Reklama

Reklama

Epizody(16)

Obsahy(1)

Kmeny, koprodukční dokumentární cyklus, mapuje současné městské subkultury. Cyklus má celkem šestnáct dílů, ve kterých představí fungování různých komunit od hipsterů, hackerů, přes hooligans až po thrash metalisty. Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním. Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí budou také na kmeny.tv. (Česká televize)

(více)

Videa (8)

Trailer

Recenze (109)

UniqueNett 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hm. Po prvních dvou dílech mám smíšené pocity. Vlastně ne.. jsem zklamaná. Očekávala jsem příliš. Projekt Kmeny mě hodně zaujal a nemohla jsem se dočkat, až budu moct jednotlivé díly shlédnout. PUNK byl celkem fajn, avšak doufala jsem, že bude prezentován širší okruh, ne že se budu celou dobu koukat převážně na dva lidi. Každopádně bylo zajímavé sledovat, jak se dá punk vnímat dvěma pohledy. Ovšem Hooligans, to byla tragédie. Když opomenu svou osobní averzi vůči těmto "fanouškům", co se chovají jako prasata, tak to bylo špatně natočeno. Hodně špatně. Kamera vcelku nijaká, informace žádné. Škoda. Jsem zvědavá na další díly, moc se těším na Tattoos a Rap, tak snad nebudu zase zklamaná.. ALE! Velký potlesk za úvodní znělku, ta je vážně parádní! Punk 2*// Hooligans odpad! //. ()

SallyZen 

všechny recenze uživatele

Kmeny jsou dokumentární cyklus, kterej měl velkej potenciál představit nám jednotlivé subkultury, různé komunity a jejich fungování, ideu, styl oblíkání, poslouchání muziky až po nějaké srazy apod. Většina dílů však úplně vyhořela a představila velké nic. Občas to NIC se tvůrci snažily zabalit do rádobyumělecké podoby, ale stejně z toho zbylo NIC. Samozřejmě jsou tu pěkné díly jako například Hippies. O to víc nechápu, jak může tak zajímavému a precizně natočenému dílu předcházet naprosto otřesný Hooligans nebo rap. Kmeny patřej k zajímavýmu projektu, ale naprosto nezvládnutýmu a nevyváženýmu. Věřím, že je těžké často zachytit určitou subkulturu, ale určitě by stálo za to s těma lidma víc mluvit, studovat je dýl, než vložit do dílu amatérska videa bitek (hooligans), one man Show Oriona, nebo naprosto katastrofální trash-metalovskej díl, kterej stál na dvou kapelách, o kterých jsme se toho teda moc nedozvěděli. Rozhodl jsem se ohodnotit i jednotlivý díly, jelikož je tento dokumentární cyklus naprosto nevyvážený a chci tím dát najevo, co se mi líbilo a co ne. Celkově ale fakt podprůměr. 35% ()

Reklama

Mol odpad!

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jen pět dílů a musím říct, že tak hroznej dokument jsem ještě neviděl. Punkovej díl a skinheadskej díl se "povedly" nejvíc, i když v tom punku ukázali dvě naprosto odvrácené strany mince a většina lidí v této scéně je něco mezi, to by mohlo společnost mást. V těchto dvou dílech navíc ukázali z hooligans a sXe víc než díly přímo o této subkultuře. Díl o chuligánech: Nezvládl jsem dokoukat. Prvních 18 minut se sebezapřením pak jsem to vypnul. Je to jako home video. Nic neříkající, žádné zpovědi z jádra chuligánů s rozkostičkovanými obličeji, prostě nic. To že lidi se na fotbale opijí vím i bez toho 26 minutového mrhání časem. Díl o rapu: další zklamání. Žádný komentáře od týpků, co pro ně rap znamená, jak vznikl, kde se schází, co tím chtějí říct. Jen dlouhé záběry jak borec jede autem, věší prádlo nebo stojí na ulici. Díl o straight edge zase mizernej. Opět nám sXe nic neřekli. Banán jen národu sdělil, že je unavený z vysvětlování. Mno v Česku jde podle mě o první dokument sXe co se dostal do prime time v TV a tak by nebylo špatné se té únavy zbavit a říct jim co teda jste, jak to vzniklo, proč to děláte.. místo toho zase sledujeme tři lidi jak si objednávají špenát s bramborem. Bojím se dalších dílů, protože je to zatím nejhorší dokument jaký jsem kdy viděl. A když se nad tím tak zamyslím, tak mě asi žádný dokument nikdy nezklamal, protože jsem si vždy z něj alespoň něco odnesl. ()

erased 

všechny recenze uživatele

Televizní Kmeny se sice samotným zpracováním nepovedly tak, jak by si téma zasloužilo, nicméně co do obsahu sdělení dodržují přesně to, co si předsevzaly. Jsou tak nedokonalým vhledem do života zájmových skupin odhalujícím prázdnotu všech těch vznešených, velkohubých a vzdělaných keců o městských subkulturách, ať už pocházejí z úst jejich členů nebo zapálených hospodských sociologů. A přestože se některé díly povedly víc, než jiné, žádnému z nich v dané podobě nesluší roztahaná délka slabé půlhodinky, protože jejich informační hodnota odpovídá povedeným pětiminutovým medailonkům, nikoliv půlhodinovým výčtům faktů, za které by je očividně většina diváků ráda měla. Třebaže se takto tedy jednotlivým epizodám dá vytknout první i poslední, jako celku si tohoto projektu vážím a jeho nízké hodnocení zde vypovídá spíš o vztahu hodnotících k dané skupince človíčků, než o kvalitě autorských výpovědí. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Převedení kmenů do televizní podoby slibovalo velké věci. Přiblížení, osvětu a možná i zapojení se do subkultur, z niž mnohé melou z posledního a jistě by dříve zmíněné ocenily. Ano, "práce, nákupy a spát" není subkultura, ale tento, řekněme životní styl, má nejvíce aktivních členů (já to mám naštěstí bez těch nákupů) a někdo by mohl touto cestou dostat chuť na změnu. Nakonec však diváci dostali pouze sestřih nic neříkajících artových záběrů, při kterých si vzhledem ke krátké stopáži snad každý musím klepat na čelo. Pak skutečně nezbývá prostor na nějaké sdělení o daném kmenu či jeho členech. Už úvodní Punk se mi nezdál úplně dotažený, ale oproti dalším skvostům patří k tomu nejlepšímu. Nastíní jeho historii, možné cesty, hodnoty, polemizuje nad současností a nechá vyjádřit pár členů, což se pak nepovede už skoro v žádném kmenu. K tomu lepšímu lze zařadit ještě Rainbow, jehož členové dostali slušný prostor k vyjádření, dále Skinheads, kde se tvůrci snaží ukázat skutečnost a ne českou "Landa" představu o nich a pak samozřejmě Cosplay, vrchol celé série, který navíc netrpí neduhem většiny ostatních dílů. Tím samozřejmě myslím to, že sice ukazuje zvláštní lidi, ale jejich vykreslením a samotnou atmosférou dílu netlačí diváka k tomu, aby je měl za magory, ale naopak s nimi sympatizuje. Nejhůře v tomto ohledu dopadli metloši, kteří jsou od teď synonymem pro smradlavého burana. Kritizovaný díl Hooligans je sice ukázkou lidského odpadu, ale ze sociologického hlediska nejde nic vytknout. Pozorovací metodou předkládá přípravy, cestu i samotné fandění na zápasech a ta jednoduchost je vidět z každého záběru. Opíjení se před vlastním dítětem a buranský zpěv sprosté odrhovačky jsou jedním z vrcholů celých Kmenů. Především však předkládá ukázku těch hooligans, které si každý představí, ale naštěstí málokdo potká, těch, kteří se z nudy musí každý víkend někde pokopat, protože jim z té výrobní linky už hrabe. Všechny díly do odpadu sice nepatří, ale to artové peklo a obsahové prázdno (vlajková loď rozhodně Graffiti) si nic jiného nezaslouží. Díl, který to u mě celé zlomil, byl rozhodně ten s "hackery". Všichni samozřejmě čekali kyberzločince a oni nám ve jménu artu naservírují geeky hrabající se v elektrobordelu a sestavující z něho zbytečné hračky pro ukojení svého ega. Rád bych ještě zmínil naprosto revoluční (v tom nejhorším slova smyslu) pojetí dokumentu v případě Straight edge, kdy režisér použil z velké části záběry z brainstormingu, v jehož úvodu jasně naznačil, že absolutně neví kudy kam a hned první jeho nápad byl Vladimírem i hlavním protagonistou smeten ze stolu, takže znovu zůstalo jen u artových záběrů (někdo dlouho jde, někdo čumí do blba). Plus ta naprosto zbytečná účast člověka, který za celou dobu režisérova vaření z vody neprohodil jediné slovo! Tahle mladá generace dokumentaristů se může jít zahrabat. Propadák roku. ()

Galerie (117)

Zajímavosti (2)

  • Televizní seriál vychází ze stejnojmenné knihy Vladimíra 518 "Kmeny", mapující současné městské subkultury, i "Kmeny 0", zaměřené na subkltury před rokem 1989. Obě tyto publikace zaznamenaly obrovský úspěch a byly tařka okamžitě vyprodány. První zmíněná se také umístila ve své kategorii na 2. místě v anketě Nejkrásnější kniha 2011. (MTHRFCKR)
  • Před samotnou televizní premiérou proběhlo 8 předpremiérových projekcí v 8 městech, které vždy uvedl autor knižní předlohy Vladimir 518 a režiséři daných dílů. Jmenovitě jste tak mohli vidět v Praze trash metal a rap, v Brně graffiti a punk, v Českých Budějovicích motorkáře a hooligans, v Olomouci rainbow a hipstery, v Plzni hackery a cosplay, v Ostravě skinheads a tattoo a opět v Praze tuning a meathead. (MTHRFCKR)

Reklama

Reklama