poster

Zrnko pravdy (festivalový název)

 • Polsko

  Ziarno prawdy

 • USA

  A Grain of Truth

  (festivalový název)

Thriller / Krimi

Polsko, 2015, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • *CARNIFEX*
  ***

  Moje očakávania rapídne predčili skutočnú realitu. Ako kriminálka, ktorej príbeh je poprepletaný s dávnou históriou židovského osadenstva miestnej komunity, spoločne s náboženským podtónom, "Ziarno prawdy" rozhodne obstojí. No pokiaľ budem na film prihliadať ako na thriller, ktorý by mal disponovať určitými modernými prvkami, ktoré by mali diváka doslova prizvárať k stoličke, prepadol na plnej čiare. Veľa sa rozpráva, veľa hluchých miest, málo sa koná,málo sa toho deje, a už vôbec samotný snímok nedisponuje tak temnou stránkou, ako by mal. Poliaci pre tento krát odviedli polovičnú robotu, pričom s o rok starším "Jestem mordeca", ťahá tento počin za rapídne kratší koniec.(8.2.2018)

 • KeskarM
  *****

  Velmi příjemná detektivka na festivalový večer. Místy velmi vtipná, je jen otázkou nakolik byla opravdu vtipnou zamýšlena a jakou část z toho má na svědomí Robert Więckiewicz. Dokonalá byla citace Základního instinktu, v mužském podání jsem ji snad na plátně ještě nikdy neviděla. Dále oceňuji, že ani náboženské vtipy nepřekročily onu únosnou míru a byly opravdu sofistikované, nikoli prvoplánově vtipné, přecijen jde o polský film, snad jen: "Víte, hebrejštinu jsme měli hned ráno jako první hodinu a to já byl ještě unavený po tom tom nočním pogromu..." je osvěžující vidět ve filmu kněze, který si umí sám ze sebe udělat legraci, osobně znám jen samé suchary.... asi bych to neoznačila za thriller, ale spíše krimi / drama / komedie(2.8.2015)

 • Javert
  ****

  Takhle nějak měl vypadat Strachův Labyrint, abych byl spokojen - mysteriózní detektivka bez zbytečných oklik, řemeslně výtečné, herci až na výjimky minimalisticky přesní a uvěřitelní, po hudební stránce takřka geniální (nojo, Korzeniowski). Więckiewicze musím víc nakoukat, z polského filmového rybníčku pro mě v současné době určitě nejneobyčejnější herec.(18.10.2015)

 • DaViD´82
  ***

  Adaptace Miłoszewskiho předlohy, které nelze upřít hutnou atmosféru, vynikající obsazení i stylové proplouvání žánrovými vodami "severského noiru", kde se zdatně pracuje se sociologicko-společenskými přesahy a historickými polskými kostlivci. Więckiewicz si pragmaticky cynickou polohu užívá, což však stěží překvapí, když je v posledních letech takovou sázkou na jistotu, že se vyplácí jeho filmy sledovat čistě kvůli němu. Ovšem veškeré silné stránky jsou ve stínu největšího zádrhelu. Tvůrci totiž sami sobě podkopávají nohy tím, jak moc je zdejší vyšetřováním přímočaré, jasně nalajnované ve stylu tuctových žánrovek a díky tomu i naprosto průhledné od samého začátku. A když dobře čtyři pětiny filmu čekáte, až hlavní postava konečně dojde k prozření očividného skrze žánrově povinné kolečko "obvyklých podezřelých", tak to jen stěží lze považovat za znak zdařilé kriminálky. Paradoxně je to tedy lepší i zajímavější v té své přesahové spíše než žánrové rovině.(14.11.2015)

 • regentor
  ****

  Naši severní sousedé opět dokázali , že filmařskému kumštu nerozuměl jen Andrzej Wajda .Ve snímku Ziarno prawdy Borys Lankosz zajímavě a poutavě propojil prvky mystery-thrilleru s polskými národními traumaty jako byl třeba nejednoznačný postoj k židům, vztah ke katolické církvi nebo opětovně ztracená národní identita po roce 1945.Film se odehrává v současném provinčním městě Sandomierz, starobylém městě plném podzemních chodeb, kostelů a mýtů, či jak říkají Poláci "zabobonów "Vražda je však zločin nejzávažnější a ten je potřeba odhalit a pachatele dopadnout. Ve městě kde každý každého zná a i když s vámi lidé mluví, nic vám neřeknou...Vyšetřování se ujímá "náfuka" odjinud , prokurátor který je stejně povýšenecký a arogantní jakož i inteligentní.Prvním mrtvým to však celé jen začíná a kolotoč nestandardního vyšetřování se roztáčí. Silným akcentem je určitě nejen pro Poláky scéna , kdy "světský" prokurátor strhává v kostele ze závěsu portét Jana Pavla II.Hledání pravdy je důležitější než víra, to se dá z tohoto snímku odvodit velice zjevně. Pokud máte rádi trochu historie, říznuté špetkou mystiky naservírované v mrazivé atmosféře se solidní krimi zápletkou pak po titulu jistě sáhněte. Možná se někdy dočkáme i podobné úrovně u našich tvůrců.(27.11.2016)