Vzpomeň si

• Nový Zéland

• Austrálie

Thriller

Kanada, 2015, 95 min

Když máte dopis s instrukcemi, finanční podporu, jasný záměr a nabitý Glock, nebude vám na wiesenthalovské stezce odplaty překážet stařecká demence ani košile s krátkým rukávem.. Egoyan si zkušeně pohrává s napětím i očekáváním diváka (strach ze psů, záběry na sprchu, amplion, vlakové vagóny) a po malých dávkách pouští cyklon B na představy, že život lze dožít ve lži. Škoda jen, že konec (jakési přepnutí z Mementa na Angel Heart) připomínal make-up Jürgena Prochnowa. Podařený, ale přitom ne moc přesvědčivý, a když si ho pak člověk zpětně omílá v hlavě, dojde na to, že by to dost dobře fungovalo i bez něj. Kmet Christopher Plummer podává precizní výkon každou buňkou svého vetchého těla..(11.3.2016)

Jednorozměrná anekdota pro sentimentální publikum, kterou kritici přijali po právu chladně (Metascore 52%). Poutavé (až strhující) vyprávění nabízí jinak dosti nepravděpodobný a plochý příběh, který bohužel semtam dost zaskřípe a zašustí papírem. Road movie je to atraktivní hlavně díky Plummerovi a výborně zvolené hudbě, která graduje napětí, avšak rozuzlení (které navíc není ani dobře načasované, neboť se divák vše dovtípí nejpozději těsně před celým tím nechtěným teatrálním coming outem) jen potvrdí psychologickou plytkost scénáře. Ale nemíním lhát, snímek mě fakt bavil, nicméně někdo tu musí zůstat kritický, protože zdejších 80% je strašně moc. Chtěl jsem dát 3 hvězdy, ale nedokážu to. 70%(19.5.2016)

Po zdejších komentářích jsem čekal asi trochu víc. Film více méně doručí, co zápletka slíbí, a dá se odhadnout, jaké obtíže se na hrdinově cestě objeví. Souhlasím s komentářem, že tady bylo třeba hodně scénáristické náhody, a navíc mám dojem, že film nedává smysl ani z medicínského hlediska, protože stařecká demence funguje poněkud jinak. Největším kladem je imho herecký výkon Christophera Plummera. 7/10(3.4.2016)

Podivne veľmi príjemný film, najmä prekvapivý záver. Osobne som mala chuť polku filmu preplakať, ani nie kvôli priebehu, ako skôr preto, že sa vyše hodiny pozerám na ľudí z ktorých doslova vyprchá život a drží ich pri ňom len nejaká myšlienka z minulosti. Tie hadičky, kilo tabletiek každú hodinu vozíčky, vrásky, nekoordinované pohyby, zdravotné problémy... Niektorých starých ľudí držia pri živote len pre to, aby neumreli, aj keď im sa chce umrieť. Zasahujú deti, rodina, dovolia udržať ich pri živote za cenu trápenia... Aj keď to nebola téma filmu, neprestala som na to myslieť.(7.9.2016)

Když si devadesátiletej senil řekne, že se na starý kolena půjde pomstít za válečný zločiny spáchaný na jeho rodině, protože v tomhle věku a po smrti svý ženy samozřejmě už nemá moc co ztratit, zní to skvěle a věcí, ktrerý by se tam mohly řešit nebo otevírat, je asi tak milion a půl (má cenu po takový době vracet se ke starejm událostem? Vyřeší se tim něco? Jak se na to všechno s takovymhle odstupem dívaj oběti, pachatelé, příp. jejich rodinní příslušníci? Co vůbec od nějaký případný konfrontace čekat? Co by si lidi, který před sedumdesátil lety stáli na opačný straně barikády, dneska asi tak řekli? Jak se s těma věcma celej život žilo?...). To, že jsem tam něco takovýhodle čekal a nedočkal jsem se, to mi nevadí; ani nepotřebuju nějaký prázdný rozumování, jen jsem si řikal, že tohle by mohlo bejt zajímavý. Ten film je efektní, jenže jenom v posledních dvou minutách v podobě převapivýho rozuzlení, a k tomu navíc neni ani nijak hlubokej, s žádnym přesahem (kromě tohodle závěrečnýho šoku). Zbytek zachraňuje v podstatě "jenom" koncert fenomenálního Švestkoně, kterýmu se nedá vytknout nic a kterýmu jsem celou dobu jen zobal z ruky nebo mu se soucitnou slzou v oku chtěl pod zadek rychle přistavit nějakou stoličku, případně dalších skvělejch herců (Maxe - Martin Landau, Kurlandera ml. - Dean Norris, Bruno Ganze...). Devadesát procent filmu Zev někoho hledá - ten to neni, ten taky ne, tak pojedu ještě jinam - ten taky ne, všechno to poctivě hlásí svýmu komplicovi do domova důchodců, odkud utek, a asi tak největší drama je v tom, že mu člověk fandí, ať toho někoho hlavně najde dřív, než jeho pečovatelkama zalarmovanej syn najde jeho, a ať už se to kurva konečně rozjede. No, a tohle je vlastně celej ten film - pak teda zakončenej skvělou pětiminutovkou, o tom žádná. Neřikám, že to mělo vypadat tak nebo onak, ale představoval bych si, že to bude mít i jinou hodnotu/kvalitu než jen to závěrčný rozuzlení. Jo ale scéna u mladýho Kurlandera u kamenolomu byla teda strhující, to ne že ne. WTF moments: Nechat cca osmiletou holčičku nahlas na veřejnosti předčítat soukromej dopis i potom, co v něm zazní, že pisatel Zevovi dává za úkol zabít určitý lidi, a že se nad tim nepozastaví ani ta holčička (dejme tomu), ani Zev (kterej je sice senil, ale že tadyty věci nijak roztrubovat nemůže, to mu samozřejmě jasný je), to je trochu moc.(11.7.2017)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)

• - Zev (Christopher Plummer) ve filmu sdělí, že překlad jeho jména do hebrejšitny znamená vlk. Ve stejnojmeném filmu - Vlk (1994) herec Christopher Plummer hrál. (Iktus)

• - Aby Jürgen Prochnow vypadal starší pro roli Rudyho Kurlandera, musel být použit speciální make-up. (lllkkk)