Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

vlKousek

Musím říct, že jsem tento film viděl už potřetí a potřetí to byla zábava. Všechno funguje, super atmosféra, Rusel Crowe je kapitán jak se patří (úžasný výkon). Ale co se musí tomuto filmu nechat je báječná hudba....a přiznejme si, za co by většina filmů stála nebýt hudby. Ta filmům vdechne duši a atmosféru. Peter Weir má zajímavě nenápadné, ale zato skvělé filmy. ()

Mykhaluu

S letitým zpožděním jsem se dostal k tomuhle filmu a krutě lituji, že jsem na to nešel tehdy do kina!!! Ačkoliv se mi mnohé z tehdejší doby nemusí líbit - film se mi líbil moc! Příběh měl svůj smysl i sílu. Prostředí bylo ukrutně opravdové! Život na lodi pro mě osobně silně nepřitažlivý, ale realisticky zpracovaný! Jak natočili tak realisticky scény s rozbouřenáým moře netuším, ale bylo to děsivě robouřené! Scéna "s přesekáním lan" je pro mš důvodem k odporu k lodnímu cestování! :) Několik silných scén ve mě ještě od včerejška rezonuje a ubírá tak hvězdičku poslednímu zážitku z kina http://www.csfd.cz/film/290958-prometheus/ , sorry, mister Scott! ()

borohub

Tak tohle nebylo vůbec špatné, možná to bylo zbytečně dlouhé, každopádně já jsem se ani chvíli nenudil. Takže 5 hvězd ()

helrohir

Úžasný námornícky film. Peter Weir stvoril jedno z najnezabudnutejších námorníckych dobrodružstivev vo svete filmu. V podstate sa tomuto filmu nedá nič vytknúť. Silný príbeh, prepracovaná psychológia postáv, dychberúca atmosféra a v neposlednom rade skvelé herecké výkony dvojice R. Crowe a P. Bettany spoločne vytvorili fascinujúci film, ktorý aj napriek dlhšej stopáži a minimu akčných scén nedokáže človeka nudiť čo i len chvíľu. Kiežby takýchto filmov bolo viac. ()

gicous

Poprvé jsem viděl tenhle film krátce po jeho uvedení. Líbil se mi, ale přešel jsem ho bez nějakého většího zájmu. Tehdy jsem více vsázel na akci. Nicméně, člověk se mění, stárne, mění se názory, pohled na svět. A stejně tak je to i s filmy. Některé z filmů, co pro vás nic neznamenaly, se najednou mohou proměnit v díla, která do vás promlouvají, chytnou vás za srdce a ukážou svou opravdovou sílu. Master and Commander se pro mě stal takovým filmem. Když se na závěr posádka loučí se svým mrtvými a kamera přejíždí z tváře na tvář, jakoby odcházel někdo koho jste důvěrně znali. Je to krásný film, chytlavý, citlivý, myšlenkově hluboký, strhující a dojemný. Je to film, kde je všechno technické naprosto dokonalé, ale nikdy se to nesnaží přebít lidský faktor v příběhu. Protože jsou to právě ty postavy a jejich herci, co vytváří tohle dobrodružství a číní z něho nezapomenutelný zážitek. 10/10 ()

darthvader77

Vynikající film z doby Napoleonských válek. Russel Crowe a Paul Bettany mají největší a nejvýraznější herecké výkony. Vynikající pohled na život na lodi(musím si přečíst předlohu :)). Hlavně ovšem oceňuji velice dobré bitevní scény, výpravu(scenérie z Galapág byly nádherné), bitevní scény(útok Ashscheronu,) a závěr bere dech. ()

Wooke

Angličania, ktorí natrhli Žabožrútom zadok aj keď to boli Francúzi, ktorí zaútočili prví? Bravúrne dielo!!! ()

Guran

Zbytečně protažený příběh nutí ubírat na hodnocení. Je tu moc hluchých scén. Příběh je stereotyp odehrávající se na moři, něco jako Vzpoura na Bounty s Marlonem Brandem. Snímek jsem shlédl celý a není to zas takový průšvih, ale filmaři si mohli dát na příběhu a plynulosti snímku víc záležet, jinak co se týče efektů, tak to je jiný kalibr. ()

Stejšn

Natočené je to pěkně, ale viděl jsem to dvakrát s odstupem deseti let, a pořád z toho mám takový rozporuplný pocit. Nějak mi tam prostě chybí nosný příběh. Děj nějak plyne, odnikud nikam, žádný pořádný cíl, nic. Pro mě tři hvězdičky maximum. I Bounty nebo Dva roky prázdnin mě bavily mnohem víc. ()

knihovna

Občas přemýšlím, proč je některý film byť s poměrně jednoduchou zápletkou tak dobrý. Samozřejmě jsem na to nikdy nepřišel, kdybych to věděl sedím za kamerou a točím takové filmy a ne u klávesnice kde píšu komentář, který si stejně nikdo nepřečte. Tenhle film patří k těm nejlepším. Nenudí a člověka vtáhne do děje. Proč o něm psát, pojďme se na něj dívat. ()

kslaww

Velmi zajímavý námořní příběh ošperkovaný jako vždy výkonem Russella Crowea. Skvělá režie a kamera. ()

anyonecek

V poslední době jsem si nějak oblíbil lodě. Russell Crowe je vynikající herec, který dokáže zahrát snad jakoukoliv postavu, pokaždé když se podívám na nějaký jeho film, tak je uplně jiná osobnost. Výborná atmosféra skrze celý film, trochu jsem žasnul nad tím, že důstojníci byli náctiletí kluci a jestli to tak dřív opravdu chodilo tak to muselo být velice zajímavé. Byl jsem rád, že se film nezaměřoval jen na boje, ale také na to co probíhalo v té době, jak to chodilo a na vzájemné vztahy mezi námořníky. Dodatečně výborná hudba a efekty. ()

johnsnow

Dobrodružstvo na lodi za čias napoleonských vojen s plejádou skvelých hercov, dobrým príbehom a skvelou akciou na záver. Spokojnosť a ľutujem, že som sa o tomto filme dozvedel tak neskoro. PS: Ak čakáte nejaký extra akčný film budete sklamaný. ()

ACDCKL

Asi nejlepší film z námořnického prostředí. Ukázání reálií bitevní vřavy a života na válečné lodi z 19. století bylo ukázáno mistrně, ansábl herců je zde na tento film výborné. Spolu se seriálem Black Sails asi to nejlepší z námořnického prostředí. Jasných 5*. ()

KillHurt

Výborná záležitost. Film skvěle popisuje námořnický život se všemi jeho strastmi i slastmi. Dokáže diváka vtáhnout na palubu Překvapení. Je jedno jestli se řeší stíhání nepřátelské loni, námořnický folklore a pověsti nebo vzájemné vztahy posádky. Russell Crowe je v roli kapitána velmi přesvědčivý a Bettany mu dobře sekunduje. Relativně nízký rozpočet se na snímku nijak nepodepisuje. Díky filmu uvažuju o přečtení knížek Patricka O´Briana. ()

PlayEasy

Jeden z mála výborných Weirových filmů. Tentokrát z málo opracovaného kousku historie - Napoleonské války - námořní bitvy. Film je buď akční podívanou námořních bitev, plný tehdejších fíglů, jak zmizet a nebo dostat se do palebné pozice. Ale je to taky přesná fyzická i psychická výpověd kapitána (skvělý Russell Crowe), námořnictva a doktora - Paul Bettany v dosavadně nejlepší formě. Takhle vykreslit tuto "evropskou" část historie nikdo předtím nedokázal! Ani archiváři! Inu byly to těžké doby, kdy neexistoval Panamský průplav a muselo se plavit divokýma vodama kolem Hornova mysu. "A i když jsme na odvrácené straně, tak tato loď je náš domov!, tato loď je Anglie!", řekl Jack Aubrey v roce 1505. 100% ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)