Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

majesty

Lod odplava, huslicky hraju, a vam sa hlava zrazu kyyva do bokov v ritme veselej oody na cestu za dalsim dobrodruzstvom. Russell Crowe je veru pan herec. ()

Bartoloměj

asi jsem čekal víc.. na sobotní večer to nebylo špatné, ale dost mě překvapilo, že ač jsem si ke sledování přizval tři kamarády ( lidského, burčákového a veltlínského ), vždy jsme dopředu věděli co se stane... inu víc hlav víc ví... ()

Mischko

O Američanech se říká, že historické filmy je sice baví, ale pokud zrovna nejde o historii USA jsem úplně mimo a dívají se na ně spíš jako na pohádky, jejichž hrdiny jsou pro nás významné postavy dějin. Nejsem si jistá, co si vzali z tohohle. Přistupovala jsem k tomu filmu s nedůvěrou, ale konečně chápu, za co je tak dobře hodnocený. Historické zasazení jsem popravdě vůbec nepobrala (jediným vodítkem mohlo být párkrát jen tak prohozené jméno "Napoleon") - ale už mi to někdo chytřejší vysvětlil a všemu rozumím. Teď jsem ale navíc poučená, že o historii prostě nejde. A překvapivě to není na škodu, protože vizuální stránka je perfektní a téma vztahů, před kterými se soudobá realita stává nepodstatnou a ustupuje do pozadí je působivé a přitažlivé. Russell Crove i Paul Bettany, ať už hráli na nástoje (hudební vsuvky mohly působit kýčovitě, ale kupodivu tomu tak vážně nebylo) nebo se hádali, působili dojmem lidí, kteří dělají to co je baví, jsou uvolnění a v pohodě - a ten výkon tomu odpovídal:) ()

Tiiso

Po dnešním zhlédnutí jsem si potvrdil a uvědomil, jak velmi kvalitní snímek Master and Comand je. Realistické ztvárnění světa lodí na moři, devatenáctého století, oplývají vysokou kvalitou a perfekcionalismem. Kamera přenášející obrazy, bez problémů dokáže vtáhnout do předváděného děje. Výborně natočené bojové scény, lítající náboje, praskot tříštícího se dřeva, hukot moře, křik námořníků, to vše se doslova se prodírá ušima dovnitř hlavy. A tak to jde s vizualizací po celou dobu snímku. Crowe je v roli kapitána bezchybný, srší z něho autorita a respekt na všechny strany. Jeho přátelství s doktorem, příjemně koření příběh a posouvá honbu za nepřátelskou lodí do jiných dimenzí. Film je vůbec velmi bohatý na emoce a při více zhlédnutí, emoční scény zrají a více vyplouvají na povrch. Příběh má jednoduchou linku, která ovšem nějaké ty překvapivé momenty v sobě skrývá a obě tyto roviny, komplementárně se proplétající tvoří dobrý a silný základ, z něhož nakonec vzniká velmi dobré pokoukání. Film jsem za několik let prověřil asi pěti či šesti projekcemi a dnes neváhám dát snímku metu nejvyšší. ()

stiewe

Čehokoliv se Peter Weir dotkne to je hned cítit dokonalou filmařinou a citem pro své povolání, a když k tomu ještě přibere Russella Crowa je o úspěch postaráno. Sledování válečné výpravy H.M.S. Surprise do nebezpečných vod pacifiku přináší uspokojení na všech frotnách, dokonalé bitevní scény, uklidňující chvíle na Galapágách, vtipné rozmluvy důstojníků a lásku(sice jen k rodné vlasti). Jeden z nejlepších filmů s námořnickou tématikou, který jsem kdy viděl. ()

nicneznam

Filmařina na skvělé úrovni. Lodní bitvy udivují svým velkolepým provedením, taktikou atd. Weirovi se zároveň povedla vzácná věc, tudíž že historický film neutápí v neúnosné nudě a zároveň z něj nedělá přehnaný nerealistický blábol v omšelém vizuálu. Film bohužel ztrácí vítr z plachet čím dál tím víc od výborně rozjetého úvodu s pronásledováním a pronásledovaným a končí vskutku nezajímavě. Hudebně to mohlo být také o mnoho výš a další stránky filmu nemají příliš šanci zaujmout. Přesto lze doporučit. ()

Rodin

Konečně se zase vrátil ten starý dobrý Pan Režisér. Nenápadný snímek, který je podle mého zcela nedoceněný. Jediné, co si z něj celá řada mých známých pamatuje, je skutečnost, že se v něm bojovalo na moři, a pak že se o něm psalo, že Crowe s Bettanym možná byli homosexuálové (tedy že je hráli). No to je opravdu dost slabé, že? Já řval z režijního vedení, výborné hudby a skvělého nasnímání (včetně barevnosti evokující kolorované filmy i dobu počátku 19. století) a potom z opravdu výjimečného hereckého výkonu mistra Russella. ()

boo-boo

Sledovať Crowea ako strieľa charizmu v obrovských dávkach, žrať mu každé slovo a skočiť kvôli nemu trebárs aj do toho oceánu - tak nejak si pamätám prvé dojmy z Master and Commander. K tomu citlivá atmosféra, pod kožu lezúce postavy, krásne a exotické prostredie a na vrchol Bettanyho skvele zahraná postava (zvlášť spoločné koncerty v podpalubí)...niektorým filmom (a tvorcom) sa proste nedá povedať nie. Prvotriedne dobrodružstvo s toľkými pridanými hodnotami, že to ani nejde opísať. ()

Gromit

KRÁSNÝ film! Už ani nevím, kolikrát jsem ho viděl, ale čím častěji se k němu vracím, tím víc se mi líbí. Ne, není to velkolepá dobrodružná podívaná ve stylu Pirátů z Karibiku, je to jen velmi působivé svědectví o tom, jak se žilo, bojovalo a umíralo na otevřeném moři. Bitevní scény jsou tu pouze dvě (a obě jsou dechberoucí), to, co vyprávění pohání kupředu, je vztah mezi dvěma hlavními hrdiny - kapitánem Jackem Aubreym a lékařem Stephenem Maturinem. Ač jsou oba letitými přáteli, dojde mezi nimi k několika rozepřím. Ale oba dojdou nakonec ke smíru, oba pochopí postoje toho druhého. A režisér Peter Weir tento jejich vztah moc pěkně zachytil, tím spíš, že Aubreyho a Maturina hrají Russell Crowe a Paul Bettany, dva skvělí herci s obrovským charizmatem. Zmínit je třeba také nádhernou hudbu (vesměs klasika) a malebné exteriéry (scény z Galapág jsou úchvatné). ()

godspeed

Dějová linka = nuda k uzívání. Zírat 132 minut na macho partičku, které jediný cíl je vymlátit duši z těla další partičce, protože TO JE ROZKAZ, to je teda odvaz! Horší jsou snad jen Rychlé šípy. Nicméně audio a video super. ()

stuplik20

Oblúbený film, hl. herec , režisér :D Moje hodnotenie je dosť závislé na tom že od malička ma fascinovala doba kapitánov a ich veľké skutky. Literatúru ohľadom tejto doby taktiež veľmi uznávam aj keď nie veľa dobrých kníh je preložených :( K filmu ... vývoj deja je misia ako v pomaly každej novele o lodi "Prekvapenie". Samozrejme uznávam čas filmu obmedzuje rozpätie toho čo sa naozaj na lodi bežne dialo. Bach - Cello Suite No. 1: Prelude exsistuje niečo krajšie na završenie jedného veľkého dobrodružstva? Konečné hodnotenie 5*. ()

Arsene

Po Hornblowerovi další film z období napoleonských válek a prostředí britských námořníků. Osamělost od začátku do konce, kdy jediným důkazem, že nejste na celém světě sami, je jen nepřátelská loď snažící se vás potopit rychleji, než potopíte vy jí. Když déšť při bouřce bičuje palubu, doprovázen zvuky vln narážejících do trupu lodi, vrzání stěžňů, skřípotem lanoví a zvoněním palubního zvonu, odehrává se koncert. Obejdete se i bez pirátky a vystačíte si s posádkou, Jackem a Stephenem, přičemž váháte, zda byste byli raději náladovým, ctižádostivým, se smyslem pro povinnost, ale přátelským kapitánem, který si téměř jistě nepotrpí na čaj o páté nebo přírodovědcem, lékařem a filosofem, válečnickým naivkou, ale o to věrnějším druhem. Když se Jack dívá dalekohledem a náhle zavelí "Všichni k zemi", když se pousměje a přijde s nápadem schovat se v mlze, když žertuje o moučných červech, s chutí se zakousne do pudingového Acheronu, chválí svou Surprise, vypráví o tom, jak podával slánku samotnému Lordu Nelsonovi, dodává odvahu kadetům, jeho výraz potěšení poté, co se nemocný Stephen překvapen probouzí na Galapágách nebo když vydává rozkazy k otočení lodi a jen tak mimochodem nechá vyhlásit poplach, aby se následně nevzrušen pustil do brnkání Boccheriniho - to jsou detaily, které dělají kapitána kapitánem a film filmem. Je to jiné než Hornblower, ale snad stejně dobré nebo ještě lepší, než kvalitní knižní předloha. ()

Petike

Nádherný a realistický film, výborne vystihujúci ducha doby a ducha O'Brienovej dlhočiznej série. Film viacerých tvárí: Historický, psychologický, dobrodružný, vojnový, dramatický... Naozaj ma vtiahol do deja, do prostredia jednej z mnohých vtedajších britských fregát a do osudov jej posádky. Taktiež podarené a inteligentné vtipy. :-) Skutočný herecký koncert Russela Crowa a Paula Bettanyho a brilantná réžia pána Weira ! A krásna, poetická, atmosférická hudba... //// Zaujímavé komentáre: Cervenak, Rex Mundi, Lima, Isherwood, Marigold, Enšpígl, DaViD´82, Cival, POMO ()

john.h

Weir má špičkovej talent na to vtáhnout diváka do děje. Takže jsem si v tomto filmu přišel, že plavu s posádkou i já a náramně si to užil. ()

PavelH

Hrozně mě baví jak ti mladí kluci vedou do bitvy ostřílený drsný vojáky. Hodnost je hodnost a kdo ji nectí dostane bičem. ()

SpikeX6

Kdyby byl film o cca 20 - 30 minut kratší, vůbec bych si nestěžoval. Chvílemi jsem se totiž nudil, což je škoda, protože celkově by film byl velmi povedený. Ale 133 minut podle mě příliš. ()

Alergius

Jeden z těch snímků, na který se nedívám kvůli zápletce a koncovce - tím je doopravdy nějak neshazuji - nýbrž kvůli té atmosféře na lodi, tomu duchu co tu loď drží pohromadě a plovoucí. Hodně podnětů, skvěle zpracováno a krásně to plyne. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)