Druhý díl úspěšného akčního filmu Bratr volně navazuje na první - Danila Bagrov přijíždí z Petrohradu do Moskvy, kde potkává své staré přátele, s nimiž bojoval v armádě za války v Čečně. Jedním z nich je Konstantin Gromov, který mezi řečí prozradí Danilovi, že má dvojče Dmitriho, profesionálního hráče hokeje v Chicagu. Nicméně majitel hokejového klubu se snaží po tajné dohodě s ruskými partnery (a mafií) mladou hokejovou hvězdu oškubat o většinu výdělku na základě zničující smlouvy. Pár dní po rozhovoru nalezne Danila Konstantina zavražděného… aby to samé neudělala mafie s ním, odjíždí do Ameriky s jediným cílem - pomstít přítele a napravit křivdy. (Pacco)

Trailer

Real Tom Hardy

Po nevídanom úspechu prvého filmu na domácej pôde a vysokému dopytu po pokračovaní sa Balabanov o tri roky neskôr rozhodol dať ľudu to, čo požadoval. Danila, veterán prvej čečenskej vojny, sa po útrapách v prehnitom Petrohrade vydáva do hlavného mesta, aby viedol normálny život a zabudol na svoju bývalú kariéru "nájomného" zabijaka. Moskovská mafia má však dlhé chápadlá a harmonická idylka sa rýchlo rozplynie. V druhej polovici kormidlo prevezme "pracovná" návšteva New Yorku a Chicaga, kyjevská mafia, čierni pasáci a skorumpovaní americkí biznismeni. Vzniká tým pestrá paleta rôznych perspektív na identické témy (napr. patriotizmus, spôsob života, sociálne otázky a dilemy). Z pohľadu zápletky sa jedná o zmes ťažko uveriteľných báchoriek, udalostí a interakcií, ktoré by sa jednoducho stať nemohli (príklad #1: pohľadná televízna moderátorka zrazí chodcu, ktorý zhodou okolností vyzerá jak čistý bezdomovec, vezme ho k sebe domov do svojho luxusného apartmánu s výhľadom na Manhattan, aby ho ošetrila, po pár minútach ho tam nechá a odíde do práce, no a keď sa večer vráti, opýta sa, či je v poriadku, a následne ho prefikne... to akože kde sme? :D). Z pohľadu filmárčiny silné stránky (kamera, štylizácia) aj neduhy (absolútne mizerná práca s hercami, nevyrovnané tempo, neexistujúca gradácia) predchádzajúceho filmu zostali, strih však zlepšený o značný kus. Oba filmy sú ale silné v sociálnych témach, reflektujú nálady a stav ruskej spoločnosti toho času, ktoré zakrývajú za jednoduché príbehy o honbe za pomstou a túžbou po spravodlivosti. Rozhodne dilógia, ktorá stojí za skus. (16.1.2020) (14.6.2022) ()

Fr

„AMERIČANE, ŘEKNI MI, V ČEM JE SÍLA? OPRAVDU V PENĚZÍCH? MŮJ BRATR ŘÍKÁ, ŽE V PENĚZÍCH. TY MÁŠ HODNĚ PENĚZ - TAK CO? JA SI MYSLÍM, ŽE SÍLA JE V PRAVDĚ. KDO MÁ PRAVDU, TEN JE SILNEJŠÍ…“ /// Posttotalitní praktiky v ruským podání podruhé. (Ty mafiánský.) Danilovi (s bráchou) už nestačí mafie domácí, pustí se do boje s kořenem v Americe. Za bílýho dne řve nejen MP – 38, ale ke slovu pustěj i Maxim 1910. A to nemluvím vo starejch granátech. Vot eto Rossija! Danila vyměnil Nautilus za Иринu Салтыковu… hudba nahovno, ale aspoň ji může píchnout… A jinak? Svižná, i když trochu hloupá a (rusky) nacionální gangsterka, která už teď nemá čím překvapit. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Neznám žádnej film s Jardou Jágrem. 2.) Nechápu, proč Krym? 3.) Thx za titule ,,MadWolf“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne ()

gogo76

Veľmi vydarené pokračovanie úspešnej ruskej gangsterky Brat je minimálne rovnako dobré. Prvých 10 minút je troška nezáživných, ale potom to naberá slušné obrátky. Stará ruská, drsná škola opäť funguje a Danila nemá problém ani dnes použiť poctivý nemecký samopal MP 38, či staré nemecké granáty, ktoré vybuchnú v pomere 50:50. Že odkiaľ ich má? Dozvuky vojny...Keď fičí akcia, je poctivá i originálna (starý guľomet v kufri) a keď má byť film vtipný, tak je. Hodnotím pôvodnú verziu s titulkami, dabingom samozrejme dobrá tretina fórov vyfučí do prázdna. "Vy ste gangstri?...Nie my sme Rusi"...Rus v Amerike je dobrá téma, na ktorú by sa dalo natočiť mnohé, ale humor vyplývajúci z týchto situácií si v kombinácii s drsnou ruskou akciou sadol dobre. Dej sa trošku točí aj okolo diania v NHL a na dve sekundy tu možno vidieť i J. Jágra. Vždy, keď vidím vo filme Sergeja Bodrova, tak sa myslím na to, kde asi leží jeho telo. Je smutné, čo sa stalo jemu i jeho štábu. Je Ťa škoda Sergej, bol si fakt dobrý... V pôvodnom znení 80%. S dabingom 60-70%. ()

Radko

Hrají:...Jaromír Jágr (neviem či viac ako sekundu, maximálne dve), Irina Saltyková - speváčka ruských popových výgrckov hrá samu seba, a zároveň frajerku Danila (hlavného hrdinu). Ten, podobne ako v jedničke počúva strednoprúdový ruský rock (Nautiliu Pompilius, DDT) a snaží sa dosiahnuť spravodlivosť. V Rusku aj v Amerike. Konfrontácia prístupov západu a východu, nadľahčený scenár, nerobiaci si starosti s uveriteľnosťou či logikou. Odlišnosti vnímania života v ruskom a americkom prostredí i rôzne prístupy k životu od Rusov samotných. Nereálnosťou zápletky sa Brat 2 veľmi nepohol od jedničky. Ale o reálnosť nešlo ani tam ani tu. Skôr o zachytenie životného pocitu, atmosféry doby 90. rokov. Správanie sa vtedajšieho podsvetia a konfrontácia životných prístupov medzi súrodencami, krajanmi - Rusmi a Američanmi. Skvelá práca lemovaná celou škálou dobovej ruskej populárnej hudby - od strednoprúdového roku po popové otrasnosti - viacmenej s vynechaním alternatívy - snáď okrem názvu kapely Zmyslové halucinácie (Смысловые Галлюцинации). Oproti jednotke prepracovanejšie, zábavnejšie a viac vrstevnatejšie. Ak som Brata jedničku označil ako Ruský štandard, tak dvojka je Ruský štandard gold. ()

castor

Jarda Jágr, toho času kapitán hokejového Pittsburghu, je největší hvězdou téhle prapodivné báchorky, kterak ruský hrdina z jedničky odjíždí za oceán, aby pomstil přítele. A divákovi sprostě sebral dvě hodiny života. Scénáristicky je to děravé hadr, nějaká linie naskočí, ale nikam nesměřuje, tempo je hodně kolísavé, herci mizerní. Příběhů o pomstě v rámci mafie viděl každý přehršel, tenhle ruský model ale nenabízí prakticky nic, na co bych si chtěl několik desítek minut po projekci vzpomenout. ()

• V 51. minutě filmu, hned po úspěšném použití druhého granátu, vidíme v záběru zadní část vozu Škoda Forman červené barvy (jedná se o poslední typovou řadu vozu). (grovik.net)
  • Ve scéně, kdy jde hlavní hrdina na trénink Pittsburghských tučňáků, se na chvíli objeví i Jaromír Jágr, další slavný hokejista Darius Kasparaitis dokonce prohodí pár slov. (Lurtz37)