Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

Miller

Docela originální, i když jasně inspirovaný Vlkem. Bohužel, termínům jsem ani po těch vysvětlivkách neporozuměl na tolik, abych si to plně užil, a furt jsem se snažil přijít na to, jestli naši antihrdinové vydělávaj, nebo prodělávaj. Každopádně films  tak těžkou tématikou natočil McKay překvapivě dost krátkej, svižnej, zábavnej, nenuceně vtipnej. Kromě úžasnýho Goslinga a Bala ale exceluje hlavně Carell, kterej film tahá, a díky tomuhle filmu už si ho dokážu představit ve vážný roli. „Dopadne to jako každá krize, nakonec budou nadávat migrantům a chudejm". I já jako věrnej pravicovej konzervativec musim uznat, že něco na tom je...80 % ()

angloumene

Největší slabinou Sázky na nejistotu je zcela zbytečná snaha o vysvětlení toho, co se vlastně děje. Ačkoliv je podána extrémně zábavně, tak podle mě nemůže neinformovanému divákovi nijak pomoci. Je to prostě příliš náročná tématika na to, aby se dala shrnout do pár vět. Tzn. vysvětlení, že swapy jsou vlastně sázky, prostě není úplně ok atp. (úplné a názorné vysvětlení finanční krize najdeme třeba v Inside job). Každopádně pro ty, kterým je tahle tématika známá, je Sázka na nejistotu prostě perla plná vybroušených vtípků a pár dalších zajímavých informací o tom, jak to celé vlastně bylo. Celkově 85 %. ()

buzzwoody

Chtěl jsem nejdřív napsat klady filmu, ale nějak je nenacházím, takže až pak. Tak 2/3 filmu mě to nudilo. Jakožto člověk s trochu nadprůměrnou inteligencí (stále ještě neúplně zletilý, ale bez přehánění dost chytrý), jsem schopný pochopit lecjaký film po prvním shlédnutí. Interstellar nebo Počátek, či snad .. pff .. Shutter Island nebo Dvanáct opic leckdo nechápe ještě teď, mně k tomu stačilo jedno shlédnutí. Přesto jsem se ale v přehnaném počtu odborných termínu utopil a nezachránilo to ani vysvětlování Margot Robbie, ani Seleny Gomez, ani kohokoli jiného. Film nejdřív začal vodopádem odborných termínů a většina lidí se v nich nevyzná, což snímek předpokládal a proto neustále lámal čtvrtou stěnu a snažil se to vysvětlovat. Stejně to ale nestačilo a proto většina dialogů vyšuměla. Film navíc neměl žádné, ani sebemenší "boom" zakončení. Prostě jsme se na začátku dozvěděli o finanční krizi, jak všichni o všechno přišli, a následně jsme ji studovali do detailů. Trochu jako když někdo před filmem řekne hlavní spoiler a pak vás nechá se dívat. Jenže když to řekne sám film, člověk něco čeká. Že se stane ještě něco jiného. Místo toho dvě hodiny koukáme na Balea, Carella (hráli fakt dobře, ale mnozí lidé přehánějí), Goslinga, Pitta, Wittrocka a další hromadu "kancelářních chlapů", naprosto nezajímavých postav (všechny nezajímavé kromě Balea a Carella), jak furt mluví o tom, jak to jde všechno do sraček. První hodinu tomu nevěří a hromadně se přesvědčují, druhou hodinu konstatně nadávají a drží ksichty v dlaních. Nakonec se všichni nahrabou, ale přes celý film se konstatně udržují ve špatné náladě, protože jim je líto lidí. Jenže to je všechno. Bylo to trochu podobné Vlkovi z WS, jen o mnoho méně komické, a o mnoho méně zajímavé - chyběl mi na tom jakýkoli - ať dramatický, nebo komický výkyv z normy. Pár vtípků bylo, ale komedie to je stejně jako Martian (vtip je v tom, že Zlaté glóby to neberou jako dramata, ale jako komedie). Shrnutím - moc ukecané, pro normálního nezasvěcence příliš složité a když člověk zjistí, že namáhal mozek dvě hodiny jak hovado a stejně chytil 1/2 informací, jen aby zjistil, co už věděl, tak ho to trochu namíchne. + Pitt byl ve filmu tak na 6 minut, asi jako Jim Carrey v KickAss2 Hodně to kritizuju, ale nebylo to tak hrozný. Herecké výkony byly všechny dobré, Carell a Bale se nad ostatní teda vyhoupli, to jo. Komické vložky byly dobré a dialogy taky (i když místy už fakt mořící), na člověka trochu dopadlo, jak lidi přišli o domovy a zaměstnání. Příběh byl docela dobrý, ale jak už tu někde někdo řekl, tvůrci se utopili ve vlastní ambici a ať si kdokoli argumentuje s nějakou dynamickou emotivní podívanou, tohle nominovat na nejlepší film je jako Oscar za nejlepší film pro Birdmana v konkurenci Whiplashe, Interstellaru, Zmizelé, Chlapectví a Grandhotelu. Nejvíc mně pobavili lidi například z ODVÁŽNÝCH PALCŮ, kterým nevadí, že je Big Short ukecaný a líbil se jim, ale zato kritizují H8FUL8, ten skutečný dialogový masterpiece. Zdravím vás, hoši, jste trapný. Slabší tři hvězdy, 55% a jen díky Baleovi a Carellovi. () (méně) (více)

Honzeek95

Gosling, Bale, Carrel, Pitt velmi dobří. Carrell z nich dostal jednoznačně nejvíce prostoru, zbylí tři mají (nebojím se tvrdit) podřadné role. Ztotožňuji se s tím, že film má velice rychlé tempo a než se stihnete zorientovat a pochopit jedno tvrzení, ihned přijde další. Pochopit vše je velice obtížné, ale hlavní myšlenku (která je nejdůležitější) by měl pobrat každý. Svět je zkažený a to co se stalo v USA v roce 2008 bylo strašné. Je to ale nic oproti tomu, co nás čeká v horizontu příštích deseti let. Současné hodnoty nejvýznamnějších amerických akciových indexů jsou tak obrovské, že každému průměrně inteligentnímu člověku musí být jasné, že to jednou praskne a další megaprůser bude na světě. Tím ale asi odbočuji, respektive rozvádím jen myšlenku poslední psané věty v závěru snímku... ()

valasek.m

Rozhodně o 1000% lepší, než Vlk z Wallstreet. Finanční krize je tu ztvárněna tak, že jí v celku porozumí i klasický smrtelník a ne jen nějaký makléř. Určitě musím pochválit kameru, režii a hlavně herecký výkon Christiana Balea, no co tento chlap tam předváďel, to bylo neuvěřitelné a opravdu si netroufám odhadovat, kdo dostane oscara za nejlepší herecký výkon, protože je to ale neuvěřitelně těsné. ()

DannyBoy80

Velice slušný film, i když místy jsem se ztrácel v těch finančních pojmech a kličkách. Nejvýraznější je Bay a ten týpek co prodal až naposled. Ti měli celkem hodně co hrát, zbytek byl celkem průměr. Nicméně celkově je film napínavý a jenom člověk čeká. kdy to konečně vypukne. Je to hnus to co se stalo a vypadá to, že jsme to nezažili naposled. ()

dormouse

Film je bohužel pro většinu diváku dost nesrozumitelný. Ekonomika se v USA ubírá trochu jinými cestami, ale i tak průměrně inteligentní divák pochopí, že když banky půjčují každému jakoukoli částku ať už dotyčný má z čeho splácet a má práci nebo ne, nemůže to skončit dobře. Kromě nesrozumitelnosti mne ale taky strašně irituje americký způsob hraní a všechny ty herecké hvězdy tady hrají jak ochotníci. Přesto věřím tomu, že ekonomicky vzdělanému divákovi se film může líbit, i když zrovna strhující není. ()

jasiska

Genialita. Autorom sa podarilo skoro nemožné. Urobili z vyše 2-hodinovej prednášky o ekonomike (používajúc výrazy ako syntetické CDOs) nie len zaujímavý, ale aj emocionálne silný film. Hoci sme vedeli, čo sa musí stať, podrobným a veľmi polopatistickým vysvetlením nás divákov dostali do presne toho správneho rozpoloženia: frustrácia, meganáser, zadosťučinenie a na koniec sklamanie. Samozrejme, divnosť hlavných hrdinov dodala odľahčenie, ale čo pridáva filmu najviac sú jeho naratívne postupy a strih. Veľká paráda. ()

Darth Maul

Pravda, ktorú nikto nechcel počuť... Adam McKay natočil nekompromisnú kritiku skazenej konzumnej spoločnosti. Nastavil zrkadlo, do ktorého sa ťažko pozerá, pretože ten pohľad je mimoriadne bezútešný. Veľmi ma oslovil najmä surový dokumentaristický rozprávačský postup. Herci stvárnili svoje postavy precízne, pričom asi najviac vyčnieval fenomenálny Christian Bale ako podivný outsider Michael Burry. Mrazivý a trpký záver ešte viac umocnil ten smutný pocit z dnešného sveta, ktorý sa vo mne rozležal počas sledovania tohto neobyčajného filmu. ()

peetriss

Vítězství brilantní formy nad obsahem. Skvělé řemeslo a výborné herecké výkony. Svižnost této filmové prezentace líčící příčiny světové realitně-hypoteční krize, která přerostla v krizi finanční je až přespříliš trysková k tomu, aby laik pochopil beze zbytku problematiku. Dovysvětlovací scény nepomohly. Přesto, z filmařského hlediska se jedná, obrazně řečeno, o úchvatný koncert písní, jejímž textům nelze vždy porozumět. Z výše popsaných důvodů nemohu hodnotit výš - 70% ()

bloodcountes

Chtěla jsem konmečně už pochopit detaily tehdejší hypoteční bubliny, ale přes tušení hrubých obrysů jsem se ani po tomto filmu nedoatala. Nejspíš to je tím, že díky té bankovní mluvě mám pocit, že je to všechno hrozně složitý, zatímco je to celé celkem jednoduché. Hlavní zjištění a potvrzení tušeného je, že bankéři jsou svině, lidi že jsou blbí a že ať se děje co se děje, show must go on. Film dobře vypracovaný, vtipné vsuvky osvětlující ty ekonomický kejkle a také mluvení na kameru je osvěžující a příjemné. Herecké výkony a všehovšudy všechno ostatní je dobré, tedy trojka:)) ()

Randyz

Skvělý film pro pochopení finanční krize i lidmi bez finančního a ekonomického vzdělání. Zábavnou formou se člověk dozví, jak moc po*ranej systém to byl a jak nad tím všichni zavírali oči a snažili se z toho vyždímat, co se dá... Na konci je z toho člověku celkem špatně. Zvlášť když z toho nebyly vyvozeny téměř žádné důsledky... ()

Schuldiner

Tak tohle byla docela velká a drahá sranda! Ne, že by mi to film představil jako novinku, ale nutno podotknout, že opět musím podotknout - jen víc takových filmů o amerických dějinách! Hlavní americké vývozní artikly: Zbraně, finanční krize a válka. ()

Danken

7,5 Sice sem i přes chytlavé vysvětlovačky nerozuměl veškeré té hantýrce, ale film o ekonomice mě normálně bavil. To bych asi před pár chvílemi nečekal. ()

Paldiny

Miestami som sa tam brodil ako ekonomickou rubrikou v Hospodárskych novinách. Film si vážne vyžaduje pozornosť a byť doma v bankových termínoch a hypotekárnych úveroch je veľkou výhodou. Tvorcovia našťastie mysleli aj na obyčajný ľud a keď sa to najviac žiadalo použili bežné príklady, ktorými pomohli pochopiť zmeny nálad ústredných postáv. Trochu mi neladil len pohŕdavý a neobjektívny postoj zo záveru, kedy majú tvorcovia potrebu vnucovať svoj názor a nenechajú diváka si ho utvoriť sám. Som rád za to, že som aspoň trochu pochopil čože sa to v roku 2008 stalo a po filme by sa nebránil ani pokračovaniu z gréckych končín. S burzou ale ako doteraz, kamoši z nás skrátka nebudú. ()

Prochy38

Pro mě naprosto cizí téma s naprosto luxusní hereckou sestavou, která exceluje od první do poslední minuty. Bez těchto lidí bych to musel skrze ty finanční kecy do půl hodiny vypnout. ()

Ještěřák

The Big Short, opět obskurně přeložený do češtiny, je pravděpodobně nejlepší film, který jsem za posledních 10 let viděl, na ČSFD podhodnocený v přímé úměře k nepochopení a zmatení nad obsahem, který kulometnou rychlostí hustí do průměrného (českého) diváka průměrné inteligence a podprůměrného finančního vzdělání. Prakticky všichni herci jsou zde excelentní, od vyzrálého Pitta nebo Marisy Tomei jsem to očekával, ale přidali se i méně pravděpodobní Gosling s Carellem a jako víno zrající Christian Bale, který z mého pohledu vyrůstá z estrádních, popcornových druhořadých rolí typu Batmani... Opravdu skvostné a relativně obsáhlé dílo, natočené s fantastickou lehkostí (talent neochčiješ), od druhého shlédnutí mi film připadá příliš krátký. Každá druhá scéna je geniální, z filmu bych i přes 130min stopáž nevyndal nic. Je sice pravděpodobně dalek věrného zpracování tematiky hypoteční krize (ve 2 hodinové kinoverzi ani nemůže), ale satiricky a komendiálně je geniální. Skvěle ho v recenzi popsal Fuka na fffilmu - přečtěte si. _____ Q: kdopak zacáluje příští krizi? A: typicky divák, který ohodnotil za 3 a méně hvězdiček. ()

Rozjimatel

"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry."  To, že neznášam Wall street, maklérov a všetkých tých parazitov okolo (Vlk z WS ma skôr znechutil ako pobavil) a napriek tomu sa mi film veľmi páči, hovorí za všetko. Je to aj vďaka tomu, že tento film nie je len o tých arogantných príživníkoch bez kúska svedomia, aj keď bez nich sa samozrejme takýto film nezaobíde, ale sa tu vyskytujú dokonca aj ľudia s morálkou. Najväčším prínosom tohto filmu ale je, že dokáže pútavo, veľmi názorne a skvelou humornou formou (morské plody!, Selena Gomez!) pomenovať príčiny vzniku veľkej hospodárskej krízy, ktorú máme ešte všetci v čerstvej pamäti. No a tie príčiny tkvejú v totálnej skorumpovanosti finančného (kapitalistického) systému, kde kontrolné orgány nekontrolujú, ratingové agentúry dávajú najvyšší rating, lebo inak by sa klient obrátil na konkurenciu (to je len pár čriepkov poukazujúcich na prehnitosť systému). Film zdobia výborné výkony hercov, z ktorých vyzdvihnem najmä Christiana Balea a Steva Carella, má riadne nadupaný a vhodný soundtrack a dokonca ani tá trendovo roztrasená kamera mi tu až tak nevadí. Tento film názorne ukazuje, že ekonómia je paveda, ktorá nepracuje s exaktnými veličinami, ale umožňuje rôzne druhy manipulácií, ako to práve mocným sveta vyhovuje. Takže keď nás ohurujú kadejakými "odbornými" termínmi ("shortovanie", swapy, deriváty, CDO) a my im nerozumieme, nemusíme sa vôbec cítiť ako menejcenní, pretože sú to podstate samé nezmysly. Už len to, že systém umožňuje nejaké "shortovanie" (akási stávka na neúspech), je dôkazom, že sa nejedná o serióznu vedu, ale skôr o nejakú hazardnú hru. ()

Jaro_slav

Film, kterej nemusíte skoro vůbec pochopit z hlediska obsahu a použitý terminologie (asi jako kdyby vzniknul film o aktuálních velkejch změnách postupů a technologie řízení letovýho provozu vyprávěnej pomocí skutečnejch termínů, slangu a frazeologie, jaký používáme – spousta lidí by často nechápala, o čem je řeč, i když by to asi chápali jako celek), a přesto poznáte, že je zatraceně dobrej. A v tom vidim kouzlo úspěchu vynikajícího řetězce námět >> scénář >> režie >> casting. Jako bonus tři naprosto WTF vysvětlující vtípky mj. s Margot Robbie a Selenou Gomez. 80% ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz