněno v plnění povinnosti otce, a proto uprchl :). To je samozřejmě napsáno v nadsázce, stejným způsobem je ale potřeba vnímat i celý film, který je protknut švédským humorem ala Roy Andersson. Jednotlivé dny zimní dovolené jsou brány jako kapitoly, kdy každá z nich je uvozena dosti okázalým informačním titulkem a působí jako takové experimentální, terapeutické cvičení na pokračování. Östlund považuje diváka jako sobě rovného, jako distančního pozorovatele-terapeuta-psychologa. Během dlouhých, výhradně statických záběrů mu předkládá kompozičně promyšlené obrazy s vycizelovanými a vypointovanými dialogovými pasážemi (často o genderovém postavení muže a ženy v rodině). V podstatě celým filmem prostupuje téma genderové analýzy rodiny (role matky, role otce), etických a morálních dilemat (o míře sebereflexe a psychologické síle a schopnosti přiznat si vlastní chyby/selhání), která v divákovi vyvolávají určitá očekávaní, jež jsou v závěru narušena a převrácena naruby. Podvratná hra s diváckým očekáváním je vlastně asi hlavním a jediným důvodem určitého odporu částí diváků. Mně to tak zásadní nepřišlo, abych Vyšší moc odmítl, zároveň ale nemám u filmů příliš rád, když si režisér diváka povodí jako Messi půlku obrany. Kronika rozpadu manželství zůstává nenaplněna, přesto 4*.(24.10.2014)

 • yoryk
  *

  Neskutocna stupidita este o stupidnejsej rodine. Mal som co robit, aby som to dopozeral. Neskutocna nuda, ziadne emocie ten film neposkytne, okrem 5 sekund bliziacej sa laviny na horske stredisko...kde sa stratili ludia v tom filme? No a ten zaver, to co malo byt? Preco si ten sofer nechal do seba hustit? Mal niekoho pustit za volant ked tam vsetci pindali donho...ach jaj,cele zle..1 hviezda za pekny hotel a prostredie.(26.5.2015)

 • cumimnabednu
  ***

  Hodnotím na pomezí 3 a 4 hvězdiček. Film má výbornou statickou kameru, krásné záběry, skvětlý hudební doprovod i skvělé ticho:). Dlouhé statické scény jsem si vychutnával. Ale ruku na srdce, vzhledem k ději či zápletce, která byla jen malinká, bylo těch statických scenérií a dlouhých záběrů zbytečně moc a zbytečně dlouhých. Myslím, že tvůrci mohli ještě prohloubit hloubku děje a umocnit ho. Některé věci jsem nepochopil, zvlášť když šel hlavní hrdina na pomoc manželce v mlze. Manželka ho jen zkoušela? Nebo se jí něco skutečně stalo? Kdyby byl film kratší a dialogy by byly bohatší, například s dětmi, které se vůbec komunikačně nezapojily, jásal bych a 4 hvědy by byly vyšité. Takto je to někde mezi. Ale mám rád takovýto žánr.(9.6.2015)

 • RonnieR
  ****

  Film, ktorý nás mužov prinúti zamyslieť sa! 99,9% by povedalo že by neušlo, ale koľkí boli v takej situácii....74%.(9.6.2015)

 • Montmorency
  **

  Hloubková sonda do jednoho manželství v krizi aneb když jedný hysterický pipině vadí, že má manžel radši svůj iphone než své (mimochodem dost protivné a uvřískané) děti a má potřebu to vykládat celým francouzským Alpám :-)....(16.6.2015)

 • quido.morava
  ****

  Skandinávský naturalizmus v společenském dramatu. Děj prakticky o ničem, a přitom jsem po shlédnutí několik hodin přemýšlel o všem možném. Jak to dělají, nevím...(2.11.2015)

 • phoenix9
  ***

  50 %(25.12.2017)

 • Mermaidee
  ***

  Ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, ústředním motivem je tu současná role muže v rodině. Vztahové drama, i když asi méně dramatické než byste čekali. Nejde o převratné dílo, pokud jste však milovníky temné severské kamery, sterilního skandinávského designu a architektury, nebo se prostě chcete jen v něčem šťourat, bude vás to bavit. A jelikož se mi tu nepodařilo najít komentář, který by ten příběh rozklíčoval popravdě, přidávám tento SPOILER: Rodina si užívá dovolenou na horách, manželství už trochu chybí jiskra, manžel si možná smskuje bůhví s kým a všichni si už vzájemně trochu lezou na nervy, ale to pravé vzrušení přijde úplně odjinud. Během nevinného oběda na terase restaurace se nebezpečně přiblíží odpálená lavina a zatímco žena zachraňuje nejdřív děti, manžel utíká jen s mobilem. Když se ukáže, že šlo o planý poplach a všichni jsou naživu, musí se s postraumatickým šokem vyrovnat každý po svém. Děti se stánou do sebe, jejich matka o tom potřebuje mluvit a otec předstírá, že se vlastně nic nestalo, takže celou událost zlehčuje a odmítá ji komentovat. Tím se ale jen stupňuje manželčin vztek, který se ona v sobě sice snaží držet, jenže protože stále vnitřně věří, že její strach byl oprávněný, vybuchne vždycky v tu nejmíň vhodnou dobu. Před publikem. Muž si stále zachovává tvář, není přece možné, aby přiznal, nebo se zachoval jako slaboch. Katarze tak příchází teprve po psychoterapeutickém dni se starým přítelem, a to v podobě mužova důkladného pokání, po kterém mu odpouští nejdříve děti, ale konečně i manželka. Zbývá dosadit krále zpět na trůn, což se podaří vzápětí, protože dostane možnost reparátu a konečně se stal zachráncem. Těžko říct, jestli pochopil, že to bylo ze strany manželky divadýlko, ale to není až tak důležité. V epilogu jde pak vlastně už jen o rekapitulaci charakteristik každé z postav, což je docela nápaditě vyjádřeno v kráčející tlupě, v jejímž čele jde konečně spokojený vůdce - muž.(23.3.2018)

 • vydumnica
  ***

  Snow Therapy je typickym artovym filmom, definovala by som ho ako "cista vztahovka" na jedno pozretie. Cakala som nieco ine. Cakala som katastroficky alebo aspon trosku dobrodruzny film, kde spadne lavina a ta 4clenna rodinka v nej uviazne, pripadne bude bojovat o holy zivot! Lavina sice bola, a aj ked nepatrna a pod kontrolou, strhla so sebou...ale nebudem prezradzat. Takze riesia sa vztahy...Som uplne na manzelkinej strane, zachovala by som sa rovnako a to, co ona ocakavala od svojho manzela, asi kazda zena by ocakavala od toho svojho. Len som sa pousmiala, ked chcela byt den sama. Pochopitelne. Nemusela to byt lavina, niekedy nam dovolenku moze pokazit aj zanedbatelnejsia malickost, len som nechapala, preco si svoje problemy neriesili len sami manzelia medzi sebou, preco do toho tahali druhych? Specifikami tejto artovej vztahovky je velmi velmi zvlastna kamera, akoby ju polozili na jedno miesto a nech snima, co sa vojde do zaberu, dlhe predlhe zabery, dramaticka hudba aj tam, kde neslo o "dramu", zameranost na drobne detaily. Pre mna to bolo trosku dlhe, co znamena, ze ma to az tak nebavilo, aj som asi v polovicke vahala, ci film dopozeram. Niekedy je aj dobre pozriet si taky typ filmu, aj ked zrovna na tento by som do kina nesla. Severske dramy mam rada. Tiez ako velkej fanynke lyzovania, by the way je to moj najoblubenejsi sport na svete, pacia sa mi filmy odohravajuce sa v zasnezenych horach a mozno aj vdaka krase francuzskych Alp som to dopozerala. Myslim si, ze podane je to dost realisticky a vdaka na prvy pohlad nepatrnym detailom, divak akoby bol pritomny v tej hotelovej izbe s nestastnym koncovym cislom trinast. Mozno keby to prostredie nebolo take krasne, dala by som o hviezdicku menej, udelujem vsak 60%.(14.5.2020)

 • vinson003
  ****

  Je to exkurz do duše severského člověka. Pěkný, opět se skvělými exteriéry a vcelku i s přesvědčivými herci. Kdyby ten chlupáč řekl, že to může být z dětství, získal by u mě body, ale nikdo se nepokusil o exkurz plochého a bázlivého Švéda. Ta žena ho nemusela mít ráda, nemuseli ho mít rády děti, nebo matka, nebo ho mlátil fotr, být tím chlupáčem, tak ho tak rozeberu u piva, že by čuměl...co my víme...došlo i na zápletku potlačovaného gayství, cigaretka napovídá na konci, co se vlastně děje, ale o tom bych pomlčel. Kam jdeme? Proč se bojíme? Proč tady do paroma vlastně žijeme, proč máme furt tu skandinávskou depresi. Nekomunikujeme, neumíme to, máme jakýsi blok, někdo jo, někdo ne, půl na půl, nebo je to horší. Všechno a nic, čtyři hvězdy, protože jsem fanda Skandinávie.(12.7.2020)

1 4 6 8 9 10 11 následující >>