Boj za svobodu

• USA Free State of Jones (více)

Boj za svobodu přináší velkolepé akční drama zasazené do dob americké občanské války. Snímek vypráví příběh odbojného jižanského farmáře Newta Knighta (Matthew McConaughey) a jeho ozbrojené revolty proti Konfederaci. Knight spolu s dalšími drobnými farmáři a místními otroky roznítil povstání, které vyústilo v odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a k založení Svobodného státu Jones. (Magic Box)

venison

Jižanský film "Boj za svobodu" je velmi vlažné dílo, které se spíše tváří jako hraný dokument, který se divákovi snaží odvyprávět příběh farmáře Newta Knighta a přiblížit tehdejší dobu stran dějin, než o propracované drama, které odkazuje spíše na pocity.. Ačkoliv se Matthew McConaughey před časem herecky vyloupl, přesto nedokázal svou roli uhrát tak, jak by bylo pro větší záživnost filmu potřeba.. Tvůrci pravděpodobně hodně těží z hrdosti a vlastenectví amerického lidu a pro evropského diváka to nemá ten správný úder.. ()

bizz_mjc

Fascinující příběh jednoho spravedlivého a velmi vytrvalého člověka ve zrovna ne světlých a lehkých časech. Úvod je regulérní otevřená válečná vřava, kde není nouze o zobrazení zranění a bojových hrůz, pak se příběh zlomí do robinhoodovského rebelského dobrodružství a končí v soudní síni s jeho (pra)vnukem, který čelí podobným nesmyslům plynoucím z rasové nesnášenlivosti, tentokrát pokrevním. ()

VanTom

Zajímavá epizoda z Americké občanské války dokáže rychle vtáhnout do dění a v krvavém lazaretu uvěřitelně zlomit bojové přesvědčení hlavní postavy. Ani klasicky dobrý Matthew McConaughey však nemá na to udržet pohromadě dějepisnou historku, jež heslovitě (a zkresleně) předkládá události mnoha let a u málokteré se zastaví, aby ji nechala procítit. Pokrokové smýšlení o rovnosti lidí není (pro dramaturgii) samospásné. ()

Killda

Téma hodné Hollywoodu ve zcela televizním nudném zpracování. Dramaturgie a schopnost vyprávění téměř nulová, McConaughey ale opět exceluje a táhne celý film. Za zmínku stojí i výprava, která se nerovná klasické televizní produkci. V závěru se tak na to dá dívat a neumřít, ale nic vyššího už film předat nedokáže. 5/10 ()

V.Silver

Matthew teď jede na vlně jižanských postav a upíchnul se i do tohohle supernudícího příběhu o černošské emancipaci. Nemám nic proti emancipaci černochů, žen, pracující třídy ani nikoho jiného, ale co mě strašně otravuje je, že se o tom točí filmy pořád dokola a hlavně na stejné brdo! Dostaneme lineární příběh s lineárními postavami, ke kterým si nevytvoříme žádné pouto. Žádné emoce, žádné vztahy, žádné rozpory, máme tady univerzálně dobrého Newtona Knighta, který kolem sebe šíří dobro a humanistické ideály. Třeba takový skutečně byl, nevím - tak dopodrobna americké dějiny neznám. Ale pointou spíš je, že McConaughey z něj udělal jakéhosi vidláckého spasitele rasistického amerického Jihu a celé vyznění filmu je vlastně strašně laciná a afektovaná agitka / kritika společnosti. To mě na tom strašně, ale strašně štvalo. To a neskutečně dlouhá stopáž. 40 % ()

vyfuk

No takže... tenkrát to byl souboj mezi Unií a Konfederací a paní Robinson. To zní dobře. A nebo ne? Já vlastně ani nevím. Je to film o tom, jak se lidi chtěli osamostatnit, ale nechtěli být na straně Unie. A přitom nešlo o to, že by si založili vlastní stát. Spíš o tom jak si vytvořili území a na stát si hráli, ale Unie a Konfederace neměli moc náladu se zabývat nějakou bandou zakomplexovaných identit. A proč se vlastně nepřidali k Unii, když na tom byli vlastně stejně? O čem tenhle film vlastně je? No hlavně jsem nechápal "flashbefory" někdy do 20. století, kde asi hádám nějaký pravnuk hlavního hrdiny řeší nějaký soudní spor. A ten vlastně nemá ani konec. Aha. A to je jako normální? Já teda nevím, ale celý mi to přijde jako kravina. Kdyby to bylo pojatý z onoho 20. století a to otrokářství by bylo jako vyprávění příběhu. A nebo nevím. Sice by to byla asi nuda, ale dávalo by to alespoň smysl. A ten Marshmeláda je snad už všude. ()

cpt.Lynch

Hezky natočené, ale člověk ani nemusí znát tuto kapitolu historie, aby mu bylo jasné, jak moc je zde zidealizován hlavní hrdina a celé jeho "hnutí". ()

drackula

Veľmi zvláštne dávkovaný príbeh. Sú tu pasáže, ktoré šlapú ako hodinky, ale často sa stáva, že dianie stojí, zadrháva sa, alebo až neprirodzene skáče. Žánrovo ide o mix westernu, vojnového filmu a historickej drámy, pri ktorej si človek asi najskôr spomenie na Emmerichovho Patriota. Vyzdvihnúť treba herecké výkony, zábery z vojny, ktoré sa fakt nebáli ukázať nepríjemné detaily a celkovú myšlienku. Prepojenie s modernou dobou a nie až tak zmeneným pohľadom na niektoré veci bol síce zaujímavý, ale nebol tak úderný, ako chcel. 70% Netflix ()

venca163

I Matthew McConaughey si musel natočit svou "stydím se za nás ošklivé bělochy" úlitbu, aby byl v cesmínovém dřevě pořád branej za frajera. Nu co, každej si nějak vydělává. I když je film ze zajímavý doby, tohle mu samozřejmě škodí. Ta přehnaná černobílost všeho je prostě do očí bijící. (65%) ()

Maynard.

Hele, supr film :o). Věděl sem o něm, dokonce sem na něj chtěl i zajít do kina, leč modré podbarvení na csfd za mě rozhodlo, ať si počkám na doma :o). Mám hodně rád filmy z doby severu proti jihu. Mám hodně rád filmy, kde se řeší rasová nesnášenlivost (v minulým životě sem byl několikrát zbičovanej černoch, kterej sbíral bavlnu na plantážích :o) ). Tohle je mnohem lepší než "podobnej"Patriot s Gibsonem. Tady tomu kraluje můj jeden z nej herců - McConaughey, kterej je prostě úžasnej a v každým filmu mě dokáže naprosto uchvátit. Dějově to není uplně zlatý, ale obrázkově to je nadupaný. Taky se tady člověk kdoví nový informace o tom jak to bylo po týhle válce s černochama. Sice válku vlastně vyhráli, ale stejně to na tom jihu měli (a pořád maj) těžký a to se jen tak nezmění. Si vem, vyhraješ válku proti otrokářství, ale stejně se bojíš o svůj život, páč KKK (kukkluksklan) řádí jako černá ruka a nikdo s tím nic nezmůže... ()

sedm.1

Free State of Jones je naprosto neuvěřitelně nudný film!!! Zdlouhavá zápletka, poskládaná z množství nezajímavých faktů, zpracovaných velice nevýrazným způsobem, bez napětí, bez emocí, postavy prostě jen proplouvají určitým obdobím amerických dějin, sem tam někdo zemře, tu a tam se někdo narodí, souvislosti a význam minimální, a ústřední postava Newta Knighta pak tomu všemu přihlíží, organizuje, manipuluje, ale ve výsledku i v tomto směru působivost pramalá. Tvůrci se to jinak celé snažili alespoň oživit poměrně krvavější a syrovější stylizací, ale i to postrádalo grády, což nepřímo souvisí i s akcí, která působila též dost uzívaně. A tak jediná atmosféra snad snese krapet přísnější měřítka, ale i tak samotný film rozhodně nijak nezachraňuje. Každopádně, hlavním důvodem, proč jsem chtěl tento snímek vůbec vidět, byl Matthew McConaughey, kdy zde ten jeho neustále nasraný a strhaný výraz byl tedy možná působivý, ale jelikož krom toho vlastně za celý film nepředvedl nic jiného, tak mě ani on tentokrát zrovna na zadek neposadil. V několika komentářích jsem se dočetl o přirovnání k 12 letům v řetězech, což ovšem považuji za ryzí drzost, tohle je totiž kvalitativně o několik tříd slabší podívaná, které chybí téměř vše, co by jí mohlo udělat byť jen krapet víc stravitelnější a zábavnější. P.S. ta druhá dějová linie o zhruba 80 let později ze soudní síně měla být jako co? Aha, už vím, další naprosto zbytečné prodloužení už táááákhle dlouhé nudy. To mi fakt hlava nebrala. ()

KoRner

Keby tam nehral McConaughey tak poviem, že je to televízna produkcia. Som zvedavý komu napadlo to dať do kín, keďže film nemá žiadnu stavbu, či gradáciu. Iba jeden dezertér prepláva jednou stranou dejepisu americkej histórie. Mám pocit, že film je iba narýchlo zbúchaný na účel blížiacich sa volieb amerického prezidenta a na prehovorenie do duší pár republikánom. Zaslúžený prepadák, len škoda, že ide na triko Matthewa, ktorý držal šnúru kvalitných filmov dosť dlho. ()

klukluka

Silný příběh, solidně odvyprávěný, jen už to bylo hodně dlouhé. Místy to pro mě taky bylo poměrně obtížně pochopitelné. Matthew byl opět vynikající, za roli člověka, který si dovolil poukazovat na nesmyslnost amerických zákonů asi Oscara čekat nemohl, rozhodně by si ho ale zasloužil. ()

Corpsegrinder

Bavlnová revoluce byla doba plná špíny, krve a násilí a to tenhle film zobrazuje hlavně ze začátku celkem věrně. Matouš je herecká osobnost a tahle role mu opět padla takže ty dvě hodinky jsou o to příjemnější. Scény ze soudu ovšem celkem narušujou tempo. Samozřejmě že filmů na téma otroctví se v posledních letech objevilo dost, ať už jde o nadsazenýho Djanga nebo ceněnejch 12 let, tohle si ale samo o sobě vystačí a rozhodně nezůstává pozadu. Nadprůměr. ()

Hanys_

Zajímavý námět, parádní MM, jenže taky strašně zdlouhavé (2x jsem u toho zalomil), a body nepřidává ani ta zbytečná linie "ze současnosti". Navíc mi to až moc připomínalo Patriota s Gibsonem. Škoda, že se takové látky nechopil někdo schopnější. ()

Milan25

Téma americké občanské války už je docela ohrané, a neřekl bych, že film přináší něco nového. Z mého pohledu to byly 2 hodiny nudy a žvanění, a nepamatuju si z projekce ani jeden silný moment. McConaughey nehraje ve filmu vůbec nic, mluví a tváří se stejně celý film. Čekal jsem od toho víc, a ten flash-forward se soudem o 85 let později tam byl naprosto zbytečně. ()

petikacka

Škoda, velká škoda, ale filmu prostě chybí koule. Nějaká silná emoce. Je to takové mdlé a nijaké i když Matthew se snažil seč mu síly stačily. Pak se jeden podívá na PATRIOTA a je rozcupován na kousky. Za mě 55% ()