Baba na zabití

Tú starú treba zabiť!

Komedie

USA / Německo, 2003, 85 min

• kocik1

Ty vole, to jsem netušila, že v Bronxu mají jen jednoho policajta! Ono vůbec v téhle komedii je takových špeků víc než komických momentů. Třeba že Alex ani Nancy nevědí, že když někomu pronajmou bydlení, tak mu tam nemají co lézt a když už to teda udělají, tak se aspoň nemají co cítit ukřivděně, když se octnou na policii v roli vyšetřovaného. Nebo to umělé dýchání? Z něj se mi málem zvedl kufr, ale asi se čekalo, že se budu smát. Chachacha. Ve finále jsem netušila, jestli je na zabití spíš baba, Nancy s Alexem nebo ten jejich realitní agent. Ale asi bych to vzala jedním vrzem.:-)) Však není nad veselé a šťastné konce.(8.11.2014)

Během sledování jsem si říkala, jak originální a přesné by v mém komentáři mohlo působit srovnání s Válkou Roseových (tedy, to slovíčko "originální" tam zbylo jen do chvíle, kdy jsem v závěrečných titulcích viděla pod režií Dannyho DeVita). A i když Bába na zabití možná kvalit staršího DeVitova díla, nedosahuje, pořád musím uznat, že jsem se bavila zatraceně dobře. Tři hvězdičky jsou možná málo, ale čtyři by bylo moc.(20.7.2008)

Ale jo, tohle i docela ušlo, čekal jsem, že to bude horší. Standartní průměrná komedie, která mě dokázala i docela pobavit. Baba byla opravdu nepříjemná a nedivil jsem se, že už to tito manželé chtěli nějak razantně řešit. A závěrečná pointa je velmi překvapivá a velmi vtipná. Prostě se jedná o takovou oddechovou komedii, u které se člověk může odreagovat a zapomenout na starosti. Stopáž je naprosto ideální, herecké výkony v normě, Ben Stiller prostě umí hrát a komedie mu zjevně svědčí, a i Drew Barrymore předvedla dobrý výkon. Prostě se jedná o zábavný film, a já to tak také beru, a proto hodnotím třemi hvězdičkami.(28.4.2008)

[obsahuje spoilery] No, když jsem zaslechl, že vyšlo DVD s tímhle názvem, tak jsem si pomyslel, že s tím nebudu ztrácet čas. Mé názory se změnily asi po 14 dnech, kdy jsem si vyhledal nějaké informace o tomhle, pro mě záhadném filmu. Reakce diváků byly z většiny kladné. A když jsem procházel kolem několika trafik, kde si pár lidí prohlíželo, co vyšlo za filmy, tak jsem zaslechl, jak se baví dvě dámy. Ta jedna říkala té druhé. Kamarád mi říkal, že ten film Baba na zabití je výborný. Když jsem tohle zaslechl, tak jsem neodolal a zakoupil. Hned následující den jsem se uvelebil v křesle a spustil film. Musím uznat, že je to výborná komedie s trochu černým humorem. Ta „baba“ je dokonalá a ti dva přistěhovalci sympatičtí. Vybavujou se mi scénky, jak např. ten jeden přistěhovalec je povoláním spisovatel a psal na nooteboku doma knihu, kterou měl do určitého data odevzdat. Už mu nezbývalo mnoho času a tak chvátal a potřeboval na to klid. Jeho manželka šla vydělávat do firmy a on tedy byl doma „skoro“ sám (nesmíme zapomenout na tu babu v patře :-). Soustředil se na psaní a v tu chvíli začla baba „řádit“. Pořád tam zvonila a myslela si, že ten pán je nezaměstnaný, když je doma. Chtěla s něčím pomoct. Spisovatel tedy pomohl a šel zase psát. Jenže asi hned po deseti minutách zase baba zvonila a spisovatel byl už podrážděný a vysvětloval ji, že není nezaměstnaný, že píše doma knihu, jenže ta baba to nedokázala pochopit, neboť žila v domnění, jako většina starších lidí, že člověk ráno vstane a jde do fabriky. Bohužel, staří lidé nikdy nepochopí, že také existují „domácí“ práce. Tuto komedii doporučuji všem bez rozdílu věku a radím jim, ať nikdy nekupují, i když výhodně velký dům, kde v patře bydlí stará babka.(13.7.2008)

Taková baba by byla opravdu k nesnesení. Ale jakožto mírumilovný člověk bych se snažila udolat ji silou byrokracie, to zabere vždycky :-). Pointa byla částečně jasná od počátku (resp. bylo to jasné, ale netušila jsem, že jde o pointu), jen takový "rodinný vztah" jsem nečekala. Tahle komedie mě celkem příjemně překvapila. Pobavila jsem se, párkrát i nahlas zasmála a černý humor úplně nechyběl. Příjemný průměr až maličký nadprůměr.(19.7.2008)

• - Pro scénáristu Larryho Doyla to byl celovečerní debut, doposud se podílel jen na produkci a psaní epizod Simpsonových. Do Hollywoodu ale nevkročil tou správnou nohou, protože i jeho následující projekt Looney Tunes: Zpět v akci byl komerčně bez úspěchu. (imro)

• - Poté, co Alex Rose (Ben Stiller) omylem vystřelí harpunu na Nancy Kendricks (Drew Barrymore) a následně ji chce uklidit, má lano namotané až příliš rychle (dydy79)

• - Film pro Miramax produkovali společnosti Flower Films, která patří Drew Barrymore a Stillerova Red Hour Films. (imro)