Baba na zabití

Der Appartement Schreck

Tú starú treba zabiť!

Komedie

USA / Německo, 2003, 85 min

„Čím sa živíte?“ – „Som spisovateľ.“ – „Ach... mám pocit, že to je skôr hobby, ako práca.“ Aj keď režírujúci herec Danny DeVito od VOJNY ROSEOVCOV (1989) zostarol, stále je posadnutý veľkým domom a jedovatým zmyslom pre humor (chrípka, umelé dýchanie, poručík Dan). Distribučný preklad názvu je DUPLEX je rovnako „priamočiary“, ako samotný film (a ak niekto nevie, o čo ide, dokonale mu prezradí pointu celého filmu). Namiesto práce s hercami (Stiller, Barrymoreová, staručká pani Eileen Essellová) a budovaniu atmosféry snímka ustavične čaptavo zakopáva o "jednoduchší" humor (vracanie), ktorý - v dobrom zákernému - režisérovi DeVitovi prekvapivo nepristane a scenár zostáva jeho vinou miestami až... prízemný. Iste, aj vo VOJNE ROSEOVCOV so sebou začali znepriatelené strany nakoniec otvorene bojovať a cikať si na lososa. Ale vtedy to bola vzácne zručná kombinácia čiernej komédie a psychologického hororu. Toto tu je už „len“ solídna bláznivá groteska.(5.2.2005)

Teda, už dlouho jsem neviděla takovou pěknou komedii...baba je prostě dokonalá a líbí se mi, jak jsou útrapy manželů čim dál drsnější a tragikomedičtější:-D Ať si vzpomenu na jakoukoli scénku, zase mě chytá záchvat smíchu..tenhle styl humoru mi přesně vyhovuje, akorát by mě zajímala verze s titulkama, tahle mi místy občas nesedla, ale to je jenom detail, protože jsem po celou dobu královsky bavila:-)(13.1.2009)

• Oskar

Černá komedie, založená na stejném principu jako dnes už klasický Hon na myš. Zato bez jeho bezbřehé nápaditosti. K dobru můžeme Dannymu DeVitovi přičíst obsazení, protože paní Connellyová je opravdu baba, kterou budete nenávidět stejně jako Stiller s Barrymoreovou. Horší je to s úrovní vtipů. Některé jsou skutečně nechutné (zvlášť ten s odpadní rourou), jiné by skvěle fingovaly v kreslené grotesce, ale ne v hraném filmu. Vůbec mi připadá, že založit celovečerní film na jediném nápadu je riskantní podnik. 40%(4.11.2005)

• Marek1991

DeVito natočil hlúpu a nechutnú komédiu, vlastne podľa mňa pseudokomédiu, ktorá s tými prdmi, zvratkami, pošmyknutiami na ľade, špinou z odtoku, sopľami, popáleninami, zasiahnutím elektrinou, či umelým dýchaním mi pripomínala detský film Sám doma spojený s nejakým o hovnách, proste niečo nechutné. Mám podobnú babku, akurát že ona to nerobí pre peniaze, najlepšie je ju ignorovať, nechať na pokoji a byť čo najďalej. Človek by chcel sa s babkou rozprávať o jej zážitkoch a podobne, mať proste nejakú ako z filmu Babička, no nie všetky babky sa podaria a to s tou vraždou bola hlúposť. Tiež ako to s tým výbuchom a zasiahnutím elektrinou. Ja som sa nebavil, Stillera a Barrymore nemám rád a aj tie ďalšie postavy boli hrozné, no tá babka sa na tú rolu hodila. Tento film nemám rád, ozaj nie, je mi nepríjemný.(12.6.2013)

• Malarkey

Tak nějak jsem doufal, že když v tom hraje Ben Stiller, tak to bude stát za to. Jenže jsem byl zklamán a to tak, že docela dost. Ben za to rozhodně nemůže, hlavní problém je ve zpracování, které Danny DeVito prostě neudělal podle mých představ. Přišlo mi to hektické, občas dost hrozně sestříhané a celé tak nějak praštěně nenormální, že jsem měl každou chvíli chuť to vypnout. Baba na zabití sice není zas tak špatný film, ale tak jak je zpracován mi rozhodně nesedl. Škoda. Stiller s Barrymorovou jsou vcelku pohledný pár, který funguje. Ale to je ta jediná věc, která v tomto filmu asi funguje a za což dostává dvě hvězdičky. --- Co to se mnou děláte? - Zaskočila vám čokoláda. - Zaskočil bonbónek(18.5.2008)

• - V Anglii se snímek promítal pod názvem „Our House“. (imro)

• - Studio, zřejmě z obav o finanční úspěch, posouvalo premiéru z původního data 16. srpna 2002 minimálně pětkrát, až konečné datum zakotvilo na 24. říjen 2003, který nakonec změnili také. (imro)

• - Poté, co Alex Rose (Ben Stiller) omylem vystřelí harpunu na Nancy Kendricks (Drew Barrymore) a následně ji chce uklidit, má lano namotané až příliš rychle (dydy79)