Když po celém světě přistanou tajemné vesmírné lodě, dojde k sestavení elitního týmu – v čele s odbornicí na lingvistiku Louise Banksovou (Amy Adams) – s cílem zjistit, jaké mají mimozemšťané úmysly. Zatímco celé lidstvo balancuje na pokraji globální války, Banksová se společně se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase najít odpovědi – a aby je byla schopna najít, bude muset přistoupit k činům, které mohou ohrozit nejen její vlastní život, ale dost možná osud celého lidstva. (Falcon)

cmuchalprvni

Na začátku a konci snímku hraje stejný song "On The Nature of Daylight", znázorňuje se shodná lokace proskleného obývacího pokoje s výhledem na jezero. I takový nenápadný detail v úvodu jako silueta stolu, na kterém stojí sklenička na víno a v závěru, kdy jsem zaznamenal změnu, že sklenice není na stole, mě imponuje. Mezi nejimpozantnější úkazy tohoto filmového opusu bez diskuzí patří "pohlcení" Louise Pouzdrem a následný rozhovor v hypnotickém prostoru přehlceném jasem a působícím podobným způsobem na její tělo jako voda. Zvuky podobné velrybím, které mimozemšťané vydávají, nejsou příliš fascinující, ovšem jejich komunikace prostřednictvím zvláštních kulatých kouřových obrazů s titěrnými kudrlinkami je odzbrojující, vyráží dech svoji komplexností a estetikou!! Rozhodně nemíním nepřirozeně skládat pouze komplimenty. Filmu by neuškodilo přeobsadit Foresta Whitakera, který tam žádný oslňující herecký výkon nepředvedl a vyskytl se tam pouze díky svému "oscarovému" jménu, Jelikož mu zde stejně nebylo přiděleno více prostoru, kde by mohl efektivně projevit, co umí. Jeremy Renner jako fyzik Ian mi nepřišel vhodný kandidát (příliš sexy, svalnatý a na vědce docela vtipný). Robustní tvářičky a modré čočky, které člověka prostě ať chce nebo nechce uhranou! Je to Hollywood, přece neobsadí slizkého, vousatého, vrásčitého dlouhovlasého týpka, že? Ale možná, že autor povídkové předlohy takto Iana popsal. Bohužel nemohu s jistotou napsat, nečetl jsem ji. Film mě ovšem uhranul nejen bravůrními schopnostmi tvůrců, nýbrž i konceptem, proto je velmi nadějné, že si knihu "Story of Your Life" přečtu. "Arrival" oplývá hojně záběry, které se zpočátku jeví nostalgicky, ovšem po časovém prozření se ukáží i jako budoucí vize (na mysl mi padl Terrence Malick). Několikrát kamera snímá neostré temné obličeje herců za šerého dne, i když by se tomu produkce mohla vyhnout a využít nějak více světel (podobně jako v Sicariovi), neuchýlila se k tomu a vůbec to nepovažuji za chybu! Divím se a jsem fascinovaný trpělivým postojem, který zastávali mimozemšťané, dokonce se jeden, tuším Costello obětoval za záchranu Louise a Iana před explozí. Vědomí budoucnosti, co by se stalo, kdyby hlavní postava nebyla jako Louise, nerozuměla jazyku nebo by sice chápala záměr mimozemšťanů, avšak by ho zneužila k destrukci světa. Jsou lidé vůbec schopni pojmout složitou heptapodštinu, prahnou vůbec po nějaké progresi? Proč vnucovat nový jazyk všem jedincům? Do kina v Náchodě přišlo asi 10 lidí, z toho dva šustili s chipsy, mlaskali a další dva neudrželi pozornost na uzdě a při projekci mluvili. A možná, že ostatní stihli další praktické věci, bohužel se mi je nepodařilo zaregistrovat. Mimo jímavého vizuálu, zrzaté lingvistky mě dostal na kolena i Jóhann Jóhannsson! Sebevědomá, nadaná Louise, její pohotovost, poradit si s cizími subjekty, rychle myslet a prosadit si svou, člověka dostane. Když Louise navrhne plukovníkovi, který chce najmout jiného lingvistu, ať se ho zeptá v sanskrtu na jedno slovo a plukovník následně přijede znovu za ní a oznámí ji, že ho přeložil jako argument, ona odpoví, že to znamená vášeň pro více krav. Není to zrovna za břicho popadající vtípek, ale koutky mi díky její podivínské invenci cukly! Stejně tak při fabulované historce o klokanech. () (méně) (více)

Majkak

Zkuste se domluvit s někým, kdo vnímá čas a prostor v jiných dimenzích. A vyberete si svoji budoucnost, i když už ji znáte? Je to dar nebo prokletí znát vlastní budoucnost? Villeneuve klade základní existenciální otázky a k nim jen tak mimochodem přihazuje ty globální, zda je lepší preventivně vymydlit neznámé objekty, i když nevíme, proč tady vůbec přistáli. Mohou nám přinést něco zajímavého anebo nás chtějí zničit. Nebylo by lepší se jich nejdříve zeptat? Potíž je v tom, že komunikují v jiných strukturách, než funguje lidstvo. Což může být inspirující pro další rozvoj lidstva. Velmi zajímavé a originální sci-fi. ()

Floydie

Interstellar měl být Vesmírnou Odyseou 21. století, ale myslím, že tenhle pomyslný titul ukradne Nolanovi Villeneuve. Je to brilantně odvyprávěné. Např. úvodní přílet, kdy Villeneuve pracuje s klasickým podáním prostřednictvím TV zpráv, ale přesto to dokáže ozvláštnit, je skvělý.Na konci to do sebe krásně zapadne, jeden z filmů, který je lepší s dalším zhlédnutím. Budoucí klasika. ()

dannyyy

U tohoto filmu platí dvojnásob nedávat na hodnocení! Nečekal jsem u filmu žádnou akci, ale nějaký ten wow efekt, který se nedostavil. Neskutečně nudný film, u kterého jsem čekal na tu třetí třetinu, jak se zde v komentářích píše, a myslel jsem si naivně, že budu i spokojen...ale ony přišly závěrečné titulky a nastalo VELKÉ zklamání. To opakování těch její vizí mě neskutečně vadilo a otravovalo. Opravdu nechápu to zdejší hodnocení, protože jsem rozhodně nebyl sám, kdo z kina odcházel nasraný. Velké mínus také dávám samotnému kinu CineStar, kde byl nastaven velmi tmavý obraz (snad to není tak normálně). V některých scénách nešlo nic vidět, ani sám Forest Whitaker. Jen uniforma bez obličeje :) ()

Trešlson

Ani nevím co napsat k filmu, který ve mně zanechal tak hluboký dojem. Arrival jsou více než sci-fi, sondou do současné sociální situace a intimní příběh hlavní hrdinky.. Podmanivá podívaná nejen samotným příběhem, ale i jeho vývojem a zpracováním. Byl jsem moc rád, že film jako Arrival dokázal naplnit sál v kině, protože u nás by se to Moon a District 9 nepodařilo (a ani to nezjistíme, protože ani jeden z nich do kin uveden nebyl!). A k těmto filmům má Arrival asi nejblíže, ale oba předčil a je to rozhodně jeden z nej sci-fi poslední dekády. ()

pilarius

Jeden z těch filmů, které musí člověk vidět znovu, nebo si ho aspoň pár dní přežvýkávat v hlavě, aby s jistotou věděl, co si o něm má doopravdy myslet. A co si teda myslím? Šel jsem na myšlenkovou sci-fi - dostal jsem filozofickou sci-fi vztahovku, takže i něco navíc oproti tomu, co jsem čekal. A co že nám to teda naservírovali? Hlavně hromadu neokoukaných věcí a kupu lyriky. Zvlášť vyzdvihnout musím úvod, ve kterém si mě hlavní postava naprosto získala. Dále pár geniálních momentů příjemného napětí, které na mě z filmů čiší jen málokdy. Nakonec ty hrátky s časem... inu, zde jim vzhledem k oné lyričnosti a uspokojující (a stále ještě pro mě pochopitelné) myšlenkové naplněnosti otázkou svobodné vůle jsem ochoten odpustit naprosto cokoliv, ani intuitivně mě nic netrklo, ačkoliv na tuto tematiku bývám poněkud háklivý. Pro mě je to zatím nejlepší letošní film a jsem moc rád, že jsem se na něj šel podívat do kina. ()

anatheman

Sakryš... mrzí mě, že nemohu udělit pět hvězd. Tři čtvrtiny filmu jsou naprosto uchvacující. Zejména prostřední část, která mě takřka uzemnila. Dlouho jsem v kině necítil takový pocit naprostého připoutání k plátnu. Mé oči okouzlila stylizace a vizualizace, uši pro změnu ohlušující hudba a zvukové efekty. Co ale potěšilo nejvíc, byl příběh, který pozvolna rozkvétal a donutil mysl klást upřímné otázky. Nicméně závěr to pozvolna všechno začal kazit. Byl jsem zaražen především klišovitým (a kýčovitým) časovým paradoxem. Ten sice jisté myšlenky filmu převrátil vzhůru nohama a donutil diváka k přehodnocení celkové situace, nicméně byl postaven na velice tenkém ledě a působil zejména trapně. Hlavně kvůli tomu, že ze závěrečných úkonů hlavní hrdinky lingvistky vytvořil situace, které působily jako by byly vycucané z prstu. Obtížně se o tom píše, protože nechci spoilerovat. Také jaksi vyšumělo do ztracena, proč mimozemšťané přilítli na Zem. Ano, důvod se divák dozví, nicméně i ten je opět velice křečovitý a kvůli němu je finále filmu takřka neutralizováno. No a nemůžu si odpustit srovnání (resp. upozornit na podobnost) s Interstellarem. V Příchozích se taktéž jako jakási forma deus ex machina objevuje dítě (přesněji spíše rodičovské vztahy). Nicméně co působilo ve výše jmenované nolanovce roztomile, tady pro změnu jaksi nefunguje. Spíše se divák dočká parazitující závěrečné marmelády. Stojí též za zmínku, že dílo rozhodně nezodpovědělo všechny otázky. Každopádně ... I když momentálně kritikou atakuji na závěrečné zmatečnosti, nic nemění na tom, že se jedná o krásný film. Opravdu jsem si jej parádně užil. Jsem i velice rád, že film není pomyslným "Kontaktem 2", jak jsem se původně zbytečně obával. Ze snímku cítím též nádhernou metaforu na biblické budování Babylónské věže. Možná Příchozím dám v budoucnu ještě šanci a uvidím, zda mě donutí přehodnotit některé názory. /EDIT/ Po celém dnu dumání nad tímto filmem nakonec ještě jednu hvězdičku ubírám. :-) Docházím k závěru, že se pouze jedná o nádherně natočenou blbost se závěrem, který snad musel natočit jiný režisér. Změna hodnocení je podnícena i tím, že na povrch vytryskly i další nesmysly. Můj dřívější komentář zde ponechám v původní podobě, ať je svědectvím toho, jak proměnlivý může být dojem z filmu. ()

Qeo

Citlivě natočené drámo, které se mělo spíše prožít než si ho užít. Ovšem nijak hloub nezasáhl. Zbytečně se tlačí na pilu v emoční rovině, která nejenom strhává pozornost, ale i zastiňuje jinak dobrý nápad. Nemusím úplně když mě film násilně říká co bych si měl myslet, tím hůř co bych měl cítit. Stane se pak, že necítím vůbec nic a veškerá snaha přijde vniveč. Není to film roku, ani nějaké velké překvapení. Není to ani originální ani nijak revoluční a bohužel ani komorní (což by pomohlo). Jakoby úplně zapomněli na sci-fi rovinu, kde byla spousta trhlin a těžko vysvětlitelných přehmatů. Právě prostor jakým se nedostalo hlubšímu vysvětlení mimozemšťanů bylo na úkor emoční sprchy, který bohatě stačila na začátku a na konci. ()

Ombak▼Penari

Velmi povedené dílo s dobrými hereckými výkony a skvěle vystavěnou atmosférou. Na škodu je ale přeci jen velmi pozvolné tempo snímku, které mě donutilo se strachovat, jestli finále bude dostatečně hutné pro tak dlouhou rozehrávku. Naštěstí bylo a dostal jsem tedy inteligentní a originální scifi, kterých není mnoho. Převládají velmi pozitivní pocity. ()

MikeeTheory

Denis Villeneuve stvořil dílo, které mi vyrazilo dech. Nejen díky precizní režisérské práci, ale hlavně kvůli tomu, co má člověku předat. Něco tak vizionářsky a emočně silného, nového, nevšedního a zároveň matoucího jsem snad ještě neviděl. Ta atmosféra je doslova mrazící. Zásluhu na tom má mimo jiné i hudba Jóhanna Jóhannssona, která celý zážitek umocnila tak dokonale, že ve mně ještě teď zůstává mnoho pocitů a především šok. Ne třeba zmiňovat, že Amy Adams si zahrála svoji životní roli. Zážitek, který se nedá popsat. ()

skeptic

Možné SPOILERY.Prvý kontakt je brilantne zrežírovaný film. Denis Villeneuve dokazuje že patrí medzi súčasnú režisérsku špičku. I tak ma ale Prvý kontakt nedostal až tak ako Sicario či Zmiznutie. V prvom rade nečakajte žiadne akčné scify s tonami mŕtvych mimozemšťanov či obyčajných civilistov. Prvý kontakt ide viac do hĺbky, jednoducho neponúka žiadne prvoplánové masakre... Hlavná protagonistka Louis Banksova v podaní vynikajúco hrajúcej Amy Adams (nečudoval by som sa nominácii na nejakého toho Oscara), je lingvistická expertka, je "pozvaná", aby zistila od mimozemšťanov prečo sú na Zemi a aké majú úmysly. Prvé strety, pohľady na "loď" a prvé interakcie Louis s mimozemšťanmi (heptapodmi) sú veľmi napínavé a sprevádzané "hustou" atmosférou, napätie vyplýva opäť z brilantnej réžie, kamery, podmanivého obrazu a v neposlednej rade z presnej, intenzívnej hudby, ktorá sa dostáva až pod kožu. Niekedy mám pocit, že Villeneuve vie pomocou hudby a obrazu vyvolať napätie i tam, kde prirodzene neexistuje. Môj "problém" s filmom je, že od stretu s heptapodmi sa až na posledný, nazvyme to zvrat, nič zásadné neudeje, nič sa o nich nové nedozvieme je tam len snaha o rozlúštenie symbolov, a nejaké náznaky, čo bude ten "zvrat ". Zvrat, respektíve pointa sa udeje asi v posledných 20 minútach, a práve tam sa snaží zbierať film veľa cenných "bodov" naviac. Problém je že flashbacky vlastne flashforvardy pôsobia trochu umelo a vykalkulovane práve pre "časovú pointu". Emočne sa na nás tlačí s nevyliečitelnou chorobou a z nezvratnou(?) smrťou Louisinej dcéry . Na koniec otázky, ktoré sa kladú na začiatku "prečo sú tu? " nie sú také podstatné, nie sú hlavným ťahúňom filmu, lebo sa to točí celé okolo života Louis a jej pohľadu na vec, o mimozemšťanoch sa veľa nedozvieme, sú v určitom uhle pohľadu až druhoradý, a práve na nich a ich odhaľovanie, sa práve z diváckej strany asi najviac čakalo, preto môže byť pre niektorých tento film zklamaním (pre mňa nie je, ale čakal som trochu viac). 80% ()

Luk Skywalker

Dalo by se říct, že je to mindfuck movie a sci-fi složku tvoří pouze ti příchozí, jinak by to byl psychologický film, ale přesto výborný a obešlo by se to i bez těch mimozemšťanů. Předlohu jsem nečetl a abych nespoileroval, tak víc k filmu psát nebudu. Herecké výkony v pořádku, Jeremy Renner může být jak zázračný lučištník, tak vědec, hudba dobře dokresluje atmosféru. Chování armády a jednotlivých států je velmi věrohodné a dost přesné (spolupracujeme, ale nic neřekneme a pak už radši nekomunikujeme). ()

owwidius

Tuto som bol trochu sklamany, najma teda z toho, ze som sa fakt tesil, ale nemohol som prekusnut taku hroznu klise-ovitost roli. Uplne typicky vojensky dostojnik, este typickejsi CIA clovek, typicka Cina. A co ten vedec ktoreho hra Jeremy Renner, aku ulohu vlastne plnil on? Velky odbornik, ale ved vsetko co on spravil bolo, ze akuart bol pri kazdom dolezitom momente vzdy v blizkosti hlavnej predstavitelky. Toto vsetko mi prislo take hrozne okate a prvoplanove. Tak isto aj ta akoze komunikacia medzi jednotlivymi krajinami na jednej obrazovke a napr. scena, kde sledujeme ako sa jeden po druhom odpajaju. To uz fakt sa neda zobrazit dako menej polopatisticky? Skoda no, aj ta nosna idea filmu (komunikacia) mi prisla slaba. Ale mozno by som tomu mal dat este jednu sancu, lebo je to natocene zrucne, ma to fajn atmosku a oba predchadzajuce kusky od D. Villeneuve-a sa mi pacili. [#48/2016] ()

HH

Přibližně do půlky to je na 5 hvězdiček, pak to jde poměrně výrazně dolů, ale i tak je to jedno z nadprůměrných sci-fi, které jsem v poslední době viděl. S přimhouřením očí zaokrouhluji 3,5 hvězdy na 4 za trojici Amy Adams, Jeremy Renner a Forest Whitaker. ()

agassi68

Ako divných mimozemšťanov nevyzvať hneď na súboj nám predvedie Amy Adams alebo ako láska zvíťazí nad nenávisťou. Až na ten záver špičkové psycho scifi. ()

Hapretor

Oh, my God. Těšil jsem se na nějakej sci-fi nářez a dostal jsem nudnou povídačku o divnym jazyku. Tohle mě fakt nebavilo. Ale nevyznělo to stupidně, takže za tři * ()

brumbrum

Taka priemerna capovina :-). Zacina to slubne, UFA, chobotnice, armada a tak, potom je to hlavne o dyme/hmle/hudbe/dojmoch a este pletenie casovych naslednosti, minulost a buducnost su proste naruby. Taky maglajs Terminatora a E.T. Davam 3*, ze nas to docela bavilo dopozerat - a ze manzelka na konci konstatuje, ze dobre ze to nebolo strasidelne, lebo by sa bala teraz - takze to k tym planovanym 2* priadavam este tretiu *, ze to nebolo strasidelne :). ()

DEADMANincCZ

Rozhodně cenim způsob vyprávění, tenhle druh filmařiny mě hrozně baví. Konečně jsme se dočkali sci-fi, kdy člověk, kterej prvně v životě potkává mimozemšťana, je zesranej až za ušima - tak, jak by to v 99% bylo. Všechno to bylo parádně sehraný, Amy byla parádní a ta finální mindfuck pointa byla taky hrozně okouzlující. Chyběla mi akorát nějaká emotivnější scéna. Jinak plnohodnotný 4*! ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (více)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota