Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

Labrio

Mnou očekávaný film, který mě celkem překvapil. Čekal jsem od toho typickou americkou přestřelku, kde se krví a vnitřnostmi nešetří, ale dostal jsem celkem dobře natočený snímek, který ukazuje divácky méně okoukané prostředí Japonska. Hlavní hrdina je zbožný a tvrdohlavý sympaťák, a herci to sedí rozhodně víc než spider-man. Přijde mi, že film však i přes všechnu hrůzu co se při dobývání Japonska stala působí trošku jako "slaďák" a proto čtyři hvězdy. ()

t.b.kat

Gibson jen potvrzuje, že za kamerou mu to jde a má skvělé nápady, film založený na skutečném příběhu vojáka odmítajícího z náboženských důvodů držet zbraň sice člověka šokuje, ale na druhou stranu přiměje přemýšlet nad problematiku víry i z jiné strany. Technicky a režijně precizně zvládnuté řemeslo, však bude narážet právě tím náboženským podtextem u té části diváků, která nemá k víře pozitivní vztah a také mediálními aférami samotného režiséra, díky němuž je ono duchovno těžko uvěřitelné. 3* ()

pafka

Ja nevim, ale na me na vojne nikdo nerval z deseti centimetru do ksichtu. Bud je to klise z americkych filmu, nebo jsou proste jini. Rvali, ale ne takhle. Meli jsme tady hrdiny ostrelovace, pruzkumniky, spiony, tankisty, vojenske lekare, ale jeste tu hrdina nebyl zdravotnik. Musim rict, ze hlavni devizou filmu bohuzel pro me nebyl dej, protoze to nebylo nic moc zajimavyho. Spis zpusob, jakym je boj v druhe svetove valce zfilmovan (triky, fyzika lidi trefenych kulkou atd atd.). Americky patos prichazi s hrdinnym stahovanim ranenych z bojiste. Oni se tomu neumi vyhnout a me z toho boli oci. Je to stale podle jedne sablony. Dost me tu chybi nejaky dej, napeti (ktere trva dele nez 10 sekund). Ale kdo ma rad filmovou valku, najde si ve filmu sve. ()

yatan

Prva polka velmi pekna, jasne mierena so silnym a obdivuhodnym posolstvom, druha je tuctovo plytka a ucelova, miestami az amatersky vyzerajuca lacne sentimentalna vojnova drama, kde cloveka nic neprekvapi skor ho mrzi ta bombardacia klise nad klise a nulova invencia. Velmi lahko jeden z najviac precenovanych filmov roka, hned za Moonlight. ()

petrsponar

Příběh o hrdinovi který nechtěl vzít ve válve do ruky zbraň,ale i přesto zachránil spoustu životů..Moc krásnej film!!Mel Gipson to to skvěle natočil ..poklona .....R.I.P Desmond Doss. ()

AnthropOcean

Čo som to kurva práve dopozeral?! Ten skurvený fašista Gibson práve poslal celé filmové umenie do plynu a ľudia mu aplaudujú a akadémia mu chce odovzdať filmové ocenenia? Takýto ťažkotonážny pátos a gýč, ktorý sa chce skryť za "raw" a "gore" scény z bojového frontu má byť poctou nejakému človeku? Andrew Garfield predvádza rovnaký výkon ako v ktoromkoľvek Spider-manovi, len tentokrát je viac zasraný od krvi a špiny, ale čo na tom má byť oscarové naozaj netuším. Oscarové filmy s vojnovou tématikou už pred desiatkami rokov nastavili latku vyššie ako merala celá stena k Hacksaw Ridge a keď toto niekto pri zdravom rozume môže objektívne hodnotiť ako kvalitný film, tak to aj Desmond mohol vziať zbraň do rúk bez najmenších výčitiek a streliť rovno spolubojovníka do hlavy. ()

Mikecat

Nedam plne hodnotenie z dvoch dovodov: absolutne nesympaticky hlavny herec, ktory sa ani nepodoba skutocnemu hrdinovi z fotiek posobi dojmom ulisnosti falose a taktiez japonci sa nevzdali ani amici nevyhrali bola to nezmyselna vojna kde si slavna amerika vylamala zuby na vietnamskych dedincanoch, vo vedeni Mela Gibsona brutalne spracovanie da sa podat ze hrozostrasne realisticke, druhy dovod je absolutne nezazivny zaciatok kde som mal chut odist od obrazovky a dej sa zacal vyvijat az neskor a neskoro . Silny pribeh celkom slusne spracovany moralny odkaz poukazuje na jedincov "poserov" zato ze vybocuju z rady a nejdu so stadom dokazu mat napriek tomu svoje kvality lebo v nieco veria takisto ako verili japoncici a odhodlanie je niekedy silnejsia zbran ako vsetky samopaly a gulomety a tito ludia dokazu byt silnejsi ako vsetci kulturisti sveta obetoval svoje pohodlie oddych a spanok a pocas noci a rana zachranil 75 kamaratov, ktorych by inak japonci popravili. podobny pribeh vykresluje film "Tenka cervena ciara" ()

Luckyboy

Chová se (režisér) sice jako idiot, ale filmy naštěstí točit umí. Tak dobře a pro diváka přehledně zpracované válečné scény jsem dlouho neviděl. Vyžívání se ve zpomalených záběrech na roztrhaná nebo hořící těla chvílemi hraničí s posedlostí, jestli jde o reálné zobrazení války těžko říct, já v žádné nebyl. I přes docela dlouhou stopáž ale film nenudí a patří k tomu lepšímu, co lze ve filmové tvorbě za poslední dva roky najít. ()

Spilif

Mel Gibson je pro mě co se filmového světa týče jedna z ikon na kterou asi nepůjde nikdy zapomenout a to samé se stane i s filmem Zrození hrdiny. Je to naprosto dokonalá podívaná která dojme podle mého každého kdo se ne film podívá od začátku do konce. Bylo mi řečeno že film je místy dost brutální ale já si myslím že není jen je to vykreslení války hozené na plátno tak jak to prostě je. Dnešní divák vcelku i tyto vyobrazené věci svým způsobem vyžaduje. Kdo nemá silný žaludek a nebo úplně nedává vyobrazení násilí a hrůzy tak možná párkrát přivře oči. A co se výry a jejího zařazení ve filmu týče, myslím že to je přesně ta věc kvůli které se do tohoto filmu Mel pustil. Za mě kvalitní podívaná oceněna 100% která vás určitě alespoň chvíli donutí přemýšlet o věch (o různých věcech) ()

AndrewNewman

Dávam 4 len preto, že niektoré momenty mi pripadali nedomyslené a niektoré diálogy trošku brnkali na uši. Inak však neskutočná emocionálno vojnová paráda. Samozrejme je to o pár stupňov nižšie než Spielbergov Ryan, ale to však neznamená, že to nieje filmový aj emociálny zážitok prvej triedy. Bravó :) ()

J.Mayen

Nechci byt sprostej, takze v kratkosti, nerozumim 84%, odpad nedavam nebo jen velmi zridka,ale nebudu se tajit tim, ze tady jsem ho mel opravdu chut dat. Kdyz bych pretocil na 1:10 a podival se na 50 minut a stopl to 20 min pred koncem mozna bych mel lepsi zazitek nez poslouchat zvasty o bibli a bohu. ()

Blazis34

Úžasný příběh o skutečném hrdinovi je až těžko k uvěření, o to více jsem rád, že ho tvůrci zfilmovali. Každý detail bitvy byl skvěle a důvěryhodně natočen, Andrew Garfield skvěle do oné role padl a svět mohl spatřit dílo o vojákovi, který si to zaslouží. Film mě bavil, některé pasáže byly opravdu bezchybné, ale k pěti hvězdám mi tam ještě něco chybělo. I tak skvělých 85%, lepší čtyři hvězdy. ()

natalanka

Smekám ve všech ohledech. Jak lidsky před skutečným Dossem, tak herecky před každým z účastněných herců a v neposlední řadě před Gibsnem. Umí. A Vince Vaughn poprvé za mně palec nahoru. P.S. zapamatovala jsem si větu jednoho z vojáků.... V míru pochovávají synové své otce, ve válce otcové své syny. :-( ()

moviepill

Od čias Statočného srdca ubehlo už veľa vody a Mel Gibson nevstúpil do tej istej rieky. Jedná sa o film, ktorý spracúva silný príbeh, celkovo však pôsobí plocho. Na základe hodnotení som očakával minimálne podobný náklad ako v špičke Stevena Spielberga z roku 1998. Kde-tu sa takmer tlačí slzička do očí, remeselne a technicky je film na vysokej úrovni, ale to už snáď dnes nikoho neprekvapí. Z hľadiska emocionálneho ma to minulo. Toľkokrát kritizovaný úvod (kým sa dostaneme k vojnovému besneniu) je právom kritizovaný. Dlhý, bez hĺbky, umelý. Chvíľami mi to pripadalo ako dva rôzne filmy. Čo ma však najviac rozčarovalo bolo to vykrádanie iných známych filmov, najmä Full Metal Jacket. Je mi jasné, že vojenský dril a buzerácia bývajú zrejme skoro všade rovnaké, ale toto je až príliš do očí bijúce. Pridáva sa k tomu aj štýl scén (prskajúca hlina, či krv zaberaná zospodu - to už tu predviedol Kaminski) a v neposlednom rade - Mel, netlač toľko na pílu s tým náboženstvom. Sám som veriaci človek, ale takto priamočiaro to už divákovi neservíruj. Výsledný dojem? Remeselne zvládnutá jednohubka bez hĺbky. 3*. ()

Matamoroz

Takový zápas s větrnými mlýny. Ještě že hlavní hrdina nebyl v sovětské armádě. Nepřežil by týden. Tady ho sice dusili, ale neměli ambici ho zlikvidovat. Popravdě z první části, kdy Desmond toužil sloužit vlasti ( rozuměj: nechat se naverbovat do války když nemusel, ale přesto hrozně chtěl) a poté když byl v přijímači a zarputile odmítal střelit z kulovnice do terče, poněvadž Pánbůh to nechce a on to nechce a myslí si že Pánbůh to nechce, "i když vlastně nevím, ale ztáhněte mě z kůže a uřízněte mi ptáka, chci trpět", tak v té části filmu jsem byl krapet nervózní. Po té, co překonal nástrahy vojenských předpisů a nepřejících důstojníků, vylodil se v Japonsku, tak začala hnusná, zatraceně naturalistická, čili fakt odporná realita bitevního pole, kdy Desmondova umíněnost a až otravná zásadovost byla ku prospěchu veci, čili životům jeho spolubojovníků. ()

Mustaffa

Pokud budu věřit tomu, že přesně takto to chtěl Mel natočit, že prostě film rozdělí na dvě kýčovité půlky, tak asi v pořádku. První půlka je tedy červená knihovna jak z TV Barrandov a ta druhá je dost brutální válečná vřava. U ní bych především vyzvedl perfektní až mrazivou atmosféru. Příjezd vojáků na Okinawu a první setkání s zdevastovanou rotou, kdy kolem všech přejíždí náklaďáky plné mrtvol padlých vojáků nebo první výstup na útes k obranné linii Japonců, kde panuje tak hustá atmosféra, že na místě bych se z ní asi pos*al a do toho lehce hororové prvky čti lekačky jako Desmondův sen nebo bloudění v tunelech Japonců, tak za mě jednoznačně palec nahoru! ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)