Jack Bull (TV film)

The Jack Bull

Western

USA, 1999, 111 min

Wow, tak jsem jednou pustil HBO a vidím Cusacka v netypické roli chovatele koní. Hm. Chvíli na to koukám a zjišťuji, že to má něco do sebe. Výstavní gradace atmosféry se jen tak nevidí. Cusack předvádí podle mého názoru svojí nejlepší a nejpřesvědčivější roli. Ze štvance se stane štváčem, aby na konci sklidil, co zasel. Tento western není úplně klasickým příkladem tohoto žánru. Není tam moc akce, ale za to hodně chytrých myšlenek a odvahy. Jack Bull ukazuje, jaká tenkrát na Divokém západě byla doba. Koně, dobytek a půda představovaly základ obživy většiny obyvatel. Co když vám ale někdo seberu koně? Chce vám sebrat půdu a ohrožuje život vašich přátel? Zkusíte to po dobrém. Promluvit si, dohodnout se a pak se uvidí. Jenže co když to nefunguje? Vezmete zákon do vlastních rukou? Ne, zatím ne. Požádáte zákon, aby stál na vaší straně, aby vám pomohl. Zkusíte se soudit. Jenže, když je soud příliš zaujatý a prohnilý, nejde to jinak. Navíc nehoda v rodině, která se nemusela vůbec stát, přidá olej do ohně. Myrl Redding řekl něco na způsob: "Když zákon nemůže pomoci nebo je příliš krátký, musíte si vytvořit vlastní pravidla a jednat podle nich." Tenhle film není o pomstě, ale o pravidlech, zákonech a lidskosti. S trochou nadsázky by se mohl pouštět ve školách jako ukázka etiky, morálky a slušného jednání. Trpělivost, jakou předvádí hlavní postava neustále šikanována mocnými, je neskutečná. Troufám si tvrdit, že bych se zachoval stejně (když bych na to měl odvahu a trpělivost). V ostatních westernech vidíme většinou bezhlavé střílení vždy, když někdo do někoho strčí. Zde má vše svůj čas. Každá smrt má svůj důvod. Jednu chvíli jsem si říkal, já bych toho haj*la už dávno odprásk. Jenže, to bych porušil zákon a spravedlnosti bych nedosáhl, jen pomsty. Myrl Redding chce spravedlnost, nechce zabíjet a v tom je to kouzlo. Kromě Cusacka excelují i ostatní herci, kteří jakoby v té době žili. Zajímavý je tento fil ještě jednou věcí - žádná z postav v něm nepředstavuje klasického záporáka. Jsou to obyčejní lidé (jako znáte vy), kteří jednají, jak nejlépe umí a podle svého nejlepšího přesvědčení. Každý brání svůj názor, své postoje a zásady. Ale jen někteří dodržují zákon na 100% a jiní v něm hledají mezírky, aby mohli páchat bezpráví. Je to hodně chytrý film, který nejednoho diváka dožene k zamyšlení a slzám. U mě se mu to také povedlo, takže nemohu jinak, než ho doporučit.(17.11.2008)

Príjemný, dobrodružno-dramatický westernový príbeh z čias, kedy právo, zákon a spravodlivosť boli ešte vzdialenejšie ako zvyčajne. Tak ako povedal Myrl vo filme: Tam, kde nie je právo, tam si ho musia ľudia vynútiť... A o tom to bolo. O ľudskej zlobe, chamtivosti, arogancii a obmedzenosti. A tiež o tom, že proti bezpráviu sa treba postaviť, aj keď cena zaň môže byť veľmi vysoká. Nevadila mi ani televízna vyzáž, príbeh je dostatočne pútavý na to, aby udržal pozornosť. Navyše koniec je výborne urobený, pričom niektoré scény ostanú vo mne poriadne dlho. Nečakal som až takú nekompromisnosť. Slušný nadpriemer. 80/100(21.3.2017)

Zaujímavá westernová dráma, ktorá ukazuje, kam až môže zájsť zle zvolené rozhodnutie. A tiež aké veľké obety človek musí dať, keď chce bojovať za to, čomu verí. Samozrejme, vo filme niekoľkokrát odzneje klasické klišé, že stojí stratiť všetko za takú a hentakú vec. Cusack je v pohode, ale sympaťák Jones bola zlá voľba. Pripadal mi ako skôr extravagantný šašo, než ako súci súper v boji za spravodlivosť. Na televízny film veľmi poctivá výprava a dobré herecké obsadenie. Keď by sa vsadilo aj na viac tej akcie, spokojnosť by bola plná. K samotnému záveru, hl. postava si to zaslúžila sama, svojimi rozhodnutiami, a je už zbytočné ľutovať niečo ''po funuse''.(28.5.2017)

Zaujímavý, netradičný western s rančerom Cusackom, ktorý síce nemá ten pravý westernový imidž, ale svojej úlohy sa zhostil veľmi dobre. Príbeh je dojemný, príjemne natočený, nestráca na tempe a dokázal si udržať moju pozornosť po celú dobu. K nadpriemernej spokojnosti prispel aj výkon sympaťáka Goodmana.(22.2.2016)

Dlouho jsem se rozmýšela mezi 3* a 4*, protože druhá půlka filmu je skutečně vynikající, ale nakonec jsem musela spravedlivě (spravedlnost je vůbec hybnou silou filmu a je úžasné, jak rozdílně ji lze chápat) zvolit 3*. První polovina se totiž nese v klasickém duchu novodobých westernů a nepřináší nic nového. S originalitou, byť částečnou, se vytasí až půle druhá, kdy koňák Myrl Redding (původně 100% klaďas) vezme spravedlnost do vlastních rukou a dostane se na značně tenký led, který se pod ním jednoho dne musí zákonitě probořit. V tomto filmu je vůbec celkem málo kladných postav (za nejkladnější považuji soudce Tollivera - jeho představitel je známý především jako Fred Flinstone) a ty na konci nevyhrávají. I přes tuto chvályhodnou snahu o změnu v zaběhaném žánru však nelze počet * zvýšit. Když si totiž představím, co by s látkou provedli velikánové žánru, uvědomím si, že John Badham zdaleka neproměnil potenciál a příležitost ve skvost, jakými jsou kupříkladu Leoneho spaghetti westerny.(5.7.2005)