Rančer Henry Ballard je tvrdý muž, jenž chce získat největší majetek i moc v kraji a bezohledným způsobem odstraňuje své sousedy z naplánované cesty. Nezastaví se přitom před ničím. Bohužel dokáže na svoji stranu obratně získat ty, kteří mají hájit zákon a bránit bezpráví. Proti němu se náhodně vzepře jen mladší rančer Myrl Redding. Jeho odvaha se mu brzy vymstí. Ballard začne vybírat mýtné na hranici území spojujícího divočinu s Wyomingem právě v okamžiku, když přes něj potřebuje přejet Myrl s koňmi na trh. Stanovená taxa je přehnaně vysoká, a tak musí na místě jako zástavu nechat své dva koně. To je ale pouhý začátek nevyhlášené války... (oficiální text distributora)

Vodny

Wow, tak jsem jednou pustil HBO a vidím Cusacka v netypické roli chovatele koní. Hm. Chvíli na to koukám a zjišťuji, že to má něco do sebe. Výstavní gradace atmosféry se jen tak nevidí. Cusack předvádí podle mého názoru svojí nejlepší a nejpřesvědčivější roli. Ze štvance se stane štváčem, aby na konci sklidil, co zasel. Tento western není úplně klasickým příkladem tohoto žánru. Není tam moc akce, ale za to hodně chytrých myšlenek a odvahy. Jack Bull ukazuje, jaká tenkrát na Divokém západě byla doba. Koně, dobytek a půda představovaly základ obživy většiny obyvatel. Co když vám ale někdo seberu koně? Chce vám sebrat půdu a ohrožuje život vašich přátel? Zkusíte to po dobrém. Promluvit si, dohodnout se a pak se uvidí. Jenže co když to nefunguje? Vezmete zákon do vlastních rukou? Ne, zatím ne. Požádáte zákon, aby stál na vaší straně, aby vám pomohl. Zkusíte se soudit. Jenže, když je soud příliš zaujatý a prohnilý, nejde to jinak. Navíc nehoda v rodině, která se nemusela vůbec stát, přidá olej do ohně. Myrl Redding řekl něco na způsob: "Když zákon nemůže pomoci nebo je příliš krátký, musíte si vytvořit vlastní pravidla a jednat podle nich." Tenhle film není o pomstě, ale o pravidlech, zákonech a lidskosti. S trochou nadsázky by se mohl pouštět ve školách jako ukázka etiky, morálky a slušného jednání. Trpělivost, jakou předvádí hlavní postava neustále šikanována mocnými, je neskutečná. Troufám si tvrdit, že bych se zachoval stejně (když bych na to měl odvahu a trpělivost). V ostatních westernech vidíme většinou bezhlavé střílení vždy, když někdo do někoho strčí. Zde má vše svůj čas. Každá smrt má svůj důvod. Jednu chvíli jsem si říkal, já bych toho haj*la už dávno odprásk. Jenže, to bych porušil zákon a spravedlnosti bych nedosáhl, jen pomsty. Myrl Redding chce spravedlnost, nechce zabíjet a v tom je to kouzlo. Kromě Cusacka excelují i ostatní herci, kteří jakoby v té době žili. Zajímavý je tento fil ještě jednou věcí - žádná z postav v něm nepředstavuje klasického záporáka. Jsou to obyčejní lidé (jako znáte vy), kteří jednají, jak nejlépe umí a podle svého nejlepšího přesvědčení. Každý brání svůj názor, své postoje a zásady. Ale jen někteří dodržují zákon na 100% a jiní v něm hledají mezírky, aby mohli páchat bezpráví. Je to hodně chytrý film, který nejednoho diváka dožene k zamyšlení a slzám. U mě se mu to také povedlo, takže nemohu jinak, než ho doporučit. ()

Agarwaen

Tak tenhle film, to bylo velké zklamání. Cusack je sympaťák, westerny mám rád, docela jsem se těšil. Ale bohužel - i přes příjemné obsazení a místy pěkné záběry to byla hrůza. Proč? Tak nepochopitelný obrat, ve kterém se z hodňoučkého farmáře Myrla stane krvežíznivá bestie co vypaluje jedno stavení za druhým, to se jen tak nevidí. Tahle zkažená, rádoby propracovaná, ale ve skutečnosti příííšerně plochá psychologie hlavní postavy mi s přehledem zkazila celý film. ()

Aldamir

Upřímně se musím podivit nad takhle nízkým hodnocením. Jistě, neni to žádná hollywoodská pecka, ale námět je dobrý a zpracování se až na nějaké drobné nedostatky povedlo. Cusacka jsem si opravdu užil a člověk neměl problém se do jeho role vcítit... Pro někoho možná lehce předvídatelné a psychologicky nedotažené, ale co jste od TV filmu čekali? ()

maeb

Dobrý western určitě nezklame. Pěkné zpracování podtrhuje zajímavé téma a silný závěr, který mě velmi příjemně překvapil. Potěší i velice kvalitní herecké výkony Johna Cusacka a především Johna Goodmana. ()

xander

Pomerne vydarený western ktorému však chýba trošku dramatickejší dej. John Cusack je výborný a vôbec nevadí že nieje klasickým westernovým hrdinom, L. Q. Jones príliš nezvládol úlohu hlavného záporáka a John Goodman je výrazný aj na menšej ploche. Poctivý western odohrávajúci sa v krásnej a majestátnej prírode je klasickým ale vydarením príbehom o dobre a zle. ()

majklfly

Jak ten zaklečený muž sestřelil svoji ženu, to jsem se opravdu od srdce zasmál :). Jinak k celému filmu. Muž, co bojuje o svá práva a bere spravedlnost do svých rukou. Jak romatické. Nemám rád westernovky a tahle mně už vůbec nezaujala. Snad John působil velmi předsvědčivým dojmem bojovného muže a některé koně byli překrásné, ale to je asi tak všechno, co jsem na tom filmu našel. A na začátku nádhernou krajinu, když při přesouvání koní JOhn promlouvá ke kolegovi a chrámu beze střechy. Pěkných 60% ne víc, ne míň... ()

liborzel

Jak nadčasové.Jakoby vystřižené z dnešní doby,kdy stejně jako tehdy peníze a politická moc dělají právo.A stejně jako ve filmu je bohužel málo takových lidí jako soudce v podání Johna Goodmana.Taky musím vyzdvihnout krásu těch dvou vraníků,kvůli kterým vše vlastně vzniklo. ()