Ono prostě dělat ty filmy jako čistou společenskou metaforu je hrozně ošemetný, protože upadnout do prostých, jednoznačných hořkých tezí je strašlivě přitažlivé. Lanthimos z toho pravidelně vybrušuje alespoň tou absurditou, neutěšeným vizuálem a pravidelnými šrapnely vybuchujícími z jinak pomalého tempa a postmoderní formy. Payne namísto toho žádnou svébytnou formální metodu nemá a tak trochu se v tom oportunisticky plácá, kdy jednou chce, abychom se nad jeho postavami lidsky dojímali či s nimi dokonce empatizovali, ale když se mu to hodí, přepne je do jednoduchých karikatur, jež se sami náhle redefinují jednou větou. V Downsizing tak najdeme scény jak vystřižené ze South Parku (výbuch vstupu do vaultu, Matt Damon zničehonic bubnující v hipízáckých hadrech při západu slunce), scény, které vypadají jak důsledek večírku filmových fanoušků (zmaštěnej Matt Damon pařící na večírku s Christopherem Waltzem a Udo Kierem) i scény, které jsou dostatečně dlouhé a citlivé, že by skutečně mohlo někomu dojít, že se u nich má rozněžňovat a s pitomým úsměvem pokyvovat hlavou nad tím jaká je ta láska mocná čarodějka i v těch nejnepravděpodobnějších momentech. A moje nervová centra v mozku již zkrátka nejsou natolik flexibilní, aby takto rychle a nahodile dokázala mezi všemi těmito módy přepínat.(16.1.2018)

Tohle byla další role, na kterou může být Matt pyšný. Příběh je naprosto skvělý. Plný lásky, pomoci, přátelství a taky existenční katastrofy, drog, party a zrady. Prostě život. A navíc hlavní postava má téměř české příjmením, což je milé. Nicméně největší potlesk zaslouží Christoph Waltz a to nejen proto, že je to můj oblíbenec, ale proto, že by to bez něj celé nemělo takový šmrnc. Já jsem spoko. Po dlouhé době oprvavdu milý film.(2.2.2018)

• Lima

Tvorbu Alexander Paynea mám moc rád a zatím mě nikdy vysloveně nezklamal, ale tady šlápl pořádně vedle. Prvotní nápad je fajn, chápu myšlenku, co chtěl publiku sdělit, ze začátku to hýří zajímavými výjevy a nápady, ale v poslední třetině se to režisérovi úplně rozpadne pod rukama, kdy máte pocit, že si z vás Payne buď solidně střílí, anebo prokazuje ztrátu soudnosti. Už tam chyběli jenom Monty Python v objetí s Aštanem Šeranem, asi takhle nechtěně sebeparodicky to na mě působilo. No prostě úlet, co vám mám povídat.(11.4.2018)

Setsakra promarněná šance na satirickou pecku desetiletí. Neotřelý nápad, výborný koncept, skvělé obsazení, svižný úvod… a najednou se ten pečlivě vystavěný narativ stihne ještě před půlí rozpadnout. Na scénu nastoupí Dušan Markovič, dění na plátně víceméně přestane dávat smysl a vy až do závěrečných titulků pomalu umíráte nudou. Kdyby tam ta Kristen Wiigová vydržela a nahradila tu otravnou vietnamskou aktivistku, mohlo z toho klidně být slušné vztahové minidrámo. Namísto toho však dostaneme jen výstřední a lehce úsměvnou kritiku společnosti zabalenou do ne moc povedeného filmu. Tohle mě moc mrzí, protože Alexander Payne jinak umí.(22.1.2018)

• JJ.Gibson

Původně jsem se na tuto komedii opravdu těšil, protože nápad zmenšování lidí, aby Země přežila, mi přišel fantastický a originální! Ale to, co jsem dostal, byla trestuhodně zpackaná příležitost o něco nového. Zaprvé bych chtěl zdůraznit, že se v žádném případě nejedná o komedii. Za celých 135 nemáte šanci se zasmát ani jednou. Proč?? Protože to prostě není vtipné, není zde žádná humorná situace. Celou dobu sleduje nesnesitelně nudného životem zničeného Matta Damona a to vážně nenadchne. Furt se snaží dostat ze své ulity zkrachovalce, ale moc se mu nedaří. Až se zde objeví jeho spása, vietnamka uklízečka, která si prošla peklem a přišla o nohu, žije někdy v minislumu a to je pro Matta zkrátka a dobře terno! Stane se přesně to, co se stát má. Musím, říci, že jsem snad nikdy neviděl film, který by bych tak bezpohlavní, bez drivu, bez špetky nadšení a bez humoru. Začal jsem u toho skládat puzzle, jinak bych to dozajista vypnul! Radím, nemarněte čas u toho nudného pokusu o zajímavost! O to více mě udivuje, že tolik "známých ksichtů" se na tomto nepovedeném snímku podílí...(9.4.2018)

• - Původně si měli hlavní role zahrát Paul Giamatti a Sacha Baron Cohen. (Delock)

• - Vesnice byla natáčena v Kelso Rock v Kanadě. (Dzeyna)

• - Scéna, při které se Paul Safranek (Matt Damon) kochá pohledem na naplňování džbánu z Absolut Vodky, byla z filmu vystřižena. (SLOTH)