Baba na zabití

Der Appartement Schreck

Tú starú treba zabiť!

Komedie

USA / Německo, 2003, 85 min

Taková baba by byla opravdu k nesnesení. Ale jakožto mírumilovný člověk bych se snažila udolat ji silou byrokracie, to zabere vždycky :-). Pointa byla částečně jasná od počátku (resp. bylo to jasné, ale netušila jsem, že jde o pointu), jen takový "rodinný vztah" jsem nečekala. Tahle komedie mě celkem příjemně překvapila. Pobavila jsem se, párkrát i nahlas zasmála a černý humor úplně nechyběl. Příjemný průměr až maličký nadprůměr.(19.7.2008)

To, že jsem se během sledování i několikrát zasmál byla přidaná hodnota. Čekal jsem nudný a trapný film (přesně na úterní večer TV Nova) a ejhle: mimikou nešetřící Ben, neustále se prázdně usmívající Drew a babka, která předvádí před koupelí svému nebožtíku manželovi (převtěleného do papouška) striptýz, mě kupodivu celkem pobavili. Jedno shlédnutí ale bohatě postačí.(14.1.2009)

• Nathalie

30%...Pohádka o Jeníčkovi a Mařence, v níž budete fandit Babě Jaze:) Když se spisovatel Alex se svou přítelkyní přestěhuje z manhattanského kurníku do brooklynského duplexu se třemi krby, namluví jim všivý realitní agent, že ta terminátorovská důchodkyně nahoře, která si užívá ekonomického nesmyslu jménem regulovaný nájem, se poslední dobou necítí dobře. Lež jako věž. Ve svém pekelném tažení proti těm dvěma zastydlým yuppíkům působí jako nová a je vidět, že cestu na Onen svět ještě neplánuje. Zbývá přemlouvání, korupce a pak...vražda?...V násilí je Stiller úspěšnější u diváka. Místo palečnic šněruje nudou, místo lámání kolem se topí v nechutných mimikrech a místo natahování na skřipec unavuje bezbřehým plácáním. Na zabití. Ta milá stařenka měla volit na toho komediálního parazita drastičtější metody. Katastrofa, k níž snaživě přispívá chabá režie, dílem slabomyslný scénář a přehrávající herci, trvá 88 minut. Věnujte je něčemu lepšímu. Což bude prakticky cokoli. P.S. Tohle že má na svědomí režisér brilantní černočerné Války Roseových?!!!(29.9.2007)

„Čím sa živíte?“ – „Som spisovateľ.“ – „Ach... mám pocit, že to je skôr hobby, ako práca.“ Aj keď režírujúci herec Danny DeVito od VOJNY ROSEOVCOV (1989) zostarol, stále je posadnutý veľkým domom a jedovatým zmyslom pre humor (chrípka, umelé dýchanie, poručík Dan). Distribučný preklad názvu je DUPLEX je rovnako „priamočiary“, ako samotný film (a ak niekto nevie, o čo ide, dokonale mu prezradí pointu celého filmu). Namiesto práce s hercami (Stiller, Barrymoreová, staručká pani Eileen Essellová) a budovaniu atmosféry snímka ustavične čaptavo zakopáva o "jednoduchší" humor (vracanie), ktorý - v dobrom zákernému - režisérovi DeVitovi prekvapivo nepristane a scenár zostáva jeho vinou miestami až... prízemný. Iste, aj vo VOJNE ROSEOVCOV so sebou začali znepriatelené strany nakoniec otvorene bojovať a cikať si na lososa. Ale vtedy to bola vzácne zručná kombinácia čiernej komédie a psychologického hororu. Toto tu je už „len“ solídna bláznivá groteska.(5.2.2005)

Teda, už dlouho jsem neviděla takovou pěknou komedii...baba je prostě dokonalá a líbí se mi, jak jsou útrapy manželů čim dál drsnější a tragikomedičtější:-D Ať si vzpomenu na jakoukoli scénku, zase mě chytá záchvat smíchu..tenhle styl humoru mi přesně vyhovuje, akorát by mě zajímala verze s titulkama, tahle mi místy občas nesedla, ale to je jenom detail, protože jsem po celou dobu královsky bavila:-)(13.1.2009)

• - Hitové duo Ben Stiller a Drew Barrymore příliš diváků nenadchlo, a tak se film během prvního víkendu (26. – 28. 9. 2003) v severoamerických kinech vyšplhal jen na sedmé místo s výdělkem 4,6 mil. dolarů. Miramax za svou 40-milionovou investici inkasoval celkově jen něco pod 10 milionů. O něco lépe si film vedl na videu, kde vydělal 14,4 milionu. (imro)

• - Poté, co Alex Rose (Ben Stiller) omylem vystřelí harpunu na Nancy Kendricks (Drew Barrymore) a následně ji chce uklidit, má lano namotané až příliš rychle (dydy79)

• - Príbeh filmu sa zrodil v hlave scenáristu Larryho Doylea a bol inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali vo Francúzsku. V roku 1965 47-ročný právnik súhlasil, že bude platiť 500 dolárov mesačne za krásny byt obývaný 90-ročnou pani Calmentovou až do jej smrti, a potom ho po nej zdedí. Nanešťastie pre neho sa pani Calmentová stala najstaršou ženou na svete a dožila sa 122 rokov. Zomrela až v roku 1997, rok po smrti svojho 77-ročného podnájomníka. Doyle sa začal pohrávať s touto myšlienkou, premiestnil príbeh do Brooklynu, a načrtol postavy zo svojho vlastného života, hoci nevraví, ktoré. (ash99)