Zmenšování

• USA Downsizing (více)

Proces zvaný celulární miniaturizace vyvinuli norští vědci jako jeden z léků na hrozící přelidnění planety. Malí lidé míň snědí a zaberou míň místa, to dá rozum. A aby do tohoto programu vstupovali lidé houfně a s nadšením, provázejí ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionářském ráji Leisureland. Vidina zbohatnutí do programu přivede i Paula Safranka (Matt Damon) a jeho ženu Audrey (Kristen Wiig). Bezdětní čtyřicátníci s nudnou prací a neútulným bytem stejně nevidí lepší životní perspektivu. Po absolvování vstupního pohovoru následuje nutná úprava (všechen tělesný porost a plomby musí pryč) a pak už narkóza a samotná miniaturizace. Když se deseticentimetrový Paul probudí „na druhé straně“, dozví se, že Audrey nakonec vycouvala. Bohatého, ale opuštěného Paula naštěstí nenechají dlouho truchlit jeho noví „přátelé“, srbský playboy Dušan (Christoph Waltz) a jednonohá vietnamská disidentka (Hong Chau). S nimi toho prožije během pár týdnů víc než za celý svůj dosavadní život a uvědomí si, že i v malém světě lze prožít velké věci. (Cinemart)

peproch

Vynikající film původní základním vtipem, méně už originální jako sociálně kritické drama, ale stojí za opakované vidění. ()

saliman

Dobrý nápad, dobrý příběh, film byl plný různých událostí, které na sebe hezky navazovaly. Díky tomu nejspíše jsem udržel pozornost a proto jsem si ihned po dokoukání řekl: "To bylo fajn". Ale na druhou stranu žádný zázrak se nekonal. Chybělo mi nějaké větší souznění s filmem, respektive s příběhem. Byl jsem pozorovatelem, ale chtěl bych, aby mě film donutil vcítit se do příběhu a to se pánům filmařům nepodařilo. Jako kdyby se ten příběh ke mně dostal z druhé ruky. Spíš než film, jsem pak sledoval, kterou známou tvář ještě uvidím. Možná, že právě herecké výkony to celé zachraňovaly (Christoph Waltz v roli Dušana mě dost bavil). Takže ve zkratce, příjemný film na nudné odpoledne. ()

Tom.Brejcha

Zajímavý nápad - zmenšování. I když už tady podobný byl. Četl jsem na tohle téma am. sci-fi vydanou kolem roku 1970. Film byl, přes svojí stopáž lehce přes 2h, dobře koukatelný. Waltz ve vedlejší roli opět zábavný. Stejně tak vietnamská Nguen. ()