Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

Kodousek

Poměrně dobře vysvětleno, co se vlastně v roce 2008 na americkém kapitálovém trhu odehrálo. Christian Bale standardně příjemný výkon. ()

Matulko_

Téma naozaj zaujímavá, obsadenie naozaj dobré, prístup naozaj podarený. V súvislosti s posledným musím povedať, že rozprávač spojený so vstupmi „známych osobností“ vysvetľujúcich pojmy a ich významy, boli vynikajúcimi nápadmi. Pri takto komplikovanej problematike je uvedenie diváka do obrazu skutočne veľkou výzvou. Na druhej strane, ani to nie je zárukou úspechu a človek, ktorého rodným jazykom nie je angličtina, si musí niektoré scény prehrať znovu, čo je zároveň dôvodom, prečo pozeranie nie je také hladké, ako by mohlo byť. Je to jednoducho bremeno všetkých filmov, ktoré sú založené na pochopení finančných schém či informatických systémov, prípadne niečoho iného, než pif-paf, wroom, zzzz, bum bác. Riešením by mohol byť dabing, ale pri predstave niektorých prekladov si človek radšej prehrá dvakrát scénu v pôvodnom znení. Keď už pre nič iné, pre tie výkony Balea a Carella to stojí za pozretie. Ak si to navyše nepozriete v piatok večer po náročnom týždni a ešte k tomu pred polnocou, tak dačo možno aj pochytíte a nabudúce, až sa budete baviť so svojim finančným poradcom, budete pri prikyvovaní a vážnom pohľade rozumieť, o čom to točí (aspoň trochu). ()

90125

Pozrel som si tento film s relatívne kvalitnými českými titulkami a napriek tomu som mal väčšinou pocit, že čítam mongolštinu. Tažko si človek vytvorí nejaký vzťah s filmovou postavou, keď nerozumie tomu čo tá postava hovorí. Big Short nemá zrozumitelný a dramaticky vystavaný príbeh a pre priemerne inteligentného idiota, akým som ja, neponúka jasné vysvetlenia. Je to len chaoticky naservírovaná kopa čísel a písmen. O tom, že aj bankári majú svedomie a hrozne ich to mrzí, keď ľudí odrbú o prachy, by sa film dal natočiť určite pútavejším spôsobom. Preto je Stounov Wall Steet vynikajúci film a tento nie. Druhá hviezda za zeppelínovské záverečné titulky a skvelého Balea. 50 % ()

Bogrant

Utrpenie. Maklérske rádoby poučky, ktoré sú pre obyčajného smrteľníka nudnými a prázdnymi rečami. Okrem prekvapivo výborného Carrella som nenašiel v tomto film nič iné, čo by ma až tak zaujalo. Potenciál ostatných hercov totálne nevyužitý. Malo to istý náboj vzrušenia, ale žiadnu ľahkosť alebo nebodaj odviazanosť. ()

motyka52

Takhle jo! Záměrně složitou problematiku, do které normální lidé nevidí, protože to není žádoucí, podávají filmaři způsobem přístupným popkornovému divákovi, aniž by se tento při tom musel cítit jako debil. Strhující pohled do světa nažehlených límečků. Bavil jsem se mnohem víc než u Wall Street. ()

Pythonator

Docela zábavně natočený film o dost nezábavném tématu. Pokud nejste magor s bankovkami srolovanými v zadnici a cennými papíry v šuplíku, tak tomu asi rozumět nebudete, ale i tak se pobavíte. Víc z toho tématu už vytěžit nešlo. Kde nic není, nezabere ani Margotka ve vaně. Rozhodně ovšem poučné a závěr velmi děsivý, když si uvědomíte, že ti zasraní bankéři jsou nepotrestaní a dál vymýšlejí, jak si nahrabat. ()

KuceraJohny

Dlouho jsem přemýšlel jestli udělit hvězdy tři nebo čtyři, ale nakonec, když jsem se skutečně zamyslel tak 4 je ta správná volba. Největší důvod proč, je edukativní stránka tohohle filmu. Sice se mi nelíbili scény kdy se v podstatě zastaví snímek a zcela neznámá celebrita začne vysvětlovat pojmy z byznys světa, ale na druhou stranu kdo by se nechtěl podívat na Margot Robbie ve vaně. Celkově celý snímek má opravdu hvězdné obsazení a i přes ten fakt, že se zde objevuje Brad Pitt, Ryan Gosling či Christian Bale, mě nejvíce bavil a zaujmul Steve Carell. Možná je to jeho postavou, ale mě zkrátka přirostl k srdci nejvíce. Téma je perfektní a i přes to, že já jako režisér bych film zpracoval jinak, tak jsem se skutečně bavil. Tím jsem nemyslel, že bych se při sledování smál, to určitě ne, ale zvědavě jsem sledoval každou scénu až do konce. ()

Nemezzis

Nejlepší film o finanční krizi v roce 2008. Není tak zábavný, Brad Pitt a Ryan Gosling tu vypadají otřesně, ale je tu spousta informací o tom, jak to skutečně bylo a jak byl svět (banky, regulátoři bank, ratingové agentury, politici) zvrácený a hnusný a nikdo za to nebyl potrestaný, co horší... téměř nikdo za to nenese dodnes odpovědnost a zaplatit to jako vždy musela střední třída. I přesto všem radím, aby investovali do indexových fondů v USA, protože FED nikdy nedovolí, aby americká burza krachla. Jak řekl někdo opravdu chytrý... Když je nemůžeš porazit, přidej se k nim... ()

dauby

Zajímavý námět, líbilo se mi to, akorát pro laika to mohlo být podáno trochu stravitelněji. Ne všichni jsme finančníci z Wall Street :-). ()

paax

Opět jsem si to pustil, opět v kontextu toho co se děje. Skvělý film, dobře podané, vysvětlené a stále aktuální. Právě tehdy se zrodil lék na tento virus. Bitcoin. ()

enoemis13

O tejto téme je už príliš veľa toho natočeného vrátane dokumentov ... na toho kto vie a chápe, čo sa stalo v 2007, čakajú akurát tak dve hodiny pomernej nudy ... 40% ()

Kikinn_

Takový wannabe wolf of wallstreet s tím že režiséra nezajímalo že tam dal million názvů a bankérsky věcí v kterých se jak kdo orientuje. Jak sami řekli ve filmu nikdo ve wallstreet tomu úplně nerozumí. Jediná záchrana je to že se to snaží s takovými "camei" vysvětlit co určitá věc znamená. Já osobně jsem se polovinu filmu ztrácel ale chápu v základu co určitá věc změnil atd. Někdy si řeknete ok tohle je asi špatně tohle bude dobrý, co to udělali nebo nevím. 6,5/10 ()

nikhaj

Ekonomicka, financie, zisky, fluktiacia Obligacia Terminusy, je to ako na vlnkach hore dole, morska nemoc s kola von. Vyhravaju surfery ()

Erutan_Revol

Faktické informace a interakce herců s divákem prohlubovala dokumentární ráz filmu. Bez toho a komediálního zpracování děj působil dost nudně a pomalu. Přece jen řešení čísel transakcí na finančním trhu patří (jak je zmíněno ve filmu) mezi věci, kterým běžný člověk nemá rozumnět a zajímat se o ně nebo je chápat má být určeno jen pro pár vyvolených. V druhé polovině filmu divák očekává, že se tempo zrychlí, hlavní postavy začnou mít navrh a příběh získá optimističtější notu. Přesto se naopak při sledování deprese prohlubuje a v závěru člověka čeká rozpolcený pocit, kdy hrdinové příběhu měli sice pravdu, ale není co slavit. ()

Tomas.Abi

Opět dobře zpracovaný film o finančnících, kteří jsou chamtiví, tvoří si svá pravidla a nakonec nejsou potrestáni. Herecké výkony jsou skvělé, a příběh, ten nám napsal sám život. Velmi kvalitní film daného žánru. ()

Vena69

Tento film je typickým příkladem toho, proč je potřeba si při inspiraci skutečnými událostmi alespoň trochu vymýšlet anebo alespoň zjednodušovat. The Big Short je určitě dobrý film, ale kvůli dlouhé stopáži (některé scény jsou opravdu zbytečné) a příliš mnoha postavám (které jsou všechny ve stejné situaci, dělají ta samá rozhodnutí a mají stejné názory, takže jsou tady některé úplně zbytečné) je to nakonec trochu nuda. Sice se tady najde několik úžasných scén (Margot Robbie ve vaně, Ryan Gosling a jeho quant), ale zbytek filmu je trochu bez života, na můj vkus je tady taky příliš moralizování (zvlášť z úst Steva Carella, ke kterému se to fakt nehodí) a velká spousta finančních termínů a událostí, které nejsou dost dobře vysvětleny (shortování samotné, premium, které se za ně platí, syntetická CDO, proč Jared Vennett kontaktoval Marka Bauma). Film prostě v jednu chvíli přestane vysvětlovat co se vlastně děje a tak trochu doufá, že divák rozumí finančním trhům (a souvisejícím termínům), že zná celou historii ohledně kolapsu trhu s nemovitostmi a nebo, protože divák ví, jak to nakonec dopadne, není vysvětlení nutné. The Big Short opravdu potřeboval lepší střih - některé scény (a postavy) vystřihnout úplně a některé dovysvětlit, doplnit. Filmu prostě ve druhé polovině úplně dojde dech. Fakt škoda. 6/10 ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz