Protiněmecké studentské manifestace v rámci výročí vzniku republiky byly nacistickou mocí krvavě potlačeny a student Jan Opletal a pekařský dělník Václav Sedláček zaplatili za svůj statečný protest životem. Více než tisícovka studentů skončila po německých raziích na vysokoškolských kolejích v koncentračním táboře. Jeden z nich, Martin Bouchal (J. Ployhar), si u Arnošta (M. Balcar) schoval fotoaparát, pro který se vrátí až po válce, plný upřímné nenávisti ke všem těm, kteří protektorát přežili v relativním klidu. Podle něj jsou to všechno kolaboranti. Zejména má spadeno na Vlastu Buriana (V. Javorský). Geniálního komika se válka zpočátku nijak zvlášť materiálně nedotýká. Stoly v jeho vile se štědře prohýbají jídlem a on je velkorysým hostitelem. V německých filmech hrát odmítl, ale Němci mu přesto prokazují přízeň. Znají ho z německých verzí jeho slavných českých filmů, které natočil v Berlíně ještě před nástupem Hitlera k moci, a je pro ně hvězdou. Dobře ale vědí, že v Burianově divadle jsou zaměstnáni mimo jiné také komunisti a Židé a nehodlají to nechat jen tak. Políčí na něj proto rafinovanou past, past na svědomí. (Česká televize)

Antal89

Popravdě jsem se u druhého dílu oproti dílu prvnímu téměř unudil k smrti. Nepřehlednost dějů a osudů zde byla ještě spletitější než v díle prvním. Jediná trochu dramatická chvilka nastala až v druhé půli kdy Vlasta Burian (Vladimír Javorský) a Jaroslav Marvan (David Novotný) se pozastavují nad dilematem, kdy se dá jít ve spolupráci s režimem za hranu a kdy nikoliv. Jinak děj postrádá logiku a osoba Lilly Královské (Judit Bárdos) zde začíná připomínat lehkou děvu, která se velmi lehce zaprodá a odhazuje velmi snadno i své city. Jsem zvědav, co z toho nakonec vyplyne. Tento díl je ale tak nesmyslný a nesourodý (a hudební podklad na několika místech natolik nevhodný), že dávám hvězdičku jen za kostýmy a kameru, děj a další kvality díla jsou skutečně podřadné. ()

Hurin

Ubylo linky s hlavním vypravěčem a začalo to hned lépe fungovat, jenomže děj o vymyšlené herečce mne vůbec nezaujal a až skoro nudil. Když se na scéně objevil Vlasta Burian a jeho celá dějová linka bylo to daleko daleko lepší. ()

Drslw

Vladimír Javorský by si zaslúžil hlavnú úlohu v akomkoľvek (nie nutne životopisnom, kľudne aj nejakom dobrodružnom alebo komédii) o Vlastovi Burianovi. Nájde sa vhodný námet? ()

KANAGOM

Ne, opravdu ne. Ani po druhém díle. Scénář šustí papírem jak podzimní listí, je to mimořádně špatně napsané. Zcela nereálné scény a dialogy s reálně pojmenovanými postavami. To se na to opravdu nemohl posívat nějaký znalec té doby? ()

Alagaesie

Javorského Burian je jedním ze světlejších momentů této epizody. Opět mě bavil Dalecký. Hezký bylo, jak se Lilli vzepřela rodině. Politej zcepenělej Vávra byl dobrej. „Jsou dny, kdy mi jazyk nejde.“ Tak to s tímto jazykem mám už více jak 10 let. Kafe? Co mi to jenom evokuje? Toho Vávru jsem při shlédnutí řekl 2 vteřiny před přemlouvačem. Nic - nic - a najednou hrst "sněhu". A Lilli se hezky vzepřela. Narážka na Žáka mě málem shodila ze židle. A komentář pana herce Novotného taky neměl chybu. „Auv Andersen" - móc hezký. Praštěnej Rašilov ... Marvan opět skvělej. Burian v nahrávacím studiu neměl chybu. ()

huspenina33

Jsem z toho trochu rozpačitý, světlé momenty střídají nudné. Nevím zda je to celé fikce nebo je to podložené fakty ?? Některé věci vím že jsou podle historie, ale pak se do toho motá Lilly Králová ( ta je co ? ) a nevím jak se chovali Štěpánek, Vávra apod. za protektorátu. ()