Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

Knor

Takhle by asi mělo vypadat výpravné námořní dobrodružství. Moc pěkné zpracování, je to vynikající dobrodružný film se vším všudy. ()

PaRi

Oscar za kameru je oprávněný, všechny další nominace, i když neproměněné, také, Russel hraje skvěle a i ostatní herecké výkony jsou velmi dobré jenže... Příběh je zařazen do konkrétní historie a s tím už mám problém. V roce 1805 je Francie tou pokrokovou silou a Anglie stojí v čele již IV. koalice proti revoluční Francii. Všechny ty koalice platila zlatem a jedinou motivací jí byla starost o své zámořské kolonie, které těžce drancovala a bohatla z nich, takže si mohla dovolit financovat války proti Francii. Mladá a dravá francouzská buržoazie jí byla těžkou konkurencí. Až do roku 1807 Francie vedla pouze obrané války. Vždy byla napadena a bránila se. Měla štěstí, že se objevil geniální stratég a politik Napoleon. Ani jeden z monarchů tehdejší Evropy se mu nemohl rovnat a nejméně duševně nemocný anglický král Jiří III., za kterého tak chrabře umírali námořníci v tomto filmu. Bojovali jako poddaní svého krále proti svobodným občanům Francie. Francie, která u pozemního vojska i u námořnictva zrušila tělesné tresty. Takže toto je historická skutečnost doby, ve které je ukotven příběh filmu. ()

J.e.r.e.c

Formálně tu všechno sedí jak poslední šupinka na těle mořské tresky a silně pochybuji, že nějaký dobrodružný film s námořnickou tématikou má lepší výpravu a realističtější „feeling“. Kromě jednotlivých plachtyrvoucích scén (bouře!) tento dojem podporuje spousta drobných detailů, díky nimž je i suchozemská krysa mého ražení na palubě HMS Surprise hned jako doma. Na odvrácenou stranu je však třeba dodat, že pouhé pronásledování francouzského Manowara přes půlku glóbu dvouhodinový film zkrátka neutáhne. Kór když se tu nikdo ani neuráčil žabožroutskou fregatu Acheron (cool jméno jako od R.E.Howarda) pořádně představit, neřku-li vytvořit kolem ní mýtus metly sedmi moří, nebo něco podobného. Díky tomu mohla celá ta naháněčka dostat pořádný náboj, který takto silně postrádá. Tenzi osudového střetnutí mezi dvěma nepřátelskými plavidly mělo asi nahradit ideologické zápolení dvou hlavních hrdinů, ale to je příliš mělké, protože na nějakou ostřejší konfrontaci a případné morálně pochybné jednání jsou oba až moc velcí správňáci. V důsledku tak jde spíš o sled drobných, pečlivě vykreslených epizodek ze života posádky válečné lodi Jejího veličenstva, které mě však svou obyčejností vlastně ani neměly šanci dojmout či nadchnout. Ale minimálně kvůli poctivému rukodělnému řemeslu, o které už v dnešní digitální éře člověk ani ráhnem nezavadí, to za vidění stojí. 72 % ()

JohnZ87

Spíše než historické akční dobrodružství se jedná psychologickou sondu do životů posádky jedné britské válečné lodi za dob napoleonských válek. Komornější pojetí filmu sluší, ale místy se děj trochu vleče. Ve filmu nevystupuje jediná žena. 65% ()

Amonasr

Poutavě natočený dobrodružný film v dobových námořních kulisách ozvláštněný řadou dalších vedlejších linek, jako je např. objevování do té doby neznámých živočichů v exotických destinacích. Skvělá vizuální stránka i přiblížení těžkého života námořníků, kdy na lodi musí platit tuhý a nemilosrdný řád, má-li být jakás takás šance na přežití. ()

maeb

Valecny velkofilm, ve kterem nejsou skoro zadne bitvy, ale zato spousta inteligentnich dialogu. Presto nehrozi, ze byste se u filmu nudili. Pribeh je dobry, chybi je nejaka ta velka laska ci prekvapivy dejovy zvrat...ale to by u M&C pravdepodobne vyznelo dost vnucene a trapne, takze to neberu ani jako zapor. Herecke vykony jsou slusne, u dvou hlavnich predstavitelu pak vynikajici (zvlast Bettany opet zazaril). ROZHODNE se vyplati jit na to do dobreho kina - na zvuky praskajiciho dreva ci let delovych kouli se neda zapomenout. ()

KryplXxX

Žádné velkolepé bitvy se nekonají, i když nechybí zcela. Master & Commander: Odvrácená strana světa mi připoměl film Das Boot, který pojednává sice o posádce ponorky, ale stále je zde hlavní posádka lodi a vše co je s ní spojeno, ať už v negativním, či pozitivním smyslu stejně jako v tomto snímku. Skvěle vykreslené charaktery postav. Herecké výkony 100% Dávám plných 5*. A závěr filmu= třešnička na dortu ()

charcoal

Hmm - celkem hezké. Nehledal bych v tom až tak snahu ukázat odlišnost doktorovy a kapitánovy životní filozofie jako spíše pokus o co nejširší pohled na námořní/armádní (ale i cestovatelsko/objevitelský) život v kontextu přelomu 18 a 19 stol. Viděno pohledem všech zúčastněných postav (ve smyslu knižní předlohy). Vše zabaleno do příjemného dobrodružného hávu. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 3 nominace :Režie, Film , Herec Russell Crowe ......... Bafta 4 : Kostýmy, Výprava, Zvuk, Režie. Nominace 4 : Vyzuální efekty, kamera, film, Herec vedl. role - Paul Bettany. ()

tartan

Môj najobľúbenejší film. Rýdze námorné a rýdzo mužské - ale možno preto sa páči aj ženám (teda, mojej manželke určite :-)) - historicky do posledného vypiplaného detailu verné, parádne výpravné, príbehovo napínavé (smrtiaci duel dvoch lodí v ďalekých vodách - na odvrátenej strane sveta, vojensko-vedecký "súboj" dvoch priateľov), gradujúce do poslednej minúty filmu a s bombasticky akčnými scénami (námorné bitky ešte nikdy neboli tak cool), hudobne nádherne podfarbené a herecky absolútne excelentné dobrodružstvo, natočené podľa rovnako výbornej literárnej predlohy (inak všeobecne považovanej za to najlepšie, čo v danom žánri vzniklo). Btw., toto bolo úplne prvé DVD, čo som si kúpil, a to napriek tomu, že som si ho v tom čase ešte ani nemal na čom prehrať :-) ()

Mr.Roman

V podstate tomuto filmu nič nechýba. Príbeh je zaujímavý, postavy rôznorodé aj napriek absencii žien, kamera parádna rovnako ako réžia, herci bez námietok (Crowemu parochňa sekne) a aj ostatné aspekty nasvedčujú nezabudnuteľnému snímku. No predsa, paradoxne skrz absenciu slabín, neobsahuje nič tak výnimočné, aby ma ohromil a zapísal sa mi navždy do pamäte.. Na avizovaný druhý diel sa však veľmi teším. ()

Marcus.das

Navrat do Napoleonskych valek, ktery rozhodne nikoho nezklame. Kazdy si tady najde svoje-snad krome romantiky chtivych dam. Uzasne udelane namorni bitvy obcas az berou dech, buracejici more behem boure i nekolik dni bez slabeho vetriku, to vse na vas ceka zkomprimovane ve filmu Master & Commander... ()

Tominni

Ano, Peter Weir umí. Vynikající kamera, dobrý popis toho, jak to na moři mohlo vypadat. Zajímavé vykreslení charakteru hlavních postav, přesto je to film, kdy si řeknu škoda, možná tam toho mohlo být víc, než neustálé nahánění dvou lodí na moři. ()

Peter-1307

Po Gladiátorovi som sa bál ako dopadne Russell Crowe v tomto filme. Viac ako dva výborné filmy po sebe? Ale dá sa, Russel plával v ňom skutočne s vetrom opreteky spolu s Petrom Weirom. Nie, nie je to vojnová akcia, je to dráma, ale je to len k dobru filmu. Akcie sú len doplnkom. To vykreslenie posadnutosti kapitána Jacka Aubreyho dosiahnúť svoje to nemalo chybu. K prednostiam filmu patrí vykreslenie samotného života na palube lode a vynikajúca kamera Russela Boyda. Negatívom pre mňa je minutáž filmu, 2 hodiny pozerať na drámu boli na mňa veľa. ()

kubas369

Přenádherné dobrodružství na moři pod zkušenou taktovkou režiséra Petera Weira s dobře zvolenými herci a výbornou ustřední dvojicí tvořící Russella Crowa a Paula Bettanyho. ()

Vanguard77

Pěkný námořnický film, ale já jsem holt víc ten typ, co si spíš oblíbí Piráty z Karibiku :) Ale i tak musím film pochválit, a potom také tvůrce Family Guye za vynikající parodickou narážku s názvem, který se tolik nabízí (Masturbator and Commander), kdo neviděl, nechť se podívá :D ()

Barghest

V dnešní době popkornových adventure jednohubek působí tenhle film jako úkaz. Weir na to šel jinak a natočil autentickou námořnickou podívanou, dobrodružnou a poetickou zároveň. Překvapilo mě, jak to Croweovi a Bettanymu spolu na plátně klape. Opravdu skvělým tahem jsou jejich společné hudební sedánky, které se prolínají se soundtrackem a skrz něj s celým filmem. A není pravda, že ve filmu není žádná žena, jedna by se našla. ...mít tak charismatickýho doktora jako je Bettany, stal by se ze mě hypochondr :) ()

Brka

Nádherný film, ktorý si opakovane rada pozriem. Napriek tomu, že je dosť dlhý ani na sekundu nenudí a ponúka úžasný pohľad do sveta námorníkov. Crowe a Bettany si svoje úlohy očividne vychutnali a je radosť sa na nich pozerať. Zobrazenie bitiek je skvelé a strhujúce ale aj tak si vždy najviac užívam tie pokojné časti. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)